Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστα πολυκατοικίας


psy_simon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δική μου πολυκατοικία, επειδή κ εγώ αποκοπηκα από την κεντρική θέρμανση βάζοντας αυτόνομο λεβητακι αερίου, αναφέρεται στον κανονισμό της πως πρέπει να συμμετέχω κατά 30% στα έξοδα θέρμανσης, σαν να είναι κλειστό το διαμέρισμα δηλαδή, μιας κ το διαμέρισμα μου θερμαινεται από τα διπλανα, πανω-κατω κτλ.

 

Τώρα για τα έξοδα καθαρισμού καλό είναι να ρωτήσεις τον διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπαρχει σχετικος νομος οτι οσοι βαλουν αυτονομη στο σπιτι τους απαλασσονται 100% απο την θερμανση;

 

Όχι

Πολλοί νομίζουν ότι έτσι είναι αφού το Δεκέμβριο που μας πέρασε ψηφίστηκε ένας νόμος που ακούστηκε ότι ξεκαθάριζε το τοπίο.

Στην πράξη αυτός ο νόμος απλά επιτρέπει σε κάποιον να πάει σε θέρμανση με αέριο (μόνο, και όχι άλλες μορφές) χωρίς τη σύμφωνη γνώμη της γενικής συνέλευσης όπως στο παρελθόν.

Δυστυχώς το θέμα της συμμετοχής στα πάγια της θέρμανσης (συνήθως γύρω στο 30% της συνολικής κατανάλωσης) παραμένει και κανεί δεν μπορεί να εξαιρεθεί. Εκτός πια αν συμφωνήσουν όλοι οι υπόλοιποι, που μάλλον χλωμό το βλέπω έτσι όπως έχουμε γίνει όλοι (ή τουλάχιστον πολλοί) μίζεροι και φραγκοφονιάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι κι αλλιώς για να μπει κάποιος στην μανούρα να κάνει το σπίτι του εργοτάξιο για να βάλει Φ.Α. το πιθανότερο είναι πως στην πολυκατοικία του ή δεν ανάβουν καθόλου πετρέλαιο ή το καίνε με το δελτίο που λένε.

Αρα μικρό το κακό της επιβάρυνσης 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

έτσι κι αλλιώς για να μπει κάποιος στην μανούρα να κάνει το σπίτι του εργοτάξιο για να βάλει Φ.Α. το πιθανότερο είναι πως στην πολυκατοικία του ή δεν ανάβουν καθόλου πετρέλαιο ή το καίνε με το δελτίο που λένε.

Αρα μικρό το κακό της επιβάρυνσης 

 

Δεν είναι πάντα έτσι.

Στο μεν πρώτο που αναφέρεις (το σπίτι εργοτάξιο) αυτό ισχύει στις παλιές πολυκατοικίες χωρίς αυτονομία. Σε αυτές με την αυτονομία αρκεί να συνδεθεί το λεβητάκι του αερίου με το κολεκτέρ του σπιτιού το οποίο δεν δημιουργεί συνήθως "εργοτάξιο".

