Προς το περιεχόμενο

Deere ή διοίκηση επιχειρήσεων Ηγουμενίτσα ?


GrigorisNikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα  με το που να συνεχισω τις σπουδες μου, περασα ηγουμενιτσα αλλα δεν με τραβαει καθολου να παω εκει, αν μπορειται να μου πειτε σχετικα με δικες σας εμπειριες, που θα εχω καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε τραβάει εκει γιατι το έβαλες στο μηχανογραφικό; και τι εννοείς δεν σε "τραβάει" απο που πρέπει να σε τραβήξει δηλαδή; δεν πας για καφέ να σπουδάσεις πας σκέφτεσαι τι επαγγέλματα σου ταιριάζουν και κρίνοντας απο το τμήμα και το πρόγραμμα σποδών του διαλέγεις σχολή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα ηγουμενιτσα να κανω και την φοιτητικη μ ζωη ανετα κ τα λεφτα που θα δινα στο deere θα τα κραταγα για τιποτα αλλο αργοτερα που θα εχεις καταλαβει και ακριβως τι θες να κανεις πανω στο κομματι που σπουδασες(αν θες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοείς ότι θες να σπουδάσεις διοίκηση επιχειρήσεων κι απλά δεν σου αρέσει το μέρος τότε σκέφτεσαι με λάθος τρόπο. εννοείται πως είναι καλύτερα να τελειώσεις το κανονικό Πανεπιστήμιο αφού μπορείς. Όσο για το μέρος μπορεί να μην σου φαίνεται τόσο γκλάμουρ αλλα αν βρεις παρέα θα περάσεις τέλεια. Έχει φθηνή ζωη ,τα Γιάννενα κι η Κέρκυρα είναι δίπλα για να πηγαίνεις οπότε θες και το καλοκαίρι θα κάνεις και τα μπάνια σου αφού έχει και παραλίες. Γιατί να πας να πετάξεις τα χρήματα σου για κάτι που θα έχεις δωρεάν και θα ζήσεις και την φοιτητική ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις το deree μεσα στο τελικό πλάνο, σημαίνει οτι εχεις καλή οικονομική δυνατοτητα. Αν παραλληλα μενεις Αθήνα, τοτε εγω θα σου προτεινα να πας derre αλλά παράλληλα να γραφτείς στην Ηγουμενίτσα δηλωσε 1-2 μαθηματα και μην πηγαινεις. Τελειωσε το derre και καθε χρόνο να ανανεώνεις την εγγραφή σου στην Ηγουμενίτσα.

 

Το γιατί. 

Τα έξοδα θα ειναι συγκρίσιμα αλλά απο το dere θα τελειώσεις πιο γρήγορα και εγω θεωρώ οτι εκει θα κανεις και κάποιες γνωριμίες που στο μελλον σιγουρα θα σου χρησιμέψουν. Προσεξε, δεν ειπα καλύτερο ή χειροτερο ίδρυμα. Μετα σκέφτεσαι αν αξίζει να πας Ηγουμενίτσα, συν οτι τη σχολή θα τη βγάλεις πολυ πιο ευκολα μια και θα εχεις αποκτήσει τις αναλογες γνώσεις. 

 

Δυο σημαντικοι λόγοι που αναιρουν τα προηγουμενα. Πρωτον αν προσβλέπεις μονο σε εργασία σε δημοσιο φορέα (αναγνωριση πτυχιου γαρ) και δευτερον αν η οικονομική σου δυνατοτητα ειναι περιορισμένη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι η Ηγουμενίτσα παραθαλάσσια, και άλλον ένα σκασμό υπέροχα μέρη τριγύρω χειμώνα-καλοκαίρι.

Το μεγαλύτερο σε επιβατική κίνηση λιμάνι της χώρας με τουρίστες και παραλίες εκπληκτικές,

με πρόσβαση οδική (Ιόνια&Εγνατία),

αεροπορική έτσι κι έτσι (μέσω Κέρκυρας/Ιωαννίνων/Ακτίου).

