Προς το περιεχόμενο

Archon - Ο πρώτος Ελληνικός Arch Linux Installer


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή δουλειά,μπράβο... Αν και δεν είμαι developer, μου αρέσει να γράφω bash scripts που αυτοματοποιουν την ζωή μου...(lazyfag here :-D )... Θα προσπαθήσω να προσθεσω μερικές επιλογές στο script και να σας το στείλω για "review"...Have a nice day....

 

Φυσικά και πρέπει να είσαι τεμπέλης στο Linux, ειδικά όταν κάτι που κάνεις manually το κάνεις συχνά και ξανά και ξανά. Γιατί πολύ απλά αυτή είναι η δουλειά των υπολογιστών... να αναλαμβάνουν την χειρωνακτική εργασίας γιατί ο άνθρωπος κάνει λάθη... και καμιά φορά επικίνδυνα έστω και αν είναι κάτι το οποίο είναι ρουτίνα.

 

Έχω δει και το αντίστροφο βέβαια... Sysadmins να αποφεύγουν τον αυτοματισμό σε πράγματα που μπορούν με δυο γραμμές να αυτοματοποιηθούν με την δικαιολογία "μα πρέπει κάτι να φαίνεται οτι κάνω εδώ μέσα". Φυσικά η μπογιά τους περνάει στην Ελλάδα... στο εξωτερικό θα παίρνανε πόδι..

 

----

 

Θα χαρούμε να δούμε το commit σου ! Please όμως διάβασε το αρχείο CONTRIBUTE για το πως δουλεύουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πληροφοριακα για εγκυκλοπαιδικους λογους μπορει ο καθενας να εγκαταστησει καθαρο arch απο τη μαμα arch και απο παρεμφερη διανομη, antergos π.χ μεσα απο γραφικο περιβαλλον αντιγραφει σε ενα προχειρο text μια μια τις εντολες και copy-paste στο τερματικο αποφευγοντας πληκτρολογηση με το χερι, οχι εγκατασταση του antergos ως antergos, δοκιμασα απο την live διανομη μου που εφτιαξα και εκανα εγκατασταση απο την αρχη σε virtual-box, οχι απο την υπαρχουσα rolling

4UNcWbR.png

 

 

δεν θελει installers η μαμα arch? πολυ ωραια βγαλε μια minimal διανομη 100mb να εχει ενα υποτυπωδη γραφικο περιβαλλον με browser μπαινεις στο wiki αντιγραφεις μια μια τις εντολες τις κανεις bash σε text αρχειο και εκτελεση στην  konsola και πινεις το κεφεδακι σου μεχρι να ολοκληρωθει η εγκατασταση :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει installers η μαμα arch? πολυ ωραια βγαλε μια minimal διανομη 100mb να εχει ενα υποτυπωδη γραφικο περιβαλλον με browser μπαινεις στο wiki αντιγραφεις μια μια τις εντολες τις κανεις bash σε text αρχειο και εκτελεση στην  konsola και πινεις το κεφεδακι σου μεχρι να ολοκληρωθει η εγκατασταση :D

 

Ακριβώς.... Κάνε το εξής, άνοιξε την εικόνα που παρέθεσες (με τις εντολές στο text) από την μια, και από την άλλη άνοιξε τον κώδικα του Archon. Και πες μου τι βλέπεις :P :P

 

Δεν νομίζω να βρεις διαφορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κάνω την εγκατάσταση από άλλον υπολογιστή, με ssh... Από το κινητό είναι λίγο επίπονη η διαδικασία αλλά εφικτή αν βαριέσαι να γράφεις και θέλεις να κάνεις copy-paste

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κάνω την εγκατάσταση από άλλον υπολογιστή, με ssh... Από το κινητό είναι λίγο επίπονη η διαδικασία αλλά εφικτή αν βαριέσαι να γράφεις και θέλεις να κάνεις copy-paste

 

Είσαι Ninja.... τέλος.... ειδικά αν το κάνεις με το κινητό :) ΕΙΣΑΙ ΝΙΤΖΑ !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για dual boot με win10 εχει προβλεψει ή θα παρω το λαπτοπ στο χερι??

