Προς το περιεχόμενο

Αίτηση για μεταπτυχιακό στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο είναι το κλασσατο τμήμα;

τα επιστρεφουν λεμε αν δεν σε παρουν..

και πιστεψε με αξιζει..

κανω μεταπτυχιακο εκει, ερχομενος απο "κλασσατο τμημα " "καλου" ελληνικου πανεπιστημιου και το εαπ μου εχει βαλει τα γυαλια απο επιπεδο οργανωσης , συνοχης, προγραμματισμου, και πολλων αλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο είναι το κλασσατο τμήμα;

πολλα ρωτας..

δεν εχει σημασια αλλωστε με το θεμα του τοπικ...

το εαπ παντως ειναι δυνατο χαρτι για οποιον καταφερει και βγαλει κατι, ιδιαιτερα μεταπτυχιακο...

και αρκετα φθηνο...

 

επεσε στο ματι μου διαφημιση γειτονικης χωρας για πανεπιστημιο και ειδικοτητα ιατρικης, 6 χρονια...20 χιλιαρικα το ετος για τα πρωτα 3 χρονια , και 27 για τα υπολοιπα 3..

 

χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα ποσό που πληρώνεις όταν κάνεις αίτηση, αν δεν κάνω λάθος είναι 50€ και όχι 650 που είπαν κάποιοι, το οποίο επιστρέφεται αν δεν κληρωθείς, ενώ αν κληρωθείς αφαιρείται απο τα δίδακτρα που πρέπει να πληρώσεις (αντι για 650 θα δώσεις 600).

Αυτό έγινε προφανώς για να εμποδιστούν οι αλεξιπτωτιστές που έκαναν αίτηση έτσι για τον χαβαλέ χωρίς να έχουν πραγματικά σκοπό να παρακολουθήσουν κάποιο πρόγραμμα, οδηγώντας στην επιμήκυνση της διαδικασίας επιλογής με τους πίνακες επιλαχόντων.

 

Όσο για τον αν είναι εύκολο ή δύσκολο...

Είμαι απόφοιτος του ΕΑΠ με μεταπτυχιακό σε "συμβατικό" πανεπιστήμιο. Το μεταπτυχιακό μου φάνηκε σαν εκδρομούλα στην εξοχή σε σχέση με το ζόρι που είχα φάει στο ΕΑΠ...

Αυτό ακριβώς.

Με έχουν κάνει δεκτό από Οκτώβριο του 2017 για μεταπτυχιακό . Τα κόστη είναι ακριβώς όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Η κλήρωση πλέον ουσιαστικά δεν ισχύει διότι τα δίδακτρα δεν είναι αντιμετωπίσιμα από τον καθένα, έτσι οι αιτήσεις συνήθως είναι λιγότερες από τις θέσεις.

 

Έχω γνωστούς που το έχουν τελειώσει και μου είπαν όλοι ότι θέλει πολύ διάβασμα.

Αρα καλά κατάλαβα εγώ. Γιατί ενας συνάδελφος που τελειώνει τωρα μου τα είχε πει διαφορετικά τα πράγματα, γιαυτό είπα να ρωτήσω.

Νταξει τρωει άκυρο μεγατόνων, 650 μονο για αίτηση δεν τα αξίζει

Συγγνώμη, νιώθεις καθόλου τι σου λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.

Με έχουν κάνει δεκτό από Οκτώβριο του 2017 για μεταπτυχιακό . Τα κόστη είναι ακριβώς όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Η κλήρωση πλέον ουσιαστικά δεν ισχύει διότι τα δίδακτρα δεν είναι αντιμετωπίσιμα από τον καθένα, έτσι οι αιτήσεις συνήθως είναι λιγότερες από τις θέσεις.

 

Έχω γνωστούς που το έχουν τελειώσει και μου είπαν όλοι ότι θέλει πολύ διάβασμα.

 

Συγγνώμη, νιώθεις καθόλου τι σου λέμε;

φιλε καλυτερα αστο μην το προσπαθησεις καν :P 3 σελιδες εξηγουμε τα αυτονοητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα είναι το ΕΑΠ αρκει να ξερεις τι θελεις, εάν θες ένα πτυχιο για να μπεις στο CERN καλυτερα να φυγεις εξωτερικο κατευθείαν, η μονη διαφορα στο ΕΑΠ με τα υπολοιπα ελληνικα πανεπιστημια είναι ότι εάν εισαι σκραπας και περνας στο οριο πληρωνεις διδακτρα, ετσι κ αλλιως στην Ελλαδα λογω των κομματων οι παρουσίες δεν είναι υποχρεωτικες στα συμβατικα πανεπιστημια όπως και στο ΕΑΠ, επισης στα εργαστηρια δε μπορεις να κανεις ουτε μια απουσια στο ΕΑΠ, το επιπεδο σπουδων πεφτει συνεχομενα από το 13 και μετα όπως και σε όλα τα συμβατικα πανεπιστημια και περνανε κοσμο στο οριο για να πληρωνουν ενώ δε βαζουν καλο βαθμο για να πληρωνεις παλι, δεν υπαρχει μετρο σύγκρισης στο φοιτητη. Είναι πισω σε επιπεδο από ΑΠΘ,ΕΜΠ κτλπ αλλα όχι από πανεπιστημια τυπου αιγαιου, μακεδονιας κτλπ.

