Προς το περιεχόμενο

Μήπως η αύξηση στην τιμή του PlayStation Plus δεν είναι και τόσο τραγική τελικά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Ακολουθεί πανω-σέντονο που ξεκίνησε για χαλάκι πόρτας.)

Χαλαρώστε σύντροφοι του χωρίς όρια και έλεος gaming. Η αναπόφευκτη πραγματικότητα νομίζω είναι πως εμείς οι καταναλωτές τελικά δεν έχουμε και πολλές επιλογές παρόλο που φαίνεται σαν να έχουμε. Μπορούμε να διαμορφώσουμε λίγο την αγορά με τη στάση μας και τις επιλογές μας, αλλά οι παίκτες που θέτουν τους όρους είναι οι μεγάλες εταιρείες και ο ανταγωνισμός τους, οι κυβερνήσεις και η δυναμική της "αγοράς". Και όχι παράλογα σε ένα επίπεδο. Οι εταιρείες είναι οργανισμοί, ομάδες ανθρώπων θεμελιακά, που κατάφεραν να κατασκευάζουν κάτι, να παράγουν κάτι, να δημιουργούν κάτι, το οποίο πάρα πολλοί από εμάς θέλουμε, δεν μπορούμε να παράγουμε και είμαστε διατεθειμένοι να πλερώσουμε για να το έχουμε. Παράγουν σημαντική αξία οι εταιρείες με άλλα λόγια. Άρα έχουν εκ των πραγμάτων το πλεονέκτημα στη σχέση διαπραγμάτευσης με εμάς. Οι αθέμιτες τακτικές και η απληστία είναι δυστυχώς μέρος του παιχνιδιού. Δεν είναι εξ' ορισμού όμως όλες οι εταιρείες πάντα και παντού άπληστες. Έχει μία δυναμική και η απληστία. Εξελίσσονται και οι εταιρείες, όπως και οι κοινωνίες. Conscious capitalism κτλ. Όταν όμως μιλάμε για ένα κλάδο ξεκάθαρα ολιγοπωλειακό, όπως είναι ο κλάδος των κατασκευαστών κονσολών, τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο για εμάς. Υποθέτω ότι αν τώρα μία εκ των Sony/Microsoft πήγαινε το multiplayer δωρεάν, θα αναγκαζόταν να ακολουθήσει και η άλλη. Μία δυνατή Nintendo μπορεί να είναι ο εξισορροπιστής. Ακόμα πιο ενδιαφέρον θα είχε βέβαια η εισαγωγή νέων παικτών στον κλάδο που θα ήταν σαφώς υπέρ των χρηστών. 

Εμείς νομίζω μόνο μέσω οργανωμένων συλλογικοτήτων μπορούμε να έχουμε πιο σαφές impact στις εταιρείες και τις πολιτικές τους. Ας κάνουμε ενα group στο Facebook, Unofficial Ps4 Greek Community, δεν ξέρω αν υπάρχει. Να μαζευτούμε αρκετές χιλιάδες και να βγάλουμε ανακοινώσεις δυσαρέσκειας κτλ. με επιχειρήματα ενάντια στη Sony. Θα το αναπαράγουν τα news sites, θα ακολουθήσουν και άλλοι, θα φτάσει στα αυτιά των εταιρειών. Δεν μπορούν να το αγνοήσουν κτλ. (ή μπορούν;  ;) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό να πληρώνεις για να παίζεις online από την στιγμή που όταν αγοράζεις το παιχνίδι αναγράφει καθαρά ότι έχει και multi... Ας έγραφαν ότι το online ο τερματισμός το single player και το split screen θα χρεώνονται έξτρα.

