Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι το Touch ID θα βρίσκεται ενδεχομένως στην πλάτη του επερχόμενου iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όπως και να έχει μπορούμε να το αναλύουμε ώρες ολόκληρες. Θα δείξει τον Σεπτέμβρη. 

Θεωρεις οτι δεν θα βγαλει η apple κινητο με μικροτερα bezel και μεγαλη οθονη;

 

Εγω ειμαι σιγουρος οτι  το ακριβο μοντελο της θα ειναι τετοιου τυπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θεωρεις οτι δεν θα βγαλει η apple κινητο με μικροτερα bezel και μεγαλη οθονη;

 

Εγω ειμαι σιγουρος οτι  το ακριβο μοντελο της θα ειναι τετοιου τυπου.

Όχι αναφέρομαι στη θέση του TouchID. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αναφέρομαι στη θέση του TouchID. 

Αυτο ναι, ας περιμενουμε να το δουμε.

 

Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ενα κινητο ειναι πιο εργονομικο αν εχει μικρα bezel και μεγαλη οθονη(δεν ειναι μοδα οπως λες, αλλα θεμα εργονομιας), κατι που η apple θα ακολουθησει σιγουρα στο κορυφαιο μοντελο της.

 

Στα φθηνοτερα μοντελα της, θα αφησει τον παλιοτερο και μη εργονομικο σχεδιασμο με τα τεραστια bezels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η εργονομία χάθηκε όταν ανέβηκε η ζήτηση για τεράστιες οθόνες. Οι διαστάσεις του se ας πούμε, για μένα είναι ιδανικές για κάτι που κρατάς συνεχώς στο χέρι σου και δεν θεώρησα ποτέ πρόβλημα τα bezels του. Τώρα όμως που θέλουμε να κρατάμε 6"+ στα χέρια μας, ακόμη και το παραμικρό χιλιοστό παίζει το ρόλο του στο κράτημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως κάτι χωρίς bezels, θα είναι απαραίτητα και εργονομικό ή άνετο στη χρήση και την πληκτρολόγηση με ένα ή 2 χέρια...

 

Είδωμεν! :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη κι αν μπορεί να βάλει το scanner κάτω από την οθόνη σήμερα δεν θα το κάνει για να το κρατήσει για το S μοντέλο της επόμενης χρονιάς. Από την εποχή του iPhone 4 τα "ολοκληρωμένα" μοντέλα ήταν τα S. 

Μόνο που δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουν ταυτόχρονα S7+ και S8 την ίδια χρονιά. Αυτό θα μας μπερδέψει λιγάκι όπως με το Note 5->7 χωρίς 6 (Στην πραγματικότητα Note 5->Note 8 απευθείας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη κι αν μπορεί να βάλει το scanner κάτω από την οθόνη σήμερα δεν θα το κάνει για να το κρατήσει για το S μοντέλο της επόμενης χρονιάς. Από την εποχή του iPhone 4 τα "ολοκληρωμένα" μοντέλα ήταν τα S. 

Μόνο που δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουν ταυτόχρονα S7+ και S8 την ίδια χρονιά. Αυτό θα μας μπερδέψει λιγάκι όπως με το Note 5->7 χωρίς 6 (Στην πραγματικότητα Note 5->Note 8 απευθείας)

Έχεις μπερδέψει τα κινητά μου φαίνεται :P αν μιλάς για iPhone τότε 7S όχι S7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι η apple βγαζει στεγνη αντιγραφη s8 δεν ειναι κακο

 

κακο θα ηταν να μεινει στην ips στα μπεζελ 2001 και τα 2 πυρηνα μοτερ

 

τωρα το οτι καποιοι παιρνουν απλ καθαρα για να εχουν μηλο και κοιτανε την...  τιμη μου φαινεται ,,αστειο 

 

αλλα οκ επειδη υπαρχουν φανμπουζ γιαυτο και η απλ εβγαζε 720p δυπηρηνα κινητα μεχρι περσυ ..

 

στην αμερικη ειναι γνωστη η εκπομπη που διχνουν σε χρηστες απλ το παλιο iphone το βαζουν σε αλλη θηκη και οι χρηστες νομιζουν οτι βλεπουν το καινουργιο..λενε μαλιστα τι ωραιο διαφορετικο πιο γρηγορο καλυτερη οθονη .. τρομερο 

και ειχα iphone ..εδω πηραμε 6s στη μικρη πριν 2 βδομαδες 

 

κακα τα ψεματα ..το αιφων ειναι κυριως για ανιδεους και κοριτσακια πλεον 

 

η δικια μου ειχε το 7 το plus και πηρε σαμ .. δεν γυρναει με τιποτα τωρα οπως και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχεδιασμό ενός προϊόντος, όλες οι επιλογές έχουν το τίμημά τους. Οι μεγάλες οθόνες είναι τόσο "εργονομικές", που οι κατασκευαστές έχουν ενσωματώσει στο sw τη δυνατότητα να μικραίνει το πληκτρολόγιο προς τα αριστερά ή δεξιά για χρήση με το ένα χέρι ή να κατεβαίνει η οθόνη προς τα κάτω για να μπορείς να φτάσεις το πάνω μέρος της (bye bye εργονομία). Δεν υπάρχουν τέλειες λύσεις, απλώς εξετάζεις τα + και -, τις προτεραιότητές σου και αποφασίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

κακα τα ψεματα ..το αιφων ειναι κυριως για ανιδεους και κοριτσακια πλεον 

 

η δικια μου ειχε το 7 το plus και πηρε σαμ .. δεν γυρναει με τιποτα τωρα οπως και γω

 

Και μένα ένας φίλος είχε iphone. Μετά που τελείωσε το μεταπτυχιακό του, το πέταξε και πήγε και samsung... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το πιο σωστό και λογικό βήμα είναι να ενσωματώσει τον fingerprint sensor σε όλη την επιφάνεια της οθόνης. Έτσι θα διατηρήσει όλη την εργονομία, θα κρατήσει το design minimal και ταυτόχρονα θα εντυπωσιάσει..

