Προς το περιεχόμενο

Να δείτε που στο τέλος τα παιχνίδια σε κουτί θα φτάσουν να θεωρούνται “premium”…


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο πιθανό μελλοντικά πχ να μην έχουμε Internet στην Ελλάδα, παρά να κλείσει το Steam... :P

Και Γκάνα να γίνει η Ελλάδα, ίντερνετ θα παίζει, είναι σίγουρο.... Εαν έχει ο ελληνας χρήματα είναι άλλη ιστορία, ο Γερμανός συνταξιούχος πάντως θα έχει χρήματα για ίντερνετ σε καποιο παραθαλάσσιο μέρος της χώρας που θα έχει ακίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gaming για μενα εχει αλλαξει τελειως απο τις εποχες ps1-ps2. Για να χτισεις υπολογιστη που να υποστηριζει τα τελευταιας γενιας παιχνιδια θες μια περιουσια που λεει ο λογος . Το κακο βεβαια δεν ειναι αυτο , διοτι αμα ηταν να δωσω 1000 ευρω για εναν υπολογιστη που για τουλαχιστον 5 χρονια θα με κρατουσε ικανοποιημενο δεν θα υπηρχε θεμα .

Πλεον ομως τα παιχνδια ειναι ετσι σχεδιασμενα (για να δουλευει ολη η βιομηχανια φυσικα) που απαιτουν καινουργιες καρτες γραφικων , μεγαλυτερες μνημες ραμ κλπ . Για μενα ειναι μια τεραστια απογοητευση . Τα παιχνιδια εχασαν την αθωοτητα τους . Καπωτε μαζευομασταν αδερφια,ξαδερφια,φιλοι και λιωναμε με τις κονσολες και με τα joysticks στο pc .

Πλεον υπαρχει αυτη η μοναξια στο online που εχει γινει πολυ ανταγωνιστικο και χανει την αξια του . Επισης περιττο να σχολιασω ολες τις online πληρωμες σε εξτρα περιεχομενα . Ειδικα τα σκινς σε οπλα/χαρακτηρες ειναι σαν να βαζεις εξτρα σος στην παρεγγελια σου με εξτρα χρεωση φυσικα.

Ξερω βγηκα λιγο εκτος θεματος αλλα ηθελα καπως να πω τις σκεψεις μου τωρα που ενα μεγαλο κομματι της καρδιας μου(gaming) αρχισε να πεθαινει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα καταργηθούν τα hard copies αφού το κοινο έχει ρηξει στον πάτο τις απαιτησεις του και αφετέρου η κατασταση αυτή συμφέρει τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως μπορεί να βάλει κάποιος ίδια τιμή ένα ψηφιακό παιχνίδι και ένα φυσικό με το κουτάκι του, ίσως το steelbook του, κτλ.Απλά δε συγκρίνεται το να το κρατάς στα χέρια σου, μερικά μάλιστα είναι σαν έργα τέχνης και με πολύ προσιτή τιμή πχ uncharted 4 special edition.Πως ενα digital παιχνίδι που στην εταιρία δεν κοστίζει ΤΙΠΟΤΑ έχει 69.99 ίδια τιμή δηλαδή με το παιχνίδι που έχει φτάσει στα ράφια των καταστημάτων;

