Προς το περιεχόμενο

Μια άλλη ματιά για την ζωή στην Βόρειο Κορέα.


deltagama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτιμω οτι εισαι ανενημερωτος για το θεμα Β. Κορεας, εξ'ου και δεν μπορεις να κρινεις απο  ποια πλευρα προερχονται οι αληθειες και απο ποια τα επιτηδευμενα ψεματα λογω πολιτικων αδυναμιων.

Αν ειχες δει μερικα ντοκυμαντερ, αν ειχες διαβασει μερικες ειδησεις κλπ, θα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι θεμα πλευρας ή αποψης, αλλα ειναι θεμα αποδεδειγμενων γεγονοτων απο την μια πλευρας και φαντασιωσεων απο ατομο που δηλωνει εξ'αρχης οτι το απωθημενο του ειναι η Β. Κορεα.

Φυσικά και είμαι ανενημέρωτος καθώς δεν ζω εκεί ώστε να έχω άποψη για την ζωή εκεί.Είναι σαν να ρωτάμε έναν Κινέζο να έχει άποψη για την ζωή στις .Η.Π.Α.Λέγοντας και αυτό μάλλον είναι ώρα να κλειδώσουν οι mods το θέμα, καθώς έχει πάει πάλι στο Καπιταλισμός vs Κομουνισμός, ενώ το θέμα ήταν να εξεταστεί αν πράγματι οι συνθήκες σήμερα είναι τόσο τραγικές όσο κάποιοι θέλουν να πιστέψουμε.Αυτό και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρολογεις τώρα? Με ρωτάς εαν πέτυχε ο σοσιαλισμός?

Γιατί το πας εκεί το θέμα;Καταρχήν έχει Κομουνισμό η Βόρειος Κορέα;Η κατ'επίφαση μόνο;.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το πας εκεί το θέμα;Καταρχήν έχει Κομουνισμό η Βόρειος Κορέα;Η κατ'επίφαση μόνο;.

Υπάρχει άλλος?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, γειά σου ρε τεκμηριωμένε

 

Η κοπέλα είναι πιο μουφα και από το ρεπορτάζ του άλφα με σκηνές από το interview.

Είχε βγει και πόσες χιλιάδες $ παίρνει για κάθε φορά που λέει την "ιστορία" της.

 

https://youtu.be/VfNHdhIE13A

 

Check your sources next time ;)

Όταν λέω εγώ ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε από οποία πηγή υπάρχει διαθέσιμη για όλα τα θέματα, γίνομαι γραφικός.Για καμία από τις δύο πλευρές, δεν  τις πιστεύω έτσι απριόρι.Απλά ζεστάθηκαν τα πράγματα πολύ στην περιοχή και καλό είναι να έχουμε μία εικόνα ώστε να γνωρίζουμε και το επίπεδο της απειλής.

Υπάρχει άλλος?

Ξέρω εγώ που είδες εσύ στις ιδέες του Μαρξ ότι υπάρχει εξουσία με οικογενειοκρατία;Η που έλεγε ο Μαρξ στην ιδεολογία του για συγκεντρωτισμό στις διακυβερνήσεις από τα Κομουνιστικά καθεστώτα η στην διαφθορά, ή πότε πίστευε στα κλειστά σύνορα που εφάρμοσε π.χ η ΕΣΣΔ.Αυτήν είναι και η τελευταία φορά που απαντώ σε κάτι τόσο offtopic.

 

Επίσης ώρα είναι να μας πεις για να γελάσουμε ότι και Κίνα στην ουσία έχει Κομμουνισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε πάλι αυτό το ρεπορτάζ. Από το 2013 κυκλοφορεί και κοντεύουμε στο 2018.

 

Αυτή μια χαρά περνούσε, με καλό μισθό. Κατά βάση διακοπές έκανε. Δεν είχε καμία επαφή με πολίτες ούτε έκανε αντιπολίτευση για να την καταδιώκει το καθεστώς.

 

Ακόμη και αυτή παραδέχεται όμως ότι το καθεστώς ήταν ανελεύθερο, χωρίς ενημέρωση χωρίς αντιπολίτευση και χωρίς επιλογές.

