Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, stavroulis1985 είπε

Δλδ με λίγα λόγια να δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που λέει το ryzen calculator για να πανε με το ζόρι 3200?

Καλές μνήμες είναι αλλά ζορίζουν πολύ τον memory controller και οι Ryzen 1/2xxx έχουν αδύναμο controller.

Τα 3200 θα τα καταφέρεις εύκολα θεωρώ. Από εκεί και πάνω δεν ξέρω.

24 λεπτά πριν, stavroulis1985 είπε

Αν βάλω πχ σειρά 3 ryzen θα πάνε 3600?

Αν βάλεις Ryzen 3xxx θα παίξουν ΑΝΕΤΑ και 3800 (ή στη χειρότερη 3733).

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλές μνήμες είναι αλλά ζορίζουν πολύ τον memory controller και οι Ryzen 1/2xxx έχουν αδύναμο controller.

Τα 3200 θα τα καταφέρεις εύκολα θεωρώ. Από εκεί και πάνω δεν ξέρω.

Αν βάλεις Ryzen 3xxx θα παίξουν ΑΝΕΤΑ και 3800 (ή στη χειρότερη 3733).

Καταλαβα με κατατοπισες 

Τωρα ειμαι στα 2933 θα βαλω τα settings που μου ειπες και θα απαντήσω αύριο τι γίνεται!

Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, elpenor said:

@stavroulis1985 Τις ρυθμίσεις στο bios θα τις πάρεις από το Ryzen Dram Calculator αν δεν το έχεις κάνει ήδη, από εκεί τις έχουμε πάρει όλοι.

Οι μνήμες σου πιστεύω ότι είναι Hynix CJR/DJR Samsung B-die. Αφού είναι 32GB το memory rank είναι 2. Στο PCB revision ξεκίνα με A0/B0 σε συνδυασμό με calculate safe στα 3600Mhz χρησιμοποιόντας το tRFC(alt) και μετά σταδιακά ανέβα στο calculate fast με Α3/Α2/Β2 και κανονικό tRFC.

Προσπάθησε να περάσεις όλες τις recommended ρυθμίσεις που δίνει (Termination / Cad_Bus, ακόμα και τα Cad_Bus timings και PMU training που έχει στο advanced μήπως και η μητρική σου δεν έχει αυτά τα defaults αν και είναι σπάνιο).

Αν έχεις Zen2 (Ryzen 3XXX) θα δουλέψουν σίγουρα αρκετά γρήγορα, αν έχεις Zen/Zen+ μπορεί να σε ταλαιπωρήσει.

Απορώ πως σου δουλεύουνε kits που είναι 3000/3200 rated με τα voltages που προτείνει το 1.7.3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανείς ιδέα γιατί με τελευταίο Bios στην Fatality Gaming X (X370) δεν δεχεται τα XMP (3000+3200) σε 2x16 Predator ?

Μολις βάζω το παλιο 5.60 δουλευουν μια χαρα. Cpu ενας Ryzen 7 2700X που για 164 ευρώ καινουριος θα έλεγα οτι εχει εξαιρετικές επιδόσεις.

Ειναι τόσο μαπά ο IMC του ?  Η κάτι αλλο φτaίει ? Είδα εβγαλαν και το 6.00 Bios για να παίρνει τους XT αλλα δεν το έχω βάλει.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Καλές μνήμες είναι αλλά ζορίζουν πολύ τον memory controller και οι Ryzen 1/2xxx έχουν αδύναμο controller.

Τα 3200 θα τα καταφέρεις εύκολα θεωρώ. Από εκεί και πάνω δεν ξέρω.

Αν βάλεις Ryzen 3xxx θα παίξουν ΑΝΕΤΑ και 3800 (ή στη χειρότερη 3733).

Εβαλα τα timings και το volt  απο το ryzen dram calculator οχι τα δεξια κουτακια και μεχρι 2933 παει οσο και πριν δλδ.
Μολις βαλω εστω και 3000 παλι ανεβαζει timings και γυριζει σε default mode σε volt και mhz. σαν να μην ακουει τα timings που του βαζω πανω απο 2933mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stavroulis1985 είπε

Εβαλα τα timings και το volt  

Μόνο αυτά; Ο συμφορουμίτης πιο πάνω σου είπε να βάλεις και άλλες ρυθμίσεις καρφωτά στο BIOS. Απολύτως απαραίτητα είναι τα CLDO_VDDP, ProcODT, Rtt και CADBUS. Μπορεί το BIOS version σου να έχει πολύ παλιά έκδοση AGESA που να βάζει ανόητες τιμές στα παραπάνω, αν τα έχεις αφήσει Auto.

