Προς το περιεχόμενο

False advertisement (Vodafone)


EktaktiSimetoxi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν λόγω κάποιων τεχνικών προβλημάτων για κάμποσες μέρες δεν πρόκειται να έχω σταθερό internet και άρχισα να χρησιμοποιώ το κινητό μου ως wifihotspot για να έχω internet στον τον υπολογιστή....

 

 

4g σήμα με 3 γραμμές να ανάβει και κάθε ώρα της ημέρας (ακόμη και χαράματα) το down 2mbps και το up 10 mbps άρα δεν είναι θέμα σήματος μιας και αν ήταν δεν θα είχα up στα 10mbps ούτε γραμμές στο σήμα+ 4g σύμβολο... παίρνω τηλέφωνο μου λένε υπάρχουν 2 κεραίες στα 60 μέτρα απο το σπίτι και πως δεν θα έπρεπε να συμβαίνει (το σπίτι 3ος όροφος ευάερο ευήλιο με 2 μεγάλες ανοιχτές μπαλκονόπορτες μπροστά και μια πίσω για να μπαίνει όσο σήμα θέλει και υπόψιν οι γραμμές ειναι 3-4 και ΜΕΣΑ στο σπιτι αλλα επίσης το down σέρνεται και ΕΞΩ στο μπαλκόνι, που δεν έχει άλλο μπαλκόνι ή τέντα απο πανω και εινα ανοιχτό γενικά και στα πλάγια οπότε δεν "τρακάρει" πουθενά το σήμα -και είμαι και στο κέντρο μεγάλης πόλης αλλά παράλληλα σε σημείο όχι πυκνοχτισμένο και παραλιακό-)

 

μου λένε να μπω μόνο 3g όντως μόνο με 3g η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη κατεβάζω με 8,9 Mbps το θέμα με το 3g είναι ότι είναι λιγότερο σταθερό όμως απο το 4g δηλαδή ανεβοκατεβαίνει κτλ και επίσης τι το έχουμε το 4g δηλαδή αν δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε... τελος η βλάβη υποτίθεται ότι εκκρεμεί ακόμη για να δούμε...

 

εκει που μου την σπάσανε παραπάνω όμως είναι (και απο εκει προκύπτει κυρίως ο τίτλος) είναι στην πολιτική γυφτιάς... εχμ ορθής χρήσης ήθελα να πω...

 

Αγόρασα ενα πακέτο που σου δίνει 20 GB τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κάθε βράδυ απο της 20:00 έως της 08:00  της επομένης υποθετικά(και εξηγώ σε λίγο γιατι)

 

Επίσης εγώ ως CU έχω κάποια MB με την ανανέωση (1GB για 20 ευρώ και 500MB για 10 ευρώ καρτα) δωρεάν που κρατάνε για ένα μήνα

 

χθες 29/8 το πρωί είχα 200MB απο την προηγούμενη κάρτα μου και 2 ευρώ υπόλοιπο...

 

βάζω λοιπόν 1GB για μια μέρα 1 ευρώ..

 

προστίθεται και τώρα έχω 1,2 GB σύνολο... Το κάνω αυτό για να έχω κάποια GB και την ημέρα να "κινούμε" γι να μην κάνω την δουλειά μου/ψυχαγωγία/ενημέρωση μόνο αργά το βράδυ και το ξημέρωμα...

