Προς το περιεχόμενο

Γιατι c c++ ; ; ;


akisamdgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα πει πρωτοστατεί στον προγραμματισμό; Πόσα web apps ξέρεις να είναι γραμμένα σε C/C++? Κάθε γλώσσα έχει και το πεδίο της.

 

To Amazon σε C++ είναι βασισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Amazon σε C++ είναι βασισμένο.

 

Τι εννοείς "βασισμένο"; Ότι το Amazon κάπου χρησιμοποιεί εκτός από Java και Perl κ C++? Γιατί με αυτή τη λογική και το youtube σε C++ είναι. Ποιο web app είναι βασισμένο στο backend εξ ολοκλήρου σε C++?

Θα συμφωνήσουμε νομίζω ότι η C++ είναι από τις πλέον ακατάλληλες γλώσσες για να γράψεις ένα backend. Όχι ότι δε γίνεται βέβαια, αλλά και σε C γίνεται και σε assembly και σε machine code.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος το γαμεί το web development ρε συ; Υπάρχει ένα ολόκληρο σύμπαν από εφαρμογές εκεί έξω. Από που κι ως που είναι μοναδικό κριτήριο τα web apps; Ένα σωρό γλώσσες δεν έχουν framework για web apps. Αυτό σημαίνει ότι είναι υποδεέστερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άσχετο αλλά αυτό δε σου ακούγεται τελείως εκτός πραγματικότητας; Και όντως, πήγα να δω τι citation έχει και είδα ότι είναι ένα άρθρο ηλικίας ακριβώς 10 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά αυτό δε σου ακούγεται τελείως εκτός πραγματικότητας; Και όντως, πήγα να δω τι citation έχει και είδα ότι είναι ένα άρθρο ηλικίας ακριβώς 10 ετών.

 

Έχεις δίκιο, όμως περισσότερο εκτός πραγματικότητας θα μου φαινόταν να ήταν όλο το Amazon σε C++  :-D

 

 

Ποιος το γαμεί το web development ρε συ; Υπάρχει ένα ολόκληρο σύμπαν από εφαρμογές εκεί έξω. Από που κι ως που είναι μοναδικό κριτήριο τα web apps; Ένα σωρό γλώσσες δεν έχουν framework για web apps. Αυτό σημαίνει ότι είναι υποδεέστερες;

 

Ποιός το γαμεί δεν ξέρω, ξέρω όμως ποιος δεν το γαμεί όπως Google, Facebook etc. Πουθενά δεν είπα ότι τα web apps είναι μοναδικό κριτήριο ούτε ότι όποιες γλώσσες δεν έχουν framework είναι υποδεέστερες. Για να έχουμε καλό ερώτημα όμως, σε τι σύγχρονες εφαρμογές ακριβώς παίζει η C++ σήμερα; Σε mobile apps οχι, σε desktop apps σπάνια (τόσες καλύτερες εναλλακτικές όωπς C#, Java, Python), σε web apps όχι, σε game engines ναι (αν και στις περισσότερες πάλι είναι προτιμώτερες εναλλακτικές όπως C# σε unity. Άρα που ακριβώς είναι το killer case της C++ για έναν σύγχρονο developer εκτός από πχ systems programming, drivers και high performance computing? Και για εκεί έρχονται γλώσσες όπως Rust που θα πάρουν μεγάλο μερίδιο στην πίτα.

Η γνώμη μου είναι η εξής: If you wonder if you need C++, you don't. People who actually need it know with certainty that they need it, and don't need an explanation about why.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η c++ ειναι killer case που λες, επειδη μπορει να κανει ολα τα παραπάνω. Θα το καταλάβεις οταν σταματήσεις να συγκρίνεις γλώσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η c++ ειναι killer case που λες, επειδη μπορει να κανει ολα τα παραπάνω. Θα το καταλάβεις οταν σταματήσεις να συγκρίνεις γλώσσες.

