Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράσουμε σύντροφο στη Maggie - Let's Play Blade Runner


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
53 λεπτά πριν, TitanX είπε

@Praetorian αξίζει να το παρω τωρα η να περιμένω τη remaster; Εχω την παλιά έκδοση σε cd.

Αν έχεις την παλιά έκδοση σε CD, και κάποιο CD drive για να αντιγράψεις αρχεία από τα CD σε κάποιο φάκελο στο σκληρό δίσκο, τότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις (πάλι) την έκδοση του GOG. Μπορείς να κατεβάσεις μια έκδοση του ScummVM για το σύστημά σου --προτείνω την πιο πρόσφατη daily build ("latest development build") για Windows 64bit λογικά.

Το ποιά αρχεία χρειάζεσαι να αντιγράψεις περιγράφεται εδώ:
https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Datafiles#Blade_Runner
και πιο αναλυτικά με screenshots εδώ:
https://forums.scummvm.org/viewtopic.php?p=87200#p87200

(Αγγλικούς) υπότιτλους μπορείς να κατεβάσεις από εδώ:
https://www.scummvm.org/games/#bladerunner

Η έκδοση του GOG ουσιαστικά σου παρέχει έναν installer που αυτοματοποιεί τη διαδικασία δημιουργίας του game folder με τα απαραίτητα αρχεία και μια έκδοση του ScummVM σεταρισμένη (sic) για να τρέξει το παιχνίδι από desktop / GOG galaxy shortcuts. Κι επίσης παρέχει όλα τα επίσημα dubs του παιχνιδιού (Αγγλική, Γαλλική, Ισπανική, Ιταλική και Γερμανική έκδοση) που είναι επιλέξιμα από το GOG Galaxy ή κατεβάζοντας τον αντίστοιχο GOG installer. Οι υπότιτλοι παραμένουν πάλι εξωτερικό download, δεν τους προσφέρει το GOG μαζί με το παιχνίδι.

Αν δεν χρειάζεσαι αυτά τα πρόσθετα, τότε έχεις ήδη τα απαραίτητα για να τρέξεις το παιχνίδι στην enhanced ScummVM έκδοση (επαναλαμβάνω όχι remastered). Αν θυμάσαι πολύ καλά το παιχνίδι, προτείνω να ρίξεις μια ματιά στην "Restored Content version" που, αν και work in progress, θα προσφέρει λίγο διαφορετική εμπειρία :)

Για το remaster της NightDive ακόμα δεν ξέρουμε λεπτομέρειες πέρα από κάποιες γενικές δηλώσεις. Μπορώ να αναφέρω ότι η τρέχουσα από κοινού απόφαση είναι να μην υπάρξει συνεργασία με το ScummVM (...) αλλά δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή.

Δεν μπορώ να ξέρω αν θα αξίζει το remaster. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για αυτό είναι να περιμένουμε να το δούμε ή να δούμε παραπάνω και "χειροπιαστά" δείγματα (screenshots, video, gameplay) από ένα ξερό press release. 

47 λεπτά πριν, firepc είπε

εγω μαλλον θα περιμενω την ριμαστερ

btw, θα ειναι official remaster ή fanmade?

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω την ερώτηση. Το remaster το έχει αναλάβει η Night Dive Studios κατά τα λεγόμενά τους. Οπότε ακούγεται όσο official θα μπορούσε να είναι. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Alcon ειναι ο κατοχος των δικαιωματων  και η ιδια πισω απο την GOG εκδοση, και την remaster της Nightdive. οποτε και οι δυο κυκλοφοριες ειναι επισημες. απλως η εκδοση του GOG βασιζεται στην δουλεια των fans,  ενω στην περιπτωση του remaster, μενει να δουμε τι θα συμβει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Moderators

Το site ArsTechnica δημοσίευσε πρόσφατα, τέλη Νοεμβρίου, μια εκτεταμένη έκδοση της συνέντευξης με τον Louis Castle σχετικά με το σχεδιασμό του παιχνιδιού. Ειναι περιπου 42 λεπτά διάρκεια. 

https://arstechnica.com/gaming/2020/11/an-extended-blade-runner-interview-with-westwood-co-founder-louis-castle/

Η αρχική πιο συντομη εκδοχη ειχε δημοσιευτεί αρχες του 2020 ως μέρος της πολυ καλης σειράς επεισοδίων War Stories.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderators

Φαίνεται ότι η έκδοση από NightDive Studios, Blade Runner Enhanced Edition, έρχεται την επόμενη εβδομάδα στις 23 Ιουνίου, σε Xbox, PlayStation και Switch. Λογικά θα το βγάλουν και σε Steam σύντομα αν όχι την ίδια μέρα.

https://gamerant.com/blade-runner-enhanced-edition-release-date/

Trailer από την πρόσφατη παρουσίαση της Limited Run Games (θα βγάλουν physical έκδοση για Switch και PS4 με pre-orders να ξεκινούν από 24 Ιουνίου).

*Προσοχή, το "trailer" είναι αρκετά εκτενές και περιέχει γερή δόση από spoilers.*

Έχω προφανώς διάφορα σχόλια για την έκδοση αυτή, αλλά θα περιμένω πρώτα την κυκλοφορία και τις αντιδράσεις από άτομα που δεν είναι τόσο κοντά στην ανάπτυξη του τίτλου όσο εγώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μόνο στην επαν-υλοποίηση της μηχανής του παιχνιδιού σε ScummVM που χρησιμοποιεί η έκδοση για GOG. Και στο σύστημα υποτιτλισμού, τα σχετικά εργαλεία, το Αγγλικό transcript και τους υπότιτλους. Και στο restored content. 