 

 

29/8 το μεσημέρι βάζω κάρτα 10 ευρώ για να πάρω πακέτο χρόνου ομιλίας και μου δίνουν τα 500ΜΒ που ανέφερα πιο πάνω άρα πάμε στα 1,7GB (και έχω CU widget στο κινητό που τα δείχνει να υπάρχουν διαθέσιμα)

 

 

Τι γίνεται τώρα έως βράδυ κάτα τις 24:00 30/08 απο το 1,7GB έφτασα στα 780MB (άσε κλέψιμο σίγουρο στο μέτρημα αλλά το αγνοώ αυτό )

 

 

Και τι γίνεται; ΚΟΒΟΥΝΕ το internet!! υποτίθεται πως έφτασα το 1,5GB κάθε μέρα (που είναι το όριο)

στις πολιτισμένες χώρες έχουν πραγματικά απεριόριστα αλλά και ακόμη και εκει που έχουν όριο χρήσης μετα το όριο απλά δεν έχουν full ταχύτητα... εδώ στην ελλάδα η vodafone τουλάχιστον σου δίνει 0KB/s μετα το όριο του 1,5GB


Το πιο αστείο; τα 200MB που είχα απο προηγούμενη ανανέωση λήγανε σε καμιά 15 μέρες (και αυτό φαίνεται σε ένα άλλο app vodafone που έχω οπότε δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου) και τα 500MB απο την ανανέωση που έβαλα ΜΕΤΑ το πακέτο 1GB με 1 ευρώ λήγουν σε ένα μήνα!!!

αλλα απο το 1,7GB που εια και έφτασα στο 780ΜΒ τι κάνανε;

μου φάγανε τα ΜΒ απο τα προγράμματα που λήγουν σε ένα μήνα απο τώρα

 

και αφήσανε σχεδόν άθικτα τα ΜΒ που λήγουν σε μια μέρα (απο το 1GB με 1 ευρώ) δηλαδή λήγουν σήμερα!!!

και το χειρότερο; ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ πριν λήξουν γιατι μου έχουν κοτσάρει block στο internet !!!

 

Αντί λοιπόν να έτρωγε από το πακέτο που λήγει άμεσα και να μου άφηνε τα 200+500 να φαγωθούν στο τέλος αφού πρώτα φαγωθεί το 1 GB της μιας μέρας

ή τουλάχιστον να τα έτρωγε βάσει ημερολογιακής ενεργοποίησης δηλαδή πρώτα να έτρωγε απο τα 200 που είχα απο "παλιά" και ληγανε σε κάμποσες μέρες μετά απο 1GB που έβαλα αμέσως μετά απο αυτό και λήγει σε μια μέρα και τελος  τα 500ΜΒ που πήρα ΜΕΤΑ απο το 1GB και λήγουν σε 1 μήνα...

 

αλλά όχι ας φάμε τα 200+500 πρώτα και ας του αφήσουμε το 1GB που θα λήξει σε λίγες ώρες έτσι και αλλιώς α και ας του βάλουμε και φραγή γιατι έφαγε 1,5GB μεσα σε μια μέρα (σιγά το ποσο... ) και έτσι να μην μπορεί καν να φάει το 1GB που αγόρασε...

 

 

και το ακόμη χειρότερο;

Εφόσον ισχύει φραγή όταν φτάσει 1,5GB κατανάλωση μέσα σε μια μέρα σημαίνει πως το πακέτο που πλήρωσα για 20GB καθημερινά απο της 20:00 έως της 08:00 της επομένης δεν ισχύει!!

Γιατι πρακτικά μόνο την πρώτη μέρα  μπορώ να το χρησιμοποιήσω για 12 ώρες (=δηλαδή απο πχ28/08 20:00 έως 08:00 της επομένης δηλαδή 29/08 )! μετά θα φτάσω 1,5GB μπλοκ και ας έχω υποθετικά 20GB στην διάθεση μου!!!