Από την άλλη έχει παραγίνει το κακό τελευταία και με την φυσική μορφή των παιχνιδιών....Παλιότερα θυμάμαι είχες 2 εκδόσεις να διαλέξεις ανάμεσα.Την απλή και την collectors η οποία όμως είχε ένα artbook, steelbook αγαλματίδιο γενικά ήταν προσεγμένη.Aν μπορούσες να ξοδέψεις καλώς, αλλιώς αγόραζες το απλό.Σήμερα τι έχουμε?Το απλό παιχνίδι, την silver edition που είναι το απλό παιχνίδι με extras και την gold edition που είναι πάλι το απλό παιχνίδι με περισσότερα extras.Tα οποία βέβαια ΟΛΑ θα μπορούσαν να περιλαμβάνονται στην ΑΠΛΗ έκδοση αλλά πως θα αρμέξουμε τον καταναλωτή; (Βλέπε Injustice 2, το επερχόμενο Shadow of War).Φτάσαμε το απλό παιχνίδι να κοστίζει 100 ευρώ και οι collectors να εκτοξεύονται σε δυσθεώρητα νούμερα..Με λίγα λόγια φτάσαμε το απλό παιχνίδι βαπτισμένο  gold edition να κοστίζει όσο κόστιζε μια collectors με όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω.Ίσως εγώ λέω, να σταματήσουμε να αγοράζουμε και digital και φυσικά δισκάκια μήπως μας σεβαστούν οι εταιρίες σαν καταναλωτές γιατί πέφτει πολύ άρμεγμα και μιλάω σαν παλιός gamer...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη κατσε σε 5 χρονια θα αγοραζουν μονο οι μασονοι και οσοι πιασαν το τζοκερ κουτατα παιχνιδια; 
Και αν ναι τοτε τα προβατα ο λαος γιατι να πληρωνει στη κονσολα του το greenray disk drive?
Οπως καταλαβαινετε και εσεις διαβασαμε αλλη μια φορα ενα κειμενο επιστημονικης φαντασιας.
Παρτε nintendo ή pc και καντε μποικοτάζ σε sony - ms & dlc & extra βλακειες skins κλπ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πως ενα digital παιχνίδι που στην εταιρία δεν κοστίζει ΤΙΠΟΤΑ έχει 69.99 ίδια τιμή δηλαδή με το παιχνίδι που έχει φτάσει στα ράφια των καταστημάτων;

 

Υποστηρίζεις, λοιπόν, ότι day one το physical αντίτυπο θα έπρεπε να έχει €69,99 και το digital αντίτυπο θα έπρεπε να έχει π.χ. €49,99.

 

Άρα αυτό που ζητάς είναι να πεθάνουν πιο γρήγορα τα δισκάκια. Μαζί σου (digital-only τύπος είμαι), αλλά μάλλον δεν ήθελες να κάνεις αυτό το point. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζεις, λοιπόν, ότι day one το physical αντίτυπο θα έπρεπε να έχει €69,99 και το digital αντίτυπο θα έπρεπε να έχει π.χ. €49,99.

 

Άρα αυτό που ζητάς είναι να πεθάνουν πιο γρήγορα τα δισκάκια. Μαζί σου (digital-only τύπος είμαι), αλλά μάλλον δεν ήθελες να κάνεις αυτό το point. :)

Aπλά λέω ότι το φυσικό αντίτυπο είναι λογικό να κοστίζει κάτι παραπάνω...Αγοράζεις κουτί δισκάκι,ίσως μεταλλική θήκη κτλ.Εγώ προσωπικά προτιμώ την φυσική μορφή.Αν δεν σου αρέσει, το τερματίσεις ή το βαρεθείς μπορείς και να το πουλήσεις ή να το ανταλλάξεις (ας είναι καλά το insomnia :P) το digital το πληρώνεις όσο το φυσικό και αγοράζεις το παιχνίδι απλά με κωδικό...Τι κοστίζει αυτό στην εταιρία?τίποτα.Καθαρό κέρδος είναι γι αυτήν.Τουλάχιστον στη μισή τιμή θα έπρεπε να κυκλοφορούν τα καινούργια παιχνίδια digital.Από εκεί και πέρα είναι προσωπικό θέμα του καθενός αν θέλει να έχει κάτι χειροπιαστό με κουτιά,artbooks κτλ στα χέρια του ή digital στη κονσόλα-PC του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα για εμένα ειναι πολύ απλα ορισμένα παιχνίδια αξίζει να τα αγοράζεις digital και ορισμένα για τον καθένα να τα έχει φυσικά αντίτυπα.

 

Πλέον οποτε αγοράσω σε φυσική μορφή θα πάρω μονο collector αν μου αρέσει πολύ το παιχνίδι αλλιως digital.

