Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωση λέβητα πετρελαίου


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βασικότερο όλων όσον αφορά την κατανάλωση είναι το τί μόνωση έχει το σπίτι που θες να ζεστάνεις.

Αν δεν έχεις καλή μόνωση ο καυστήρας θα δουλεύει ασταμάτητα για να αναπληρώνει τη συνεχώς χαμένη θερμότητα.

Με μια σχετικά καλή μόνωση σπιτιού και με κάποιες μικροπαρεμβάσεις (πχ ένα καλό ψηφιακό θερμοστάτη με μικρό βήμα διαφορικού) , μπορείς να έχεις αρκετά καλή κατανάλωση.

Στο δικό μου σπίτι που είναι 135 τετραγωνικά , όταν άλλαξα τον παλιό θερμοστάτη με έναν ψηφιακό με δυνατότητα αυτοεκπαίδευσης , έπεσε η κατανάλωση σχεδόν κατακόρυφα.Το χειμώνα που μας πέρασε κατανάλωσα 783 λίτρα (123 ώρες καύσης) και έδωσα 759€ τη στιγμή που τις προηγούμενες 2 χρονιές με τον παλιό θερμοστάτη είχα 1.250 λίτρα (711€) και 1.632 λίτρα (1.535€).Βέβαια χειμώνας από χειμώνα διαφέρει αλλά μεσοσταθμικά είχα μεγάλο κέρδος μόνο με μια απλή αλαγή του θερμοστάτη.

Το ωραίο είναι οτι πλέον τον καυστήρα δεν τον κλείνουμε ποτέ ενώ πρώτα με τον παλιό θερμοστάτη τον ανάβαμε 2-3 ώρες το μεσημέρι και άλλες τόσες το βράδυ.

Ο λόγος είναι οτι όταν πας να ζεστάνεις έναν χώρο με τελείως κλειστό καυστήρα , θα σου κάψει πολλές περισσότερες ώρες μέχρι να φτάσει τα νερά από πολύ κρύα στα επιθυμητά επίπεδα (πχ 80 ή 75 βαθμούς) , ενώ αν τον αφήσεις ανοιχτό συνέχεια δεν το αφήνει το νερό να πέσει σε θερμοκρασία και απλά δουλεύει 2-3 λεπτά για να το επαναφέρει.Δηλαδή κάνει μια συνεχή συντήρηση.Πολλοί , (όπως κι εγώ παλιά) πίστευαν οτι είναι πιο οικονομικό να ανάβω για λίγες ώρες τον καυστήρα απότι να τον έχω συνέχεια αναμένο , αλλά δυστυχώς πετυχαίνεις το εντελώς αντίθετο.

Από την άλλη , ο ψηφιακός θερμοστάτης μέσα στο σπίτι , δεν αφήνει τη θερμοκρασία να φτάσει πχ στους 20 αλλά κόβει λίγο πιο πριν ώστε τελικά να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία που του έχεις ορίσει.Μαθαίνει σε 2-3 κύκλους (άναψε-σβήσε) το ρυθμό με τον οποίο χάνει θερμότητα ο χώρος σου , και προσαρμόζεται ανάλογα και ανοιγοκλείνει όταν και όποτε χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η καύση του πετρελαίου έχει πολύ μεγαλύτερη απόδοση από την καύση του ξύλου που είναι από το λιγότερο αποδοτικά πράγματα που μπορείς να κάψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα!Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτόνομη θέρμανση με καλοριφερ και έχω αρκετές απορίες ως προς την κατανάλωση του πετρελαίου.Το σπίτι είναι 88 τμ