 

Short answer : Δεν έχουμε προβλέψει για εγκατάσταση στον ΙΔΙΟ σκληρό με windows

 

Long Answer : Το osprober το εγκαθιστά μεν (που ψάχνει για άλλο λειτουργικό για να δημιουργήσει grub entry) αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω. Συστήνουμε την εγκατάσταση σε ξεχωριστό σκληρό (όχι αυτόν που έχεις τα windows 10) για να αποφύγουμε ακριβώς αυτό που φοβάσαι. 

 

Σε επόμενη έκδοση θα υπάρχει εξωτερικό conf αρχείο το οποίο θα μπορεί να διαμορφωθεί κατά τις ανάγκες του χρήστη αλλιώς θα έχει κάποια ευρέως χρησιμοποιούμενα defaults (πχ dual boot με windows και ξεχωριστό swap partition).

 

 

Ελπίζω να μην άργησα πολύ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Archon v1.1.1

Διορθώθηκε ένα σφάλμα στο README στο οποίο η εντολή με το link για την λήψη του Archon δεν δούλευε.

Συμπέρασμα:

Της νύχτας τα καμώματα ... τα βλέπει η μέρα και γελά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποιος ξέχασε να βάλει στο: archon.sh γραμμή 140

wget ...bla...bla../archon.2 ???? :wacko:

Ξεκίνησα για εγκατάσταση και κατέληξα σε αποσφαλμάτωση :huh:

 

Edit

Μετά από το βήμα "add user name & pass" πάλι έσκασε το σκριπτ και έκανε reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποιος ξέχασε να βάλει στο: archon.sh γραμμή 140

wget ...bla...bla../archon.2 ???? :wacko:

Ξεκίνησα για εγκατάσταση και κατέληξα σε αποσφαλμάτωση :huh:

 

Edit

Μετά από το βήμα "add user name & pass" πάλι έσκασε το σκριπτ και έκανε reboot.

 

Το έκανες με το τρόπο που αναφέρουμε στο readme ή κατέβασες μόνο το archon.sh;

Πλέον κατεβαίνουν όλα τα αρχεία και δε χρειάζεται wget. 

 

Θα το δοκιμάσω αύριο σε VM και θα σου πω. 

 

 

edit: Τώρα κατάλαβα ότι διάβασες την 1η σελίδα με τον τρόπο εγκατάστασης. Ο τρόπος έχει αλλάξει και επειδή δε μπορούμε να αλλάξουμε το 1ο ποστ 

curl -sL https://git.io/archon | tar xz && cd Archon-master
sh archon.sh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανες με το τρόπο που αναφέρουμε στο readme ή κατέβασες μόνο το archon.sh;

Πλέον κατεβαίνουν όλα τα αρχεία και δε χρειάζεται wget. 

 

Θα το δοκιμάσω αύριο σε VM και θα σου πω. 

To έκανα με τον τρόπο που λέτε στην αρχή., δλδ κατέβασα το archon.sh.

Μετά που το έκανα με τον τρόπο του readme ΠΗΓΕ ΣΦΑΙΡΑ!!

Πολύ καλό μπράβο!! Διορθώστε μονάχα το αρχικό ποστ. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έκανα με τον τρόπο που λέτε στην αρχή., δλδ κατέβασα το archon.sh.

Μετά που το έκανα με τον τρόπο του readme ΠΗΓΕ ΣΦΑΙΡΑ!!

Πολύ καλό μπράβο!! Διορθώστε μονάχα το αρχικό ποστ. :)

 

Δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε edit στο αρχικό ποστ εμείς σαν χρήστες και πρέπει να ενημερωθεί ο moderator να κάνει την αλλαγή.

 

Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και congrats για την προσπαθεια. :)

Δεν εχω χρησιμοποιησει το script και δεν ξερω αν θα το κανω στο μελλον, αλλα του εριξα μια ματια.