Όταν ένας developer έχει server για το προϊόν του και στο πουλάει με γνώμονα να παίξεις το παιχνίδι του ... Και αναγκάζεσαι να πληρώνεις 2 φορές για μένα είναι κοροϊδία... Κατά την γνώμη μου πάντα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται συχνά αυτό ότι οι κονσόλες συμφέρουν σε σχέση με τα pc ... Αυτό είναι σχετικό... διότι ναι μεν με 400 εύρο έχεις κάτι που σε αντίστοιχο pc θα ήθελες 600 εύρο. Όμως στο pc έχεις πολύ πιο φτηνά παιχνίδια έχεις δωρεάν online έχεις την δυνατότητα μετά από χρόνια να αλλάξεις απλά μια κάρτα γραφικών και να είσαι μια χαρά. έχεις την δυνατότητα αν πάνε καλύτερα τα οικονομικά σου να προσθέσεις κάτι κτλ κτλ.

Προσωπικά απολαμβάνω και τα 2 με τα καλά και τα καλά τους .Το θέμα είναι να βλέπουμε πια είναι αυτά. Πχ λατρεύω το μέγεθος στις κονσόλες... Όμως δεν μπορώ τον θόρυβο και την μη υποστήριξη 21:9 (θέμα γουστου) και στα pc ενοχλούμε από το μέγεθος και το ότι το 50% οσω εχουν pc δεν μπορούν να έχουν σωστά settings για να παίξουν ένα παιχνίδι. αν και με προγραματα εξτρα εχει αλαξει αυτο... οπως drivers updaters και optimal game settings παρολα αυτα δεν παυει να ειναι μια διαδικασία άσχημη μεν λογική δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρετε πόσο κοστίζει ένα αξιοπρεπές gaming PC και κάθε πότε χρειάζεται αναβάθμιση για να παίζει τους τελευταίους τίτλους;

Για πες μας. Κάθε πότε?

Να ξέρω αν μπορώ να παίξω με το δικό μου ή να πάω για ψώνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας χαλάει την επανάσταση μια διαφορετική άποψη/ανάλυση? Δεν υπάρχει λόγος. Κλάιν... :P

Ποιος μιλησε για επανασταση; Ποιος αναφερε οτι με χαλαει η διαφορετικη αποψη/αναλυση; Οχι εγω. Προσεχε τι διαβαζεις. Δεν ειμαστε κοπαδι που μοιραζομαστε τις ιδιες αποψεις.

...μαιν :Ρ

 

Τα μνημονια ειναι δικαια, τοσο καιρο ζουσαμε με την ικανοτητα να αγοραζουμε διαφορα πραγματα, αυτο ηταν απαραδεκτο. Ρυζι νερο και πολυ μας ειναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αύξηση του ps plus ξεκίνησε  από την Αμερικανική αγορά και ηταν θεμα χρονου να περάσει και στην Ευρωπη... το χε γραψει ο Fulgore αλλα @ρχιδια διαβαζουν μερικοι .

Ελεος με τα μνημονια - τσοντα σε καθε θεμα .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ποιος μιλησε για επανασταση; Ποιος αναφερε οτι με χαλαει η διαφορετικη αποψη/αναλυση; Οχι εγω. Προσεχε τι διαβαζεις. Δεν ειμαστε κοπαδι που μοιραζομαστε τις ιδιες αποψεις....μαιν :ΡΤα μνημονια ειναι δικαια, τοσο καιρο ζουσαμε με την ικανοτητα να αγοραζουμε διαφορα πραγματα, αυτο ηταν απαραδεκτο. Ρυζι νερο και πολυ μας ειναι.

 

Είδες; Δίκιο είχα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Ούτε σέντ ε; Να υποθέσω ότι το PC δεν το αγόρασες αλλά στο χάρισαν και παίζεις games 10ετίας που κατέβασες από torrents και όχι καινούργιους τίτλους που κοστίζουν 50 ευρώ και χρειάζονται κάρτα γραφικών των 500 ευρώ κάθε 1-2 χρόνια, συνδρομές στο Steam ή το Battlenet κλπ,

 

Να σαι καλά αντικαπιταλιστικέ επαναστάτη μου, μας έκανες και γελάσαμε 

Συνδρομές στο ποιο; που; πότε; 

 

indeed

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος στο gaming που ο μόνος φόβος σου ήταν αν έφυγαν η γονείς από των φίλο σου για να πας να παίξεις διπλό!!!

