Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι το Touch ID θα βρίσκεται ενδεχομένως στην πλάτη του επερχόμενου iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά για να μη δέχεται είσοδο από την παλάμη (απουσία πλαισίου), η εταιρία μπορεί να υλοποιήσει τεχνολογία palm rejection.

Αυτό ακριβώς, αν δεν είναι σε θέση να υλοποιήσει κάτι τέτοιο τότε να μην βάζει Edge to Edge οθόνες. Η θα γίνει σωστά ή καθόλου, γιατί έχω πιάσει τα Edge to Edge Curved στα χέρια μου και κανένα δεν είχε Palm Rejection ή τουλάχιστον Palm Rejection που να λειτουργεί.

Θεωρω πως σε ενα smartphone δεν υπαρχει πιο σημαντικο χαρακτηριστικο απο την οθονη του, που δυστυχως θυσιαζεται αν το κινητο εχει τεραστια bezel, μειωνοντας την εργονομια του.

Αρκεί να υπάρχει Palm Rejection Και Built-In Fingerprint sensor στην οθόνη και όχι στην πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αρκεί να υπάρχει Palm Rejection Και Built-In Fingerprint sensor στην οθόνη και όχι στην πλάτη.

Εστω οτι δεν καταφερνεις να βαλεις τον fingerprint sensor μεσα στην οθονη.

Εχεις 2 επιλογες:

α) τον βαζεις πισω πληττοντας λιγο την εργονομια του fingerprint, αλλα διατηρωντας οθονη με πολυ μικρα bezel ωστε να εχεις ευκολο, εργονομικο κρατημα με μεγαλη οθονη

β) τον βαζεις στο μπροστα μερος οπως στο iphone 7 plus μη χαλωντας την εργονομια οσον αφορα το fingerprint, αλλα χειροτερευεις πολυ περισσοτερο την συνολικη εργονομια του κινητου γιατι δεν μειωνεις τα bezel και εχεις ενα κινητο-γκουμουτσα με οχι τοσο μεγαλη οθονη.

 

 

Η επιλογη α) μειωνει συνολικα λιγοτερο την εργονομια.

 

Με λιγα λογια, το g3 του 2014 ειναι συνολικα πιο εργονομικο ως προς το κρατημα/χειρισμο σε σχεση με το iphone 7 plus. Ποσο μαλλον αν μιλησουμε για κινητα του 2017 που μπορουν να εχουν ακομα μικροτερα bezels.

21b93me.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι δεν καταφερνεις να βαλεις τον fingerprint sensor μεσα στην οθονη.

Εχεις 2 επιλογες:

α) τον βαζεις πισω πληττοντας λιγο την εργονομια, αλλα διατηρωντας οθονη με πολυ μικρα bezel ωστε να εχεις ευκολο, εργονομικο κρατημα με μεγαλη οθονη

β) τον βαζεις στο μπροστα μερος οπως στο iphone 7 plus μη χαλωντας την εργονομια οσον αφορα το fingerprint, αλλα χειροτερευεις πολυ περισσοτερο την συνολικη εργονομια του κινητου γιατι δεν μειωνεις τα bezel και εχεις ενα κινητο-γκουμουτσα με οχι τοσο μεγαλη οθονη.

 

 

Η επιλογη α) μειωνει λιγοτερο την εργονομια.

Δεν αντιλέγω ότι τα Bezel στο 7 Plus είναι τεράστια. Για εμένα όμως είναι σημαντικό όπως και για τους περισσότερους iPhone χρήστες να είναι το δαχτυλικό αποτύπωμα στο μπροστινό μέρος, είναι κομμάτι του συστήματος και το χρησιμοποιεί σχεδόν κάθε εφαρμογή που χρησιμοποιώ καθημερινά όπως 1Password, PayPal, Online Banking, AppStore, Amazon και το σημαντικότερο Apple Pay. Η εργονομία πάει λοιπόν περίπατο. Να μην είχες εξαρχής τον σένσορα τότε πάω πάσο. Αλλά από την στιγμή που δεν είναι έτοιμη η τεχνολογία για να μπει ο σένσορας στην οθόνη, δεν βγάζεις την συσκευή στην αγορά. Γιατί στην τελική θα είναι μία ακόμα απογοήτευση όπως αρκετά προϊόντα του παρελθόντος που μετά από 1 χρόνο ανακοινώθηκαν οι πολύ καλύτερες εκδόσεις τους και αναφέρομαι και στην Apple και στην Samsung και σε πολλές εταιρίες που βιάζονται να βγάλουν προϊόντα στην αγορά για να πουλήσουν ενώ δεν είναι έτοιμα όπως θα έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπει από πίσω o αισθητήρας χάνεις την εργονομία όταν έχεις το τηλέφωνο σε stand (π.χ. στο αυτοκίνητο). 

