Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση νέου PC


georgekasa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

 

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 700 euro

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)
Οικιακή  χρήση και για χρηση μαθηματικων & προσομοιωσων προγραματων 

 

iii)Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθουν:

ADS (Advanced Design System), CST Studio, Matlab & Mathcad

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε?  ΟΧΙ

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? ΟΧΙ

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση):
Απο διαφορετικά καταστήματα, Αθηνα

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?- Θα τον συναρμολογησω εγω.

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? ΟΧΙ

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? OXI 

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο)  OXI

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? OXI

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: ΟΧΙ

 

 

 Μια σύνθεση που σκέφτομαι:

  1. Κουτί, Zalman Z9 plus black (53 euro, e-shop)
  2. Επεξεργαστής , CPU AMD RYZEN 5 1600, 6 Core, 3.2 GHz  (207 multicopter)

  3. Ram, HX421C14FB 8GB DDR4 2133 MHz HYPER X  (76, e-shop)
  4. Power supply,  Thermaltake Hamburg 530W (50.31, Citishop)
  5. CPU cooler, Coolermaster evo 212,  (35.23 techstores)
  6. Motherboard, Asus prime A320M-K (62, e-gate)
  7. Hdd, western digital 1 tb blue sata 3, (48, kaizer)
  8. SSD: Samsung evo 850 120 GB (75, electronix)
  9. Graphic card,  Gigabyte GeForce GT 730 NVINDIA ddr 5 2GB(GV – N730D5) (68, techstores)

Συνολο  :  676 euro

 

Υ.Γ. 1,

Όλα τα παραπάνω θα τα αγοράσω από το κατάστημα, για να γλυτώσω τα χρήματα των μεταφορικών + αντικαταβολής.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλο Σ/Κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το κουτί θέλεις να παίρνει οπτικό δίσκο; Χρησιμοποιέις dvd ξέρω'γω έχεις ή δε σε προβληματίζει; Ποιο είναι το κατάστημα που εμπιστεύεσαι και θα τα πάρεις όλα μαζί;

Η ψύκτρα είναι αχρείαστη και ο ssd λίγος κατα τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Κουτί - Aerocool QS-240 - 27,84

  2. Motherboard - Gigabyte B250-M DS3H - 72,87

CPU - Intel i5 7500 Box - 186,40

Power supply - Seasonic S12II 430 - 55,13

RAM - HyperX Fury 8GB DDR4 2133Hz - 72,82

CPU Cooler - Noctua NH-L91 - 44,21

GPU - Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti 4GB WindForce OC - 171,16

SSD - Samsung 850 EVO 250GB - 89,30

HDD - Not Needed. Θα χρειασθεί μετά από μήνες ως File Vault.

Total Sum: 719,13

 

Advantages over suggested rig:

 

1) Τελευταίας γενιάς hardware. Υποστήριξη σε τελευταίας γενιάς πρότυπα μεταφοράς δεδομένων. 

2) Κλάσσης ανώτερος επεξεργαστής για την απαιτούμενη χρήση. Higher Multi-Thread rendering efficiency για τα αναφερθέντα προγράμματα.

3) Πολύ καλύτερο airflow design @case. Πολλά internal mounts και connectors για κάθε χρήση και άψογο μέγεθος/ποιότητα κατασκευής για τα χρήματά του.

4) Πολύ ισχυρότερη κάρτα γραφικών.

5) Όπως προαναφέρθηκε ένας δευτερεύον σκληρός δίσκος είναι καλό να αγορασθεί μελλοντικά γιατί, κατά τη γνώμη μου, δε θα χρειασθεί για την απαιτούμενη λειτουργία στους πρώτους μήνες χρήσης και παρέχεται η δυνατότα αναπροσαρμογής του budget.

6) Αποδοτικότερη ψύξη επεξεργαστή.

7) Από τα καλύτερα PSUs στην αγορά, παράλληλα με την XFX και EVGA. Ιαπωνικοί πυκνωτές και υπερ-σταθερό ρεύμα χωρίς διακυμάνσεις. 42Amps στο 12V Rail με up to 50C operating temps, που σημαίνει ότι σηκώνει παραπάνω load από μεγαλύτερα τροφοδοτικά με χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής.

