Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας φίλος μου θέλει να δώσει κατατακτήριες για χημικό ΕΚΠΑ. Προσωπικά του είπα ότι το θεωρώ χαμένη υπόθεση, γιατί παίζει να μην κάνει καν άλλος αίτηση και να ναι σε φάση να μη γουστάρουν να πάρουν άτομα και να τον χαντακώσουν με τίποτα τρελά θέματα που θα του βάλουν. Νομίζω ότι το βιολογικό θα ναι καλύτερο γιατί εκεί δίνουν κάποιοι και θα ναι πιο οργανωμένα. Πέρσι το χημικό δεν πήρε κανέναν από κατατακτήριες. Εσείς έχετε ακούσει τίποτα; Γενικά τι φάση είναι με το χημικό; Μαθηματική, Φυσική και Χημεία δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα "δεν έκανε κανείς αίτηση" και άλλο πράγμα "δεν πήραν κανέναν", μην τρελαθούμε.

 

Εδώ πήγε φίλος μου να δώσει κατατακτήριες στην γεωγραφία στο Χαροκόπειο και έδωσαν καμιά 25αρια άτομα, πήρανε 5-6, δεν θεωρείτε δύσκολη σχολή αλλά το θέμα είναι τι κάνεις μετά, όλοι όσοι έδωσαν ήτανε άνεργοι που λένε δεν είχαμε τι να κάνουμε από το να καθόμαστε έτσι ας σπουδάσουμε κάτι άλλο. Να βρούν δουλειά μόνο με προκυρήξεις του ΑΣΕΠ για καθηγητές γυμνασίου.,,,,

 

Το χημικό είναι δύσκολη σχολή,,οπότε δεν μου φαίνεται και τόσο παράξενο που έβαλαν δύσκολα θέματα, βάζουν δύσκολα για να πάρουν μόνο τον καλό φοιτητή και αυτόν που ενδιαφέρεται να σπουδάσει και οχι απλά να περάσει και να κάθεται 10χρόνια ή να τα παρατήσει, αντίστοιχα κάτι παρόμοιο γίνεται και στην θεολογική που είχε δώσει άλλος φίλος μου αρκετά πορωμένος με θρησκευτικά και εκκλησιαστικά θέματα, έβαλαν δύσκολα θέματα για να πάρουν μόνο όσους ενδιαφέρονται και οχι απλά να περάσουν για να λένε οτι σπουδάζουνε.

 

Για τον φίλο σου, άστον να δώσει οπου γουστάρει, το δώσε βιολογικό γιατί στο χημικό μπορεί να βάλουν παλούκια δεν είναι επιχείρημα, που να δεις και στο βιολογικό τι παλούκια υπάρχουνε, το είχα γράψει και αλλού οτι δύσκολες σχολές δεν είναι μόνο το πολυτεχνείο ή η ιατρική και νομική υπάρχουνε πολλές άλλες που πρέπει να λιώσεις για να περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτά που λες. Του είπα βιολογικό επειδή έχουν πολλά κοινά πεδία αυτές οι δύο σχολές. Δεν ξέρω πόσοι έκαναν αίτηση πέρσι. Απλά συγκριτικά με ιατρική κα οδοντ που ξερω, όπου δίνουν 100-300 ατομα και ειναι οργανωμένα και οι καθηγητές τυπικοί (δε θα σου βάλουν κατι που δεν ειναι στο προτεινομενο συγγραμα και γενικα ειναι ενταξει τα θεματα) θα μπορουσε χαλαρα να του βαλουν θεματα οτι να ναι απλα για να κοπει. Γιατί αν θέλουν να σε κόψουν θα σε κόψουν. Ενώ βιολογικό βλέπω υπάρχει μια κινησούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν απο μικρός είχε τρέλα με τη Χημεία, θα του πεις να σπουδάσει βιολογία επειδή έχει πιο εύκολα θέματα?

 

Αν δε μας πεις τον λογο που δίνει κατατακτήριες, δε μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν απο μικρός είχε τρέλα με τη Χημεία, θα του πεις να σπουδάσει βιολογία επειδή έχει πιο εύκολα θέματα?

 

Αν δε μας πεις τον λογο που δίνει κατατακτήριες, δε μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημά σου.

Το σκεπτικό των κατατακτηρίων κάπως έτσι είναι, να κάνεις αυτό που σαρέσει πολύ. Αλλά το βιολογικό με το χημικό είναι αρκετά συγγενή τμήματα και θα το βγάλει και πιο εύκολα γιατί όλο και κάτι θα του αναγνωρίσουν. Επίσης και η τρέλα του να ναι, αν είναι όπως το φοβάμαι να μην έχουν διάθεση να πάρουν κανέναν (λες και μπορεί να ελεγχθεί κάπως η διαδικασία), με την τρέλα θα μείνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...