Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το πρώτο επίσημο Mi Store της Xiaomi στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σταματησουμε επιτελους να βλεπουμε εδω συγκριση τιμων απο "ειδικους" στο forum μεταξυ :

α) κινητων  με 24% ΦΠΑ, ευρωπαικη εγγυηση, ετοιμοπαραδοτα (πχ ενα samsung, motorola, lg) και

β) κινητων χωρις ΦΠΑ, με φοβο τελωνειου, εγγυηση κινεζικη 1 ετους, παραδοση μετα απο κανα μηνα (πχ xiaomi απο gearbest κλπ)

 

και οι "ειδικοι" να νομιζουν οτι οι παραδοσιακες εταιρειες(samsung, lg κλπ) κλεβουν κλπ επειδη πουλανε ακριβοτερα.

 

Τωρα λοιπον που και τα xiaomi θα ειναι με εγγυηση 2 ετων, ετοιμοπαραδοτα και με 24% ΦΠΑ θα δουμε και ποσο φθηνοτερα θα ειναι.

 

 

τους προτιμω απο τα σεσημασμενα παπαγαλακια του φορουμ που προμοταρουν μεγαλες μαρκες

επειδη βγαζουν μαρουλακια απο αυτες

επειδη εχουν ενα ψωνιο με τα ταμπελακια

επειδη εχουν ελλειψη κριτικης ικανοτητας κ αξιολογησης

επειδη τους ταιζει ο μπαμπας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ 13.3 μηπως ειδε καποιος ποσο το εχει;

Δεν το φέρανε ακόμα για πώληση μόνο εκθεσιακό. Είπανε ότι θα το φέρουν το Φθινόπωρο αλλά τη δεύτερη γενιά με ελαφρώς βελτιωμένα χαρακτηριστικά και από τι ξέρω το 13" 2ndd gen έχει και fingerprint. Είπανε γύρω στα 700€ για το 12.5 και για το 13 στα 900€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι λοιπον εσεις που το παιζετε εξυπνοι, δεν ανοιγετε ενα δικο σας μαγαζακι να τα εισαγετε σε τιμες ξεφτιλα, να τα πουλατε χωρις καπελο και να βγαζετε και κανα 10αρικακι ανα συσκευη;

Μολις δειτε ΕΦΚΑ, ΦΠΑ, κρατησεις POS, 100% προκαταβολη φορου, φορο επιτιδευματος κτλ θα σας φυγει η μαγκια.

 

Αντε γιατι πολυ ειχατε συνηθισει στην ασφαλεια του μπαμπα και του βασικου μισθου.

 

τους προτιμω απο τα σεσημασμενα παπαγαλακια του φορουμ που προμοταρουν μεγαλες μαρκες

επειδη βγαζουν μαρουλακια απο αυτες

επειδη εχουν ενα ψωνιο με τα ταμπελακια

επειδη εχουν ελλειψη κριτικης ικανοτητας κ αξιολογησης

επειδη τους ταιζει ο μπαμπας

Εχεις ξεφυγει λιγο.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε ενστασεις να ψωνιζετε απο κινα οπως και κάνετε και αφήστε ησυχους εμας τα κοροιδα να πληρωνουμε μια ελληνικη προσπαθεια. ΑΛΗΘΕΙΑ αγοραζετε και αυτοκίνητα μοτο ψυγεια κουζινες κλπ απο κινα; γιατι οχι αραγε εκει γλυτωνεις χιλιαδες ευρω οχι 40 αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κράζανε τις γνωστές εταιρείες για τις τιμές, πλέον κράζουν την xiaomi γιατί ακόμα δεν μπορούν να καταλάβουν πως λειτουργεί η αγορά. Ε ρε πως αλλάζουν οι καιροί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε ενστασεις να ψωνιζετε απο κινα οπως και κάνετε και αφήστε ησυχους εμας τα κοροιδα να πληρωνουμε μια ελληνικη προσπαθεια. ΑΛΗΘΕΙΑ αγοραζετε και αυτοκίνητα μοτο ψυγεια κουζινες κλπ απο κινα; γιατι οχι αραγε εκει γλυτωνεις χιλιαδες ευρω οχι 40 αρια.

 

Ναι, αγοράζουμε. Μην απαντάς μόνος σου στις ερωτήσεις σου και ξύπνα από το όνειρο.

 

Προσωπικά μέχρι και μηχανάκι από το εξωτερικό αγοράζω.

 

Δεν ξέρω τι φαντάζεσαι - ότι το ψυγείο είναι κάπως μεγάλο και δεν μπορεί να έρθει με μεταφορική μέχρι το σπίτι μας; Και αν χαλάσει, ξέρεις, εκτός του ότι υπάρχει εγγύηση, υπάρχει και ο τεχνικός που δουλεύει με μαύρα. Αλλά η ανησυχία είναι μικρή όταν αγοράζεις κάτι με εκτοντάδες καλά ratings, reviews / σχόλια που τα βλέπεις. Πιο πιθανό να χαλάσει αν το πάρεις από κανά MediaMarkt που φέρνει refurbished και factory seconds και δεν το λέει.

 

Μόνο το φαγητό/ποτό μου από Ελλάδα (γι' αυτό έχουμε γεμίσει καφετέριες και μαγαζιά εστίασης, επειδή είναι ακόμα απαραίτητα). Ούτε ευρώ παραπάνω στην ελληνική αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχεις δίκιο θα πάρει έναν τεχνικό να κάθεται 5 ώρες την μέρα γιατί δεν θα έχει κάτι να κάνει. Έναν ταμεία, μια καθαρίστρια γιατί αν πιάσει το χέρι του σκούπα θα πετρώσει και έναν να του δίνει τα κατσαβίδια.

