Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, DionGR είπε

Ειναι πραγματι 4.300.

Ξεχασα να πω οτι ειναι με HWInfo. Τι εννοεις ακριβως εσωτερικη θερμοκρασια;

Cinebench R20 - Realtime Priority με ιδια settings 60c top.

Βάλε μια φώτο από hwinfo64 να δούμε volts γενικότερα όχι μόνο πυρήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Tbh έτσι όπως το είπες, μόνο θερμοκρασία δωματίου δεν καταλαβαίνει ο άλλος :P

E εντάξει εσωτερική θερμοκρασία εννοείται του χώρου, η ambient. Προφανώς για να με ρωτάει αν είναι πολλοί οι 77 και ρωτάω τι εσωτερική θερμοκρασία έχεις δεν εννοώ την εσωτερική του ψυγείου ή του φούρνου προφανώς. Η μόνη θερμοκρασία που έχει άμεση σχέση με την θερμοκρασία των components είναι η ambient..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sakiz105 @yiannis1991

image.png.b506e0366e4ddd558c538a15ac085ad9.png

image.png.f708d86c4f3fc0e5161ed752b9345585.png

@Sakiz105  @yiannis1991

 

Τελικα; Ειναι ενταξει οι θερμοκρασιες; 

 

To idle temp δεν εχει αλλαξει ιδαιτερα απτο Cryorig H7...

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην περάσει 4.3 με 1.05v, απλά και όμορφα

26 minutes ago, DionGR said:

@Sakiz105 @yiannis1991

image.png.b506e0366e4ddd558c538a15ac085ad9.png

image.png.f708d86c4f3fc0e5161ed752b9345585.png

@Sakiz105  @yiannis1991

Τελικα; Ειναι ενταξει οι θερμοκρασιες; 

To idle temp δεν εχει αλλαξει ιδαιτερα απτο Cryorig H7...

το 1.05 που το είδες? το SVI2 TFN λέει 1.150 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Devastor είπε

Σιγά μην περάσει 4.3 με 1.05v, απλά και όμορφα

το 1.05 που το είδες? το SVI2 TFN λέει 1.150 

Επίσης δεν είναι 4.3GHz, είναι 4.25GHz
Το 98.9MHz BCLK x 43.00 μας κάνει 4252.7MHz τελευταία φορά που κοίταξα :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Devastor είπε

Σιγά μην περάσει 4.3 με 1.05v, απλά και όμορφα

το 1.05 που το είδες? το SVI2 TFN λέει 1.150 

Για αυτό είπα να ανεβάσει hwinfo. 

@Devastor Δοκίμασα λίγο για 3733/c15 και ενώ πρακτικά έπρεπε να έχω καλύτερα αποτελέσματα λόγο sub και prime timings από 3800/c16 έχω χειρότερα. Όσο ρεύμα και να έδωσα (έφτασα μέχρι 1,44, κάτω από 1,39 πετούσε errors) απλά "πλησίασα" στα 3800 οπότε δεν τέσταρα καν για σταθερότητα. Μπορεί σε άλλο μοντέλο μνημών να εχει καλύτερα αποτελέσματα

BTW τα windows με το που βάλω trfc κάτω από 500

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, kostas_anes said:

Επίσης δεν είναι 4.3GHz, είναι 4.25GHz
Το 98.9MHz BCLK x 43.00 μας κάνει 4252.7MHz τελευταία φορά που κοίταξα :P

Να πώ την αλήθεια αυτό δεν το πρόσεξα, το μάτι μου βάρεσε κατευθείαν στο SVI2 γιατί 4.3 με 1.05 ούτε λαχείο

3 minutes ago, Sakiz105 said:

Για αυτό είπα να ανεβάσει hwinfo. 

@Devastor Δοκίμασα λίγο για 3733/c15 και ενώ πρακτικά έπρεπε να έχω καλύτερα αποτελέσματα λόγο sub και prime timings από 3800/c16 έχω χειρότερα. Όσο ρεύμα και να έδωσα (έφτασα μέχρι 1,44, κάτω από 1,39 πετούσε errors) απλά "πλησίασα" στα 3800 οπότε δεν τέσταρα καν για σταθερότητα. Μπορεί σε άλλο μοντέλο μνημών να εχει καλύτερα αποτελέσματα

BTW τα windows με το που βάλω trfc κάτω από 500

spacer.png

Φίλε και εγώ βλέπεις όλους να κάνουνε Post με 3533, εγώ προσωπικά σταθερά δεν τα έχω σε 2 διαφορετικά CPU. Επίσης απότι έχω καταλάβει τα Ζεν2 δεν τους πολυνοιάζει το tCL ενώ στα Ζεν/Ζεν+ απο cl16 σε cl14 έβλεπες παπάδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαγκες το 1.05 ειναι typo καθως στις σημειωσεις μου εχω γραψει 1.15... οποτε λαρωστε

 

Επισης, κανενας δεν απαντησε στο ερωτημα για τις θερμοκρασιες, απλα σχολια για τα clocks βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, DionGR said:

Mαγκες το 1.05 ειναι typo καθως στις σημειωσεις μου εχω γραψει 1.15... οποτε λαρωστε

Επισης, κανενας δεν απαντησε στο ερωτημα για τις θερμοκρασιες, απλα σχολια για τα clocks βλεπω.