Μέχρι εχτές άναβα το καλοριφερ στις 2 το μεσημέρι ,το έκλεινα 6 το απόγευμα το ξαναανοιγα 9 το βράδυ με 11μιση περίπου.Βεβαια το πρωί το σπιτι ήταν πάγος.Απο σήμερα εφαρμόζω άλλο πρόγραμμα.Το άναψα 2 το μεσημέρι και είναι ανοιχτό μέχρι τώρα.Αυτο που έχω καταφέρει είναι το σπιτι να βρίσκεται σε μια καλή θερμοκρασία και στο θερμοστάτη παρατηρώ ότι το σύστημα δουλεύει για περίπου 7-8 λεπτά και σταματάει για περίπου το ίδιο.Θελω λοιπόν να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο ;Αυτό που έκανα μέχρι χτες η αυτό που εφαρμόζω τωρα;Επισης το βράδυ που θα κοιμηθούμε τι να κανω;Στο σπίτι λείπουμε όλοι απ το πρωί και επιστρέφουμε 2-3 το μεσημέρι (το λέω για να έχετε μια εικόνα ως προς το πότε χρειαζόμαστε το σπιτι ζεστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vagelis81 είπε

Καλησπέρα!Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτόνομη θέρμανση με καλοριφερ και έχω αρκετές απορίες ως προς την κατανάλωση του πετρελαίου.Το σπίτι είναι 88 τμ

Μέχρι εχτές άναβα το καλοριφερ στις 2 το μεσημέρι ,το έκλεινα 6 το απόγευμα το ξαναανοιγα 9 το βράδυ με 11μιση περίπου.Βεβαια το πρωί το σπιτι ήταν πάγος.Απο σήμερα εφαρμόζω άλλο πρόγραμμα.Το άναψα 2 το μεσημέρι και είναι ανοιχτό μέχρι τώρα.Αυτο που έχω καταφέρει είναι το σπιτι να βρίσκεται σε μια καλή θερμοκρασία και στο θερμοστάτη παρατηρώ ότι το σύστημα δουλεύει για περίπου 7-8 λεπτά και σταματάει για περίπου το ίδιο.Θελω λοιπόν να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο ;Αυτό που έκανα μέχρι χτες η αυτό που εφαρμόζω τωρα;Επισης το βράδυ που θα κοιμηθούμε τι να κανω;Στο σπίτι λείπουμε όλοι απ το πρωί και επιστρέφουμε 2-3 το μεσημέρι (το λέω για να έχετε μια εικόνα ως προς το πότε χρειαζόμαστε το σπιτι ζεστο)

Το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η θερμοκρασία που βάζεις στο θερμοστάτη. Αν βάλεις πχ 23, θα δουλευει για πάντα.

Το καλύτερο είναι να το έχεις σταθερά στο 19 και το βράδυ να το χαμηλώνεις και άλλο. Φυσικά αν αερίζεις, η θερμότητα θα πέφτει στο χώρο. 

Φυσικά η θερμοκρασία ειναι σχετική. Άλλος θερμοστάτης στο 19, εννοεί 21, άλλος εννοει 17, και άλλος εννοει 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σχετικά με το προηγούμενο θέμα που εγγραψα.Στο κτίριο που μένω υπάρχουν 3 διαμερίσματα.Μονο εγώ χρησιμοποιώ το καλοριφερ.Οι βάνες για τ άλλα 2 διαμερίσματα είναι κλειστές.Ξεκινησα να χρησιμοποιώ τα καλοριφερ τη προηγούμενη Δευτέρα και σήμερα το πρωί που τα μέτρησα έχω κάψει 320 ΛΙΤΡΑ. Πως σας φαίνεται; Δεν είναι υπερβολικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagelis81 είπε

Ξεκινησα να χρησιμοποιώ τα καλοριφερ τη προηγούμενη Δευτέρα και σήμερα το πρωί που τα μέτρησα έχω κάψει 320 ΛΙΤΡΑ. Πως σας φαίνεται; Δεν είναι υπερβολικο;

