Προς το περιεχόμενο

Η RED ξεκίνησε τη πώληση της “budget” κάμερας της Raven μέσω του Apple.com έναντι $15000


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ γιατί να έχει grain ??? 
 
Έλεος δηλ με το Grain έχει καταντήσει σπαστικό και μερικοί αναρωτιούνται γιατί δεν έχει καθαρή εικόνα κι ύστερα πρέπει να χρησιμοποιείς DeNoise με αποτέλεσμα να φαίνονται λες και είναι πλαστικές κούκλες

 

Ο θόρυβος ειναι κατι σχετικό φιλε μου. Το 90 % που μοντάρουν στην Ελλάδα το κάνουν σε λάθος μόνιτορ και φυσικά βλέπουν οτι να ναι ...Και όπως είπα και πριν ... Αν δεν θες θόρυβο (το βίντεο βγάζει θόρυβο , το φιλμ βγάζει κοκο grain ) φώτισε σωςτα και παντα με ένα καλό φακό επάνω στην κάμερα...
Άσε που και ο κοκος αν ξες γιατι τον θες , ειναι ωραίος ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο θόρυβος ειναι κατι σχετικό φιλε μου. Το 90 % που μοντάρουν στην Ελλάδα το κάνουν σε λάθος μόνιτορ και φυσικά βλέπουν οτι να ναι ...Και όπως είπα και πριν ... Αν δεν θες θόρυβο (το βίντεο βγάζει θόρυβο , το φιλμ βγάζει κοκο grain ) φώτισε σωςτα και παντα με ένα καλό φακό επάνω στην κάμερα...

Άσε που και ο κοκος αν ξες γιατι τον θες , ειναι ωραίος ...

 

Nαι άλλο το αν είναι από film και άλλο τώρα στην σημερινή εποχή να βάζουν grain, έχω δει με Bluray ταινίες και είναι σπάσιμο νεύρων να βλέπεις κόκους λες και έχεις βάλει αναλογικά κανάλια ειναι. 

 

Υποτίθεται θέλουμε καθαρή κρυστάλλινη εικόνα και όχι βρωμιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα την Red ως high end, θα την έλεγα μεσαία κατηγορία, κάτι σαν την geforce 1060 με 1070. Κυρίως με τον CMOS αισθητήρα που έχει rolling shutter. Είναι μείον ειδικά αν υπάρχει έντονη κίνηση. Αν είχα την επιλογή να πάρω high end camera θα επέλεγα άνετα Canon C700 GS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω εγώ τον "οποιον ναναι" να αγοραζει RED κάμερα να γελάσει κι ο κάθε πικραμένος! Ο οικονομιδης δεν είναι αυτός με την " Ψυχή στο Στόμα" έπρεπε να το είχε γυρίσει με red ????

Θα το δεις. Είδες τι συζητάμε με αριστερή κυβέρνηση? RED για όλους, θα πηγαίνεις στο περίπτερο και θα παίρνεις δυο-τρεις για τη πλάκα, στο δρόμο μόνο χαμογελαστοι άνθρωποι, παράδεισος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη κάμερα δεν εχει προχωρήσει καθόλου καλα σε πωλήσεις.ειναι μεσα στα bugs όπως και η πρώτη κάμερα της RED η Red ONE.Ειναι κακοσχεδιασμενη ειδικά στο κομμάτι του LCD. πολλοι επαγγελματίες δεν την αγοράζουν γιατι το μεγεθος του αισθητήρα της δεν συμβαδίζει με την αντιστοιχία των φακών που διαθέτουν.Τωρα αυτη η προώθηση μέσω του site της Apple νομίζω πως κρύβει κατι αλλο απο πίσω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία με αυτές τις κάμερες του κιλού.Γύρισα μερικές ταινίες που ήταν για οσκαρ,αλλά τα έχασα για αυτές τις παλιοκάμερες.Έτσι αναγκάστηκα και πήρα ένα λουμια XL με 19mp για να μπορώ να γυρίσω επιτέλους ένα έργο της προκοπής.Με λίγα λεφτά σώθηκα.
Μακριά παίδες και μην την αγοράσει κανείς σας.Τώρα βγήκαν και κινητά με 2 φακούς και πιο πολλά πίξελ.
Οι χολυγουντιανοί παραγωγοί δεν έχουν ιδέα από την αλματώδη τεχνολογία που έχουν οι κάμερες των καινούργιων κινητών.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης DaemonLord92 είπε:
yeeah sure!

 
http://www.red.com/shot-on-red



 Είπα ότι είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα 4K στις συγκεκριμένες ταινίες; Μόνο σε animation ή σε timelapse demos έχω δει αψεγάδιαστο 4K. Αν είναι το 4K σαν να βλέπεις ταινία 35mm να το βράσω.