Στο δεύτερο σχετικά με την επιβάρυνση το συμπέρασμά σου ότι κάποιος θέλει την απεξάρτηση επειδή δεν το καίνε (ή το καίνε λίγο) είναι αυθαίρετο, όπως επίσης και το αν το "κακό της επιβάρυνσης" είναι μικρό ή μεγάλο. Γιατί να μην σκεφτόμαστε μόνο ότι συμμετέχεις στο πετρέλαιο αλλά και στη συντήρηση του λέβητα/καυστήρα, στον καθαρισμό της δεξαμενής ή, ακόμα χειρότερα, σε ενδεχόμενη βλάβη/αντοκατάσταση του κυκλοφορητή, του καυστήρα ή του λέβητα. Δαπάνες δηλαδή που αισθάνεσαι μ...κας να πληρώνεις όταν δεν χρησιμοποιείς και πληρώνεις ήδη τη δική σου θέρμανση μαζί με τη συντήρησή της και τις πιθανές βλάβες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα και η πολυκατοικία έχει κεντρικό λέβητα αερίου και ο καθενας ατομικό θερμοστάτη για να ανάβουμε όποτε θέλουμε. Ατομική θέρμανση δλδ με κεντρικό λέβητα. Ενώ ο ιδιοκτήτης μου είπε πως αν δεν κάψω δεν πληρώνω τίποτα στο αέριο καθώς δεν υπάρχει, καμία συμμετοχή, μου λέει ο διαχειριστής πως υπάρχει νέος νόμος που υποχρεώνει να πληρώνουμε το 30% ακόμη και αν δεν κάψουμε τίποτα. ΟΜολογώ πρώτη φορά το άκουγα, αυτό το ήξερα μόνο για το πετρέλαιο και όχι για το αέριο. Ξέρετε τι ισχύει; Βγήκε κανένας καινούριος νόμος που δεν έχει γίνει γνωστός ακόμη ή λέει αρλούμπες για να πληρώνουμε όλοι συμμετοχή με δική του εφεύρεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα και η πολυκατοικία έχει κεντρικό λέβητα αερίου και ο καθενας ατομικό θερμοστάτη για να ανάβουμε όποτε θέλουμε. Ατομική θέρμανση δλδ με κεντρικό λέβητα. Ενώ ο ιδιοκτήτης μου είπε πως αν δεν κάψω δεν πληρώνω τίποτα στο αέριο καθώς δεν υπάρχει, καμία συμμετοχή, μου λέει ο διαχειριστής πως υπάρχει νέος νόμος που υποχρεώνει να πληρώνουμε το 30% ακόμη και αν δεν κάψουμε τίποτα. ΟΜολογώ πρώτη φορά το άκουγα, αυτό το ήξερα μόνο για το πετρέλαιο και όχι για το αέριο. Ξέρετε τι ισχύει; Βγήκε κανένας καινούριος νόμος που δεν έχει γίνει γνωστός ακόμη ή λέει αρλούμπες για να πληρώνουμε όλοι συμμετοχή με δική του εφεύρεση;

Παντού γινεται αυτο,λογικα θα ειναι και νομιμο,δεν εχω την νομοθεσια μπροστα μου,εννοείται θα πληρωσεις συμμετοχη και αν εισαι τυχερος και νοικιασες το σπιτι που ξενοικιασα εγω και εχετε το ιδιο καθικι διαχειριστη ετοιμασου για 150 ευρω πρωτο λογαριασμο..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού γινεται αυτο,λογικα θα ειναι και νομιμο,δεν εχω την νομοθεσια μπροστα μου,εννοείται θα πληρωσεις συμμετοχη και αν εισαι τυχερος και νοικιασες το σπιτι που ξενοικιασα εγω και εχετε το ιδιο καθικι διαχειριστη ετοιμασου για 150 ευρω πρωτο λογαριασμο..

Λεω να γινω διαχειριστης,απο οτι βλεπω τα κονομανε.

Μου σκαει η διαχειριστρια να πληρωσω πετρελαιο.

Εγω ειχα αναψει κυριολεκτικα μια ωρα καποια φορα εκεινο το χειμωνα,για να στεγνωσω κατι καλτσες εσωρουχα γιατι ειχα ξεμεινει.

50 ευρω μου λεει,και αν θες να βαλουμε πετρελαιο ξανα για σενα αλλα 50.

Εγινε της λεω,και της εκλεισα την πορτα.

Υ.Γ αλλαξε signature,δε σε βλεπω καλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο φίλε μην γίνεις διαχειριστής.Σου μιλάω εγώ που είμαι ήδη 3 χρόνια και δεν τα θέλει κανείς να τα πάρει.

Καταρχήν να διευκρινίσουμε ότι αν επιλέξεις να μείνεις σε πολυκατοικία θα έχεις στάνταρ συμμετοχή σε κοινόχρηστες δαπάνες όπως συντήρηση ασανσέρ-εκτός αν είσαι σε ισόγειο και δεν συμμετέχεις-συνεργείο καθαρισμού,κήπο αν υπάρχει,βόθρο αν υπάρχει,καλοριφέρ,ρεύμα και νερό.Αλλιώς μένεις σε μονοκατοικία και είσαι αφεντικό,όπως ήμασταν εμείς πριν το δώσουμε αντιπαροχή.Αν υπάρχει συνεννόηση λύσεις υπάρχουν πολλές.

