Προς το περιεχόμενο

Χρέωση κινητού στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο φεύγουν οι δικοί μου για Κύπρο και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τί γίνεται με τις χρεώσεις στο κινητό. Θα μπορώ πχ να τους παίρνω τηλ κανονικά χωρίς να χρεώνομαι, χρησιμοποιώντας τον δωρεάν χρόνο ομιλίας που έχω στο πακέτο μου?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τώρα τον Αύγουστο ήρθα Ελλάδα με τη γερμανική sim και πήρα τηλέφωνα:

  • σε σταθερά Αγγλίας
  • σε σταθερά Ελλάδας
  • σε κινητά Ελλάδας
  • σε κινητά Γερμανίας (που ήταν στην Ελλάδα)

και απ' ότι μου λέει το app δεν πλήρωσα τίποτα για κανένα από αυτά (όλα κατανάλωσαν δωρεάν χρόνο).

 

Οπότε θα έλεγα εκ του αποτελέσματος ότι εκείνοι μπορούν να σε πάρουν χωρίς χρέωση. Για το αν εσύ θα χρεωθείς να τους πάρεις δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν εσύ θα χρεωθείς να τους πάρεις δεν είμαι τόσο σίγουρος.

 

Όταν από Ελλάδα καλείς σε ελληνικό κινητό, το ίδιο θα χρεωθείς όπου και να βρίσκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν από Ελλάδα καλείς σε ελληνικό κινητό, το ίδιο θα χρεωθείς όπου και να βρίσκεται.

 

Τώρα; Γιατί παλιότερα θα έπαιρνα όρκο πως δεν ήταν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ παίρνεις κανονικά. αυτοί πρέπει να προσέχουνε οταν σε πάιρνουνε.

 

πχ χρονο, sms, MB μπορούν να καταναλώνουν μόνο όσα έχουν αγοράσει. δηλαδή όχι φοιτητικά, όχι απο reloadit ή κατι προσφορές. 

για whatsup πχ λεει στην εφαρμογή ποιά πακέτα ισχύουν για περιαγωγή. 

 

και να μην εχουνε δωρεαν λεπτα θα χρεωνονται σαν απλο τηλεφωνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν από Ελλάδα καλείς σε ελληνικό κινητό, το ίδιο θα χρεωθείς όπου και να βρίσκεται.

lol no

 

Τωρα βγηκε η περιαγωγη, αλλα και παλι δεν μπορεις να καλεσεις πχ σε ελληνικο κινητο στην Αμερικη και να μην φαει απο τα χρηματα στην καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που καλεί το ελληνικό κινητό που είναι στην Αμερική δε θα πληρώσει κάτι παραπάνω, κανονική κλήση προς κινητό, σα να είναι εντός χώρας. Αυτός που είναι στην Αμερική, άλλο καπέλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ειχα παει Βουλγαρία πάντως πριν 2 χρόνια κανονικά μίλαγα με Ελλάδα και με άλλα παιδιά στην Βουλγαρία χωρίς να χρεώνομαι λεπτό.Μάλιστα καθώς έχω συμβόλαιο και όλη η παρέα μου μίλαγε με Ελλάδα με τις ώρες αναλύοντας τα πάντα .Ηρθε ξέω γω μόνο 2€ πιο ακριβά γιατί το είχαμε λιώσει και απλά πέρασα το πακέτο που είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή το έψαξα ναι ισχύει η περιαγωγή αλλά πάλι εξαρτάται από τους όρους της κάθε εταιρείας πχ με αγγλικό αριθμό μπορείς και μιλάς από Αγγλία Ελλάδα και να μην χρεώνεσε απλά να τρως χρόνο από το πακέτο. Το ίδιο πχ γίνετε με Vodafone συμβόλαιο όπου μιλάς ΕΕ σαν να είναι Ελλάδα. Η Vodafone cu όμως πάλι διατηρεί μια χρέωση. Ένα τηλέφωνο στον παροχο σου είναι η μόνη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο φεύγουν οι δικοί μου για Κύπρο και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τί γίνεται με τις χρεώσεις στο κινητό. Θα μπορώ πχ να τους παίρνω τηλ κανονικά χωρίς να χρεώνομαι, χρησιμοποιώντας τον δωρεάν χρόνο ομιλίας που έχω στο πακέτο μου?

Πάρε ένα τηλεφωνο στην εταιρεία σου και ρώτησε τους, δινοντας το νουμερο σου και το νουμερο των γονιών σου. 

 

Εσυ τους καλείς ΣΑΝ να ειναι Ελλάδα και δεν αλλάζει τιποτα. Στο δικο σου κινητό δε θα δεις καμια αλλαγη στη χρεωση. Μετα την καταργηση της περιαγωγής στην ΕΕ (Αμερική δεν ειναι ΕΕ περιαγωγή) και αυτοι θα λαμβάνουν/κανουν κλήσεις ΣΑΝ να ειναι Ελλάδα ΑΛΛΑ ρώτα στην εταιρεία μήπως υπάρχει ειδικός όρος στο πακέτο που χρησιμοποιούν οι γονεις σου. 

Όταν από Ελλάδα καλείς σε ελληνικό κινητό, το ίδιο θα χρεωθείς όπου και να βρίσκεται.

 

 

Τώρα; Γιατί παλιότερα θα έπαιρνα όρκο πως δεν ήταν έτσι.

Επειδη μάλλον εγινε misunderstanding...

 

Πριν την καταργηση της περιαγωγής στην ΕΕ, οταν ερχόσουν Ελλάδα με ξένη sim πλήρωνες περιαγωγή σε κλήσεις για οπουδήποτε. Been there done that με αγγική καρτοκινητη o2 sim. Επισης το αντιστοιχο με ελληνικη sim στο εξωτερικό. Been there done that με ελληνική sim cosmote συμβόλαιο.

 

Επισης πλήρωνα περιαγωγή να ΔΕΧΟΜΑΙ κλήσεις σε sim αλλης χώρας. Δηλαδη οταν ήμουν Ελλάδα και δεχομουν κλήσεις στο αγγλικό κινητό (ακομα κι αν με καλούσε ελληνικό νουμερο), πληρωνα περιαγωγή. Το ιδιο με την ελληνική sim στο εξωτερικό. 

 

Πλέον με την καταργηση της περιαγωγής, υπάρχουν πιθανοι περιορισμοι ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αναλογα με την εταιρεία και τα πακέτα ομιλίς/data. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο φεύγουν οι δικοί μου για Κύπρο και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τί γίνεται με τις χρεώσεις στο κινητό. Θα μπορώ πχ να τους παίρνω τηλ κανονικά χωρίς να χρεώνομαι, χρησιμοποιώντας τον δωρεάν χρόνο ομιλίας που έχω στο πακέτο μου?

 

τους παίρνεις τλφ και σε παίρνουν τλφ χωρίς έξτρα χρέωση, το μονο που προσέχεις ειναι οτι δεν μετρανε τα λεπτά/sms/mb απο φοιτητικά πακετά, προσφορές κτλπ. μπες στο site της εταιρίας σου και θα δεις τι ισχύει ακριβώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...