Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός H/Y ή Μάγειρας


olimpiakos 7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler alert, τουλάχιστον αν μιλάμε για μάγειρα μερακλή επαγγελματία:

 

Θα λιώσει το κορμάκι σου στη δουλειά.

 

Έχω μια ξαδέρφη που είναι αστέρι στη μαγειρική και μετά τη σχολή ήδη απασχολείται σε κυριλέ εστιατόρια στο εξωτερικό (Κάννες, Λονδίνο κλπ) ως δουλομάγειρας με σκοπό να κάνει καριέρα. Τη λατρεύει προφανώς τη δουλειά και γι' αυτό έχει τραβήξει άπειρο κουπί, αλλά αυτό που μου έχει πει είναι ότι πολύς κόσμος δεν αντιλαμβάνεται πόσο ιδρώτα πρέπει να ρίξεις μέσα στην κουζίνα και όταν το συνειδητοποιήσουν τα παρατάνε.

 

Ισχύει 100% αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι θα φτύσεις αίμα μέσα στην κουζίνα, μετά από κάποια χρόνια όμως όταν αποκτήσεις εμπειρία και περισσότερες γνώσεις θα ανέβεις κλιμάκιο ή αρχηγός της κουζίνας ή σεφ. Αντίθετα κατσαβιδάκιας ας μην το συζητήσουμε (υπάρχει και σχετικό topic).

 

Αυτό που είπε κάποιος οτι οι μάγειρες και γενικότερα εργαζόμενοι στο εστιατόριο τρώνε τζαμπέ από τις κουζίνες το βράδυ μόλις τελειώσουν δεν ισχύει παντού. Σε έναν φίλο μου συνέβαινε, αλλά αν τύχεις σε μαγαζί που τα βγάζει δύσκολα ή έχει ένα μάτσο μάγειρες και υπαλλήλους μην περιμένεις να σε αφήνουν να τρως τζάμπα, εξαρτάται σε τι μαγαζί θα πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες γρηγορη ερωτηση μιας και πρέπει να κάνω εγγραφή αύριο!!!

 

Εγραψα πανελληνιες(6.250 μορια), δε περασα πουθενα, και θα παω σε σχολη ιδιωτικη...

 

Ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες..

 

Ή Τεχνικός Η/Υ ή Μαγειρας...

 

Να πω οτι ειμαι απο μικρος με κατσαβιδια και τετοια οποτε μαρεσει περισσοτερο τεχνικος! (Δλδ στο ΕΠΑΛ που πηγαινα ημουν Ηλεκτρονικος Δικτυων και Αυτοματισμου και μαρεσε) αλλα εχει μελλον τωρα ο τεχνικος;; Λογω το οτι τα φτιαχνουν μονοι τους οσοι εχουν προβληματα με λαπτοπ ή υπολογιστη ή κατι αλλο....Για Μαγειρας με αγχωνει λιγο διοτι δεν εχω παει ποτε και δεν ξερω τι θα κανω/φτιαξω κει μεσα...Ολοι μου λενε οτι ειναι ευκολο και οτι θα κανω περισσοτερο πρακτικη...Δεν εχω θεμα ας παω μαγειρας(εδω εχει μελλον) απλα με τρομαζει το 'μαγειρας΄ καθως οπως ειπα δεν ξερω τι θα γινεται!!!(Δυστυχως με τρομαζει αυτο το αγνωστο και λεω καποιες φορες δε γαμιεται θα παω τεχνικος και τοτε ειναι που τα κανω ολα σκατα μες στο κεφαλι μου!) Γνωμες και κατι σαν υποστηριξη θελω για να μαι ακομα πιο σιγουρος...

 

Ευχαριστω!!

Συγγνωμη για το κακο 'λεξιλογιο'

 

http://agrinio-iek.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B7%CF%85/

 

http://agrinio-iek.gr/%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82-%E2%88%92-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%B3/

 

 

 

Τα 2-3 χρόνια στη σχολή μαγειρικής κουτσά στραβά πες τα βγάζεις , το μετά το έχεις ψάξει καθόλου ή μπα ? Πως το έχεις στο μυαλό σου,παίρνεις πτυχίο μπαίνεις σε κουζίνα και αρχίζεις και μαγειρεύεις ? Ακόμα και στη πρακτική δεν είναι έτσι..έχεις να φας λάντζα και νιπτήρα..και εννοείται πως η μαγειρική δεν έχει ωράριο μεγάλε..και 10 ώρες και 12 και 14..όσες χρειάζεται και όσο σε θέλει το αφεντικό και ο Σεφ..και εννοείται τα λεφτά πολύ λίγα για τις ώρες που θα δουλεύεις.