 

επίσης, οι θήκες πρέπει να έχουν ένα ακόμα κόψιμο για τη θέση του. 

 

άβολο κατ' εμέ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι τα Bezel στο 7 Plus είναι τεράστια. Για εμένα όμως είναι σημαντικό όπως και για τους περισσότερους iPhone χρήστες να είναι το δαχτυλικό αποτύπωμα στο μπροστινό μέρος, είναι κομμάτι του συστήματος και το χρησιμοποιεί σχεδόν κάθε εφαρμογή που χρησιμοποιώ καθημερινά όπως 1Password, PayPal, Online Banking, AppStore, Amazon και το σημαντικότερο Apple Pay. Η εργονομία πάει λοιπόν περίπατο. Να μην είχες εξαρχής τον σένσορα τότε πάω πάσο. Αλλά από την στιγμή που δεν είναι έτοιμη η τεχνολογία για να μπει ο σένσορας στην οθόνη, δεν βγάζεις την συσκευή στην αγορά. Γιατί στην τελική θα είναι μία ακόμα απογοήτευση όπως αρκετά προϊόντα του παρελθόντος που μετά από 1 χρόνο ανακοινώθηκαν οι πολύ καλύτερες εκδόσεις τους και αναφέρομαι και στην Apple και στην Samsung και σε πολλές εταιρίες που βιάζονται να βγάλουν προϊόντα στην αγορά για να πουλήσουν ενώ δεν είναι έτοιμα όπως θα έπρεπε.

Ξερεις τι χρησιμοποιεις ακομα πιο συχνα απο το fingerprint; Την οθονη του κινητου!

 

Η οθονη ειναι πιο σημαντικο χαρακτηριστικο και η συνολικη εργονομια του κινητου ειναι πιο σημαντικη απο την εργονομια του fingerprint.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο S8 τον αισθητηρα τον εβαλαν μονο για φαινεται στα spec, απιθανο να τον φτασεις με φυσικο τροπο με την μια.

Συμφωνω οτι θα ηταν καλυτερο να περιμενουν να προχωρησει η τεχνολογια ή τουλαχιστον να τον βαλουν στο πλαι προς το παρον.

 

Σημερα επιασα στα χερια μου τα "νεα" samsung: Εντυπωσιακη η οθονη του s8, γελασα με το ποσο μεγαλη/μακρια ειναι η οθονη του S8+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι χρησιμοποιεις ακομα πιο συχνα απο το fingerprint; Την οθονη του κινητου!

 

Η οθονη ειναι πιο σημαντικο χαρακτηριστικο και η συνολικη εργονομια του κινητου ειναι πιο σημαντικη απο την εργονομια του fingerprint.

Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με την οθόνη του iPhone όπως συνεχώς υπερβάλλεις. Δεν ξέρω που οφείλετε η εμμονή σου αλλά για κάποιους παίζουν κάποια χαρακτηριστικά σημαντικότερο ρόλο από τις φουτουριστικές οθόνες. Αν τώρα για εσένα η οθόνη είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τι να πω υπάρχουν ήδη συσκευές στην αγορά με τα χαρακτηριστικά που ζητάς, εγώ όμως έχω άλλες απαιτήσεις από μία τέτοια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπει από πίσω o αισθητήρας χάνεις την εργονομία όταν έχεις το τηλέφωνο σε stand (π.χ. στο αυτοκίνητο). 

 

επίσης, οι θήκες πρέπει να έχουν ένα ακόμα κόψιμο για τη θέση του. 

 

άβολο κατ' εμέ. 

