Προς το περιεχόμενο

Απορία για λογαριασμό πιστωτικής


Barbara1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα :-)

Έχω έναν λογαριασμό να εξοφλήσω όπως κάθε μήνα, ο οποίος ανέρχεται από δόσεις στα 300€.

Λόγω δυσκολιών, μετά από 16 μήνες θα μπορέσω να βάλω μόνο τα 150.

Την διαφορά, τα 150€ δηλαδή, θέλω να τα βάλω μέσα στους επόμενους 2 λογαριασμούς, από 75€.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Τοκίζεται η διαφορά που λείπει?

επιτόκιο αγορών αναγράφει 16.85% και μετρητών 19,00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμος της κάρτας σου αναφέρει ποια ειναι η ελάχιστη καταβολή ωστε να μην έχεις πρόβλημα. Με τα 150 σιγουρα υπερκαλυπτεις το ελάχιστο ποσο που πρεπει να βαζεις. Για το υπολοιπο θα εχεις καποια μικρη προσαυξηση συμφωνα με το επιτοκιο αγορων που σου δίνει.

 

Καπου βεβαια με μπερδεψες με το 16 μηνες.... δεν πιστευω να εννοουσες πως ηταν απληρωτο κατι επι 16 μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα πως για 16 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα, πλήρωνα πάντα στην ώρα μου και όχι την ελάχιστη καταβολή μόνο. Αν ήταν 300€, έβαζα 300 με αποτέλεσμα να μην έχω ιδέα από τοκισμούς, χρέη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα :-)

Έχω έναν λογαριασμό να εξοφλήσω όπως κάθε μήνα, ο οποίος ανέρχεται από δόσεις στα 300€.

Λόγω δυσκολιών, μετά από 16 μήνες θα μπορέσω να βάλω μόνο τα 150.

Την διαφορά, τα 150€ δηλαδή, θέλω να τα βάλω μέσα στους επόμενους 2 λογαριασμούς, από 75€.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Τοκίζεται η διαφορά που λείπει?

επιτόκιο αγορών αναγράφει 16.85% και μετρητών 19,00.

 

Σε αυτή τη περίπτωση η διαφορά θα τοκιστεί με το βασικό επιτόκιο(16,85%) συν το επιτόκιο υπερημερίας(συνήθως 2,5%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στα 100€, θα έχω έναν τόκο 19.35%, δηλαδή 19.35€.

Αν τον επόμενο η δόση είναι 300€, συν τα χρωστούμενα 119.35€ και τα βάλω όλα, παύει να τοκίζεται;

Αν δεν τα βάλω, τα 119.35 θα είναι συν τόκος 19.35% ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στα 100€, θα έχω έναν τόκο 19.35%, δηλαδή 19.35€.

Αν τον επόμενο η δόση είναι 300€, συν τα χρωστούμενα 119.35€ και τα βάλω όλα, παύει να τοκίζεται;

Αν δεν τα βάλω, τα 119.35 θα είναι συν τόκος 19.35% ξανά;

 

Τα επιτόκια αφορούν ετήσια βάση, όχι μηνιαία ή διμηνιαία, επίσης το 2,5% είναι ενδεικτικό. Αν θέλεις να μάθεις τα ακριβή ποσά, ρώτα στην τράπεζα σου. 

 

Και ναι, εφόσον τα βάλεις όλα(όσα και αν είναι) φυσικά και σταματάνε να τοκίζονται, μόνο ότι χρωστάς μπορεί να τοκιστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο τρέχων λογαριασμό πληρώσεις 75€, τα υπόλοιπα 75$ θα παρουν τόκο.

 

Στον επόμενο λογαριασμό, θα έχει 150€ + 75€ + τον τόκο των 75€. Σημείωσε οτι απο το ποσό που θα πληρώσεις, πρώτα εξοφλούνται οι τόκοι, και μετά το κεφάλαιο. Συνεπώς, απο τα 75€ που θα βάλεις πάλι, θα σου μείνει κεφάλαιο τουλάχιστον ~160€ τα οποία θα τοκιστούν πάλι.

 

Εν ολίγοις, θα αρχίσει να μεγαλώνει επικύνδυνα το ποσό που πληρώνεις λόγω τόκων. Είναι λίγο να πληρώνεις το 50% του κεφαλαίου κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...