 

Α και που είσαι η κουζίνα έχει ιεραρχία και τα βρισίδια σου θα φας..για να στρώσεις και να καταλάβεις που είσαι και αν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτό.

 

Γενικά η μαγειρική δεν είναι επάγγελμα που το βλέπεις μόνο για αποκατάσταση , πρέπει να το αγαπήσεις,αν το καταφέρεις όρμα.

 

Υ.Γ Μόλις άνοιξα το λινκ από τη σχολή..και με έπιασαν τα γέλια..Αρχιμάγειρας ( Chef).. ναι μετά από 20 χρόνια ίσως..:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2-3 χρόνια στη σχολή μαγειρικής κουτσά στραβά πες τα βγάζεις , το μετά το έχεις ψάξει καθόλου ή μπα ? Πως το έχεις στο μυαλό σου,παίρνεις πτυχίο μπαίνεις σε κουζίνα και αρχίζεις και μαγειρεύεις ? Ακόμα και στη πρακτική δεν είναι έτσι..έχεις να φας λάντζα και νιπτήρα..και εννοείται πως η μαγειρική δεν έχει ωράριο μεγάλε..και 10 ώρες και 12 και 14..όσες χρειάζεται και όσο σε θέλει το αφεντικό και ο Σεφ..και εννοείται τα λεφτά πολύ λίγα για τις ώρες που θα δουλεύεις.

 

Α και που είσαι η κουζίνα έχει ιεραρχία και τα βρισίδια σου θα φας..για να στρώσεις και να καταλάβεις που είσαι και αν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτό.

 

Γενικά η μαγειρική δεν είναι επάγγελμα που το βλέπεις μόνο για αποκατάσταση , πρέπει να το αγαπήσεις,αν το καταφέρεις όρμα.

 

Υ.Γ Μόλις άνοιξα το λινκ από τη σχολή..και με έπιασαν τα γέλια..Αρχιμάγειρας ( Chef).. ναι μετά από 20 χρόνια ίσως.. :)

του εκανες την καρδια περιβολι :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε τα ψοφια ολοι σας. Του λετε ολοι για μαγειρας για να μη σας φαει την δουλεια σαν τεχνικος και για να εχετε δουλεια εσεις. Χουμορ χουμορ. Η αληθεια ειναι οτι μαγειρας εχει ψωμι. Πρεπει ομως να το αγαπας. Οπως αγαπας το κατσαβιδι στους υπολογιστες. Αν δεν αγαπας την μαγειρικη και το κανεις μονο για να λες οτι εχεις μια δουλεια, χεστο. Μην πας καθολου. Θα το μετανιωσεις ασχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγειρας μπορει νασαι κ σε μεζεδοπωλειο με 3 τραπεζια μπορει κ σε ταβερνα με 50.Εσυ διαλεγεις, μη το τρομαζετε το παιδι.

Γεγονος ειναι ομως οτι εχεις επιλογες που ο τεχνικος δε σου δινει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που είπε ο Διονύσης: αν νομίζει κανείς ότι επειδή έβγαλε τη σχολή θα πάει κάπου και θα μαγειρεύει, παίζει μεγάλη απογοήτευση.

 

Πριν φτάσεις να μαγειρεύεις έχεις να φτιάξεις περίπου 20 τόνους σαλάτα, να κουβαλήσεις δέκα φορτηγά κρέατα από το ψυγείο, κλπ κλπ.

 

Δεν είναι τυχαία η λέξη δουλομάγειρας που χρησιμοποίησα παραπάνω για την ξαδέρφη. Ειδικά αν θες να φτάσεις ψηλά και πας σε κουζίνες περιωπής, εκεί μέσα ο σεφ είναι στρατηγός και συ φαντάρος. Λέει πήδα και ρωτάς φτάνει τόσο ή πιο ψηλά; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...