Η enhanced από όσο ξέρω (...), θα χρησιμοποιήσει τους δικούς μας υπότιτλους. Θα έχω περισσότερα σχόλια πάνω σε αυτό μετά την κυκλοφορία -- όπως και στις αλλαγές που έχουν κάνει στο UI και τι έκαναν στο δικό τους reverse engineer.

Πάντως είναι λίγο περίεργο που η Nightdive ακόμα δεν επιβεβαίωσε επίσημα την ημερομηνία κυκλοφορίας -- όπως και το ότι στις 23 Ιουνίου (σύμφωνα με τις τρέχουσες φήμες) ξεκινούν τα καλοκαιρινά Steam sales και γενικά δεν επιλέγουν οι publishers αυτή την περίοδο για νέες κυκλοφορίες (σε Steam).

Edit: Πριν λίγες ώρες ανέβηκε και η σελίδα στο Steam: https://store.steampowered.com/app/1678420/Blade_Runner_Enhanced_Edition/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, Despotas είπε

Ένα συγκριτικό, δε φαίνονται ιδιαίτερα καλά τα πράματα:

https://www.rockpapershotgun.com/the-blade-runner-games-new-remaster-looks-worse

Είσαι αρκετά επιεικής. Έγινε πρόχειρη και τεμπέλικη δουλειά, πολλά bugs, λείπουν βασικά features. Θα βγάλουν patch σύντομα είπαν, αλλά το παιχνίδι έχει θαφτεί από αρνητικά reviews και αυτό θα συνεχίσει. Στο GOG άλλαξαν τη σελίδα του παιχνιδιού, και πλέον δίνουν και αυτοί την Enhanced Edition, αλλά τουλάχιστον εκεί δίνουν μαζί και τη δική μας (ScummVM powered) κλασσική έκδοση. Φυσικά έχασαν όλα τα θετικά reviews - το παιχνίδι πριν ήταν δική τους αποκλειστικότητα, με review score 4.7 / 5 και από τα best selling titles of all time στην πλατφόρμα τους... 
 

Κρίμα. Μακάρι η Nightdive να γυρίσει την κακή εικόνα που δημιούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2022 στις 12:01 ΠΜ, Despotas είπε

Ένα συγκριτικό, δε φαίνονται ιδιαίτερα καλά τα πράματα:

https://www.rockpapershotgun.com/the-blade-runner-games-new-remaster-looks-worse

Αυτό ερχόμουν να ποστάρω, τραγικοί τί έκαναν. Μας χάλασαν το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που το έχουν κουτάτο (και σε καλή σχετικά κατάσταση), βλέπω κάτι εξωφρενικά ποσά στο ebay για τον συγκεκριμένο τίτλο σε σχέση με άλλους της ίδιας εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και που να δεις κάτι αυθεντικά Secret of Monkey Island EGA σε τι τιμές παίζουν συνήθως.

Καλώς ή κακώς, ειδικά τίτλοι που δεν πωλούνται σε ψηφιακή μορφή αλλά υποστηρίζονται από DosBox ή ScummVM σε σύγχρονες πλατφόρμες, έχουν εξωφρενικές τιμές σε eBay.

Στο θέμα μας, η "Enhanced Edition" έκδοση έχει θαφτεί καλούτσικα από gaming sites, youtubers, και κριτικές σε Steam και GOG. Με πονάει λίγο που χάσαμε το πολύ θετικό σκορ της κλασσικής έκδοσης υποστηριζόμενης από το ScummVM στο GOG, αλλά για αυτή την απόφαση οι εκ των GOG, NightDive, Alcon και οποιαδήποτε άλλη εμπλεκόμενη εταιρεία με τα δικαιώματα δεν επικοινώνησαν με την ομάδα του ScummVM -- οπότε μόνοι τους τα κατάφεραν. 

Ένας co-developer από το ScummVM, που είναι και αυτός που ξεκίνησε αρχικά το project του reverse engineering του παιχνιδιού που αργότερα ενσωματώθηκε στον κεντρικό κορμό του ScummVM, εξέφρασε και τα παράπονά του στο twitter και πήρε διάσταση και από εκεί το θέμα. Γενικά what a shitshow. 

Η NightDive από σήμερα τα ξημερώματα πρόσθεσε και την κλασσική έκδοση του παιχνιδιού ως update, το οποίο τρέχει με το ScummVM 2.5.1 (το οποίο ενσωματώνεται επίσης στο update στο Steam).

ScummVM to the rescue του εφιαλτικά τεμπέλικου release. 

Προσπάθησα να παίξω σε PC την Enhanced Edition. Πάρα πολλά προβλήματα πέρα από το κακό upscaling των γραφικών. Μπορεί σε επόμενο post να είμαι πιο αναλυτικός, αλλά από όσο ξέρω η NightDive θα βγάλει patch σύντομα οπότε έχει νόημα να περιμένω μέχρι τότε. 

Σε αυτή την κατάσταση δεν θα πρότεινα σε κανένα να δοκιμάσει την Enhanced Edition σε PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...