Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωση λέβητα πετρελαίου


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους του insomnia. Θέλω τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί, όποιος γνωρίζει θα χαρώ να διαφωτίσει επί του θέματος. Ενδιαφέρομαι λοιπόν να τοποθετήσω ένα λέβητα πετρελαίου στο διαμέρισμα μου, ο οποίος πληρεί τις προϋποθέσεις καταρχάς και θα μετακινηθεί από άλλο διαμέρισμα (της μητέρας μου) στο δικό μου...

 

Διαβάζοντας τις προδιαγραφές είδα ότι καταναλώνει 2,27 λίτρα την ώρα.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό επί του πρακτέου; Είναι η μέγιστη κατανάλωση, η μέση, η ελάχιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η ονομαστική κατανάλωση του καυστήρα σύμφωνα με το μπεκ του και την ονομαστική πίεση της αντλίας, αν αλλάξει το μπεκ ή η πίεση της αντλίας θα αλλάξει και η κατανάλωση (μεγαλύτερο μπεκ ή πίεση αυξάνει την κατανάλωση και το ανάποδο). Άρα είναι η κατανάλωση ανά ώρα καύσης χωρίς κάποια παρέμβαση στον καυστήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό επί του πρακτέου; Είναι η μέγιστη κατανάλωση, η μέση, η ελάχιστη;

 

Ο καυστήρας δεν έχει μέγιστη ελάχιστη και μέση, η κατανάλωση του - όπως και η απόδοση του - είναι σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καυστήρας δεν έχει μέγιστη ελάχιστη και μέση, η κατανάλωση του - όπως και η απόδοση του - είναι σταθερή.

Εχει μεση και ελαχιστη κτλπ καταναλωση η οποια επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες,απο το αν εχει αυτονομια η οικοδομη μεχρι σε τι βαθμους ειναι ρυθμιζμενος ο λεβητας να κλεινει,μεχρι την εξωτερικη θερμοκρασια και πολλα πολλα αλλα.δεν εχει παντα την ιδια καταναλωση.

 

Ναι μεν εμεις το βαζουμε πχ να κλεισει στους 65 βαθμους και μετα συνεχιζει να δουλευει απλα ο κυκλοφορητης,αλλα αλλη καταναλωση θα κανει αν εχει εξω -15 και αλλη αν εχει +10 βαθμους. Επισεις παιζει κ ρολο αν εχουν γινει service στα μπεκ,αν εχει γινει αλλαγη στο φιλτρο πετρελαιου,στα ποσα bar ειναι ρυθμισμενη η αντλια κτλπ κτλπ

 

 

 

Μια άλλη λύση είναι να μετρήσεις την παροχή πετρελαίου με φορητό μετρητή ροής με υπερήχους. Δεν απαιτείται καμία επέμβαση στον σωλήνα και θα είσαι βέβαιος για τα αποτελέσματα. Βεβαια αρκει να ξερεις δυο τρια πραγματακια :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου... Με τρομάζει λίγο βέβαια, γιατί μέχρι τώρα έκαιγα ξύλο σε ενεργειακό τζάκι. Ήθελα απλά να έχω και μια δεύτερη λύση σε περίπτωση που δεν μπορώ να βρω ξύλα μες το καταχείμωνο, πράγμα σύνηθες φυσικά.

 

Δηλαδή και για να εξηγήσω το λόγο που τρομάζω..

 

Αν ο λέβητας καίει 2.27 λίτρα την ώρα και εγώ μέσο όρο ανάβω καλοριφέρ από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ, δηλαδή 9 ώρες, τότε καίω 20 λίτρα ημερησίως; Δηλαδή 600 λίτρα το μήνα και με μια μέση τιμή 0.90 λεπτά/λίτρο χωρις επιδότηση θέλω 550 ευρώ το μήνα για πετρέλαιο;

 

Δεν ζω εκτός πραγματικότητος, απλά μου φαίνεται περίεργο επειδή δεν ξέρω απο πετρέλαιο, δεν το παίζω έξυπνος... Μήπως κάτι υπολογίζω λάθος; Μήπως αυτό το 2,27 είναι η μέγιστη όταν τον καίω στα όριά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.27 ξεκινας με καταναλωση κ οπως σ ειπα παιζουν αρκετα ρολο (αυτο το 2.27 δεν ειναι το μεγιστο της καταναλωσης ανα ωρα χρησης)

 

Υπολογισε καλυτερα στρογγυλο 2.7 με 3αρι λιτρα ανα ωρα να εισαι μεσα.

 

Καμια σχεση τα ξυλακια π εκαιγες με το πετρελαιο :) αλλα το καλο ειναι οτι ετσι ζεσταινεις ολο σου το σπιτι.

 

 

Βασικα αυτονομια εχεις; εχεις θερμοστατη κτλπ ετσι;

 

(Καλα κ εγω δεν ειμαι κανενας μαστερ των λεβητων και καυστηρων απλα απο τις περιφεριακες γνωσεις μου σου λεω,δεν ειμαι καυστηρατζης :P )

 

 

Και επισεις εχε υποψιν σου οτι πχ εσυ λες το βαζω 5 ωρες,αυτες τις 5 ωρες δεν δουλευει συνεχεια,κοβει κ απλα ο κυκλοφορητης κανει κυκλοφορια το ζεστο νερο,και οταν πεσει η θερμοκρασια ξαναπαιρνει.κατι σαν το a/c σκεψου ;)

