Προς το περιεχόμενο

περι αριθμου κινητου (whats up πιο συγκεκριμενα)


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο τωρινος μου αριθμος κινητου, ειναι στο ονομα του πατερα μου, ομως λογω του οτι θα φυγω για φοιτητης, θελω να βαλω ως εμενα ως κατοχο του αριθμου αυτου (να βαλω δηλαδη το δικο μου ονομα)

1. ειναι εφικτο αυτο; η πρεπει να παρω νεο νουμερο; και εαν γινεται, γνωριζει κανεις τη διαδικασια;
2. εστω οτι εχω δικο μου νουμερο (ειτε το τωρινο μου ειτε νεο), το οποιο προφανως θα εχει το ονοματεπωνυμο μου ως κατοχο, και καποια στοιχεια μου, υπαρχει δυνατοτητα να ΜΗΝ μπορει να με αναζητησει κανεις; δηλαδη εχοντας το ονοματεπωνυμο μου να μη μπορει να μαθει τον αριθμο μου η αλλα στοιχεια μου και το αντιστροφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εφόσον είναι στο όνομα του πατέρα σου δεν νομίζω να γίνεται εύκολα αν γίνεται.

2) Όταν υπογράφεις για νέο αριθμό έχει κάτι κουτάκια που λένε ότι δίνεις τη δυνατότητα στην εταιρία να χρησιμοποιείσει το νούμερο σου για διαφημιστικούς σκοπούς, να καταχωρηθεί στους τηλεφωνικούς τους καταλόγους κλπ. Εκεί πατάς τικ, ότι δεν συναινείς. Δεν ξέρω αν το άλλαξαν αυτό αλλά νομίζω ότι καταλάβαινεις τι εννοω.

 

Όταν διάβασα τις συμβάσεις και όλα αυτά οι φίλοι μου με κορόιδευαν ως καταναγκαστικό κλπ. Στο πέρασμα των χρονων ποτέ δεν με πήραν από κοσμοτε για να διαφημίσουν κάποιο νέο προγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις το νούμερο σου απόρρητο και μια εγγραφή στο άρθρο 11

 

Με το άρθρο 11 § 2 του Ν. 3471/2006 (όπως έχει τροποποιηθεί) προβλέπεται ότι “δεν επιτρέπεται η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με ανθρώπινη παρέμβαση (κλήσεων) για σκοπούς απ’ ευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, εφόσον ο συνδρομητής έχει δηλώσει προς τον φορέα παροχής της διαθέσιμης στο κοινό υπηρεσίας ότι δεν επιθυμεί γενικώς να δέχεται τέτοιες κλήσεις. Ο φορέας υποχρεούται να καταχωρίζει δωρεάν τις δηλώσεις αυτές σε ειδικό κατάλογο συνδρομητών, ο οποίος είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου”.  

Επομένως, κάθε πάροχος υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών οφείλει να τηρεί έναν ειδικό κατάλογο (στο εξής Μητρώο) με στοιχεία των συνδρομητών του, οι οποίοι έχουν δηλώσει ότι δεν επιθυμούν να δέχονται τηλεφωνικές κλήσεις για τους ανωτέρω σκοπούς.

Το Μητρώο είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερομένου (νομικού ή φυσικού προσώπου) που σχετίζεται επαγγελματικά με σκοπούς διαφήμισης και ο οποίος έχει ο ίδιος την υποχρέωση να το αναζητήσει και να το λάβει υπ’ όψιν του στην όποια διαφημιστική του ενέργεια, ώστε να μην κληθούν οι τηλεφωνικοί αριθμοί που θα περιέχονται σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν των διαφημιστικων σκοπων και των καταλογων εγω λεω.

πιο πολυ περιπτωσεις σε στυλ καλω στην cosmote η καποιον παροχο τελος παντω και λεω "ναι γεια σας τι νουμερο εχει ο νικος αντωνιου;" θελω να αποφυγω...

ευπροσδεκτα αυτα που λετε για μητρωο 11 η  την καταχωρηση σε καταλογους, αλλα μιλαω πιο πολυ για αλλα φυσικα προσωπα! 
να μη μπορουν να βρουν στοιχεια μου οπως ονοματεπωνυμο, κατοικια και δεν ξερω τι αλλο εαν με αναζητησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι το κάνεις απόρρητο δες μια παλιά ανακοίνωση

 

Δελτίο Τύπου: Η Cosmote ενημερώνει τους συνδρομητές της (συμβολαίου και καρτοκινητής τηλεφωνίας) ότι από 17 Μαίου 2011 οι ηλεκτρονικές εκδόσεις των καταλόγων μέσω των οποίων παρέχονται υπηρεσίες καταλόγου από την ίδια, τον Πάροχο Καθολικής Υπηρεσίας ή/και τρίτους που δραστηριοποιούνται στην παροχή διαθέσιμων στο κοινό υπηρεσιών πληροφοριών καταλόγου, θα έχουν τη δυνατότητα και λειτουργιών αντίστροφης αναζήτησης, δηλαδή εύρεσης ονόματος και διεύθυνσης μέσω του αριθμού τηλεφώνου.

Οι συνδρομητές έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν, με ρητή ενυπόγραφη δήλωσή τους, τη μη καταχώρησή τους στους έντυπους ή και ηλεκτρονικούς καταλόγους κατά τους όρους του Άρθρου 10 του Ν.3471/2006. Στην περίπτωση αυτή, η ευθύνη της Cosmote περιορίζεται στην ενημέρωση των τρίτων οτι ο συνδρομητής έχει ζητήσει την απόσυρση των στοιχείων του.

 

εδιτ- και το όνομα στο καρτοκινητο αλλάζει αν πάτε και οι δυο με ταυτότητες σε ένα κατάστημα και κάνετε μεταβίβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ωραιος, σας ευχαριστω και τους δυο :)

 

Αν πας σε ενα καταστημα με το πασο σου, ταυτοτητα και εναν λογαριασμο για διευθυνση η αλλαγη στο ονομα σου γινεται μαζι και με την αιτηση για να αλλαξει ο αριθμος σου σε φοιτητικο.

 

Επισης, φετος η κοσμοτε δινει τα φοιτητικα προνομια με μονο μια βεβαιωση επιτυχιας των πανελλαδικων https://www.whatsup.gr/el/student

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις τον αριθμό πρέπει να είναι μαζί σου και ο πατέρας σου ή να έχεις επικυρωμένη εξουσιοδοτηση του.

Μπα, σε έμενα δεν χρειάστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, σε έμενα δεν χρειάστηκε

 

Δηλαδή αν πάω εγώ και ζητήσω οποιοδήποτε νούμερο να γίνει στο δικό μου όνομα, θα το κάνουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν πάω εγώ και ζητήσω οποιοδήποτε νούμερο να γίνει στο δικό μου όνομα, θα το κάνουν?

Λογικά στην περίπτωση μου είδαν το όνομα του πατέρα μου, είδαν και το δικό μου και δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω για να καταλάβουν ότι 1+1=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά στην περίπτωση μου είδαν το όνομα του πατέρα μου, είδαν και το δικό μου και δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω για να καταλάβουν ότι 1+1=2

 

Δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις, το γεγονός ότι ο αριθμός ανήκε στον πατέρα σου δεν συνεπάγεται αυτόματα πως ο πατέρας σου συμφωνούσε στο να μεταβιβαστεί στο δικό σου όνομα... Αν έγινε κάτι τέτοιο ήταν παράτυπο, κανονικά θα έπρεπε ή να ήταν μαζί ή να είχες εξουσιοδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...