8) Αθόρυβο setup. Η EVO 212 είναι θορυβώδης στις υψηλές στροφές, και οι AMD Ryzen ζεσταίνονται συχνότερα.

9) Χώρος στο δεξί καπάκι του κουτιού για cable management.

 

Άλλα σχόλια:

 

1) Αν δε χρειάζεται επεξεργαστική ισχύς γραφικών, πάμε σε φθηνότερη GPU και είτε ελαχιστοποιείται η τιμή, είτε προσάπτονται τα έξτρα χρήματα για μετάβαση σε i7 ή HDD.

2) Το case έχει χώρο για 4 έξτρα ανεμηστήρες 120mm. Δε θα χρειασθεί έξτρα.

3) Δε χρειάζεται 2.5'' bracket για τον SSD, το case έχει βάσεις για 3x.2.5'' και 2x3.5''. 

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου γνώμη με βάση αξιοπιστία/σχέση ποιότητας-τιμής/επιδόσεις/support/ποιότητα κατασκευής.

 

Φιλικά,

Ζ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα advantages στο Νο2 σταματάς να διαβάζεις..

 

Ζεσταίνονται συχνότερα λέει..  Καλό!  :-D

Επίσης τελευταίας γενιάς hardware είναι και τα δύο με τους ryzen νεότερους και το 1151 dead όταν σε λίγες μέρες βγαίνει η 8η γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ Snapshot αν δεν βλεπεις να λεει ο αλλος οτι θελει και gaming που τοτε μπαινει και η ιντελ στο παιχνιδι, τοτε νομιζω οτι συμφερει περοσσοτερο προς amd μερια γιατι στα ιδια χρηματα εχεις περισοτερη δυναμη...

 

Η ιντελ αυτη την στιγμη λογο gaming κρατιεται ακομα στα νεα συστηματα... Εχει ακομα το ipc εστω και λιγο πλεον παρα πανω αλλα και τα ρολογια...

 

ΥΓ.  Τωρα διαβασα καλυτερα τα " οι amd ζεσταινονται περισσοτερο" κτλ κτλ κτλ....

 

 

Οκ παω πασο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω για Gaming Specs.

 

Λειτουργώ και εγώ ADS όπως και Autocad, Revit, Raster Design, Stingray, Maya, Civil 3D, Dynamo Studio, Photoshop, 3D Max, Cinema 4D, Premiere.

 

ADS όπως και Autocad/Matlab/Revit/Premiere χρησιμοποιούν 4-Thread Multi-Rendering Processes. 

 

Η AMD και συγκεκριμμένα ο Ryzen 5 1600 είναι κατά 12% πιο αργός σε Quad-Core Rendering.

 

Ο Ryzen 5 1600 τρέχει ~6C υψηλότερα σε 35%+ load έναντι 6400, 6500, 7400, 7500, τον έχω δίπλα από 7500. Idle παραμένει πιο κρύος, αλλά αν θεωρείται συγκρίσιμη μονάδα το ελαφρώς χαμηλότερο Idle Temp ενώ τα πίνει σε load, πάω εγώ πάσο.

 

Δεν είναι AMD vs Intel fight to topic, funboys, get your facts straight. Αν για την εν λόγο χρήση ήταν αποδοτικότερος ο Ryzen θα τον πρότεινα. 

 

Αλλά δεν έχει σημασία, η πρόταση παραμένει απλώς μια πρόταση. Buyer decides. Αν μη τι άλλο, benchmarks και reviews υπάρχουν δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω για Gaming Specs.

 

Λειτουργώ και εγώ ADS όπως και Autocad, Revit, Raster Design, Stingray, Maya, Civil 3D, Dynamo Studio, Photoshop, 3D Max, Cinema 4D, Premiere.

 

ADS όπως και Autocad/Matlab/Revit/Premiere χρησιμοποιούν 4-Thread Multi-Rendering Processes. 

 

Η AMD και συγκεκριμμένα ο Ryzen 5 1600 είναι κατά 12% πιο αργός σε Quad-Core Rendering.