It's all about money!!!

Όπως λένε και στο χωριό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δύο φίλοι που αναφέρατε την περυσινή αύξηση στις τιμές του PS Plus σε ΗΠΑ & Καναδά έχετε απόλυτο δίκιο. Παράλειψή μου -θα έπρεπε να το έχω αναφέρει μέσα στο κείμενο, προσθέτοντας ότι στην ουσία η φετινή κίνηση της Sony αποτελεί στην ουσία συνέχεια εκείνης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νιντνεντο δεν χρεωνει τιποτα (ακομα) και το pc παλι τιποτα. Αρα θεμα συγκρισης με  τον ανταγωνισμο τιθεται και μεγαλο.

Θα ηθελα να δω και μια αναλογη αυξηση στο κατωτατο μισθο στην Ελλαδα, Ιαπωνια, Κινα, Αμερικη ενα 14,3%25% και 20%  για να μην ειναι τοσο τραγικη τελικα.

Και 10cents να μου παρεις επειδη κατι δεν σου εκατσε καλα διχως να μου το δινεις πισω ή ακομα χειροτερα διχως να με ρωτησεις ε τοτε σου γυρναω τη πλατη και αντε γεια.

Εγω ειμαι ο πελατης και οτι θελω κανω.

θα ηθελα να δω αυτους που πηραν ps4 γνωριζοντας την τιμη το psplus πριν την αγορα τους και γνωριζοντας τα δικαιωματα τους κατα ποσο θα το κυνηγησουν το θεμα, φυσικα οχι εδω αλλα στο Αμερικα που εχουν και ενα συστημα.

οτι πιο τραγικο εχω διαβασει και αυτο δειχνει το χαμηλο επιπεδο που διακατεχει τον ελληνα, τι σχεση εχει ο μισθος και η αυξηση του, με μια αυξηση τιμης σε μια υπηρεσια που αφορα χομπι, λες και ειναι ειδος πρωτης αναγκης το ps plus και πρεπει να κατεβουμε σε γενικη απεργια για να μπορεσει να υπαρξει εξομαλυνση.

 

 

τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα, και ασχετως απο αυτο οπως πολυ σωστα λεει το αρθρο επιτελους πρεπει να ξυπνησουμε στην Ελλαδα που ολα τα θεωρουμε δωρεαν, πηγαινετε να ζησετε λιγο εξω να δειτε πως ειναι, που νομιζουν ολοι στην Ελλαδα οτι η παροχη υπηρεσιας ειναι εμποριο και σου λεει , "ε σιγα ρε φιλε τι εφτιαξες και θελεις 2 και 3 ευρω για 2 λεπτα υποθεση"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Ούτε σέντ ε; Να υποθέσω ότι το PC δεν το αγόρασες αλλά στο χάρισαν και παίζεις games 10ετίας που κατέβασες από torrents και όχι καινούργιους τίτλους που κοστίζουν 50 ευρώ και χρειάζονται κάρτα γραφικών των 500 ευρώ κάθε 1-2 χρόνια, συνδρομές στο Steam ή το Battlenet κλπ,

 

Να σαι καλά αντικαπιταλιστικέ επαναστάτη μου, μας έκανες και γελάσαμε 

 

  • Το Steam δεν έχει συνδρομή.
  • Το Battle.net δεν έχει συνδρομή. 
  • Τα PC games είναι, λόγω των άπειρων προσφορών/bundles/εκπτώσεων πάρα πάρα πολύ φθηνά.
  • Τα PC games κατεβάζουν τιμή από το 50άρι που αναφέρεις μέσα σε ελάχιστους μήνες.
  • Κάρτα γραφικών σίγουρα δεν χρειάζεται να είναι της τάξης των 500ε κάθε δύο χρόνια, ούτε καν. Builds με 7970 για παράδειγμα ακόμα παίζουν αξιοπρεπέστατα σε High τα περισσότερα games.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...