 

Χωρις να ξερω απο scripting για να βοηθησω, νομιζω οτι στις γραμμες 51-62, δηλαδη εδω...

echo '---------------------------------------'
echo ' Έλεγχος σύνδεσης στο διαδίκτυο'
echo '---------------------------------------'
if ping -c 5 www.google.com; then
  echo '---------------------------------------'
  echo ' Υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο'
  echo ' Η εγκατάσταση μπορεί να συνεχιστεί'
  echo '---------------------------------------'
else
  echo 'Ελέξτε αν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο'
  exit	
fi

πρεπει να γινει δουλιτσα.

 

Δηλαδη αν καποιος δεν εχει δικτυο που ειναι και το πιο βασικο για να γινει η εγκατασταση, ειναι σαν να του λες "κοψε το λαιμο σου και βρες ακρη".

 

Και βρισκω την ευκαιρια να το γραψω αυτο γιατι πρεπει να ειμαι απο τους λιγους (ετσι πιστευω - δεν το εχω ψαξει) που εχει θεμα με το δικτυο στην εγκατασταση. Πιο συγκεκριμενα, ενω η ενσυρματη καρτα δικτυου αναγνωριζεται ως υλικο, δεν αναγνωριζεται στην εγκατασταση, με αποτελεσμα να πρεπει να συνδεθω στο ρουτερ ασυρματα (με την εντολη wifi-menu) και να συνεχισω ετσι. Παλι καλα δηλαδη που ειναι laptop και εχω την ασυρματη καρτα, αλλιως θα επρεπε ή να αγορασω μια συμβατη PCI (αν ηταν desktop) ή "USB σε ενσυρματη" ή καποια αλλη ασυρματη για να κανω δουλεια μου.

 

Επισυναπτω και εικονα για να καταλαβετε...

 

Βλεπω πως στο archon.2 υπαρχουν γραμμες που ρυθμιζουν το δικτυο, οποτε αν μπορειτε καντε κατι αντιστοιχο στο sh ή δωστε τουλαχιστον καποια κατευθυνση στον χρηστη για το προς τα που να κινηθει.

 

Αυτα απο εμενα.
Καλη συνεχεια. :)

 

post-425822-0-98806900-1505170419_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες και congrats για την προσπαθεια. :)

Δεν εχω χρησιμοποιησει το script και δεν ξερω αν θα το κανω στο μελλον, αλλα του εριξα μια ματια.

 

Χωρις να ξερω απο scripting για να βοηθησω, νομιζω οτι στις γραμμες 51-62, δηλαδη εδω...

 

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :). Η συνεισφορά δε χρειάζεται να είναι κώδικας. Ακόμη και οι απλές παρατηρήσεις/ιδέες βοηθούν σημαντικά στη βελτίωση του script. O καθένας βοηθά όπως μπορεί (αν θέλει φυσικά). To script μπορείς αν θες να το δοκιμάσεις σε μια εικονική μηχανή (Virtual Machine).

 

Αυτό που αναφέρεις στις γραμμές 51-62 είναι ο έλεγχος για την ύπαρξη δικτύου που είναι βασική προϋπόθεση για την εγκατάσταση του Arch. Αν κάποιος δεν έχει ΓΕΝΙΚΑ δίκτυο (και όχι επειδή δεν παίζει η κάρτα του για τους χ/ψ λόγους) πρέπει να βρει δίκτυο.

 

Δηλαδη αν καποιος δεν εχει δικτυο που ειναι και το πιο βασικο για να γινει η εγκατασταση, ειναι σαν να του λες "κοψε το λαιμο σου και βρες ακρη".