 

Ο Ryzen 5 1600 τρέχει ~6C υψηλότερα σε 35%+ load έναντι 6400, 6500, 7400, 7500, τον έχω δίπλα από 7500. Idle παραμένει πιο κρύος, αλλά αν θεωρείται συγκρίσιμη μονάδα το ελαφρώς χαμηλότερο Idle Temp ενώ τα πίνει σε load, πάω εγώ πάσο.

 

Δεν είναι AMD vs Intel fight to topic, funboys, get your facts straight. Αν για την εν λόγο χρήση ήταν αποδοτικότερος ο Ryzen θα τον πρότεινα. 

 

Αλλά δεν έχει σημασία, η πρόταση παραμένει απλώς μια πρόταση. Buyer decides. Αν μη τι άλλο, benchmarks και reviews υπάρχουν δημόσια.

 

Φίλε snapshot δεν βλέπω κανένα fanboy εδώ. Συγκρίνεις έναν εξαπύρηνο με έναν τετραπύρηνο γράφοντας ανακρίβειες και σχόλια που παραπέμπουν σε previous amd gens.

Στη σύνθεσή σου τώρα, μου βάζεις μητρική που δεν έχει ψύκτρα στα vrm και μου κοτσάρεις noctua cooler σε έναν κλειδωμένο επεξεργαστή που μέχρι εκεί πάει και συνάμα 2133 ram όταν υποστηρίζει 2400 μαμά. Το τροφοδοτικό σου και ο ssd εξαιρετικές επιλογές. Το κουτί νορμάλ ώς εκεί. Η gpu αχρείαστη. Το advantage του 7500 είναι τα ενσωματωμένα γραφικά για να φτιάξεις ένα budget σύστημα χωρίς Gpu. Άν τα χρήματα ήταν λιγότερα λοιπόν θα ήταν μια καλή πρόταση.

 

Φιλικά

Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Κλάσσης ανώτερος επεξεργαστής για την απαιτούμενη χρήση. Higher Multi-Thread rendering efficiency για τα αναφερθέντα προγράμματα.

 

O i5 7500 ειναι ο κλασσης ανωτερος επεξεργαστης απο τον R5 1600? Ηigher multi-thread rendering efficiency? Μα, σοβρακολογεις ρε ανθρωπε? Στειλε βιογραφικο στην Intel, κριμα ειναι να μην πληρωνεσαι.

 

Σοβαρευτειτε ρε παιδες, τι μου συγκρινετε τον ι5 με τον 1600, για ονομα του αλαχ. Δεν ειναι καν κοντα ξερω γω,  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε snapshot μόλις είδα έναν :P

Γραψε guide πως να νικησεις σε εαν internetiko επιχειρημα. Αποκαλεσε τον αλλον fanboy. Ευκολο ειναι

Θα το θεωρουσα αστειο αν δεν ηταν τοσο τραγικο, γραφεις τα ιδια που γραφω και εγω αλλα εγω ειμαι fanboy ενω εσυ οχι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Καμία από τις εφαρμογές του χρήστη δε χρησιμοποιεί active 6Thread/8Thread/10Thread/12Thread RT Rendering. 

- Καμία από τις εφαρμογές του χρήστη δεν έχει παραπάνω από 4core utilization.

- Ναι, μελλοντικά ο 1600 θα έχει να προσφέρει μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ, εάν και εφόσων εάν τα προγράμματα του χρήστη αναβαθμιστούν ή μεταβεί σε άλλα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουν το σημείο στο οποίο ο 1600 υπερτερεί. Μέχρι τότε, με τον 7500 είναι γρηγορότερος. Αλλά, η διαφορά είναι ελάχιστη.

- Το Noctua Cooler πάει έναντι του EVO212 κατά προτίμηση χρήστη για AfterMarket cooling. Η μητρική δεν έχει ψύκτρα στα VRM και... τι έγινε? Όταν το Χ κάνει αρκετά καλύτερη δουλειά από το Ψ ψάχνεις υποστήριξη VRM και χέστηκε η φοράδα στ'αλόνι.

- Περί GPU ανέφερα ότι είναι αχρείαστη αν δεν υπάρχει σκοπός να χρησιμοποιηθεί, και προτείνεται η ανακατανομή του budget.