 

Στο ΕΑΠ διδασκουν καθηγητες συμβατικών πανεπιστημιων, από το ΕΑΠ παιρνουν ένα 10ρικο το χρονο ενώ από τα συμβατικα παιρνουν κανα 25αρι το χρονο και εχουν μονιμοτητα, εσεις ποιο λετε ότι θα στηριξουν? Από του χρονου ειπανε ότι θα τους διωξουν και θα παρουν προσωπικο που δεν διδασκει σε συμβατικο. Φυσικα κάθε κυβερνηση βαζει τους δικους της , βουλευτες να κανουν μαθηματα , συγγενείς υπουργων κτλπ ότι κανουν και στα συμβατικα όμως εκει υπαρχει η σύγκλητος και τους ζοριζει ενώ στο ΕΑΠ δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, νιώθεις καθόλου τι σου λέμε;

 

Για πες μου ρε boy τι δεν καταλαβα? Ότι πρέπει να δώσω και 650€ μαζί με την αίτηση η οποία αν γίνει δεκτή αφαιρούνται από αυτά που θα έδινα, αν απορριφθεί μου τα επιστρέφουν? Εγω λεω ότι δεν με συμφέρει να δεσμεύσω 650€ για 1 μήνα σχεδόν.

 

Για το ότι έχει διάβασμα το ξέρω, γνωρίζω 4 καθηγητές που διδάσκουν ΚΑΙ στο Ανοικτό και επίσης έχω βοηθήσει και παλιότερα έναν φοιτητή που έκανε διπλωματική χρησιμοποιώντας αρκετά δεδομένα και τεχνικές από μια επιστημονική μου δημοσίευση. Επικοινώνησε μαζί μου, τον βοήθησα και είδα ότι είναι αρκετά απαιτητική η διπλωματική του. Το κατά πόσο "μετράει" στην αγορά έξω είναι αυτό που με ενδιαφέρει και η αλήθεια είναι ότι ακόμα και μαστερ από ΤΕΙ θα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από του ΕΑΠ και ας το έχεις πάρει αεριτζής ενώ στο άλλο θα λιώσεις λίγο στο διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν ένα όριο και η  εμπάθεια  και η σκόπιμη δυσφήμιση. 

 

- Η γενική προκήρυξη του ΕΑΠ φέτος, μιλάει μόνο για ταχυδρομική αποστολή του φακέλου δικαιολογητικών (έως 2 Αυγούστου).

- Ο οδηγός σπουδών 2016-17 ανέφερε πως η χρηματική συμμετοχή σε μεταπτυχιακά προγράμματα, μπορούσε να καταβληθεί σε 7 δόσεις.

- Το σύνηθες στο ΕΑΠ, είναι να καταθέτεις το ποσό για κάθε Θεματική Ενότητα, αφού πρώτα γίνει δεκτή η συμμετοχή σου.

 

logokrimenos

Αν, παρ’ όλα αυτά υπήρχε διαφορετική απόφαση για κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα και  ήθελες πραγματικά να μάθεις, δεν χρειαζόταν τίποτα παραπάνω από ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία της σχολής που προσφέρει το πρόγραμμα.

Όλα τα άλλα είναι «σε λόγια να βρισκόμαστε».

 

- Ευχαριστούμε για τις «ομολογίες» κάποιων πως συμμετείχαν σε παράνομες πράξεις, (μέσα από μια μάλλον ατυχή προσπάθεια προβολής των όποιων ικανοτήτων τους)…

- Να υπενθυμίσω ότι και η σκόπιμη δυσφήμηση αποτελεί επίσης παράνομη πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν ένα όριο και η  εμπάθεια  και η σκόπιμη δυσφήμιση. 

 

- Η γενική προκήρυξη του ΕΑΠ φέτος, μιλάει μόνο για ταχυδρομική αποστολή του φακέλου δικαιολογητικών (έως 2 Αυγούστου).