 

Πάντως το φαινόμενο με τα digital ειναι σίγουρα μεγαλύτερο στο εξωτερικό και γενικά οπου υπάρχει πιο μεγάλη ταχύτητα για download

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα αγοράσω την φυσική μορφή αν είναι Collectors οπότε και το κουτί μαζί με το περιεχόμενο θα είναι κάτι το διαφορετικό κάτι που θα μπορώ να το βάλω και σε ένα ράφι ως συλλεκτικό, δεν βρίσκω πλέον τον λόγο να δώσω λεφτά για ένα παιχνίδι απλά για να έχω ένα δισκάκι σε ένα πλαστικό κουτί με 10 μικρές σελίδες, πιο κουμπί πατάς για να κάνει pew pew, όταν μπορώ να τα βρω σε πολύ χαμηλότερες τιμές Online, που και το δισκάκι να πάρεις θα σου είναι άχρηστο όταν χρησιμοποιήσεις το CD-Key, για PC Games μιλάω πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οταν αποφασισουν να κλεισουν τις υπηρεσιες τους θα ανακαλυψει κανεις οτι εδωσε ενα σωρο σε αερα χωρις να εχει ουτε το πραγματικο προιον ουτε την ικανοτητα μεταπωλησης.Απευχομαι την καταργηση των φυσικων διανομων για πολλους λογους προσωπικα

Θελεις να μας πεις οτι θα κλεισει το steam ας πουμε?

latest?cb=20140820121120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Ό,τι βολεύει και συμφέρει στον καθένα.

Σίγουρα είναι πιο ποιοτικό και πιο ωραίο να έχεις μία συλλογή στο ράφι. Είναι πιο βολικό όμως να κατεβάζεις ψηφιακά για πολλούς λόγους. Υπήρχε ποτέ πιθανότητα να τσιμπάμε παιχνίδια με λιγότερο από πέντε ευρώ από τα μαγαζιά; Να έχουμε 20 παιχνίδια αλλά να μην πιάνουν καθόλου χώρο στο σκληρό; Μήπως ποιος δεν έκλαψε με μαύρο δάκρυ όταν ένα σιντί κάποιος το έκανε παιχνίδι ή σουβέρ, ή κάπου έδω το έβαλα, ρε μάνα μήπως πείραξες τα σιντί μου κτλ.

Για τις εταιρείες επίσης κέρδος διότι τα μισά και παραπάνω παιχνίδια που έχω δε θα τα αγόραζα ποτέ αν δεν υπήρχε η ονλαιν υπηρεσία. Σε μια "στιγμή αδυναμίας" :) αγοράστηκαν τα περισσότερα.

 

Όσον αφορά την τιμολόγηση, σαφώς το φυσικό προϊόν κοστίζει παραπάνω στις εταιρείες όσον αφορά τη δημιουργία αλλά και τη διανομή του. Το κόστος που αποσοβούν, μάντεψε!!!!!!!! Δεν το μοιράζονται με εσένα αλλά το κρατούν για πάρτι τους. Γιατί; Γιατί εμείς συνεχίζουμε και αγοράζουμε σε αυτές τις τιμές. Εμείς οι καταναλωτές όχι εμείς στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και Γκάνα να γίνει η Ελλάδα, ίντερνετ θα παίζει, είναι σίγουρο.... Εαν έχει ο ελληνας χρήματα είναι άλλη ιστορία, ο Γερμανός συνταξιούχος πάντως θα έχει χρήματα για ίντερνετ σε καποιο παραθαλάσσιο μέρος της χώρας που θα έχει ακίνητο.

 

Προφανώς για τα χρήματα εννοούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην καταργηθούν ποτέ τα φυσικά αντίτυπα. Είναι μέρος του gaming κόσμου από τότε που αυτός δημιουργήθηκε. Έχω κάνει και digital αγορές αλλά μόνο για κάτι indies. Σοβαρούς τίτλους σχεδόν πάντα physical.

 

Όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, όταν θα σταματήσει το φυσικό αντίτυπο θα φύγει ένα κομμάτι από την Gaming καρδιά μας.

 

Προσωπικά αν ποτέ (που δεν νομίζω) σταματήσει το φυσικό αντίτυπο στα video games μάλλον θα σταματήσω να παίζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...