Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική εταιρία ρευματος


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα έκανα αίτηση γι νυχτερινό ρεύμα στη ΔΕΗ (κανα 2 περίπου) και ακόμα περιμένω να μου βάλουν στο ρολόι το μηχανηματακι.

Πήρα σήμερα κάποια τηλ αλλά είναι φοβερά στα χαμένα όλοι τους, άσχετοι με την δουλειά τους, αδαείς και ζητούσαν να πάρω τηλ άλλου μιας και δεν ήταν αυτοί αρμόδιοι.

Έτσι σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε κάποια ιδιωτική εταιρία αλλά ειμαι επιφυλακτικός με το πιστόλι που είχανε ρίξει.

 

Έχει κάποιος κάποια τέτοιο εταιρία; συμφέρει;(σίγουρα συμφέρει) υπάρχει περίπτωση να ξανά ρίξουν πιστόλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν συγκρίνονται οι σημερινές ιδιωτικές επιχειρήσεις ρεύματος με τις παλιές.

 

Οι σημερινές επιχειρήσεις έχουν πλάτες κολοσσούς όπως εταιρίες στο Καταρ, Eλληνικά Πετρέλαια αλλά και μικρότερες εταιρίες αλλά εξίσου τεράστιες στην Ελλάδα όπως η Cosmote.

 

 

Άρα το να ρίξουν πιστόλι εγώ τουλάχιστον το αποκλείω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνονται οι σημερινές ιδιωτικές επιχειρήσεις ρεύματος με τις παλιές.

 

Οι σημερινές επιχειρήσεις έχουν πλάτες κολοσσούς όπως εταιρίες στο Καταρ, Eλληνικά Πετρέλαια αλλά και μικρότερες εταιρίες αλλά εξίσου τεράστιες στην Ελλάδα όπως η Cosmote.

 

 

Άρα το να ρίξουν πιστόλι εγώ τουλάχιστον το αποκλείω.

Και να ρίξουν το θέμα είναι μην το κάνουν με τις πληρωμές τις δικές μας και αύριο/μεθαύριο ζητάει τα ίδια χρήματα η ΔΕΗ; για ποιο λόγο όλος ο κόσμος δεν βάζει μια ιδιωτική εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα έκανα αίτηση γι νυχτερινό ρεύμα στη ΔΕΗ (κανα 2 περίπου) και ακόμα περιμένω να μου βάλουν στο ρολόι το μηχανηματακι.

Πήρα σήμερα κάποια τηλ αλλά είναι φοβερά στα χαμένα όλοι τους, άσχετοι με την δουλειά τους, αδαείς και ζητούσαν να πάρω τηλ άλλου μιας και δεν ήταν αυτοί αρμόδιοι.

 

σε όποιο πάροχο να πας ο αρμόδιος για την παροχή σου θα είναι πάντα ο ίδιος οπότε δεν θα έχεις γρηγορότερα νυκτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο όλος ο κόσμος δεν βάζει μια ιδιωτική εταιρία;

Αρκετός κόσμος έχει πάει σε ιδιωτική εταιρία.

 

Αρκετοί απλά φοβούνται ότι θα επαναληφθούν τα σκάνδαλα με τις παλιές ιδιωτικές εταιρίες παροχής και γιαυτό δεν μπαίνουν στην διαδικασία να αλλάξουν πάροχο.

 

Και εκτός αυτού η διαφορά στον λογαριασμό δεν είναι μεγάλη, πάνω κάτω τα ίδια θα δίνεις. Απλά στον ιδιώτη είσαι σίγουρος ότι τα λεφτά πάνε για καλύτερες υπηρεσίες και σε επαγγελματίες.

 

Στην ΔΕΗ πηγαίνουν στον Φωτόπουλο για να προσλάβει "Καλλιτεχνικό διευθυντή" με 1800€ τον μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε απλά υπομονή ε;

Αρκετός κόσμος έχει πάει σε ιδιωτική εταιρία.

 

Αρκετοί απλά φοβούνται ότι θα επαναληφθούν τα σκάνδαλα με τις παλιές ιδιωτικές εταιρίες παροχής και γιαυτό δεν μπαίνουν στην διαδικασία να αλλάξουν πάροχο.

 

Και εκτός αυτού η διαφορά στον λογαριασμό δεν είναι μεγάλη, πάνω κάτω τα ίδια θα δίνεις. Απλά στον ιδιώτη είσαι σίγουρος ότι τα λεφτά πάνε για καλύτερες υπηρεσίες και σε επαγγελματίες.

 

Στην ΔΕΗ πηγαίνουν στον Φωτόπουλο για να προσλάβει "Καλλιτεχνικό διευθυντή" με 1800€ τον μήνα.

Ποσο δίκιο έχεις; υπάρχουν και σε ιδιωτικές πακέτα όπως κοινωνικό τιμολόγιο/νυχτερινό κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο δίκιο έχεις; υπάρχουν και σε ιδιωτικές πακέτα όπως κοινωνικό τιμολόγιο/νυχτερινό κλπ;

Κοίταξε τα πακέτα που έχουν στις ιστοσελίδες τους. Νομίζω έχουν πακέτα για νυχτερινό και έχουν πληροφορίες για χορήγηση κοινωνικού τιμολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα έκανα αίτηση γι νυχτερινό ρεύμα στη ΔΕΗ (κανα 2 περίπου) και ακόμα περιμένω να μου βάλουν στο ρολόι το μηχανηματακι.

