Προς το περιεχόμενο

Αίτηση για μεταπτυχιακό στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την στιγμή που η επιλογή των σπουδαστών γίνεται με κλήρωση δεν μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό, το είχα σαν επιλογή έτσι για να περάσει ο χρόνος μου και όχι ότι θα πάρω καποιο σοβαρό χαρτί, από την στιγμή που έχω τις ίδιες πιθανότητες με την μάνα μου στο να φοιτήσουμε μαζί.

Εάν ισχύει αυτό είναι απλά ξεφτίλα. Δεν ξέρω για τα λοιπά, διότι δεν ξέρω κανέναν που να έχει πτυχίο από εκεί.

Αλλά τα προσόντα των αιτούντων δεν μετράνε στην επιλογή;

Μόνο μια random διαδικασία και εάν μπήκες-μπήκες; :blink:

Τέλος, θέλουν προκαταβολικά να πληρώσεις τα δίδακτρα, ακόμη και εάν φας άκυρο;

Τι σύστημα είναι τούτο;

 

 

 

Πλεον τα πιο πολλά πανεπιστήμια παίρνουν όποιον έχει τα 2000-3000 ευρώ για να εισαχθεί.

Ναι,δυστυχώς ισχύει και αυτά τα πανεπιστήμια δεν είναι καλή βάση για σύγκριση για το τι εστί ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν ισχύει αυτό είναι απλά ξεφτίλα. Δεν ξέρω για τα λοιπά, διότι δεν ξέρω κανέναν που να έχει πτυχίο από εκεί.

Αλλά τα προσόντα των αιτούντων δεν μετράνε στην επιλογή;

Μόνο μια random διαδικασία και εάν μπήκες-μπήκες; :blink:

Τέλος, θέλουν προκαταβολικά να πληρώσεις τα δίδακτρα, ακόμη και εάν φας άκυρο;

Τι σύστημα είναι τούτο;

 

 

Φανταζομαι οτι στα επιστρεφουν εκτος και αν μιλαμε για "εξοδα αιτησης" που το κανουν αρκετα μεταπτυχιακα πλεον.Καλα ξεφτιλα να δεις και απο καποια που θεωρουνται τα καλυτερα πανεπιστημια στην ελλαδα που στο μεταπτυχιακο αν ησουν σε καμια δαπ ενεργο μελος σε επερναν κατευθειαν χωρις κανενα αλλο προσον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τηνε και η χολη :-D .

Κοιτα περα απο την πλακα κατα την αποψη μου το τελευταιο προβλημα(ενταξει οχι το τελευταιο αλλα το ειπα για την υπερβολη και μονο) της εκπαιδευσης στην Ελλαδα ειναι το αν ειναι δωρεαν ή οχι

 

Δεν πήγαινε τόσο στο κράτος, όσο σε εκείνους που υποστηρίζουν ότι έχουμε ακόμα (αν είχαμε κάποτε) δωρεάν εκπαίδευση.

 

Κι εδώ που συζητάμε τώρα, είναι θέμα χρόνου να πεταχτεί κάποιος που να πει ότι η παιδεία είναι δωρεάν, και το καλύτερο είναι ότι θα το πιστεύει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και εγω αστιευομαι απλα θα προτιμουσα να πληρωνω για το πτυχιο και αυτο να εχει αντικρισμα γιατι πλεον το πρυχιο πανεπιστημιου εχει καταντησει απλα πατημα για να παρεις μεταπτυχιακο το οποιο ελπιζεις να εχει αντικρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ισχύει αυτό είναι απλά ξεφτίλα. Δεν ξέρω για τα λοιπά, διότι δεν ξέρω κανέναν που να έχει πτυχίο από εκεί.

Αλλά τα προσόντα των αιτούντων δεν μετράνε στην επιλογή;

Μόνο μια random διαδικασία και εάν μπήκες-μπήκες; :blink:

Τέλος, θέλουν προκαταβολικά να πληρώσεις τα δίδακτρα, ακόμη και εάν φας άκυρο;

Τι σύστημα είναι τούτο;

 

Ακριβώς, εντελώς στην τύχη. Ότι και να έχεις τελειώσει δεν παίζει ρόλο. Και βγαίνουν τώρα κάποιοι που φοιτούν εκεί να το παρουσιάσουν σαν το καλύτερο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Δεν λέω ότι δεν είναι δύσκολο, αλλά δεν έχει και καμια σπουδαία βαρύτητα. Ένα ποσοστό το κάνει όπως θέλω να το κάνω εγώ γτ βαριέμαι και απλά θέλω μια έξτρα απασχόληση εκτός της δουλειάς μου, άλλο ένα ποσοστό το κάνει γτ θα πάρει αυξηση στον μισθό του (κυρίως δημόσιο) και τελευταίο ποσοστό είναι απόφοιτοι από όχι και τοσο δυνατά τμήματα, κυρίως ΤΕΙ, που θέλουν να πάρουν κάποια αναγνώριση με ένα master από το σπίτι.