διαστάσεις δεξαμενής - μέτρηση πετρλαιο αρχική   και μετά σε cm Πόσες ώρες λειτοργιας  - πόσες θερμίδες είναι το διαμέρισμα - πόσες θερμίδες είναι ο λέβητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπερα.Περυσι ειχα βαλει πετρελαιο 500 λιτρα.Τα χα μετρησει κιολας.Δεν με κλεψαν στο βυτιο..ειχα τον θερμοστατη μονιμως στους 18,ενω φροντιζα,να αεριζω το σπιτι,για λιγα λεπτα,και συνηθως μονο οταν ειχε ηλιο.Μου κρατησε το πετρελαιο ακριβως 2 μηνες παρα 2 μέρεςΕπισης εχω και μποιλερ στον θερμοσιφωνα.Η κατανάλωση αυτη ειναι νορμάλ?το σπιτι ειναι καλά μονωμενο,ειχε γινει περυσι ανακαινιση,πριν το νοικιασω.

Και επισης δεν καταλαβαινω γιατι ο ιδιοκτητης  οταν το ρωταω για το πετρελαιο,μου μιλαει για ωρες.τοσες ωρες μπλα μπλα.Τι μετρηση ειναι αυτη?οταν βαζουμε βενζινη μετραμε  βενζινη που καψαμε,και οχι ποσες ωρες ημασταν στο αμαξι.Τι θα πει ωρα λοιπον?Πως ξερω ποσα λιτρα εκαψα,και οχι ποσες ωρες?τις ωρες τις μετραω και περιπου μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, therion1985 είπε

Καλησπερα.Περυσι ειχα βαλει πετρελαιο 500 λιτρα.Τα χα μετρησει κιολας.Δεν με κλεψαν στο βυτιο..ειχα τον θερμοστατη μονιμως στους 18,ενω φροντιζα,να αεριζω το σπιτι,για λιγα λεπτα,και συνηθως μονο οταν ειχε ηλιο.Μου κρατησε το πετρελαιο ακριβως 2 μηνες παρα 2 μέρεςΕπισης εχω και μποιλερ στον θερμοσιφωνα.Η κατανάλωση αυτη ειναι νορμάλ?το σπιτι ειναι καλά μονωμενο,ειχε γινει περυσι ανακαινιση,πριν το νοικιασω.

Και επισης δεν καταλαβαινω γιατι ο ιδιοκτητης  οταν το ρωταω για το πετρελαιο,μου μιλαει για ωρες.τοσες ωρες μπλα μπλα.Τι μετρηση ειναι αυτη?οταν βαζουμε βενζινη μετραμε  βενζινη που καψαμε,και οχι ποσες ωρες ημασταν στο αμαξι.Τι θα πει ωρα λοιπον?Πως ξερω ποσα λιτρα εκαψα,και οχι ποσες ωρες?τις ωρες τις μετραω και περιπου μονος μου

Κάθε λεβητοστασιο έχει μετρητή με τίς ώρες τις οποίες δουλευε ο λέβητας για κάθε διαμέρισμα. Νομίζω ότι πιο σωστός είναι ο Θερμιδομετρητης, ο πιο ακριβής για το ποσο έκαψε ο καθένας. Δηλαδή εσυ έχεις 10 ώρες αναμένω τον θερμοστάτη στο σπίτι σου αλλά ο λέβητας δεν δουλευει 10 ώρες, δουλευει λιγότερες και το ποσο λιγότερο εξαρτάται από ζητουμενη θερμοκρασία , μονωση κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, therion1985 είπε

MoΥ το χει πει και σε μοναδες.μου λει πχ 10 μοναδες.τι σημαινει 10 μοναδες?ποσα λιτρα?

 

Συνήθως οι δεξαμενές είναι όλες ενός κυβικου. Κάθε πόντος είναι 10λιτρα πετρελαιου .10μοναδες 100λιτρα και παει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρο highjack...

 

Σε boiler πολυκατοικιας που μπορει να δουλεψει ειτε με ρευμα (κλασσικο τιμολογιο ΔΕΗ κοινοχρηστων) ειτε με πετρελαιο (κεντρικος καυστηρας που δεν αναβει για οτιδηποτε αλλο αφου κανεις δεν τον χρησιμοποιει για ατομικη), ποιο λετε να ειναι πιο οικονομικο φετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...