Προς το περιεχόμενο

Επίδομα σε ηλικιωμένο για στέγαση σε οίκο ευγηρίας.


Panos.Powers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Η γιαγιά μου είναι 90 χρόνων έχει άνοια σε βαθμό που δεν της επιτρέπει να μας αναγνωρίσει ούτε να αυτοσυντηρηθεί και έχει σπάσει το ισχίο της.Την έχουμε πάει σε οίκο ευγυρίας και παίρνει την ελάχιστη σύνταξη από τον ΟΓΑ.Ήθελα να ρωτήσω για ανθρώπους που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση ο νόμος προβλέπει κάποιο βοήθημα σαν επίδομα προκειμένου να μπορέσουν να βρεθούν σε ένα χώρο που θα έχουν την απαραίτητη φροντίδα ή αν δεν είχε και εμάς θα είχε μείνει στο δρόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να περάσει από επιτροπή ΚΕΠΑ πρώτα. Δεν παίρνουν επίδομα για να πάνε σε γηροκομείο όσοι μεγάλωσαν αλλά παίρνουν επίδομα αναπηρίας όσοι έχουν πρόβλημα, ανεξαρτήτως ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω μέσω ΚΕΠΑ να πάρει κάτι δυστυχώς. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει σχετική κατηγορία για τέτοιες περιπτώσεις. Άτομα σαν την γιαγιά σου αποτελούν καθημερινότητα για εμένα ως φυσικοθεραπευτης και καταλαβαίνω πραγματικά το πρόβλημα. Ίσως η φθηνότερη λύση να είναι μια εσωτερική γυναίκα που απλα θα την προσεχή αν είσαι τυχερή και είσαι από Θεσσαλονίκη υπάρχουν αρκετές με καλές τιμές για Αθήνα ή κατάσταση είναι δύσκολη.

Με διάγνωση από ιατρό σχετικό (βλ.νευρολογος) σε νόσο alzheimer είναι ο μόνος τρόπος για να μπει σε κατηγορία ΚΕΠΑ αλλά και πάλι θα της δώσουν μικρό ποσοστό ίσως κανένα 67% που δεν θα σε βοηθήσει και ιδιαίτερα και θα τρέξεις πολύ. Στα τοπικά Καπη υπάρχουν κοιν. λειτ. Που μπορούν να σε βοηθήσουν κάνε ένα τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Η γιαγιά μου είναι 90 χρόνων έχει άνοια σε βαθμό που δεν της επιτρέπει να μας αναγνωρίσει ούτε να αυτοσυντηρηθεί και έχει σπάσει το ισχίο της.Την έχουμε πάει σε οίκο ευγυρίας και παίρνει την ελάχιστη σύνταξη από τον ΟΓΑ.Ήθελα να ρωτήσω για ανθρώπους που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση ο νόμος προβλέπει κάποιο βοήθημα σαν επίδομα προκειμένου να μπορέσουν να βρεθούν σε ένα χώρο που θα έχουν την απαραίτητη φροντίδα ή αν δεν είχε και εμάς θα είχε μείνει στο δρόμο;

 

ενα σκελος ειναι αυτο που ειπαν τα παιδια να περασει κεπα και αν παρει ποσοστο να κανει χαρτια για επιδομα αναπηριας αλλα απο οτι ξερω για να το παρει επειδη παιρνει συνταξη θα πρεπει να βγει 80+% αναπηρη και οχι μονο 67%, εχε στο νου σου οτι υπαρχει μεγαλη ταλαιπορια και για εσας που θα τρεξετε για τα χαρτια και για εσας την γιαγια σου που θα περασει εξατασεις.

 

το αλλο σκελος ειναι οτι υπαρχουν κλινικες-γεροκομεία τα οποια ειναι μεσω ικα και πληρωνεις μειωμενη συμμετοχη, στον μπαμπα μου πληρωναμε 500 κατι ευρω ενω αυτα που δεν ειναι συμβεβλημένα θελαν 900 και, υπαρχει ενα + κοστος για πανες σαμπουν κλπ  κλπ που θα τα πληρωνεις εσυ, επισης τα πιο πολλα δεν πλενουν ρουχα και θα πρεπει να πηγαινεις εσυ να τα παιρνεις για πλυσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διάγνωση από ιατρό σχετικό (βλ.νευρολογος) σε νόσο alzheimer είναι ο μόνος τρόπος για να μπει σε κατηγορία ΚΕΠΑ αλλά και πάλι θα της δώσουν μικρό ποσοστό ίσως κανένα 67% που δεν θα σε βοηθήσει και ιδιαίτερα και θα τρέξεις πολύ. Στα τοπικά Καπη υπάρχουν κοιν. λειτ. Που μπορούν να σε βοηθήσουν κάνε ένα τηλέφωνο

 

Με 67% μπορεί να πάρει επίδομα αναπηρίας από την πρόνοια. Εαν είναι όμως συνταξιούχος δεν δικαιούτε αυτό το επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Η γιαγιά μου είναι 90 χρόνων έχει άνοια σε βαθμό που δεν της επιτρέπει να μας αναγνωρίσει ούτε να αυτοσυντηρηθεί και έχει σπάσει το ισχίο της.Την έχουμε πάει σε οίκο ευγυρίας και παίρνει την ελάχιστη σύνταξη από τον ΟΓΑ.Ήθελα να ρωτήσω για ανθρώπους που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση ο νόμος προβλέπει κάποιο βοήθημα σαν επίδομα προκειμένου να μπορέσουν να βρεθούν σε ένα χώρο που θα έχουν την απαραίτητη φροντίδα ή αν δεν είχε και εμάς θα είχε μείνει στο δρόμο;

οπως καταλαβες,θα ειχε μεινει στον δρομο,με καποιο ατυχημα παει νοσοκομειο,πληγες απο την κατακλυση,μολυνση και αντε γεια.....ειναι το κρατος προνοιας........που το χρυσοπληρωνουμαι και απο πανω,πλεον......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι με 1200 ευρω τον χρονο,για περιθαλψη μονο,οι παροχες ειναι καλες;διοτι για αυτον που δεν πληρωσε ή δεν πληρωνει,σιγουρα μια χαρα ειναι.και λιγοτερες παροχες να ηταν,παλι καλα θα ηταν.για ρωτα και αυτον που τα πληρωνει απο την τσεπη του,οχι δημοσιο βεβαια.καταλαβες που παει το ζητημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...