Βαζοντας τον αισθητηρα στο μπροστα μερος α λα iphone 7 plus, υστερεις ΜΟΝΙΜΑ σε εργονομια/κρατημα γιατι εχεις κουμουτσα κινητα για οχι τοσο μεγαλη οθονη.

 

Δεν μπορουμε να μιλαμε για ουσιαστικη εργονομια, οταν λογω bezels, το iphone 7 plus θελει σχεδον παντα 2 χερια για να το χειριστεις.

 

Αυτο πιστευω το καταλαβε η apple και θα βγαλει κινητο με πολυ μικροτερα bezels για να ειναι πιο εργονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με την οθόνη του iPhone όπως συνεχώς υπερβάλλεις. Δεν ξέρω που οφείλετε η εμμονή σου αλλά για κάποιους παίζουν κάποια χαρακτηριστικά σημαντικότερο ρόλο από τις φουτουριστικές οθόνες. Αν τώρα για εσένα η οθόνη είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τι να πω υπάρχουν ήδη συσκευές στην αγορά με τα χαρακτηριστικά που ζητάς, εγώ όμως έχω άλλες απαιτήσεις από μία τέτοια συσκευή.

 

Βασικά ξέρεις με τι άλλο αλληλεπιδράς καθημερινά εκτός απο την οθόνη? Με το λειτουργικό!  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με την οθόνη του iPhone όπως συνεχώς υπερβάλλεις. Δεν ξέρω που οφείλετε η εμμονή σου αλλά για κάποιους παίζουν κάποια χαρακτηριστικά σημαντικότερο ρόλο από τις φουτουριστικές οθόνες. Αν τώρα για εσένα η οθόνη είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τι να πω υπάρχουν ήδη συσκευές στην αγορά με τα χαρακτηριστικά που ζητάς, εγώ όμως έχω άλλες απαιτήσεις από μία τέτοια συσκευή.

 

Επελεξες το μικρο iphone γιατι εχει πιο εργονομικο κρατημα απο το τεραστιο iphone 7 plus, το οποιο λογω των bezels θελει χειρισμο με 2 χερια που ειναι αντιεργονομικο.

 

Δεν ειναι λοιπον δικια μου εμμονη, αλλα των περισσοτερων αγοραστων που θελουν μεγαλα κινητα και ταυτοχρονα εργονμικα και ανετα στο κρατημα .

 

Η apple πιστευω το καταλαβε αυτο και ετσι το ακριβο,επετειακο μοντελο της δεν θα ειναι με 4.7" οθονη, αλλα με μεγαλη οθονη και μικρα bezel.

Εσυ μπορεις καλλιστα να επιλεξεις το επομενο 4" ή 4.7" iphone που θα εχει τον αισθητηρα σιγουρα μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επελεξες το μικρο iphone γιατι εχει πιο εργονομικο κρατημα απο το τεραστιο iphone 7 plus, το οποιο λογω των bezels θελει χειρισμο με 2 χερια που ειναι αντιεργονομικο.

Όχι επέλεξα το iPhone 6S 4.7" από το τεράστιο 7 Plus λόγω διαφοράς στην τιμή. Το μέγεθος του ποτέ δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα παρόλο που είναι μεγάλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι επέλεξα το iPhone 6S 4.7" από το τεράστιο 7 Plus λόγω διαφοράς στην τιμή. Το μέγεθος του ποτέ δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα παρόλο που είναι μεγάλο. 

Για την apple εισαι η μειονοτητα. (με την εννοια οτι διαλεξες κατι λογω τιμης και οχι λογω μεγεθους)

 

Η apple καταλαβε οτι ο κοσμος θελει μεγαλα κινητα αλλα ταυτοχρονα εργονομικα στο κρατημα, οποτε το ακριβο,επετειακο κινητο της θα ειναι με μεγαλη οθονη και μικρα bezel.

Για τους υπολοιπους αγοραστες, μπορουνε να πανε σε πιο φθηνες υλοποιησεις , οπως στο επερχομενο iphone 7s plus με 5.5" οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την apple εισαι η μειονοτητα.

Η apple καταλαβε οτι ο κοσμος θελει μεγαλα κινητα αλλα ταυτοχρονα εργονομικα στο κρατημα, οποτε το ακριβο,επετειακο κινητο της θα ειναι με μεγαλη οθονη και μικρα bezel.

