Προς το περιεχόμενο

Υπολογισμός παραπληρωματικών/ συμπληρβματικών 90+φ 180+φ γωνιών σε sientific calculator.


-krisos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά. Έστω ότι έχουμε 4 μιγαδικούς τον -1+1i , 1+-1i , 1+1i , -1+-1i .

 

Θέλω να υπολογίσω την γωνία τους σε sientific calculator της casio,τα πιθανά αποτελέσματα που παίρνω στην αριθμομηχανή είναι 45 και -45  .

 

Στην πραγματικότητα όμως δεν ισχύει αυτό. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη φίλοι μου και δίνω εξεταστική. Please help!!!

Επεξ/σία από -krisos-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όνομα του ότι έχεις ιερό, ξέρεις πως οι γωνίες γενικά εκφράζονται σε rad και πως αν θέλεις να δεις νούμερο 45 θα πρέπει πρώτα να βάλεις το κομπιουτεράκι σε mode μοιρών έτσι; (ή να κάνεις * 180 / π το αποτέλεσμα μόνος σου).

 

Μαντεύω τώρα γιατί δεν έγραψες ούτε τι έκανες ούτε τι αποτέλεσμα πήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάτι ποιο χειροπιαστό; έχουμε το ίδιο μετρο γωνίας ...με διαφορετικές τετμημένες και τεταγμένες

 

Θέλω όταν κάνω (1)/(-1) η (1)/(1) η (-1)/(-1) η (-1)/(1) ...να παίρνω την σωσή γωνία και όχι -45 η 45  μπορει να είναι πχ 90+45 


Δήλαδη τι ενοώ οι γωνίες 45,90-45 , 180+45 έχουν εφαπτομένη 1

 

αντιθετα οι -45,90+45,180-45 έχουν εφαπτομένη -1 

 

οταν κανω τόξο εφαπτομενης να 180-45 να μην μου δίνει οτι είναι -45 αλλά 145(180-45)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Έστω ότι έχουμε 4 μιγαδικούς τον -1+1i , 1+-1i , 1+1i , -1+-1i 

 

Θέλω να υπολογίσω την γωνία τους σε sientific calculator της casio

 

 

τα πιθανά αποτελέσματα είναι 45 και -45 πουπαίρνω εγώ είναι .

 

Στην πραγματικότητα όμως δεν ισχύει αυτό. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη φίλοι μου και δίνω εξεταστική. Please help!!!

 

υπαρχει μια επιλογη δεν θημαμε πως πρεπει να εχει το βιβλιαρακι που δινει το κομπιουτερακι που λεει απο πολικη σε καρτεσιανη βαζεις πραγματικη και φανταστικη τιμη και σου δινει αριθμο και ορισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο casio έχεις;

Στο fx991 αφού γράψεις το μιγαδικό αριθμό, πατάς κατά σειρά : shift-> 2-> = και σου δίνει κάποιες επιλογές. Η τρίτη σου δίνει το μέτρο και τη γωνία σε πολική μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το fx 570 es .Δεν με νοιαζει αποκλειστικά για μιγαδικους .Θελω να του δίνω μια τεταγμενη και μια τετμημενη και να υπολογιζει ακριβως την γωνια.

Μελετάω ΣΑΕ και προσπαθώ να υπολογίσω την γωνιά των πόλων στις ασύμπτωτες σχετικά με τον Γεωμετρικό τοπο ριζων.

 

Δηλαδη να μην "μπερδευει" τις συμπληρωματικες η τις παραπληρωματικες γωνίες και αντί για άλλο αποτέλεσμα να παιρνω αλλο.Ευχαριστω πολύ.

Επεξ/σία από -krisos-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ενα συγκεκριμένο παράδειγμα που φαίνεται λάθος.
Λάθος όμως, να είναι λάθος.
Το ίδιο κομπιουτεράκι έχουμε, δεν το έχω πρόχειρο το έχω στην δουλειά, αλλά γενικά όλα αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα, που είανι λογικό, εφόσον μιλάμε για περιοδική συνάρτηση.

Ένα μήνυμα σου υποτίθεται εξηγεί ακριβώς τι βγάζει λάθος, αλλά δεν έχει καθόλου καλή σύνταξη. Γράψτο καθαρότερα.

Αν πάντως σου βγάζει αντί την 135 μοίρες που θες, την -45, δέξου το. Απλά κάνε την διόρθωση με το μυαλό σου, εφόσον πρόκετια για πολύ βασικά μαθηματικά. Τσέκαρε εσύ ποιο τεταρτημόριο θες και κάντο.
Μπορεί βέβαια να έχει και επιλογή.
Έχω την εντύπωση πως στις γλώσσες προγραμματισμού, αυτό ακριβώς το θέμα, κλήθηκε να λύσει η συνάρτηση atan2, που δεν νομίζω να υπάρχει στο casio. Δεν είμαι σίγουρος γενικά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί μέσα (εξέταση) λογικά θα "πέσουν κορμιά" οπότε θα ήθελα να μην προβληματίζομαι με γωνίες κλπ.

 

Η περιοδικότητα αυτή που αναφέρεις (μπερδεύει γωνίες συζυγών μιγαδικών  & μιγαδικών με αντίθετο φανταστικό η πραγματικό μέρος) δίνει "λανθασμένες" λύσεις και αυτό δεν βοηθά και τόσο εκείνη την ώρα.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες. :ph34r:  :ph34r:  :-)

 

 

Y.Γ. Ένα τυφλοσούρτι που έχω στο μυαλό μου είναι x < 0 & y > 0 τότε στο αποτέλεσμα της αριθμομηχανής προσθέτω +180. Σε όλες τις άλλες εκδοχές το αποτέλεσμα της αριθμομηχανής είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάτι ποιο χειροπιαστό; έχουμε το ίδιο μετρο γωνίας ...με διαφορετικές τετμημένες και τεταγμένες

 

Θέλω όταν κάνω (1)/(-1) η (1)/(1) η (-1)/(-1) η (-1)/(1) ...να παίρνω την σωσή γωνία και όχι -45 η 45  μπορει να είναι πχ 90+45 

Δήλαδη τι ενοώ οι γωνίες 45,90-45 , 180+45 έχουν εφαπτομένη 1

 

αντιθετα οι -45,90+45,180-45 έχουν εφαπτομένη -1 

 

οταν κανω τόξο εφαπτομενης να 180-45 να μην μου δίνει οτι είναι -45 αλλά 145(180-45)

 

Και πόσο δυσκολο ειναι δηλαδη να προσθετεις τον αριθμο 180 στο αποτελεσμα εως οτου βγει το σωστο?

 

Το σωστο, εστω Α γωνια σε μοιρες, ειναι:

αν εχεις τετμημενη χ και τεταγμενη ψ τοτε:

 

•Αν χ>0 και ψ>0 τοτε 0° < Α < 90°      (1ο τεταρτημοριο)

•Αν χ<0 και ψ>0 τοτε 90° < Α < 180°     (2ο τεταρτημοριο)

•Αν χ<0 και ψ<0 τοτε 180° < Α < 270°   (3ο τεταρτημοριο)

•Αν χ>0 και ψ<0 τοτε 270° < Α < 360°   (4ο τεταρτημοριο)

 

 

Αν ξερεις πχ οτι χ=-2 και ψ=2 τοτε αν σου βγαλει οτι Α = -45°, συμφωνα με τα απο πανω ξερεις οτι πρεπει να ισχυει 90° < Α < 180° αρα στο -45° προσθετεις 180° τοσες φορες ωστε να βγει αναμεσα σε 90° και 180° αρα 180°-45°  = 135°.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...