1)Μια φίλη μου ιδιοκτήτρια διαμερίσματος έχει αναλάβει τον καθαρισμό της πολυκατοικίας και δεν παίρνει μισθό,απλά δεν πληρώνει κοινόχρηστα.Το έχουν δεχτεί όλοι.

2)Εμείς κόψαμε τον κηπουρό που έπαιρνε 90€ το μήνα,και τον κάνω εγώ.Αγοράσαμε εργαλεία,μηχανή γκαζόν,και ότι χρειάζεται κατά καιρούς από λιπάσματα,φάρμακα,φυτά,σπόρους,ανταλλακτικά αυτόματου ποτίσματος κτλ στα οποία εγώ όταν χρεώνονται δεν συμμετέχω.Το καλοκαίρι έβαψα όλα τα κάγκελα και τις γκαραζοπορτες,αγοράζοντας τα υλικά χρώματα πινέλα ρολά και ότι άλλο χρειαζόταν με αποδείξεις βέβαια,επίσης χωρίς συμμετοχή στον καταμερισμό των δαπανών.Μισθό η μεροκάματο για αυτά δεν παίρνω αν και πολλοί μου λένε το αντίθετο,αλλά δεν πείραζει,προκειμένου να γλυτώσουμε όλοι αρκετά χρήματα.

Και εμείς έχουμε κάποιες γκρίνιες του στυλ εγώ μένω στον 4ο γιατί να πληρώνω για τον κήπο που είναι και τον χαίρεται-βλέπει το ισόγειο?Αλλά ρε παιδιά δεν γίνεται,αφού αγοράσατε νοικιάσετε διαμέρισμα σε πολυκατοικία,αυτά είναι στις κοινόχρηστες δαπάνες και συμμετέχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον με το νέο νόμο οποιος έχει αυτόνομη θέρμανση απαλλάσσεται από τη συμμετοχή στα έξοδα της κεντρικής θέρμανσης. Υποχρεούται μόνο να συμμετέχει στα έξοδα συντήρησης του καυστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λέτε ότι ναναι 

 

Πάγιες δαπάνες θέρμανσης λέγονται, και πληρώνεις είτε ανάβεις είτε όχι (άσχετο αν μιλάμε για πετρέλαιο ή φυσικό αέριο)

 

Επίσης προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιος νόμος (ή τέλος πάντων κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος) που να διευθετεί το καθεστώς αποκοπής από κεντρική θέρμανση (αυτό για το σχόλιο του bill999r)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα είναι νόμιμο να πληρώνω ποσοστό συμμετοχής στο φυσικό αέριο απο τη στιγμή που υπάρχει κεντρικός λέβητας στη πολυκατοικία, όπως θα γινόταν εαν υπήρχε πετρέλαιο. 
Πχ ο προηγούμενος που νοίκιαζε τον Οκτώβριο δεν έκαψε τίποτα, γιατί εκτός απο ζεστό που είναι γενικώς το σπίτι, δίπλα και πάνω υπάρχουν μικρά παιδιά που είχαν όλη μέρα τη θέρμανση ανοιχτή οπότε ζεσταινόταν και το διαμέρισμα εξωτερικά. Τον Οκτώβριο λοιπόν που ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν άναψε ούτε λεπτό το αέριο, πλήρωσε συμμετοχή 16€ μόνο για το αέριο (ξεχωριστά κοινόχρηστα ασανσέρ, καθαριότητα κλπ). Δηλαδή εαν δεν καίω καθόλου να είμαι προετοιμασμένος να πληρώνω ένα μικρό ποσό όπως θα γινόταν και σε θέρμανση με πετρέλαιο.