Βάλε σταθερό Overclock και θα σου πούμε για τις θερμοκρασίες γιατί προς το παρών αυτό 4.3 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Επίσης οι θερμοκρασίες που βλέπεις στο Prime95 δεν θα τις δείς ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ οπότε "λάρωσε"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Devastor είπε

Βάλε σταθερό Overclock και θα σου πούμε για τις θερμοκρασίες γιατί προς το παρών αυτό 4.3 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Επίσης οι θερμοκρασίες που βλέπεις στο Prime95 δεν θα τις δείς ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ οπότε "λάρωσε"

υποτιμάς το nfs heat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DionGR είπε

Mαγκες το 1.05 ειναι typo καθως στις σημειωσεις μου εχω γραψει 1.15... οποτε λαρωστε

Επισης, κανενας δεν απαντησε στο ερωτημα για τις θερμοκρασιες, απλα σχολια για τα clocks βλεπω.

Οι θερμοκρασίες σου είναι σε λογικά πλαίσια, δεν είναι εύκολο να ψύξεις 7nm cores όταν καταναλώνουν 15w το καθένα. Αν βελτιώσεις το airflow του κουτιού σου θα πέσουν λίγο αλλά μην περιμένεις να τρέχεις prime με OC και να δεις πχ 55 βαθμούς όσο καλό και αν είναι το σύστημα ψύξης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Οι θερμοκρασίες σου είναι σε λογικά πλαίσια, δεν είναι εύκολο να ψύξεις 7nm cores όταν καταναλώνουν 15w το καθένα. Αν βελτιώσεις το airflow του κουτιού σου θα πέσουν λίγο αλλά μην περιμένεις να τρέχεις prime με OC και να δεις πχ 55 βαθμούς όσο καλό και αν είναι το σύστημα ψύξης σου.

Eχω και κακα idle temps, 38-45c, ενω με την προηγουμενη ψυκτρα ηταν 40-48c, ενω κανονικα η NHD15 ειναι κλασεις ανωτερη απτην Cryorig H7

Εχω 3 Noctua intake fans και 1 Noctua exhaust fan με καλο cable management (οχι οτι παιζει ιδαιτερο ρολο), οποτε το airflow ειναι αριστο...

 

@Devastor

Τα bus clocks ειναι 99.4 αφου εκανα disable μια ρυθμιση στο BIOS, και απ' οτι διαβαζω σε forum δεν σημαινει οτι το OC ειναι unstable μιας και το bus clock το κανει το +- 0.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, DionGR said:

Eχω και κακα idle temps, 38-45c, ενω με την προηγουμενη ψυκτρα ηταν 40-48c, ενω κανονικα η NHD15 ειναι κλασεις ανωτερη απτην Cryorig H7

Εχω 3 Noctua intake fans και 1 Noctua exhaust fan με καλο cable management (οχι οτι παιζει ιδαιτερο ρολο), οποτε το airflow ειναι αριστο...

@Devastor

Τα bus clocks ειναι 99.4 αφου εκανα disable μια ρυθμιση στο BIOS, και απ' οτι διαβαζω σε forum δεν σημαινει οτι το OC ειναι unstable μιας και το bus clock το κανει το +- 0.5

Το BCLK σου είναι 98.9X43 που είναι το multiplier 

Εκτός και αν εμένα μου έμαθαν λάθος πολλαπλασιασμό στο σχολείο ξέρω γώ

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DionGR είπε

Eχω και κακα idle temps, 38-45c, ενω με την προηγουμενη ψυκτρα ηταν 40-48c, ενω κανονικα η NHD15 ειναι κλασεις ανωτερη απτην Cryorig H7

Εχω 3 Noctua intake fans και 1 Noctua exhaust fan με καλο cable management (οχι οτι παιζει ιδαιτερο ρολο), οποτε το airflow ειναι αριστο...

@Devastor

Τα bus clocks ειναι 99.4 αφου εκανα disable μια ρυθμιση στο BIOS, και απ' οτι διαβαζω σε forum δεν σημαινει οτι το OC ειναι unstable μιας και το bus clock το κανει το +- 0.5

βάλε 2 exhaust και 2 να βάζουν (το ένα που βγάζει πάνω από τις ram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το BCLK σου είναι 98.9X43 που είναι το multiplier 

Εκτός και αν εμένα μου έμαθαν λάθος πολλαπλασιασμό στο σχολείο ξέρω γώ

Και εγω σου ειπα οτι μετα απο την αλλαγη μιας ρυθμισης ειναι 99.4, αρα 99.4x43, αλλα εκτος απο το οτι ειναι flunctuating τιμη διαβσα οτι πηδαει +-0.5 και οτι δεν υπαρχει 100% accurarcy στα reported values.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...