Σύβοτα, Πάργα, Κέρκυρα, Παξοί, Λευκάδα, Αχέροντας για τον καλό καιρό,

Γιάννενα, Ζαγοροχώρια, Μέτσοβο για το χειμώνα,

Ιταλία all time.

 

Εμένα βέβαια το πρώτο που θα με ένοιαζε, θα ήταν να υπάρχει αξιόλογο εκπαιδευτικό αντικείμενο στη σχολή.

Κατά τα λοιπά 

Αν δεν σε τραβάει εκει γιατι το έβαλες στο μηχανογραφικό; και τι εννοείς δεν σε "τραβάει" απο που πρέπει να σε τραβήξει δηλαδή; δεν πας για καφέ να σπουδάσεις πας σκέφτεσαι τι επαγγέλματα σου ταιριάζουν και κρίνοντας απο το τμήμα και το πρόγραμμα σποδών του διαλέγεις σχολή...

+1 ειδικά στο bold στο βαθμό που στέρησες μια θέση σε κάποιον άλλο

Επεξ/σία από m32s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα, δεν έβαλα στο μηχανογραφικό σχολές που δεν ήθελα απλά η Ηγουμενίτσα δεν ήταν από τις πρώτες επιλογές μου, δεν είπα ότι την δήλωσα έτσι και στέρησα την θέση από κάποιον άλλον εφόσον αυτό το αντικείμενο σπουδών μου αρέσει απλά περίμενα να περάσω σε κάποια άλλη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αφού δήλωσες, δεν ήξερες ότι δήλωνες πιθανές επιλογές;

 

Εκτός αν τώρα που πέρασες και λες να μην πας, πιστεύεις ότι η κενή θέση που θα αφήσεις

αυτόματα θα περάσει στον επιλαχόντα.

Μόνο που επιλαχόντες στο σύστημα της εισαγωγής δεν υπάρχουν.

 

Τέλος πάντων,

αν το μηχανογραφικό είναι τούτο

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/02_06_17%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%99%CE%9A%CE%9F_%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%91%CE%99%CE%9F_%CE%9D%CE%95%CE%9F_2017.pdf

δε βλέπω σε ανάλογα τμήματα ΤΕΙ επαρχίας πολύ καλύτερες επιλογές.

Μια χαρά πόλη είναι η Ηγουμενίτσα και αν δεν έχεις ιδέα

είναι μια ευκαιρία να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προσπαθώ να ζυγίζω κάπως τα πράγματα, στην Αθήνα με κρατάει ο πρωταθλητισμος, η παρέα,το ότι θα κάνω κάποιες καλές γνωριμίες στο Deree, από την άλλη στην Ηγουμενίτσα θα είναι κάπου μακριά (θετικό) είναι μια καινούργια ζωή, θα κάνω καινούργιες παρέες, και μπορώ να έχω πολλές επιλογές όπως είπατε γύρω μου σε πόλεις,δεν ξέρω το κατά πόσο είναι ζωντανή η πόλη όμως σε νεολαία. το θέμα είναι βέβαια η επαγγελματική αποκατάσταση και σε μια ιδιωτική επιχείρηση τι μετράει πιο πολύ, γνωρίζω 3 ξένες γλώσσες και θέλω να μάθω άλλη μια ώστε να μπορώ να δουλέψω για αρχη σε ένα νησί σε ένα ξενοδοχείο με έναν καλό μισθό αυτό είναι κάπως το πλάνο μου για την συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η μία ή η άλλη θα σου βγαίνει τα έξοδα στο Ντιρι με το να σπουδάσεις Ηγουμενίτσα. Αν μένεις Αθήνα τότε εγώ θα έλεγα το Ντιρι. Καλύτερο ίδρυμα, εγκαταστάσεις, εκπαιδευτικό υλικό και καθηγητές και το σημαντικότερο όπως ειπώθηκε είναι οτι μπορείς να γνωρίσεις σημαντικό κόσμο που θα σε βοηθήσει στην μετέπειτα επαγγελματική ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...