Για τους υπολοιπους αγοραστες, μπορουνε να πανε σε πιο φθηνες υλοποιησεις , οπως στο επερχομενο iphone 7s plus με 5.5" οθονη.

Για οποιαδήποτε εταιρία είμαστε μειονότητα, για την ακρίβεια πορτοφόλι. Δεν έπιασε τις εταιρίες ξαφνικά ο πόνος για το καλό μας. Τώρα από εκεί και πέρα διαλέγουμε τα προϊόντα που εξυπηρετούν τους σκοπούς μας. Εμένα με εξυπηρετούν τα iPhone για Smartphone, τα Macbook για Laptop, τα Windows για Gaming και πάει λέγοντας. Τώρα ο καθένας κάνει διαφορετικές επιλογές που καλύπτουν τις ανάγκες του. Εσύ για παράδειγμα έχεις ανάγκη για μικρότερα Bezel και δεν σου είναι τόσο απαραίτητα τα 16:9 και ο Fingerprint sensor στο μπροστινό μέρος. Εγώ από την άλλη έχω άλλες ανάγκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιαδήποτε εταιρία είμαστε μειονότητα, για την ακρίβεια πορτοφόλι. Δεν έπιασε τις εταιρίες ξαφνικά ο πόνος για το καλό μας. Τώρα από εκεί και πέρα διαλέγουμε τα προϊόντα που εξυπηρετούν τους σκοπούς μας. Εμένα με εξυπηρετούν τα iPhone για Smartphone, τα Macbook για Laptop, τα Windows για Gaming και πάει λέγοντας. Τώρα ο καθένας κάνει διαφορετικές επιλογές που καλύπτουν τις ανάγκες του. Εσύ για παράδειγμα έχεις ανάγκη για μικρότερα Bezel και δεν σου είναι τόσο απαραίτητα τα 16:9 και ο Fingerprint sensor στο μπροστινό μέρος. Εγώ από την άλλη έχω άλλες ανάγκες. 

Η διαφορα ειναι οτι δεν μιλαω για εμενα(πχ και εγω δεν εχω μεγαλο κινητο 5.5"), μιλαω γενικοτερα για τον περισσοτερο κοσμο και τι κοιτανε οι εταιριες. Ακομα και οταν ειχα iphone, ειχα παρει το μικρο 4.7" λογω εργονομικου κρατηματος και επειδη δεν ηθελα να χρησιμοποιω 2 χερια για το χειρισμο του plus μοντελου.

 

Θεωρω πως η apple καταλαβε οτι ο περισσοτερος κοσμος θελει μεγαλα κινητα αλλα ταυτοχρονα εργονομικα στο κρατημα, οποτε το ακριβο,επετειακο κινητο της θα ειναι με μεγαλη οθονη και μικρα bezel. (οπως πριν μερικα χρονια καταλαβε οτι ο κοσμος δεν ηθελε κινητα με μη-παραγωγικες οθονες 3.5-4", ασχετα με το τι διαβαζαμε εδω μεσα)

 

Οπως και να εχει, η συνολικη εργονομια του κινητου και της οθονης που αλληλεπιδρας συνεχως ειναι πιο σημαντικη απο την εργονομια του fingerprint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα ειναι οτι δεν μιλαω για εμενα(πχ και εγω δεν εχω μεγαλο κινητο 5.5"), μιλαω γενικοτερα για τον περισσοτερο κοσμο.

 

Θεωρω πως η apple καταλαβε οτι ο  περισσοτερος κοσμος θελει μεγαλα κινητα αλλα ταυτοχρονα εργονομικα στο κρατημα, οποτε το ακριβο,επετειακο κινητο της θα ειναι με μεγαλη οθονη και μικρα bezel.

 

Οπως και να εχει, η συνολικη εργονομια του κινητου και της οθονης που αλληλεπιδρας συνεχως ειναι πιο σημαντικη απο την εργονομια του fingerprint.

Καλά όπως και να έχει μπορούμε να το αναλύουμε ώρες ολόκληρες. Θα δείξει τον Σεπτέμβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...