Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη δικαιούχων σε ένα σπίτι.


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχομε λογιστικό σέξιον, ήθελα να σας ρωτήσω το εξής .

 

Βλέπω πως το ΕΝΦΙΑ χωριζεται σε ένα μικρό ποσοστό με τον δικαιούχο, σε περίπτωση που παίζει επικαρπία  . 

 

Αυτό το μικρότερο ποσό θα πληρωνόταν όπως και ναχει από τον γονεά στη προκειμένη περίπτωση στο τελικό του ΕΝΦΙΑ αν δεν είχε προσθέσει δικαιούχο; δηλαδή, είναι κερατιάτικο ένφια;

 

σας ρωτάω γιατί θέλουν να μου γράψουν σπίτι, και δε θέλω για κανέναν λόγο, απλά.

Επίσης έχω κουτσομπόλα λογίστρια.

 

Ευχαριστώ!

 

υγ Α, επίσης, πόσο κοστίζει να "ξεγραφτεί" εντελώς εάν συμφωνεί ο δικαιούχος αν μου έλεγε όποιο καλό παιδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε ακίνητο (εκτός από τα αγροτεμάχια) υπολογίζεται ο ΕΝΦΙΑ με βάση συγκεκριμένα κριτήρια.

Σε κάθε ακίνητο μπορούν να υπάρχουν ξεχωριστά εμπράγματα δικαιώματα (πλήρης κυριότητα, επικαρπία και ψιλή κυριότητα).

Εάν τα εμπράγματα δικαιώματα του ακινήτου ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες, τότε αυτοί μοιράζονται τον ΕΝΦΙΑ του ακινήτου.

 

Συμπερασματικά, εάν ο γονιός θέλει να κρατήσει την επικαρπία και να δώσει την ψιλή κυριότητα στο παιδί του, ο ΕΝΦΙΑ θα κατανεμηθεί στους δύο σε ποσοστά που προκύπτουν από την ηλικία αυτού που έχει την επικαρπία. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Α

Για να γραφτεις εκει όπως λες, πιθανόν έννοεις την υψηλή κυριότητα, η οικογένεια σου έχει πληρώσει κάποια χοντρά ποσά στην εφορεία, το γνωρίζεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ειχα ακουσει, οτι πηγε και το εγραψε με δικη της πρωτοβουλια κτλπ

 

και εγω το ειχα σκεφτει πως θα ειχε τα κλασσικα " διαχειριστικα " και τα εκλαιγα μεσα μου

 

τι να πω, ο χρονος πισω δε παει αλλα να ξερω τις επιλογες μου γενικοτερα απο δω και στο εξης

 

ευχαριστώ για τις απαντησεις σας, makfil ομως αδερφε μου δε σε πολυκαταλαβα.. δε ξερω και τοσο καλα απο αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ειχα ακουσει, οτι πηγε και το εγραψε με δικη της πρωτοβουλια κτλπ

 

και εγω το ειχα σκεφτει πως θα ειχε τα κλασσικα " διαχειριστικα " και τα εκλαιγα μεσα μου

 

τι να πω, ο χρονος πισω δε παει αλλα να ξερω τις επιλογες μου γενικοτερα απο δω και στο εξης

 

ευχαριστώ για τις απαντησεις σας, makfil ομως αδερφε μου δε σε πολυκαταλαβα.. δε ξερω και τοσο καλα απο αυτα..

 

1. Η πρωτοβουλία μπορεί να ήταν δική της αλλά αυμμετείχες και το γνώριζες όταν υπέγραψες το συμβόλαιο στο συμβ/φο.

 

2.Στην περίπτωσή σου, σου έδωσε την ψιλή (=λεπτή, επειδή κρατάει την επικαρπία), και όχι υψηλή, κυριότητα και, επομένως, θα πληρώνεις τον ΕΝΦΙΑ που αναλογεί στο ποσοστό σου στο ακίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου χαρίζουν σπιτι και να μη το θες, που φτασαμε...

 

Α και που ειστε παιδια αν κανενας το σιχαινεται και δε το θελει με τιποτα καποιο ακινητο ας μου στειλει ενα πμ θα τα βρουμε στα λεφτα...

 

@ts αν εχεις ακινητο στο ονομα σου και δε το ξερεις ειναι προβλημα... ειδες αν σου ηρθε στο taxis ενφια ή απλα ρωτας γενικα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παυλίδη, είναι άλλου είδους η περίεργες ανησυχίες μου. Σας ευχαριστώ όλους σας.

 

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, θα κόστιζε για να "ξεγίνει", το αφήνω όπως είναι. Επίσης αν είναι 100% ποσοστιαία, και δε παίζουν "χαρτόσημα" και εξτρά κερατιάτικα, μου έφυγε η κύρια ανησυχία..

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...