 

Το master που έκανα στο πολυτεχνείο πάτρας μας πήδηξαν στην κυριολεξία στην συνέντευξη, στην σχετικότητα πτυχίου, στην ερευνα της διπλωματικής, στο αν εχεις κάνει δημοσιεύσεις/συνέδρια. Όχι απλά ότι τα έχεις, αλλά και κουβέντα να εξηγήσεις τι και πως. Είναι λοιπόν το ίδιο και του ανοιχτού ίσως είναι και καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα και εσυ ξερεις κανεναν που να τελειωσε απο σχολη και να μην τον επριξαν οι καθηγητες της σχολης για το οτι η δικια του σχολη ειναι απο τις καλυτερες στην ευρωπη ή τα βαλκανια?

Και σε εμενα ελεγαν ασε αυτους η δικια μας ειναι η καλυτερη για αυτον και αυτον τον λογο.

Στην αλλη λεγανε ποιοι ρε αυτοι?τι να μας πουν και αυτοι απο την ζωη τους εμεις ειμαστε ετσι ειμαστε αλλιως.

Το μεταπτυχιακο εστω και απο το ανοιχτο εχει βαρυτητα αλλα δεν εχει την ιδια απο μια σχολη που θελει φυσικη παρουσια προφανως.Οχι λογο υλης βιβλιων κτλ αλλα γιατι στην μια πηγαινεις και μαθαινεις γενικες πληροφοριες εστω και εκτος υλης υπαρχει μια συζητηση ενω στο ανοιχτο το μονο που σε απασχολει ειναι η εξεταστεα υλη ( και απολυτα λογικο εννοειται να σε απασχολει μονο αυτο γιατι ο χρονος και λογο δουλειας ειναι πολυ περιορισμενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα ποσό που πληρώνεις όταν κάνεις αίτηση, αν δεν κάνω λάθος είναι 50€ και όχι 650 που είπαν κάποιοι, το οποίο επιστρέφεται αν δεν κληρωθείς, ενώ αν κληρωθείς αφαιρείται απο τα δίδακτρα που πρέπει να πληρώσεις (αντι για 650 θα δώσεις 600).

Αυτό έγινε προφανώς για να εμποδιστούν οι αλεξιπτωτιστές που έκαναν αίτηση έτσι για τον χαβαλέ χωρίς να έχουν πραγματικά σκοπό να παρακολουθήσουν κάποιο πρόγραμμα, οδηγώντας στην επιμήκυνση της διαδικασίας επιλογής με τους πίνακες επιλαχόντων.

 

Όσο για τον αν είναι εύκολο ή δύσκολο...

Είμαι απόφοιτος του ΕΑΠ με μεταπτυχιακό σε "συμβατικό" πανεπιστήμιο. Το μεταπτυχιακό μου φάνηκε σαν εκδρομούλα στην εξοχή σε σχέση με το ζόρι που είχα φάει στο ΕΑΠ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, είδα σήμερα βγήκε προκήρυξη για αιτήσεις στα μεταπτυχιακά προγράμματα του Ανοιχτού Πανεπιστήμιου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν χρειάζεται να δώσω κάποιο χρηματικό ποσό για να κάνω την αίτηση. Διάβασα στις οδηγίες ότι πρέπει να γίνει μια κατάθεση μεχρι τις 2 Αυγούστου και να σταλεί μαζί με όλα τα δικαιολογητικά.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή διάβασα και κατάλαβα κάτι λάθος?

 

1. Ποια προκήρυξη διάβασες; (παραπομπή σε ιστοσελίδα)

2. Ποιό είναι ακριβώς το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον αν είναι εύκολο ή δύσκολο...

Είμαι απόφοιτος του ΕΑΠ με μεταπτυχιακό σε "συμβατικό" πανεπιστήμιο. Το μεταπτυχιακό μου φάνηκε σαν εκδρομούλα στην εξοχή σε σχέση με το ζόρι που είχα φάει στο ΕΑΠ...

Καλα μπορει να ειναι συμπτωση εγω εχω παλικαρι που ειναι στο ΕΑΠ και τον βλεπω εντελως ζμπουτσατ μια φορα θα κανει μια εργασια διαβαζει 5 μερες πριν την εξεταστικη χωρις να εχει καμια επαφη και τα περναει...