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις ως προς το χαρακτηρισμό σου. Όπως είπες και μόνος σου χρησιμοποίησες το wifi-menu --και πολύ σωστά-- έκανες για να συνεχίσεις. Στατιστικά οι κάρτες δικτύου (από τις παλιές PCI μέχρι τις σύγχρονες onboard) παίζουν μια χαρά, μάλλον ανήκεις στις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα :)

 

Και βρισκω την ευκαιρια να το γραψω αυτο γιατι πρεπει να ειμαι απο τους λιγους (ετσι πιστευω - δεν το εχω ψαξει) που εχει θεμα με το δικτυο στην εγκατασταση. Πιο συγκεκριμενα, ενω η ενσυρματη καρτα δικτυου αναγνωριζεται ως υλικο, δεν αναγνωριζεται στην εγκατασταση, με αποτελεσμα να πρεπει να συνδεθω στο ρουτερ ασυρματα (με την εντολη wifi-menu) και να συνεχισω ετσι. Παλι καλα δηλαδη που ειναι laptop και εχω την ασυρματη καρτα, αλλιως θα επρεπε ή να αγορασω μια συμβατη PCI (αν ηταν desktop) ή "USB σε ενσυρματη" ή καποια αλλη ασυρματη για να κανω δουλεια μου.

 

Καταλήγουμε στο εξής. Δε φταίει το script που δε δουλεύει το ethernet στο laptop σου, σωστά έπραξες που έτρεξες το wifi-menu. Σχετικά με το μήνυμα μη ύπαρξης δικτύου, έχεις να προτείνεις κάποια διαφορετική διατύπωση;

 

 

ΥΓ1. Φαντάζομαι ότι αν χρησιμοποιήσεις και κάποιον άλλον arch installer (πχ Arch Anywhere) θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με δίκτυο σου.

ΥΓ2. Είναι επιβεβαιωμένο bug το θέμα με τις broadcom ethernet κάρτες (στα post #9 #10 #11 του link ένας προτείνει και ένα workaround)

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για dual boot με win10 εχει προβλεψει ή θα παρω το λαπτοπ στο χερι??

 

Ευχαριστούμε για το Feedback. Διευκρινίσαμε το README για το ζήτημα του dual - boot. Έχουμε ανοίξει issue για να το παρακολουθεί όποιος θέλει.

 

Καλησπερα παιδες και congrats για την προσπαθεια. :)

Δεν εχω χρησιμοποιησει το script και δεν ξερω αν θα το κανω στο μελλον, αλλα του εριξα μια ματια.

 

Χωρις να ξερω απο scripting για να βοηθησω, νομιζω οτι στις γραμμες 51-62, δηλαδη εδω...

echo '---------------------------------------'
echo ' Έλεγχος σύνδεσης στο διαδίκτυο'
echo '---------------------------------------'
if ping -c 5 www.google.com; then
  echo '---------------------------------------'
  echo ' Υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο'
  echo ' Η εγκατάσταση μπορεί να συνεχιστεί'
  echo '---------------------------------------'
else
  echo 'Ελέξτε αν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο'
  exit	
fi

πρεπει να γινει δουλιτσα.

 

Δηλαδη αν καποιος δεν εχει δικτυο που ειναι και το πιο βασικο για να γινει η εγκατασταση, ειναι σαν να του λες "κοψε το λαιμο σου και βρες ακρη".

 

Ίσως στο README δεν ήταν ξεκάθαρο, οπότε το διευκρινίσαμε. Ισχύει δηλαδή ότι θα έκανες αν ξεκινούσες manuall εγκατάσταση του Arch. Πρώτα επιβεβαιώνεις οτι είσαι συνδεδεμένος στο Internet και έπειτα κατεβάζεις το Archon. Αλλιώς δεν μπορείς ούτε το Archon να κατεβάσεις. 

Ο λόγος που υπάρχει αυτή η γραμμή είναι για διπλό έλεγχο, μήπως αφού έγινε η εκκίνηση του Archon, στο ενδιάμεσο έγινε κάποια διακοπή στο Internet για άσχετους λόγους (Greek Adsl) οπότε και εμφανίζεται το σχετικό μήνυμα. Αλλιώς δεν εμφανίζεται.

 

Ίσως μια βελτίωση στο μήνυμα να είναι θεμιτή σε περίπτωση που εμφανιστεί στον χρήστη.

 

Ευχαριστούμε για το feedback

Επεξ/σία από cerebrux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...