Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρολογος απο ΗΜΜΥ και ηλεκτρολογος απο ΣΤΥΑ


GiwrgosP-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος που εχει παρει ειδικευση ηλεκτρολογου απο την ΣΤΥΑ να διεκδικησει θεση εργασιας και να την κερδισει απεναντι σε εναν ηλεκτρολογο απο ΗΜΜΥ (θεωρωντας οτι τα 2 αυτα ατομα εχουν ιδια ηλικια και εχουν βγαλει και οι 2 την σχολη τους ακριβως στα χρονια που απαιτει καθε σχολη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελευθερη αγορα εχουμε, οποιον θελει θα πάρει ο επιχειρηματίας

Αυτο εννοειται αλλα ειχα μια διαμαχη με εναν φιλο που στηριζε οτι αυτος της ΣΤΥΑ εχει το "μεγαλυτερο ονομα" απεναντι στο ατομο που εχει βγαλει ΗΜΜΥ. Οτι δηλαδη εχουν ενα αλφα πλεονεκτημα λογω της πρακτικης που τους βαζει η σχολη να κανουν μετα την 3ετη εκπαιδευση τους πανω στο κομματι της ειδικευσης (ηλεκτρολογια πχ)

(για τον φοιτητη της ΣΤΥΑ εχουμε 3 χρονια σχολη και 8 χρονια υποχρεωτικη εργασια στον στρατο στο κομματι της ειδικευσης δηλαδη 18+11=29 ετων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν νομίζω κάποιος να ανατρέξει στα πτυχία για να κάνει την δουλειά του, υπάρχουν πολλοί τρόποι να προσλάβεις αυτον που χρειάζεσαι 

 

Τα πτυχία στον ιδιωτικό τομεα δεν λενε τίποτα, στο δημόσιο αλλάζει το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι οι παραμετροι προσληψης ειναι πολλες αλλα φτασαμε σε σημειο να μου λεει οτι αυτος απο ΣΤΥΑ θα μου φαει δουλεια στα 29 μου επειδη ως αποφοιτος ΗΜΜΥ δεν θα εχω κανει την απαραιτητη πρακτικη ασκηση. Το γενικευε στο οτι ειναι ανωτεροι στο κομματι ας πουμε των τηλεπικοινωνιων απο εμας τους ΗΜΜΥ που εχουμε παρει κατευθυνση τηλεπικοινωνιων.

Εγω κολλαω στο οτι κατι τετοιο ειναι μαλλον χαζο να το σκεφτεται κανεις αυτο και μονο απο την αποψη οτι στους ΗΜΜΥ διδασκεσαι τηλεπικοινωνιες ας πουμε (ουσιαστικα) 5 χρονια (2,5 χρονια γνωσεις-βασεις των κατευθυνσεων και μετα επιλογη κατευθυνσης) ενω στην ΣΤΥΑ 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος που εχει παρει ειδικευση ηλεκτρολογου απο την ΣΤΥΑ να διεκδικησει θεση εργασιας και να την κερδισει απεναντι σε εναν ηλεκτρολογο απο ΗΜΜΥ (θεωρωντας οτι τα 2 αυτα ατομα εχουν ιδια ηλικια και εχουν βγαλει και οι 2 την σχολη τους ακριβως στα χρονια που απαιτει καθε σχολη)

 

Εξαρτάται για το προφίλ των δύο και τη συγκεκριμένη θέση,

 

Αν υποθέσουμε ότι είναι αντίστοιχης μικρής εμπειρίας (δε ξέρω αν μπορεί κάποιος να παραιτηθεί από την Π.Α άμέσως μετά από την ΣΤΥΑ) και κάνουν αίτηση σε μια κατασκευαστική εταιρεία πχ ο απόφοιτος ΣΤΥΑ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει καμία ελπίδα, δε θα διαβάσει κανείς το βιογραφικό του.

 

Αν τώρα μιλάμε για σχετικά έμπειρους και για μια δουλειά που είχε σχέση με το αντικείμενο αυτού από τα ΣΤΥΑ (πχ έση μηχανικού συντήρησης σε μια μονάδα παραγωγής ρευματος με GT ή σε κάποια θέση σχετική με αεροπλάνα κλπ) ναι θα μπορούσε να έχει καλές πιθανότητες, με την προύποθεση ότι μπορεί να δείξει τη σχέση αυτή και να πείσει γι' αυτό.

 

 

αυτά με τα 2 χρόνια αντί 3 , αυτό το μάθημα αντί του άλλου κλπ έιναι να χαμε να λέγαμε και θα το καταλάβεις μετά από λίγο καιρό στη δουλειά. 

 

Ένας καλός μηχανικός κινητήρων πχ μπορεί να συνεχίσει ως "πολίτης" σαν freelancer TFA σε βιομηχανικούς αεριοστορβίλους (σε διεθνή αγορά, όχι στην Ελλάδα) και να χτυπάει αμοιβές που ένας μέσος ΗΜΜΥ στην Ελλάδα δε μπορεί να φανταστεί (με όλα τα κακά που έχει βέβαια αυτό μαζί). Φτάνει να ξέρει να χτίζει πάνω στα πραγματικά του προσόντα ... αλλά αν νομίζει ότι είναι τα μαθήματα της σχολής, το έχει χάσει το παιχνίδι.

 

Βέβαια αυτό μπορεί να το κάνει και ένας ΗΜΜΥ, απλά συνήθως ξεκινάνε με άλλον αέρα και στόχους.

 

 

Σε κάθε περίπτωση ο ΗΜΜΥ, all else equal, θα έχει πάντα ένα μικρό προβαδισμα θεωρώ απλά και μόνο γιατί έχει περισσότερες επιλογές στην αρχή της καριέρας του.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...