 

Προγραμματιστής είμαι και εχω δουλέψει και σαν τεχνικός. Και έκανα και εξυπηρέτηση πελατών και ταμείο σε μικρή επιχείρηση. Επειδή ειδικά σε αυτό το κατάστημα η κίνηση θα είναι πολύ μικρή ουσιαστικά ο τεχνικός μπορεί να κάθεται ολη μέρα. Το να βοηθάει και στο ταμείο και το να καθαρίζει κιόλας μου φαίνεται απόλυτα κατανοητό. Ειδικά η καθαριότητα θα έπρεπε να ισχύει για όλους σε όλες τις δουλειές. Γιατί πιο βρομιάρης απο τον Έλληνα δεν υπάρχει και πάντα περιμένει ένα μαγικό χέρι να καθαρίσει ή υποχρέωση κάποιου άλλου. Οκ δεν του είπαν να καθαρίσει ολο το mall μια μικρή αίθουσα να κρατάει σε μια τάξη.

Δεν θα σταθώ στο εργασικό κομμάτι της κουβέντας γιατί πολύ απλά συμφωνώ οτι ο τεχνικός είναι τεχνικός δεν είναι πωλητής.

Θέλω να σταθώ στο θέμα της καθαριότητας μιας και έχω ζήσει αρκετά χρόνια εξωτερικό. Είμαστε ετη φωτός μπροστά σε θέματα καθαριότητας και προσωπικής υγιεινής.

Εχουμε πολλά αλλά θεματα νοοτροπίας σαν Ελλήνες αλλα η καθαριότητα δεν είναι ένα απο αυτά.

Εγώ σαν χαλάρος Ελλήνας στα θέματα καθαριότητας απέκτησα μικροφοβία μετά απο ότι είδα στην Αγγλία και απο το 2012 κυκλοφορώ με detol μαντηλακια και διαφόρα καθαριστικα υγρα πάνω μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα παράδειγμα.. τα bluetooth ηχεία xiaomi στην κίνα τα παίρνεις με 15e to v1 και το v2  21e εδώ τα skroutz-ο-μαγαζιά τα πουλάνε 29e και 39e αντίστοιχα η infoquest δεν θέλω ούτε να φανταστώ την τιμή!

 

πάντως η κίνηση είναι θετική αλλά αν συνεχιστεί η ακριβή πολιτική τιμών τότε θα παραμείνει και περιορισμένη η κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι λοιπον εσεις που το παιζετε εξυπνοι, δεν ανοιγετε ενα δικο σας μαγαζακι να τα εισαγετε σε τιμες ξεφτιλα, να τα πουλατε χωρις καπελο και να βγαζετε και κανα 10αρικακι ανα συσκευη;

Μολις δειτε ΕΦΚΑ, ΦΠΑ, κρατησεις POS, 100% προκαταβολη φορου, φορο επιτιδευματος κτλ θα σας φυγει η μαγκια.

 

 

σε αυτό που λες έχεις δίκιο.. τα πράγματα όμως έχουν και την άλλη πλευρά όταν ένας παίρνει 500-800e μισθό και δεν τον ταΐζουν άλλοι και έχει να πληρώσει ένα σορό παράνομους φόρους και χαράτσια όταν θα θέλει να αγοράσει π.χ. ένα android box που στην Ελλάδα τιμολογείται με 60e το πιο ξεφτιλισμένο δεν θα το πάρει! όταν όμως από κίνα με 19e θα κάνει την δουλειά του τότε θα κάνει και την αγορά. νόμος αγοράς και ζήτησης τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό που λες έχεις δίκιο.. τα πράγματα όμως έχουν και την άλλη πλευρά όταν ένας παίρνει 500-800e μισθό και δεν τον ταΐζουν άλλοι και έχει να πληρώσει ένα σορό παράνομους φόρους και χαράτσια όταν θα θέλει να αγοράσει π.χ. ένα android box που στην Ελλάδα τιμολογείται με 60e το πιο ξεφτιλισμένο δεν θα το πάρει! όταν όμως από κίνα με 19e θα κάνει την δουλειά του τότε θα κάνει και την αγορά. νόμος αγοράς και ζήτησης τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!

 

καταλαβαίνουμε βέβαια ότι αυτό οδηγεί ντετερμινιστικά σε ανεργία και χαμηλούς μισθούς, δηλαδή σε τεχνικούς που θα κάνουν και τη δουλειά καθαρίστριας και πωλητή και ότι άλλο υπάρχει στο διηνεκές.

 

η φορολογία δεν είναι παράνομη (είναι παράλογη): παράνομο είναι να μην πληρώνεις τους φόρους σου και να τους πληρώνει κάποιος άλλος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά για να βλέπουμε από κοντα τι θα παραγγείλουμε από Κίνα.

Οι τιμές της infoquest δεν έχουν απλά καπέλο. Συνιστούν αναισχυντη κοροϊδία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό που λες έχεις δίκιο.. τα πράγματα όμως έχουν και την άλλη πλευρά όταν ένας παίρνει 500-800e μισθό και δεν τον ταΐζουν άλλοι και έχει να πληρώσει ένα σορό παράνομους φόρους και χαράτσια όταν θα θέλει να αγοράσει π.χ. ένα android box που στην Ελλάδα τιμολογείται με 60e το πιο ξεφτιλισμένο δεν θα το πάρει! όταν όμως από κίνα με 19e θα κάνει την δουλειά του τότε θα κάνει και την αγορά. νόμος αγοράς και ζήτησης τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!

Ειναι ενας φαυλος κυκλος.

Δινε τα λεφτα σου στην Κινα, χωρις φορους, κι ο μισθος σου θα παει ακομα πιο χαμηλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...