Πήρα σήμερα κάποια τηλ αλλά είναι φοβερά στα χαμένα όλοι τους, άσχετοι με την δουλειά τους, αδαείς και ζητούσαν να πάρω τηλ άλλου μιας και δεν ήταν αυτοί αρμόδιοι.

Έτσι σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε κάποια ιδιωτική εταιρία αλλά ειμαι επιφυλακτικός με το πιστόλι που είχανε ρίξει.

 

Έχει κάποιος κάποια τέτοιο εταιρία; συμφέρει;(σίγουρα συμφέρει) υπάρχει περίπτωση να ξανά ρίξουν πιστόλι;

Για να πάρεις νυχτερινό η αίτηση σου μεταβιβάζεται απο τον παροχο στον οποίο εισαι (πχ δεη) στο δεδδηε, αυτος ειναι αρμόδιος φορέας για να σου αλλάξει το μετρητή της παροχής σου, αρα σε όποιον παροχο και να πας ειναι μια απο τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκτός αυτού η διαφορά στον λογαριασμό δεν είναι μεγάλη, πάνω κάτω τα ίδια θα δίνεις. Απλά στον ιδιώτη είσαι σίγουρος ότι τα λεφτά πάνε για καλύτερες υπηρεσίες και σε επαγγελματίες.

 

 

Οι προηγούμενοι ιδιώτες που τράβηξαν πιστόλι δεν ήταν καλοί επαγγελματίες δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να πάρεις νυχτερινό η αίτηση σου μεταβιβάζεται απο τον παροχο στον οποίο εισαι (πχ δεη) στο δεδδηε, αυτος ειναι αρμόδιος φορέας για να σου αλλάξει το μετρητή της παροχής σου, αρα σε όποιον παροχο και να πας ειναι μια απο τα ιδια.

Δεν μπορείς να φανταστείς ποσό άργησα να το καταλάβω αυτό. Μου το έλεγαν από το τηλ και δεν το καταλάβαινα. Θεωρούσα ότι η ΔΕΗ και η δεδδηε είναι ένας φορέας.

Οι προηγούμενοι ιδιώτες που τράβηξαν πιστόλι δεν ήταν καλοί επαγγελματίες δηλαδή;

Μου είπε φίλος ότι πλέον είναι αναγκασμένοι να έχουν κεφάλαιο να "τρέχει" και να πληρώσουν τις οφειλές προς τη ΔΕΗ άσχετος αν ο κόσμος τους πληρώσει. Δηλαδή η ιδιωτική εταιρία θα πρέπει να είναι καλοπληρωτής των οφειλών της. Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το νυχτερινο το ιδιο θα περιμενες σε οποιον και να πηγαινες γιατι το κανει ο ΔΕΔΔΗΕ που ειναι για ολους τους παροχους.

 

Οι λογοι είναι πολλοι αλλα δεν εχουν ευθυνη οι υπαλληλοι.

Οπου μπαινει εργολάβος αυτά συμβαινουν κατά κανονα.

 

Edit: Με προλαβε ο NikosKallithea.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί οι ιδιωτικοί πάροχοι ρεύματος αλλά δεν υπάρχει ανοχή στις ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Αν λήξει ο λογαριασμός, έχεις 3 μέρες περιθώριο να πληρώσεις και άλλες 3 μέχρι να στο κόψουν.

Μπορούμε να βρίζουμε την ΔΕΗ αλλά στα ληξιπρόθεσμα είναι πολύ ελαστικοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί οι ιδιωτικοί πάροχοι ρεύματος αλλά δεν υπάρχει ανοχή στις ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Αν λήξει ο λογαριασμός, έχεις 3 μέρες περιθώριο να πληρώσεις και άλλες 3 μέχρι να στο κόψουν.

Μπορούμε να βρίζουμε την ΔΕΗ αλλά στα ληξιπρόθεσμα είναι πολύ ελαστικοί

 

Αυτό όμως εχει δημιουργησει προβλήματα και είναι ζημιογονα από κερδοφορα παλια .

 

Ισως γινεται και με εντολες ανωθεν να την πουλησουν. Τα χρεη του Δημοσιου και αλλων οργανισμων προς την ΔΕΗ είναι πολύ μεγαλο ποσοστο του χρεους .

 

Καναλια κλεβουν ρευμα για τις κεραιες τους ...Και όχι μονο αυτά .

 

Εκοψε το ρευμα σε μεγαρο της Κηφισιάς και σε 3 ωρες το επανασυνδσαν με εντολες ανωθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση , η τωρινή κυβέρνηση για να μην απολύσει τα αγαπημένα της πελατάκια (όπως είναι αγαπημένα και σε όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις για να μην παρεξηγούμαι) έχει συμφωνήσει με τους δανειστές αντί για ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ να δώσει μερίδιο της αγοράς 50% σε ιδιώτες μέσα σε 2 χρόνια.

Οπότε για αυτό βλέπετε να ξεφυτρώνουν μαγαζιά τώρα τελευταία με ιδιωτικές εταιρίες ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...