Εγω ποιον να πιστεψω?Η μαλλον τι να θεωρησω σαν εικονα της καταστασης στο εαπ εσενα ή τον αλλον?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά σοβαρό πανεπιστήμιο είναι το ΕΑΠ. Εγω όταν έδινα πανελλήνιες είχα κάνει αίτηση για ένα προπτυχιακό πρόγραμμα σε περίπτωση που δεν περάσω εκεί που ήθελα μέσω πανελληνίων. είχα πληρώσει για μια θεματική ενότητα με την αίτησή μου για το πρόγραμμα. Τελικά πέρασα εκεί που ήθελα. θεση στο ΕΑΠ είχα πάρει ήδη όμως ( μέσω κλήρωσης ) και έκανα αίτηση και μου δώσαν τα λεφτά μου πίσω. Απλά αν θυμάμαι καλά πρεπει να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω πρίν σου στείλουν τα βιβλία , αν δεν προλάβεις είτε δεν στα επιστρέφουν είτε σου επιστρέφουν κάποιο ποσοστό μόνο. δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα ποσό που πληρώνεις όταν κάνεις αίτηση, αν δεν κάνω λάθος είναι 50€ και όχι 650 που είπαν κάποιοι, το οποίο επιστρέφεται αν δεν κληρωθείς, ενώ αν κληρωθείς αφαιρείται απο τα δίδακτρα που πρέπει να πληρώσεις (αντι για 650 θα δώσεις 600).

Αυτό έγινε προφανώς για να εμποδιστούν οι αλεξιπτωτιστές που έκαναν αίτηση έτσι για τον χαβαλέ χωρίς να έχουν πραγματικά σκοπό να παρακολουθήσουν κάποιο πρόγραμμα, οδηγώντας στην επιμήκυνση της διαδικασίας επιλογής με τους πίνακες επιλαχόντων.

 

Όσο για τον αν είναι εύκολο ή δύσκολο...

Είμαι απόφοιτος του ΕΑΠ με μεταπτυχιακό σε "συμβατικό" πανεπιστήμιο. Το μεταπτυχιακό μου φάνηκε σαν εκδρομούλα στην εξοχή σε σχέση με το ζόρι που είχα φάει στο ΕΑΠ...

 

αυτο ακριβως.

Γιατι ανοιγετε ποστ ενω δεν εχετε διαβασει τα qualifications Και τις οδηγιες που αναφερει ΞΕΚΑΘΑΡΑ το εαπ????