Οποτε αυτες τις 5 ωρες να δουλευει σταθερα μπορει τις 2.5 η 3 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι κομπλέ... Βγαίνει από το ένα σπίτι και μπαίνει στο άλλο, με τον κυκλοφορητή του, με τον θερμοστάτη, τα πάντα... Απλά αν είναι έτσι τότε πραγματικά μιλάμε για λύση ανάγκης μες το καταχείμωνο... Με 5μιση κατοστάρικα σε ξύλο βγάζω μισή σεζόν τουλάχιστον! Απλά έχω το ντάνιασμα, το κουβάλημα στον πρώτο όροφο και τα λοιπά σπαστικά που έχει το ξύλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε εχει καταναλωση αλλα εχει αλλα καλα

 

Οπως ζεσταινεις κ εχεις ολο το σπιτι σε μια σταθερη θερμοκρασια κ οχι μονο το χωρο που καιει το ξυλο ;) κ κανει καλο σε ολο το σπιτι η κεντρικη θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τζάκι είναι ενεργειακό, δίνει σε σώματα, ζεσταίνει όλο το σπίτι. Απλά φέτος ήμουν άτυχος που δεν μπορούσα να βρω στεγνά ξύλα εν μέσω παγωνιάς! Σκέφτηκα να βάλω το λέβητα για τέτοιες περιπτώσεις.. Θα γεμίσω μια φορά τη δεξαμενή μισό τόνο και αν έχουμε καμμιά κακοτυχία τουλάχιστον να μην κρυώνει το παιδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μεση και ελαχιστη κτλπ καταναλωση η οποια επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες,απο το αν εχει αυτονομια η οικοδομη μεχρι σε τι βαθμους ειναι ρυθμιζμενος ο λεβητας να κλεινει,μεχρι την εξωτερικη θερμοκρασια και πολλα πολλα αλλα.δεν εχει παντα την ιδια καταναλωση.

 

Ναι μεν εμεις το βαζουμε πχ να κλεισει στους 65 βαθμους και μετα συνεχιζει να δουλευει απλα ο κυκλοφορητης,αλλα αλλη καταναλωση θα κανει αν εχει εξω -15 και αλλη αν εχει +10 βαθμους. Επισεις παιζει κ ρολο αν εχουν γινει service στα μπεκ,αν εχει γινει αλλαγη στο φιλτρο πετρελαιου,στα ποσα bar ειναι ρυθμισμενη η αντλια κτλπ κτλπ

 

 

Άλλο λέω εγώ, και άλλο λες εσύ...

Αν ο λέβητας καίει 2.27 λίτρα την ώρα και εγώ μέσο όρο ανάβω καλοριφέρ από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ, δηλαδή 9 ώρες, τότε καίω 20 λίτρα ημερησίως;

 

Ο λέβητας θα κάψει 2,27 λίτρα σε μια ώρα ΜΟΝΟ αν δουλεύει ασταμάτητα, κάτι που πρακτικά δεν γίνεται ποτέ. Όταν το νερό φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία τότε ο καυστήρας σταματάει να δουλεύει, και παίρνει πάλι μπροστά όταν αρχίσει να παγώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λίγο με ηρέμησες... Γιατί πρακτικά -και εάν κάνω λάθος διόρθωσέ με- αυτό σημαίνει ότι το 2,27 αναλόγως των συνθηκών μπορεί να γίνει και 1 ή 1,5 κ.ο.κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν καιει 2.27 λιτρα/ωρα αλλα δεν θα δουλευει συνεχεια ο λεβητας. Στην αρχη μπορει να δουλευει 50λεπτα/ωρα και αμα ζεσταθει το σπιτι να δουλευει 30λεπτα/ ωρα κτλ. Αυτο που πρεπει να δεις ειναι τι ισχυ εχει ο λεβητας και τι ισχυ χρειαζεσαι για το σπιτι. Αμα βαλεις μεγαλυτερο λεβητα απο οτι χρειαζεσαι τοτε θα καιει και παραπανω. Αν το τζακι σε καλυπτε η ισχυς του, τοτε περιπου τετοιο λεβητα χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λίγο με ηρέμησες... Γιατί πρακτικά -και εάν κάνω λάθος διόρθωσέ με- αυτό σημαίνει ότι το 2,27 αναλόγως των συνθηκών μπορεί να γίνει και 1 ή 1,5 κ.ο.κ..

 

Ή και 0,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανάλωση του καυστηρα είναι σταθερή (δεν είναι σαν τα αυτοκίνητα) αν φυσικά δεν γίνει κάποια παρέμβαση στην πίεση πετρελαίου ή στο μπεκ του καυστηρα.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την γενική κατανάλωση πετρελαίου που θα γίνει.

1ον δεν είναι συνεχόμενη καύση όπως τα αυτοκίνητα και 2ον οι απώλειες θερμότητας 2α) μέσω καυσαεριων 2β) απώλειες θερμότητας του σπιτιού.

Δεν μπορώ να στα εξηγήσω όλα γράφοντας είναι τόσα πολλά πράγματα που επηρεάζουν την απόδοση του κάθε λεβητα όπως τα λίτρα νερού της εγκατάστασης και του λεβητα ,μόνωση του χώρου καύσης,μόνωση των σωληνωσεων,τύπος θέρμανσης (ενδοδαπεδια ή με σώματα τύπου πάνελ,φανκόϊλ,φέτες),σωληνωσεις εγκατάστασης,εξωτερική μόνωση κατοικίας, περιοχή κατοικίας (άλλες θερμοκρασίες έχει στα ζαγοροχωρια και άλλες στην Αθήνα για παράδειγμα)και η λίστα δεν τελειώνει είναι πολλά αυτά που επηρεάζουν την γενική κατανάλωση που θα έχει ένα σπίτι σε ένα μήνα 3μηνο ή χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...