- Ο οδηγός σπουδών 2016-17 ανέφερε πως η χρηματική συμμετοχή σε μεταπτυχιακά προγράμματα, μπορούσε να καταβληθεί σε 7 δόσεις.

- Το σύνηθες στο ΕΑΠ, είναι να καταθέτεις το ποσό για κάθε Θεματική Ενότητα, αφού πρώτα γίνει δεκτή η συμμετοχή σου.

 

logokrimenos

Αν, παρ’ όλα αυτά υπήρχε διαφορετική απόφαση για κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα και  ήθελες πραγματικά να μάθεις, δεν χρειαζόταν τίποτα παραπάνω από ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία της σχολής που προσφέρει το πρόγραμμα.

Όλα τα άλλα είναι «σε λόγια να βρισκόμαστε».

 

- Ευχαριστούμε για τις «ομολογίες» κάποιων πως συμμετείχαν σε παράνομες πράξεις, (μέσα από μια μάλλον ατυχή προσπάθεια προβολής των όποιων ικανοτήτων τους)…

- Να υπενθυμίσω ότι και η σκόπιμη δυσφήμηση αποτελεί επίσης παράνομη πράξη.

 

Όλα τα παραπάνω, δηλ.: - τα δικαιολογητικά (i, ii, iii, iv και v) - το  ΕΝΤΥΠΟ 1 -

το αντίγραφο κατάθεσης στην Ε.Τ.Ε. ή την ηλεκτρονική αναφορά επιτυχούς συναλλαγής μέσω πιστωτικής κάρτας, για την καταβολή της οικονομικής συμμετοχής στις δαπάνες σπουδών - το αντίγραφο αποδεικτικού υποβολής της αίτησης με τον αριθμό ηλεκτρονικής υποβολής

 

πρέπει να σταλούν όλα μαζί στο Ε.Α.Π., (Διεύθυνση: Ε.Α.Π., Τμήμα  Μητρώου Φοιτητών, Πάροδος Αριστοτέλους 18, Περιβόλα Πατρών, Τ.Κ. 263 35), σε μεγάλο φάκελο το αργότερο μέχρι τις 2 Αυγούστου 2017 με συστημένη επιστολή (σφραγίδα ταχυδρομείου) ή μέσω courier. Στο εξωτερικό του φακέλου με τα δικαιολογητικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράψετε ευδιάκριτα τα στοιχεία που υπάρχουν στο ΕΝΤΥΠΟ 2 (που βρίσκεται σε επόμενη σελίδα του παρόντος εγγράφου).  Φάκελοι με τα παραπάνω δικαιολογητικά που θα σταλούν εκπρόθεσμα δεν θα γίνουν δεκτοί.

 

 

Να καταθέσετε στην Εθνική Τράπεζα και συγκεκριμένα στο λογαριασμό που αντιστοιχεί στο Πρόγραμμα Σπουδών που έχετε επιλέξει (δείτε παρακάτω) το ποσό  που αντιστοιχεί στο σύνολο των ΘΕ που έχετε επιλέξει.  Η κατάθεση των χρημάτων πρέπει να γίνει αποκλειστικά έως τις 2 Αυγούστου 2017. Σας υπενθυμίζουμε ότι η συνολική συμμετοχή αντιστοιχεί σε €650 ΕΥΡΩ για κάθε Θεματική Ενότητα (πλην των υποενοτήτων της Θ.Ε. ΔΙΠ40 (ΔΙΠ40 & ΔΙΠ40Α) του Μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών ΔΙΠ, όπου η οικονομική συμμετοχή για κάθε υποενότητα αντιστοιχεί σε €325). Στο έντυπο κατάθεσης της Τράπεζας πρέπει απαραίτητα να είναι συμπληρωμένα ευκρινώς και με κεφαλαία το ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ σας, το ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ και ο Αριθμός Δελτίου Ταυτότητας. Πρέπει οπωσδήποτε να φυλάξετε το παραπάνω έντυπο και να στείλετε στο Ε.Α.Π. αντίγραφο αυτού μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. 

 

 

Πως λοιπόν το "σύνηθες" είναι να καταθέσεις αφου γίνεις δεκτός και εδώ να λέει μέχρι 2 Αυγούστου? και τα αποτελέσματα θα βγουν 25.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε λογοκριμενε εχεις επιστημονικες δημοσιεύσεις και δεν εχεις μαστερ? Σε κανα γαιδουροχωρι σπουδασες? Που βασιζεις ότι δεν εχουν αξια τα πτυχια του ΕΑΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα μαθήματα στο ΕΑΠ είναι αποκλειστικά εξ αποστάσεως ή πρέπει να πας κάποιες φορές να παρακολουθήσεις;; Ρωτάω γιατί προτιμώ την παρακολούθηση από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...