Οπως συμβαίνει σε όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Προφανώς και ο απλός λαός δεν ασχολείται ιδιαίτερα, συνεχίζει τις καθημερινές δουλειές του και την καθημερινή ρουτίνα του. Ειδικά την στιγμή που δεν ξέρει τι γίνεται στον έξω κόσμο και βρίσκεται μέσα σε μια γυάλα...

 

Δηλαδή που καταλήγουμε; Προτιμούμε να θυσιάσουμε την ελευθερία μας για τον σοσιαλισμό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε ρε μαν για να δεις αν υπάρχει άλλος ?

Δεκάδες εκατομμύρια πεινασμενοι και εξαθλιωμενοι μετανάστες δραπετευαν απο τους σοσιαλιστικους παραδείσους προς τη Δυτική Ευρώπη, απο τη φτώχεια και τη δυστυχία ενός συστήματος που απέτυχε, και εσυ μου λες οτι δουλεύει γιατι το λέει το βιβλίο?

Όταν λέω εγώ ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε από οποία πηγή υπάρχει διαθέσιμη για όλα τα θέματα, γίνομαι γραφικός.Για καμία από τις δύο πλευρές, δεν τις πιστεύω έτσι απριόρι.Απλά ζεστάθηκαν τα πράγματα πολύ στην περιοχή και καλό είναι να έχουμε μία εικόνα ώστε να γνωρίζουμε και το επίπεδο της απειλής.

 

Ξέρω εγώ που είδες εσύ στις ιδέες του Μαρξ ότι υπάρχει εξουσία με οικογενειοκρατία;Η που έλεγε ο Μαρξ στην ιδεολογία του για συγκεντρωτισμό στις διακυβερνήσεις από τα Κομουνιστικά καθεστώτα η στην διαφθορά, ή πότε πίστευε στα κλειστά σύνορα που εφάρμοσε π.χ η ΕΣΣΔ.Αυτήν είναι και η τελευταία φορά που απαντώ σε κάτι τόσο offtopic.

 

Επίσης ώρα είναι να μας πεις για να γελάσουμε ότι και Κίνα στην ουσία έχει Κομμουνισμό

Ευτυχώς όχι. Η Κίνα έχει state capitalism, που ακόμα και σε αυτή τη μορφή έχει βγάλει εκατοντάδες εκατομμύρια απο την απόλυτη φτώχεια. Κομμουνισμο είχαν παλιά, γιαυτό ηταν ενα φτωχό, εξαθλιωμενο και απολυταρχικο κράτος οπως όλα μα όλα τα κομμουνιστικα κράτη χωρίς εξαίρεση καμιά. None. Evah.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε πάλι αυτό το ρεπορτάζ. Από το 2013 κυκλοφορεί και κοντεύουμε στο 2018.

 

Αυτή μια χαρά περνούσε, με καλό μισθό. Κατά βάση διακοπές έκανε. Δεν είχε καμία επαφή με πολίτες ούτε έκανε αντιπολίτευση για να την καταδιώκει το καθεστώς.

 

Ακόμη και αυτή παραδέχεται όμως ότι το καθεστώς ήταν ανελεύθερο, χωρίς ενημέρωση χωρίς αντιπολίτευση και χωρίς επιλογές.

Οπως συμβαίνει σε όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Προφανώς και ο απλός λαός δεν ασχολείται ιδιαίτερα, συνεχίζει τις καθημερινές δουλειές του και την καθημερινή ρουτίνα του. Ειδικά την στιγμή που δεν ξέρει τι γίνεται στον έξω κόσμο και βρίσκεται μέσα σε μια γυάλα...

 

Δηλαδή που καταλήγουμε; Προτιμούμε να θυσιάσουμε την ελευθερία μας για τον σοσιαλισμό;

Nope απλά είπα από την αρχή να εξετάσουμε, αν όντως τα πράγματα στην χώρα είναι τόσο τραγικά όσα θέλουν να μας πείσουν όλα τα  μεγάλα ειδησεογραφικά δίκτυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν τοσα πολλα ντοκυμαντερ, μαρτυριες και ντοκουμεντα αναφορικα με το καθεστως 

 

 

καλα και αυτο ειναι υπο συζητηση για και εδω μπορει να πετυχεις καποιον και να σου πει τα καλυτερα για την χουντα 