50 ευρω δινεις , που αν δεν μπεις στα γυρνανε πισω, γιαυτο δινεις και το Iban σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Αίτηση –Δικαιολογητικά –Οικονομική συμμετοχήΓια  την  αποστολή  του  φακέλου  σας (που  θα  περιλαμβάνει  αντίγραφο  της  αίτησή  σας,  τααπαιτούμενα δικαιολογητικά και το αποδεικτικό κατάθεσης της καταβολής της οικονομικής συμμετοχής) είναι απαραίτητο να κάνετε τα ακόλουθα: Α1.Να συγκεντρώσετε τα παρακάτω πέντε δικαιολογητικά:i.Ευκρινές φωτοαντίγραφοπτυχίου ή διπλώματος Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ ή ισότιμου ή / και αντίστοιχου πτυχίου της αλλοδαπής αναγνωρισμένου από το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) ή το ΙΤΕ, όπως απαιτείται από τις προϋποθέσεις εισαγωγής για κάθε πρόγραμμα. Σε περίπτωση που πρόκειται για τίτλο της αλλοδαπής θα αποστέλλεται ευκρινές φωτοαντίγραφο, υπό την προϋπόθεση ότι το έγγραφο έχει επικυρωθεί πρωτίστως από δικηγόρο και θα συνοδεύεται από επίσημη μετάφραση.Επίσηςσε περίπτωση που πρόκειται για τίτλο ΚΑΤΕΕ 2ετούςφοίτησης απαιτείται ισοτιμία από το Τ.Ε.Ι.ήΥπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρετεότι «έχω ολοκληρώσει τις προπτυχιακές σπουδές μουκαι εκκρεμεί η απονομή τίτλου ή η χορήγηση βεβαίωσης ολοκλήρωσης των σπουδών αυτών ή τα πιστοποιητικά αναγνώρισης και ισοτιμίας των πτυχίων μου, τα οποία θα υποβάλλω συμπληρωματικάμέχρι τις 18 Αυγούστου 2017».ii.Πιστοποιητικά (ευκρινήφωτοαντίγραφα) που να τεκμηριώνουν τις προϋποθέσεις εισαγωγής στο πρόγραμμα  σπουδών όπου  έχετε  επιλεγεί,  όπως  πχ.  σχετική  επαγγελματική  εμπειρία  (βλ.  «Διευκρινίσεις  σχετικά  με  προϋπηρεσία»),  γνώση  ξένης  γλώσσας  κ.ά. Ειδικότερα,  για  την πιστοποίηση γνώσης ξένης γλώσσας, πρέπει να αποστείλετε ευκρινέςαντίγραφο του ξενόγλωσσου τίτλου που κατέχετε (π.χ.FirstCertificateκ.ά.)  ή υπεύθυνη δήλωση (για όσους δεν είναι κάτοχοι πιστοποιητικού γνώσης ξένης γλώσσας) όπου να αναφέρεταιότι γνωρίζετε επαρκώς μια ξένη γλώσσα, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του προγράμματος. Από την υπεύθυνη δήλωση εξαιρούνταιταπρογράμματαα) ’’Κοινό ΜΠΣ «MasterinBusinessAdministration»(ΜΒΑ)’’, β) Διδακτική της Γερμανικής ως Ξένης Γλώσσας και γ)Διδακτική της Γαλλικής ως Ξένης Γλώσσας που για την παρακολούθησή τουςαπαιτείται συγκεκριμένοςτίτλος που να πιστοποιεί τη γνώση της αγγλικής γερμανικής και γαλλικής γλώσσας, αντίστοιχα.iii.Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/86στην οποία να αναγράφεταιτο ΑΦΜκαι η ΔΟΥστην οποία ανήκετε. iv.Ευκρινές φωτοαντίγραφοδελτίου ταυτότητας. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει ο αριθμός της ταυτότητας με την οποία υποβάλατε την ηλεκτρονική αίτησή σας παρακαλούμε όπως αποστείλετε  υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/86που να αναφέρει ότι  «ο παλιός αριθμός του δελτίου ταυτότητας τον  οποίο  και  συμπλήρωσα  κατά  την  ηλεκτρονική  υποβολήτης  αίτησης  συμμετοχής  μου  σε Πρόγραμμα Σπουδών του Ε.Α.Π. για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018ήταν.......»v.4 φωτογραφίες τύπου ταυτότητας στις οποίες θα αναγράφεται στο πίσω μέρος το ονοματεπώνυμο σας, το πρόγραμμα σπουδών και το έτος εισαγωγής (2017).ΣΗΜΕΙΩΣΗ!ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ.  ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ.Α2.Να συμπληρώσετε το Έντυπο Δήλωσης Θεματικών Ενοτήτων  ΕΝΤΥΠΟ 1(που βρίσκεται σε επόμενη σελίδατου παρόντος εγγράφου).Α3.Να καταβάλετε την οικονομική συμμετοχή στις δαπάνες των σπουδών σας. Ησυνολικήσυμμετοχή αντιστοιχεί σε €650ΕΥΡΩ για κάθε Θεματική Ενότητα(πλην των υποενοτήτων της Θ.Ε. ΔΙΠ40 (ΔΙΠ40 &ΔΙΠ40Α) του Μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών ΔΙΠ, όπου η οικονομική συμμετοχή για κάθε υποενότητα αντιστοιχεί σε €325). Για να ενημερωθείτε σχετικά με τους τρόπους καταβολής της οικονομικής σας συμμετοχής παρακαλούμε να μελετήσετε τις σχετικές οδηγίεςπου ακολουθούν στο παρόν έγγραφο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αλλαξαν οι οροι συμμετοχής! Γιατι μεχρι πριν λιγους μηνες ηταν 50€ με την αιτηση (τα οποια τα αφαιρουσαν απ'τα 650 οταν σε δεχτούν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα καλά κατάλαβα εγώ. Γιατί ενας συνάδελφος που τελειώνει τωρα μου τα είχε πει διαφορετικά τα πράγματα, γιαυτό είπα να ρωτήσω.

 

Νταξει τρωει άκυρο μεγατόνων, 650 μονο για αίτηση δεν τα αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα καλά κατάλαβα εγώ. Γιατί ενας συνάδελφος που τελειώνει τωρα μου τα είχε πει διαφορετικά τα πράγματα, γιαυτό είπα να ρωτήσω.

 

Νταξει τρωει άκυρο μεγατόνων, 650 μονο για αίτηση δεν τα αξίζει

τα επιστρεφουν λεμε αν δεν σε παρουν..

και πιστεψε με αξιζει..

κανω μεταπτυχιακο εκει, ερχομενος απο "κλασσατο τμημα "  "καλου" ελληνικου πανεπιστημιου και το εαπ μου εχει βαλει τα γυαλια απο επιπεδο οργανωσης , συνοχης, προγραμματισμου, και πολλων αλλων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...