Fastnq2 Μη μου τα λες αυτά φίλε να πληρώσω κανα 150άρι... Η χρέωση γίνεται με ωρομέτρηση φυσ.αερίου, αυτό λογικά θα μπορώ να το δω για να διαπιστώσω εαν όντως ήταν τόσα όσα έκαψα. Γενικότερα επειδή το άναψα συγκεκριμένες ώρες, πχ το ανάβω πολύ λίγο και το σπίτι γίνεται φούρνος, έχω μετρήσει γύρω στις 6 ώρες μέχρι τώρα... Μπορεί δηλαδή ο διαχειριστής να μου ζητήσει ότι θέλει; Δεν υπάρχει κάποια επίσημη καταγραφή; Είναι δυνατόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα είναι νόμιμο να πληρώνω ποσοστό συμμετοχής στο φυσικό αέριο απο τη στιγμή που υπάρχει κεντρικός λέβητας στη πολυκατοικία, όπως θα γινόταν εαν υπήρχε πετρέλαιο. 

Πχ ο προηγούμενος που νοίκιαζε τον Οκτώβριο δεν έκαψε τίποτα, γιατί εκτός απο ζεστό που είναι γενικώς το σπίτι, δίπλα και πάνω υπάρχουν μικρά παιδιά που είχαν όλη μέρα τη θέρμανση ανοιχτή οπότε ζεσταινόταν και το διαμέρισμα εξωτερικά. Τον Οκτώβριο λοιπόν που ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν άναψε ούτε λεπτό το αέριο, πλήρωσε συμμετοχή 16€ μόνο για το αέριο (ξεχωριστά κοινόχρηστα ασανσέρ, καθαριότητα κλπ). Δηλαδή εαν δεν καίω καθόλου να είμαι προετοιμασμένος να πληρώνω ένα μικρό ποσό όπως θα γινόταν και σε θέρμανση με πετρέλαιο.

 

Fastnq2 Μη μου τα λες αυτά φίλε να πληρώσω κανα 150άρι... Η χρέωση γίνεται με ωρομέτρηση φυσ.αερίου, αυτό λογικά θα μπορώ να το δω για να διαπιστώσω εαν όντως ήταν τόσα όσα έκαψα. Γενικότερα επειδή το άναψα συγκεκριμένες ώρες, πχ το ανάβω πολύ λίγο και το σπίτι γίνεται φούρνος, έχω μετρήσει γύρω στις 6 ώρες μέχρι τώρα... Μπορεί δηλαδή ο διαχειριστής να μου ζητήσει ότι θέλει; Δεν υπάρχει κάποια επίσημη καταγραφή; Είναι δυνατόν;

 

Όπως τα λες ακριβώς

 

Για να πληρώσεις 150€ για πάγια πρέπει η συνολική κατανάλωση σε καύσιμο (είτε αέριο είτε πετρέλαιο) να είναι της τάξης χιλιάδων ευρώ...

 

Μη τρελαίνεσαι :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η συμμετοχή ακόμα και χωρίς να έχει χρησιμοποιήσει κάποιος θέρμανση είναι νόμιμη. Ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείς θέρμανση χρησιμοποιούν οι γύρω σου, όπως και οι σωλήνες που περνάνε γύρω απο το διαμέρισμα. Αυτές οι απώλειες ζεσταίνουν το διαμέρισμα σου, οπότε και για αυτό υπάρχει χρέωση.

 

Επειδή πολλοί γκρινιάζουν πλέον για αυτό στη δική μας πολυκατοικία, την αυτόνομη θέρμανση την κάναμε κατά κάποιο τρόπο κεντρική. Δηλαδή την βάλαμε να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει κάποιος 19.00 έως 22.00 μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι >15c. Έτσι δεν θα έχουμε φαινόμενα 1 να ανάβει τη θέρμανση όλη την ημέρα και να πληρώνουν όλοι (και να γκρινιάζουν με αποτέλεσμα να την διακόψουμε παντελώς) . Η θέρμανση δηλαδή χρησιμοποιείται μόνο όταν την θέλουν >40% των ενοίκων της πολυκατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...