Δοκίμασε:

DDR4-3000

Vdimm: 1.35000V

Vsoc: 1.02500V

CLDO_VDDP 900mV (ή 0.9V, στα τελευταία BIOS της η ASUS το άλλαξε στο δεύτερο format)

Power Down: disabled

Gear Down Mode: enabled

ProcODT: 60Ω

RttNom: RZQ/7

RttWr: RZQ/3

RttPark: RZQ/1

CADBUS: 24-24-24-24 (μετά δοκιμάζεις και 60-24-24-24, ίσως βοηθήσει να πας το Gear Down Mode σε disabled εφόσον το kit σου είναι dual-rank)

 

Timings χαλαρά για αρχή: 16-16/16-16-32-48

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, parsifal said:

Μόνο αυτά; Ο συμφορουμίτης πιο πάνω σου είπε να βάλεις και άλλες ρυθμίσεις καρφωτά στο BIOS. Απολύτως απαραίτητα είναι τα CLDO_VDDP, ProcODT, Rtt και CADBUS. Μπορεί το BIOS version σου να έχει πολύ παλιά έκδοση AGESA που να βάζει ανόητες τιμές στα παραπάνω, αν τα έχεις αφήσει Auto.

Δοκίμασε:

DDR4-3000

Vdimm: 1.35000V

Vsoc: 1.02500V

CLDO_VDDP 900mV (ή 0.9V, στα τελευταία BIOS της η ASUS το άλλαξε στο δεύτερο format)

Power Down: disabled

Gear Down Mode: enabled

ProcODT: 60Ω

RttNom: RZQ/7

RttWr: RZQ/3

RttPark: RZQ/1

CADBUS: 24-24-24-24 (μετά δοκιμάζεις και 60-24-24-24, ίσως βοηθήσει να πας το Gear Down Mode σε disabled εφόσον το kit σου είναι dual-rank)

Timings χαλαρά για αρχή: 16-16/16-16-32-48

Ας δοκιμάσει 24-20-20-24 αν δεν του παίξουνε τα 24-24-24-24 , το 60 drive strength μου κάνει περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

Εβαλα τα timings και το volt  απο το ryzen dram calculator οχι τα δεξια κουτακια και μεχρι 2933 παει οσο και πριν δλδ.
Μολις βαλω εστω και 3000 παλι ανεβαζει timings και γυριζει σε default mode σε volt και mhz. σαν να μην ακουει τα timings που του βαζω πανω απο 2933mhz.

Το calculator στις τελευταίες του εκδόσεις δίνει για dual rank B-Die το GearDown = disabled 🤣

Δεν παίζει κάτι τέτοιο, για καμία περίπτωση σε Zen/Zen+. Κάνε το GearDown = enabled και το PowerDown = disabled

και λογικά θα ξεκινήσει.

Μην πειράξεις ακόμα αντιστάσεις και CAD_BUS, άφησε τα στο Auto και κατέβασε το πρόγραμμα ZenTimings για να μας δείξεις τι τιμές δίνει το Auto.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, parsifal είπε

Μόνο αυτά; Ο συμφορουμίτης πιο πάνω σου είπε να βάλεις και άλλες ρυθμίσεις καρφωτά στο BIOS. Απολύτως απαραίτητα είναι τα CLDO_VDDP, ProcODT, Rtt και CADBUS. Μπορεί το BIOS version σου να έχει πολύ παλιά έκδοση AGESA που να βάζει ανόητες τιμές στα παραπάνω, αν τα έχεις αφήσει Auto.

Δοκίμασε:

DDR4-3000

Vdimm: 1.35000V

Vsoc: 1.02500V

CLDO_VDDP 900mV (ή 0.9V, στα τελευταία BIOS της η ASUS το άλλαξε στο δεύτερο format)

Power Down: disabled

Gear Down Mode: enabled

ProcODT: 60Ω

RttNom: RZQ/7

RttWr: RZQ/3

RttPark: RZQ/1

CADBUS: 24-24-24-24 (μετά δοκιμάζεις και 60-24-24-24, ίσως βοηθήσει να πας το Gear Down Mode σε disabled εφόσον το kit σου είναι dual-rank)

Timings χαλαρά για αρχή: 16-16/16-16-32-48

Μολις έβαλα και αυτα δεν άνοιγε καν το  pc 

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Το calculator στις τελευταίες του εκδόσεις δίνει για dual rank B-Die το GearDown = disabled 🤣

Δεν παίζει κάτι τέτοιο, για καμία περίπτωση σε Zen/Zen+. Κάνε το GearDown = enabled και το PowerDown = disabled

και λογικά θα ξεκινήσει.

Μην πειράξεις ακόμα αντιστάσεις και CAD_BUS, άφησε τα στο Auto και κατέβασε το πρόγραμμα ZenTimings για να μας δείξεις τι τιμές δίνει το Auto.

Θα το δοκιμάσω το απογευματάκι που θα ειμαι σπιτι.

Όταν επιλέγω τα mhz να το κανω σε docp profile η απο το auto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

Μολις έβαλα και αυτα δεν άνοιγε καν το  pc 

Θα το δοκιμάσω το απογευματάκι που θα ειμαι σπιτι.