παντως σιγουρα δεν ειναι οπως τα λενε οι αμερικανοι ουτε φυσικα ειναι παραδεισος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Ο.Η.Ε που δεν χαρίζεται ούτε στο ελάχιστο στο καθεστώς χαρίζεται στην χιπστερού υπάλληλο και, μάλιστα την αφήνει ως δημοσιογράφος που είναι να διαδίδει ψέματα χρησιμοποιώντας δικά του κονδύλια;Πολύ περίεργο είναι αυτό δεν βρίσκεις;

Μαν μου εγώ πχ αν πάω με λεφτά του εργοδότη μου στην Αργεντινή για δουλειά και γυρνώντας πίσω βγω στα κανάλια να λέω μαλακίες ως defacer, πόσους ειδικούς πρακτορες πιστεύεις ότι θα στείλουν να με μαζέψουν οι αρμόδιοι που παρακολουθούν την προσωπική ζωή κάθε ενός από τους χιλιάδες υπαλλήλους της εταιρίας;

 

Το ήπιαμε το koolaid και κερνάμε τώρα.

Σοβαρολογεις τώρα? Με ρωτάς εαν πέτυχε ο σοσιαλισμός?

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες σοσιαλισμός, αλλά τη Γαλλία ας πούμε δεν τη λες και failed state.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope απλά είπα από την αρχή να εξετάσουμε, αν όντως τα πράγματα στην χώρα είναι τόσο τραγικά όσα θέλουν να μας πείσουν όλα τα  μεγάλα ειδησεογραφικά δίκτυα

 

Ακόμη και αν είναι ισχύει ότι λέγονται υπερβολές για την Β.Κορέα, το ρεπορτάζ μια κυρίας που δεν είχε καμία επαφή με το καθεστώς και ζούσε μέσα στη δική της γυάλα (του μη Κορεάτη, ευρωπαίου εργαζόμενου του ΟΗΕ) δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

 

Ακόμη και στην ναζιστική Γερμανία του 40' να ζούσε τα ίδια θα έγραφε, ότι έχουν ωραίες όπερες οι Γερμανοί, σπουδαίο πολιτισμό και δεν την ενοχλεί κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκάδες εκατομμύρια πεινασμενοι και εξαθλιωμενοι μετανάστες δραπετευαν απο τους σοσιαλιστικους παραδείσους προς τη Δυτική Ευρώπη, απο τη φτώχεια και τη δυστυχία ενός συστήματος που απέτυχε, και εσυ μου λες οτι δουλεύει γιατι το λέει το βιβλίο?

 

Α οκ. Αν αυτός είναι ο ορισμός του σοσιαλισμού να το πούμε και στους άλλους που κράζουν ΣΥΡΙΖΑ ενώ το Πανελλήνιο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ Κίνημα έχει τέτοια σχέδια για τη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν μου εγώ πχ αν πάω με λεφτά του εργοδότη μου στην Αργεντινή για δουλειά και γυρνώντας πίσω βγω στα κανάλια να λέω μαλακίες ως defacer, πόσους ειδικούς πρακτορες πιστεύεις ότι θα στείλουν να με μαζέψουν οι αρμόδιοι που παρακολουθούν την προσωπική ζωή κάθε ενός από τους χιλιάδες υπαλλήλους της εταιρίας;

 

Το ήπιαμε το koolaid και κερνάμε τώρα.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες σοσιαλισμός, αλλά τη Γαλλία ας πούμε δεν τη λες και failed state.

Όσο πλησιάζει στο σοσιαλισμό τόσο γίνεται. Εσυ είδες σφυροδρεπανο και αγαλλίασε η καρδιά σου. 

Α οκ. Αν αυτός είναι ο ορισμός του σοσιαλισμού να το πούμε και στους άλλους που κράζουν ΣΥΡΙΖΑ ενώ το Πανελλήνιο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ Κίνημα έχει τέτοια σχέδια για τη χώρα.

Το ΠΑΣΟΚ ήταν το '81. Μπορείς κάπως να δικαιολογήσεις την μ@λ@κι@, δεν ήξεραν. Ο δικός σου την στιγμή που κατέρρευσε ο κομμουνισμος έμπαινε στο ΚΚΕ. Απλά χωρίς λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...