 

Oπότε θα πρέπει να περιμένω της 30/08 04:00 για να χρησιμοποιήσω το επόμενο 1,5 GB (γιατι τότε το ξεμπλοκάρουν γιαυτό και τώρα 05:17  μπορώ και γράφω το ποστ) μετα μπλοκ πάλι και μπορώ 04:00 -08:00 31/08 μετά πάλη μπλοκ και πάλι ξανα 01/09 04:00-08:00

 

δηλαδή ή πρέπει να βρικολιακιασω + να κάνω την δουλειά μου στο 1/3 του χρόνον (04:00-08:00 = 4 ώρες αντι για 20:00έως08:00 = 12 ώρες που θα έπρεπε κανονικά) γιατι δεν μπορώ απο τις 20:00 να χρησιμοποιώ το πακέτο μιας και θα έχω μπλοκ απο την προηγούμενη μέρα λογω του κόφτη του 1,5gb.. ή για να μην έχω μπλόκ κάθε μέρα πρέπει να χρησιμοποιώ λιγότερο απο 1,5 GB (να κοιτώ τον μετρητή κάθε τρεις και μια στο κινητό και να είμαι με το άγχος) οπότε έτσι να χάνεται η ουσία του να έχω 20GB πακέτο.. αν δεν ειναι αυτό FALSE ADVERTISMENT τοτε τι ειναι false advertisment;; τζάμπα λεφτά!

 

Το 2017 όπου ένα βίντεάκι δέκα λεπτών στο youtube 720p άνετα ξεπερνάει τα 100ΜΒ+ αυτοί βάζουν ημερήσιο όριο 1556MB !!!!!

 

Και κάνουν και όλες τις μαϊμουδιές πιο πάνω... και δεν προσφέρουν ποιοτικές υπηρεσίες και κάνουν ματσαράγκες στις χρεώσεις και βάζουν εντελώς επαχθή μέτρα χρήσης....

 

Αχ Ελλάδα σ'αγαπώπου έλεγε και ο συγχωρεμένος Παπάζογλου...

 

 

Το οποίο το πάτησα στα γρήγορα και έκανα copy το link  προτού προλάβει να παίξει και να buffάρει το βίντεο ισα ισα για να μπορέσω να το κάνω paste εδώ αν και θα ήθελα να το ακούσω αλλά λόγω του κόφτη με αυτούς που μπλέξαμε πρέπει να κάνουμε το σκ@@τό μας παξιμάδι ακόμη και στο internet αν και τους χρυσοπληρώνουμε για συνδέσεις του κ@#@#λου !! σταδιάλα! γύφτ!

 

τα 25λεπτα όμως για το service σε κάθε κλήση (ακόμη και αν δεν λύσανε το πρόβλημα σου και σου λένε να ξαναπάρεις ή αν κόπηκε η γραμμή και ξαναπάρεις) τα παίρνουν μια χαρά χωρίς να σου πιστώσουν τίποτα λόγω μη παροχής υπηρεσιών και γενικά αν ειναι να πάρουν λεφτά δεν έχουν κόφτη ορθής χρήσης εκει χρεώνουν άπειρα όσα γράψει το κοντέρ κάνε κανα λάθος εσύ και εκει θα είναι αυτοί να σου ζητήσουν τα ρέστα κυριολεκτικά...

 

EDIT και σαν δεύτερη σκέψη είναι και χαζό εντελώς αυτό το όριο ούτε αυτούς συμφέρει γιατι μειώνει τα έσοδα..

 

πχ εγώ σκεφτόμουν να παρω το πακέτο 20 GB για κάθε νύχτα 20:00-08:00 και την ημέρ να αγοράζω ένα πακέτο 1GB για 1 ευρώ...

 

Με το χαζοόριο δεν έχει νόημα να αγοράσω και τα 2 πακέτα... γιατι πες αγοράζω το 1GB και το ξοδεύω μεσα στην μια μέρα (που μονο μια μέρα κρατάει) μετά μου μένουν μόνο 500MB πριν φτάσει ο κόφτης απο τα 20GB που διατίθενται απο το άλλο πακέτο κάθε βράδυ μετά της 20:00...

άρα ή δεν θα πάρει κάποιος το 20GB πακέτο και θα παίρνει τα 1GB ή δεν θα παίρνει τα 1GB και θα πάρει 20GB πακετο..