Όταν επιλέγω τα mhz να το κανω σε docp profile η απο το auto?

To DOCP profile (δηλαδή XMP) έχει νόημα μόνο όταν θέλεις να περάσει η μητρική αυτόματα όλα τα timings/subtimings. Για να τα βάλεις manual και να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις.

b-die.png.41c1e9cc568ae30d500f6b366ecaa01e.png

Είσαι σίγουρος ότι δοκίμασες τα παραπάνω settings (3200 / safe) και δεν κάνει boot; Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος όταν έβαζες τα subtimings; Είναι πολύ κλασσικό να γίνει λάθος γιατί είναι με άλλη σειρά στη μητρική. Εγώ αν δεν κάνει boot θα δοκίμαζα 1.1V σε SOC και 1.38V στις RAM.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

To DOCP profile (δηλαδή XMP) έχει νόημα μόνο όταν θέλεις να περάσει η μητρική αυτόματα όλα τα timings/subtimings. Για να τα βάλεις manual και να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις.

b-die.png.41c1e9cc568ae30d500f6b366ecaa01e.png

Είσαι σίγουρος ότι δοκίμασες τα παραπάνω settings (3200 / safe) και δεν κάνει boot; Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος όταν έβαζες τα subtimings; Είναι πολύ κλασσικό να γίνει λάθος γιατί είναι με άλλη σειρά στη μητρική. Εγώ αν δεν κάνει boot θα δοκίμαζα 1.1V σε SOC και 1.38V στις RAM.

Τα έβαλα ναι αλλα καποια λείπουν από το BIOS 

Δλδ εμενα εχει πιο πολλά κουτάκια στο bios απο οτι μου έβγαλε το software αυτο!(καρτέλα με timings)

Θα τα ξαναδοκιμάσω το απογευμα αυτα ακριβώς που μου έβαλες και θα απαντήσω αλλά δεν νομίζω να δουλέψει.. 

Χτες πήγα μεχρι 2933 αλλα στο flight simulator τρώει crash 

Μολις κατεβω στα 2866 ειναι stable αλλα με ψηλα timings 20 20 20 20 60

Επεξ/σία από stavroulis1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BINGO δουλεψε στα 3200 με τις ρυθμίσεις που έβαλες φιλε elpenor αν και δεν έβρισκα το BGS και BGS ALT.

3200 με 14 14 14 14 28 42 

Τωρα μενει να το δοκιμάσω να δω πόσο stable ειναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δοκίμασα σήμερα λίγο για 3800/c16. Δεν είδα μεγάλη διαφορά από 3600/c15 είναι η αλήθεια 

ωστόσο είναι στα ίδια volt (1.376/0.950) 

ωστόσο το command rate άλλαξε μόνο του σε 2t (στο bios 1t είναι, αλλά δεν γυρίζει) όπως και το vddcr soc σε 1.1 (auto)  από 1,05 @kkatzos ξέρω δεν είναι b-die, αλλά μήπως έχεις κάποια άποψη/συμβουλή? Ευχαριστώ.

Spoiler

330377559_tm53800c16.png.3d15162cd6ed09c5958685bfc15b7c0e.png1823381349_ycruncher3800c16.png.4ce25f5e8f5719969eac8920c8bdda75.png831785887_ryzimaster3800c16.png.f9fda4dc74f6804f77ff0d2456254904.png

Sottr διαφορά. XMP, 3600/c15, 3800/c18

https://imgur.com/a/5buiJbD

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

@kkatzos ξέρω δεν είναι b-die, αλλά μήπως έχεις κάποια άποψη/συμβουλή? Ευχαριστώ.

Υπάρχει κόσμος που έχει καταφέρει Rev E. να τα δουλέψει στα 3800 με GDM=disabled πειράζοντας το CAD_BUS.

Μέχρι να το δοκιμάσεις όμως κάνε το GDM (GearDownMode) = enabled και βάλε 1Τ το command rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Υπάρχει κόσμος που έχει καταφέρει Rev E. να τα δουλέψει στα 3800 με GDM=disabled πειράζοντας το CAD_BUS.

Μέχρι να το δοκιμάσεις όμως κάνε το GDM (GearDownMode) = enabled και βάλε 1Τ το command rate.

Εμένα στην MSI-B450 Pro M2 που είχε 2 dimm slots δούλευαν τα 32gb rev.e στα 3800 με GDM off, στην X570 δεν δουλεύουν, έχω δοκιμάσει με CAD_BUS 60-20-20-24 και τώρα το έχω 24-20-20-24, τι άλλο CAD_BUS μπορώ να δοκιμάσω και ποιο είναι καλύτερο (εννοώ καλύτερα να το αφήσω 60-20-20-24 ή 24-20-20-24; Kαι τα δύο είναι stable).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...