 

 

 

Συμπέρασμα:

 

Η ημιμάθεια υπέρ της αμάθειας. Και ας χρησιμοποιούν οι 2 εταιρείες διαφορετική αρχιτεκτονική Active Multi-Threading σε 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12 πυρήνες αντίστοιχα, που σημαίνει διαφορετικό efficiency per threads being used.

 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7500-vs-AMD-Ryzen-5-1600/3648vs3919

 

Άλλος για το boycotting τρένο? Με όπισθεν θα πάμε μωρά, κατηφόρα πίσω, μιας και δεν έχουμε $$ για πετρέλαιο πλέον, πόσο μάλλον για Intel® Core™ Processors. 

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Καμία από τις εφαρμογές του χρήστη δε χρησιμοποιεί active 6Thread/8Thread/10Thread/12Thread RT Rendering. 

- Καμία από τις εφαρμογές του χρήστη δεν έχει παραπάνω από 4core utilization.

- Το Noctua Cooler πάει έναντι του EVO212 κατά προτίμηση χρήστη για AfterMarket cooling. Η μητρική δεν έχει ψύκτρα στα VRM και... τι έγινε? Όταν το Χ κάνει αρκετά καλύτερη δουλειά από το Ψ ψάχνεις υποστήριξη VRM και χέστηκε η φοράδα στ'αλόνι.

- Περί GPU ανέφερα ότι είναι αχρείαστη αν δεν υπάρχει σκοπός να χρησιμοποιηθεί, και προτείνεται η ανακατανομή του budget.

 

 

Χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι όταν προτείνεις 50 ευρώ ψύκτρα αντί να του πείς οτι είναι αχρείαστη και με 5 ευρώ παραπάνω σε χάλασε η επιλογή μητρικής ας πούμε; Την 1050ti να την κάνει τί και τη βάζεις όταν σου λέει δεν παίζει παιχνίδια; Pc παίρνεις για σήμερα και αύριο όχι μόνο για intel optimised χθεσινές εφαρμογές. Η επιλογή του 1600 είναι η πλέον futureproof σε σύστημα των 700€ είτε μας αρέσει είτε όχι. Και μου φαίνεται οτι είσαι λιγάκι μπλέ παραπάνω κι εσύ.

 

@TS

Περιμένεις άν δεν βιάζεσαι κι ένα μηνάκι να δείς τιμές απο coffeelake.

Απο τη μία αξίζει όταν βλέπεις τον i3 8350k να στέλνει τον 7500 για τσάϊ

ontopic

 

Απο ένα κατάστημα όλα στα 738€  Εντός budget χωρίς τον hdd στα 685€

Το case παίρνει dvd και υπάρχει σε έκδοση με window άν προτιμάς http://diktyo.xyz/index.php?route=product/product&product_id=36256&search=sharkoon+s25

 

post-182716-0-52448900-1503760451_thumb.jpg

 

Συμπέρασμα:

Στη χαζομάρα που λέγεται userbenchmark την οποία επικαλείσαι έχει τον 1600 σαν workstation sto 74% και 79% ώς desktop. Τον 7500 49% και 78% αντίστοιχα. Μιλάς μετά για κλάσεις και χέσματα στ'αλώνια φίλτατε.

Anyway όπως πολύ εύστοχα σχολίασες πρόκειται για προσωπικές γνώμες etc etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι vs το κάναμε...κρίμα για το παιδί που άνοιξε το topic. Ας μείνει στο λέμε την γνώμη μας και ας αποφασίσει ο έχων τα χρήματα και ας πράξει...σαφέστατα πιο future proof ο 1600 για μένα...αν είναι να δώσει λεφτά για τον 7500 ας περιμένει τον i3 8350k να δει σε τι τιμή θα έρθει...λογικά η intel επιτέλους ξύπνησε και θα δώσει 4c/8t σε τιμή που έδινε τους i5 μέχρι τώρα...το οποίο θα είναι μια χαρά επιλογή...αν και πάλι όχι 6c/12t που δίνει η amd σε εκείνα τα χρήματα...και με μια χαρά πυρήνες όχι σάπιους όπως των fx...καλή απόφαση στο παλικάρι με υγεία να χαρεί το νέο του σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...