 

και ο πελάτης στριμώχνεται συμβιβάζεται και δεν κάνει αυτό που θέλει και αυτοί παίρνουν λιγότερα λεφτά γιατι εκει που θα αγόραζε 2 πακέτα ο πελάτης τώρα θα αγοράσει ένα απο τα δύο εξαιτίας του χαζοκόφτη τους... ότι νάναι... μετα μας φταίει η κρίση...  ποιος ξέρει τι γάτα CEO βάλανε στην ελλάδα...

Επεξ/σία από EktaktiSimetoxi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

Δοκίμασες να στειλεις ενα email στη voda.

Γράψε τις κινησεις-αγορες-πακετα που πήρες και ρώτησε τους που ειναι το λαθος/προβλημα.

 

Θα σου προτεινα να θεσεις πολιτισμένα τα ερωτήματα σου χωρις χαρακτηρισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο πράμα που έκανα είναι να τους πάρω τηλέφωνο (να χρεωθώ 25 λεπτά) για να μου πουν ότι έτσι έχουν τα πράματα και αν μου αρέσει ... και εννοείται στον υπάλληλο δεν θα φωνάξω τι φταίει αυτός; τον έχουν μάθει να παπαγαλίζει βασικά πράματα... και δίκαιο να καταλάβει πως έχω (που σίγουρα κατάλαβε) δεν μπορεί να κάνει τίποτα απο το απλά να μου πει πως υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης.. όσο για την βλάβη τους πήρα τηλέφωνο εδώ και μέρες και τους ξαναπήρα την πρώτη δεν καταχώρησαν καν το αίτημα μου (μιας και ρώτησα την δεύτερη φορά τον τύπο να δει στην καρτέλα μου τι υπάρχει ) τουλάχιστον αυτός (ο δεύτερος) μου υποσχέθηκε ότι θα καταγράψει αίτημα βλάβης.. για να δούμε...

 

α ψέματα δεν πήρα 2 φορές πήρα 3 την πρώτη φορά απλά μου ειπε να κλείσω το κινητό μου για 5 λεπτά και αν εμφανιστεί το  πρόβλημα να ξαναπάρω (και να ξαναχρεωθώ)

 

Επίσης όταν λέω "2 φορές" πιο πάνω εννοώ 2 ξεχωριστές μέρες όπου στην κάθε μέρα έκανα πάνω απο 1 κλήση για διάφορους λόγους (την μια έπεσε η γραμμή την άλλη είπαν να ξανακαλέσω σε άλλο τμήμα κτλ )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπέρδεψες 100 πακέτα και μπλόκαρε το σύστημα :P

 

1. Όταν παίρνεις bonus, προτεραιότητα έχουν τα ΜΒ που λήγουν πιο νωρίς. Το bonus ανανέωσης ισχύει για 15 μέρες, όχι για 1 μήνα.

 

2. Όταν βάλεις το 1GB για μια μέρα, προτεραιότητα έχουν τα δεδομένα που λήγουν νωρίτερα.

 

3. Όταν βάλεις 20GB προτεραιότητα έχουν τα δεδομένα της συγκεκριμένης προσφοράς. Αυτή η προσφορά έχει πολιτική ορθής χρήσης 3GB την ημέρα.

 

Τι είναι πιθανόν να συνέβη: Χρησιμοποιούσες το data όταν έκανες τις ανανεώσεις και αγορές των πακέτων και εκτός απροόπτου το σύστημα δεν έκανε αυτόματη μεταφορά στο επόμενο ΠΑΚΕΤΟ. Μου έχει τύχει παλαιότερα.

 

Την επόμενη φορά δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση του κινητού και πιθανότατα θα δουλέψει. Γι αυτό σου είπε να κλείσεις το κινητό για 5 λεπτά. Αν δεν επανέλθει, κλήση στην εξυπηρέτηση ή δωρεάν στο chat του Vodafone CU και θα στο ξεμπλοκάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...