Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός H/Y ή Μάγειρας


olimpiakos 7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες γρηγορη ερωτηση μιας και πρέπει να κάνω εγγραφή αύριο!!!

Εγραψα πανελληνιες(6.250 μορια), δε περασα πουθενα, και θα παω σε σχολη ιδιωτικη...

Ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες..

Ή Τεχνικός Η/Υ ή Μαγειρας...

Να πω οτι ειμαι απο μικρος με κατσαβιδια και τετοια οποτε μαρεσει περισσοτερο τεχνικος! (Δλδ στο ΕΠΑΛ που πηγαινα ημουν Ηλεκτρονικος Δικτυων και Αυτοματισμου και μαρεσε) αλλα εχει μελλον τωρα ο τεχνικος;; Λογω το οτι τα φτιαχνουν μονοι τους οσοι εχουν προβληματα με λαπτοπ ή υπολογιστη ή κατι αλλο....Για Μαγειρας με αγχωνει λιγο διοτι δεν εχω παει ποτε και δεν ξερω τι θα κανω/φτιαξω κει μεσα...Ολοι μου λενε οτι ειναι ευκολο και οτι θα κανω περισσοτερο πρακτικη...Δεν εχω θεμα ας παω μαγειρας(εδω εχει μελλον) απλα με τρομαζει το 'μαγειρας΄ καθως οπως ειπα δεν ξερω τι θα γινεται!!!(Δυστυχως με τρομαζει αυτο το αγνωστο και λεω καποιες φορες δε γαμιεται θα παω τεχνικος και τοτε ειναι που τα κανω ολα σκατα μες στο κεφαλι μου!) Γνωμες και κατι σαν υποστηριξη θελω για να μαι ακομα πιο σιγουρος...

Ευχαριστω!!

Συγγνωμη για το κακο 'λεξιλογιο'

http://agrinio-iek.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B7%CF%85/

http://agrinio-iek.gr/%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82-%E2%88%92-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%B3/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι και τα δυο; να κανείς και αυτό που αγαπάς και αυτό που θα σου δώσει ψωμί να φας.

Το ιδιανικοτερο είναι να συνδυαστούν αυτά τα δυο.

Και εγώ πανελλήνιες έγραψα 9.500 την πρώτη χρόνια. Ξαναδωσα και έλιωσα στο διάβασμα και έβγαλα 15.000 μόρια και κάνω αυτό που μου αρέσει και πληρώνομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Txcellas όταν λες και τα δυο;

Εννοείς να κάνω και τα 2 στη σχολή; Ή λες να κάνω Μαγειρική στη σχολή και με το πτυχίο ΕΠΑΛ να πάω σε κάποια δουλειά;;(αλήθεια αυτό γίνεται; Δουλεια με ΕΠΑΛ χαρτί;)

Αν λες για σχολή και τα 2 μαζι ανεβαίνουμε πολυ οικονομικά τότε δεν και δεν ξέρω αν γίνεται αυτό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοω την ίδια στιγμή. Να κανείς πρώτα αυτό που Θ σου δώσει να φας, να βγάλεις ένα μισθό και αύριο μεθαύριο να κανείς αυτό που ήθελες πάντα. Τουλάχιστον έτσι θα έκανα εγώ.

 

Δν γνωρίζω με τα επαλ τι γίνεται και τι όχι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τεχνικος" υπολογιστων απο επαλ/ιεκ κλπ μονο σε κανενα πλαισιο μπορει να κανεις "καριερα" η κανοντας τον "κατσαβιδακια" δεξια-αριστερα για χαρτζηλικι. εκτος κ αν εχεις τετοια αγαπη για το αντικειμενο και μυαλο για να μαθεις απο μονος σου πιο ουσιαστικα πραγματα, οπως προγραμματισμο κλπ και καποια στιγμη καπως να ξεχωρισεις

 

για τη κουζινα, αν δεν εχεις μεχρι τωρα καμια επαφη μαζι της, μεινε καλυτερα απ'εξω. δεν ειναι ευκολη και μπορει να χασεις τζαμπα χρονο και χρημα

 

καλυτερα στρωσου να διαβασεις τωρα που τα εχεις ακομα φρεσκα και να ξαναδωσεις του χρονου. παραλληλα μπορεις να πιασεις πουθενα λατζα η σερβιτορος και να παρεις μια ιδεα τι γινεται σε μια κουζινα εστιατοριου ωστε να ασχοληθεις μελλοντικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγειρας ξεκάθαρα. Δεν έχω γνωρίσει ακόμα άνθρωπο που είναι μάγειρας και δεν έχει λεφτά στην τσέπη του.. Για τους τεχνικούς, ας μη μιλήσουμε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler alert, τουλάχιστον αν μιλάμε για μάγειρα μερακλή επαγγελματία:

 

Θα λιώσει το κορμάκι σου στη δουλειά.

 

Έχω μια ξαδέρφη που είναι αστέρι στη μαγειρική και μετά τη σχολή ήδη απασχολείται σε κυριλέ εστιατόρια στο εξωτερικό (Κάννες, Λονδίνο κλπ) ως δουλομάγειρας με σκοπό να κάνει καριέρα. Τη λατρεύει προφανώς τη δουλειά και γι' αυτό έχει τραβήξει άπειρο κουπί, αλλά αυτό που μου έχει πει είναι ότι πολύς κόσμος δεν αντιλαμβάνεται πόσο ιδρώτα πρέπει να ρίξεις μέσα στην κουζίνα και όταν το συνειδητοποιήσουν τα παρατάνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...