 

https://www.theverge.com/2017/2/14/14615228/apple-fingerprint-reader-patent-touch-id-smartphone-screen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι η apple βγαζει στεγνη αντιγραφη s8 δεν ειναι κακο

 

κακο θα ηταν να μεινει στην ips στα μπεζελ 2001 και τα 2 πυρηνα μοτερ

 

τωρα το οτι καποιοι παιρνουν απλ καθαρα για να εχουν μηλο και κοιτανε την...  τιμη μου φαινεται ,,αστειο 

 

αλλα οκ επειδη υπαρχουν φανμπουζ γιαυτο και η απλ εβγαζε 720p δυπηρηνα κινητα μεχρι περσυ ..

 

στην αμερικη ειναι γνωστη η εκπομπη που διχνουν σε χρηστες απλ το παλιο iphone το βαζουν σε αλλη θηκη και οι χρηστες νομιζουν οτι βλεπουν το καινουργιο..λενε μαλιστα τι ωραιο διαφορετικο πιο γρηγορο καλυτερη οθονη .. τρομερο 

και ειχα iphone ..εδω πηραμε 6s στη μικρη πριν 2 βδομαδες 

 

κακα τα ψεματα ..το αιφων ειναι κυριως για ανιδεους και κοριτσακια πλεον 

 

η δικια μου ειχε το 7 το plus και πηρε σαμ .. δεν γυρναει με τιποτα τωρα οπως και γω

Τουλάχιστον το Smartphone που είναι για κοριτσάκια δεν τρέχει Android  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι η apple βγαζει στεγνη αντιγραφη s8 δεν ειναι κακο

 

κακο θα ηταν να μεινει στην ips στα μπεζελ 2001 και τα 2 πυρηνα μοτερ

 

τωρα το οτι καποιοι παιρνουν απλ καθαρα για να εχουν μηλο και κοιτανε την...  τιμη μου φαινεται ,,αστειο 

 

αλλα οκ επειδη υπαρχουν φανμπουζ γιαυτο και η απλ εβγαζε 720p δυπηρηνα κινητα μεχρι περσυ ..

 

στην αμερικη ειναι γνωστη η εκπομπη που διχνουν σε χρηστες απλ το παλιο iphone το βαζουν σε αλλη θηκη και οι χρηστες νομιζουν οτι βλεπουν το καινουργιο..λενε μαλιστα τι ωραιο διαφορετικο πιο γρηγορο καλυτερη οθονη .. τρομερο 

και ειχα iphone ..εδω πηραμε 6s στη μικρη πριν 2 βδομαδες 

 

κακα τα ψεματα ..το αιφων ειναι κυριως για ανιδεους και κοριτσακια πλεον 

 

η δικια μου ειχε το 7 το plus και πηρε σαμ .. δεν γυρναει με τιποτα τωρα οπως και γω

Ναι ειμαστε ολοι ανιδεοι. Δεν εχουμε ιδεα απο τεχνολογια και το μονο που θελουμε ειναι να το παιζουμε φραγκατοι. Νταξει?

Αλλα για μισο λεπτο, εγω που εχω και android κινητο τι ειμαι? Dr Jekyll Mr Hyde και ετσι? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχεδιασμό ενός προϊόντος, όλες οι επιλογές έχουν το τίμημά τους. Οι μεγάλες οθόνες είναι τόσο "εργονομικές", που οι κατασκευαστές έχουν ενσωματώσει στο sw τη δυνατότητα να μικραίνει το πληκτρολόγιο προς τα αριστερά ή δεξιά για χρήση με το ένα χέρι ή να κατεβαίνει η οθόνη προς τα κάτω για να μπορείς να φτάσεις το πάνω μέρος της (bye bye εργονομία). Δεν υπάρχουν τέλειες λύσεις, απλώς εξετάζεις τα + και -, τις προτεραιότητές σου και αποφασίζεις.

+1

 

Oταν βεβαια μιλαμε για συγκεκριμενο μεγεθος οθονης, τοτε οσο μικροτερο ειναι το κινητο λογω μικροτερων bezel, τοσο πιο ανετο και εργονομικο ειναι το κρατημα συνηθως.

Με λιγα λογια, το ερχομενο,επετειακο iphone με τα μικρα bezel και την μεγαλη οθονη θα ειναι λογικα πιο ανετο απο ενα iphone 7 plus με αντιστοιχα μεγαλη οθονη αλλα με μεγαλα bezels.

 

Τα μικρα bezel δεν ειναι θεμα μοδας οπως λανθασμενα αναφερθηκε, ειναι θεμα εργονομιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...