 

Η ανάλυση σε γραμμές στο 4K ειναι μικρότερη απο το φιλμ 35mm και σίγουρα παίζει ρόλο το μεγεθος του αισθητήρα.αλλες διαφορές ειναι στο dynamic range στο color depth και στο organic gain και ολα ειναι υπέρ του φιλμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο θόρυβος ειναι κατι σχετικό φιλε μου. Το 90 % που μοντάρουν στην Ελλάδα το κάνουν σε λάθος μόνιτορ και φυσικά βλέπουν οτι να ναι ...Και όπως είπα και πριν ... Αν δεν θες θόρυβο (το βίντεο βγάζει θόρυβο , το φιλμ βγάζει κοκο grain ) φώτισε σωςτα και παντα με ένα καλό φακό επάνω στην κάμερα...

Άσε που και ο κοκος αν ξες γιατι τον θες , ειναι ωραίος ...

 

Ναι να σου πω κι εγώ σαν θεατής... Μου αρέσει όταν γυρίζουν σκηνή στο παρελθόν και καλά 80's να κάνει comet effect(και καλά κάμερα λυχνίας να αφήνει trace η ανάκλαση στο τρέμολο της κιθάρας)  η κάμερα, ή 60's να κάνει κόκο. Όταν βλέπω όμως σκηνές στο διάστημα σε φουτουριστικές δυστοπίες ή high tech καταστάσεις ο κόκος με χαλάει πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ανάλυση σε γραμμές στο 4K ειναι μικρότερη απο το φιλμ 35mm και σίγουρα παίζει ρόλο το μεγεθος του αισθητήρα.αλλες διαφορές ειναι στο dynamic range στο color depth και στο organic gain και ολα ειναι υπέρ του φιλμ

Επίσης, το φίλμ, πρέπει να αγοραστεί (σε καρούλι), να τελειώσει το καρούλι, να πάει για εμφάνιση, και να σκαναριστεί για να γίνει ψηφιακό, και μετά να γίνει το υπόλοιπο edit. Υπερπολλαπλάσιο κόστος συγκριτικά με την άνεση του ψηφιακού που πατάς rec και έχεις μετά τα raw αρχεία. Αν δουλεύεις με καλή ψηφιακή (Cinealta, Panavision και ανάλογες) είσαι κοντά στην ανάλυση του φίλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που βασικός ανταγωνιστής της RED η γερμανική ARRI λάνσαρε την ALEXA MINI η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ARRI και η RED ψάχνει τρόπους να κρατηθεί στην αγορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ!Σε καποιο φεστιβαλ μιλουσα με τον σκηνοθετη τον Γιαννη Οικονομιδη και μου ελεγε για το ποσο καλες ειναι οι Red που στην ουσια εχουν αντικαταστησει το φιλμ και βλεπω εδω μεσα σχολια απο 15χρονα? να θαβουν τις καμερες λες και τις εχουν χρησιμοποιησει ποτε!WTF is going on in here?

Welcome to Ινσομνια...Οι περισσοτεροι εδω περα δεν θελουν να ξερουν ,ποσο μικροι ειναι μπροστα στον πραγματικο κοσμο.

Το ευρος σκεψης τους φτανει μεχρι τα συνορα της Αττικής....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Staferno είπε:
 
Ο θόρυβος ειναι κατι σχετικό φιλε μου. Το 90 % που μοντάρουν στην Ελλάδα το κάνουν σε λάθος μόνιτορ και φυσικά βλέπουν οτι να ναι ...Και όπως είπα και πριν ... Αν δεν θες θόρυβο (το βίντεο βγάζει θόρυβο , το φιλμ βγάζει κοκο grain ) φώτισε σωςτα και παντα με ένα καλό φακό επάνω στην κάμερα...

Άσε που και ο κοκος αν ξες γιατι τον θες , ειναι ωραίος ...
 
Nαι άλλο το αν είναι από film και άλλο τώρα στην σημερινή εποχή να βάζουν grain, έχω δει με Bluray ταινίες και είναι σπάσιμο νεύρων να βλέπεις κόκους λες και έχεις βάλει αναλογικά κανάλια ειναι. 
 
Υποτίθεται θέλουμε καθαρή κρυστάλλινη εικόνα και όχι βρωμιές

 

Στα λόγια μου έρχεσαι φιλε μου. Στον κινηματογράφο την ίδια ταινία θα την δεις μια χαρά. Ο θόρυβος που βλέπεις κυρίως στο μαύρο ειναι απο άλλον λογο και όχι απο την ταινία, να το ξες αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...