 

To topic είναι γιατί C/C++ και η απάντηση είναι γιατί κάθε γλώσσα έχει το domain και το legacy της. Το ότι μπορεί να "κάνει 'ολα τα παραπάνω" δε μου λέει κάτι, οι περισσότερες (όλες?) γλώσσες που ανέφερα είναι Turing Complete άρα όλες μπορούν να κάνουν τα ίδια πράγματα. Το θέμα είναι για ποια πράγματα ως επί το πλείστον χρησιμοποιείται στην πράξη η καθεμία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχουμε καλό ερώτημα όμως, σε τι σύγχρονες εφαρμογές ακριβώς παίζει η C++ σήμερα; Σε mobile apps οχι, σε desktop apps σπάνια (τόσες καλύτερες εναλλακτικές όωπς C#, Java, Python),

 

 

Μ' αρέσει που το κάνεις και bold λες και ξέρεις ΟΛΕΣ τις εφαρμογές που κυκλοφορούν εκεί έξω και κρίνεις ότι τίποτα το αξιόλογο δεν υπάρχει σε C++. Το Visual Studio για παράδειγμα σε C++ είναι στημένο. Το Photoshop επίσης, όπως και το Autocad, o Chrome, o Firefox, η MySQL κ.α.  Και μετά μου βάζεις και την Python ως μέτρο σύγκρισης όταν όλοι ξέρουν ότι έχει από τα πιο αργά runtime.

 

Δεν σ' αρέσει η C++ μην ασχολείσαι, ούτε κι εμένα μ' αρέσει. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποιός το γαμεί δεν ξέρω, ξέρω όμως ποιος δεν το γαμεί όπως Google, Facebook etc. Πουθενά δεν είπα ότι τα web apps είναι μοναδικό κριτήριο ούτε ότι όποιες γλώσσες δεν έχουν framework είναι υποδεέστερες. Για να έχουμε καλό ερώτημα όμως, σε τι σύγχρονες εφαρμογές ακριβώς παίζει η C++ σήμερα; Σε mobile apps οχι, σε desktop apps σπάνια (τόσες καλύτερες εναλλακτικές όωπς C#, Java, Python), σε web apps όχι, σε game engines ναι (αν και στις περισσότερες πάλι είναι προτιμώτερες εναλλακτικές όπως C# σε unity. Άρα που ακριβώς είναι το killer case της C++ για έναν σύγχρονο developer εκτός από πχ systems programming, drivers και high performance computing? Και για εκεί έρχονται γλώσσες όπως Rust που θα πάρουν μεγάλο μερίδιο στην πίτα.

Η γνώμη μου είναι η εξής: If you wonder if you need C++, you don't. People who actually need it know with certainty that they need it, and don't need an explanation about why.

 

Πάντως η Unity3D χρησιμοποιεί τη C# για το scripting, για να προγραμματίζουν με αυτή οι τελικοί χρήστες, οι game developers.

Το runtime της και ο editor όμως είναι γραμμένα σε C++.

 

Στο χώρο του ελεύθερου λογισμικού θα βρεις πολλά desktop apps γραμμένα σε C/C++.

Ο μόνος λόγος που δεν τρέχω για OS συνδιασμό (freeBSD Kernel + custom user space) είναι επειδή πρέπει να μάθω C++ και το αφήνω συνέχεια για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι για ποια πράγματα ως επί το πλείστον χρησιμοποιείται στην πράξη η καθεμία.  

 

https://github.com/trending/c++

 

Για όλα τα παραπάνω...

 

Μιλάμε για δύο απ' τις πιο δημοφιλείς γλώσσες εκεί έξω με ιστορία και ωριμότητα δεκαετίων. Άλλο να λέει κανείς ότι κάποιος αρχάριος θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσει με κάτι πιο φρέσκο και άλλο ότι δε χρησιμοποιούνται πουθενά. Ιστορικά από την εμφάνιση της C και μετέπειτα και της C++ έχουν εμφανιστεί γλώσσες που βρέθηκαν στην ακμή τους και πλέον πέρασαν στην κατηφόρα, με τις C και C++ όμως να παραμένουν ακόμα στην κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε και το πεδίο των Computer Graphics, όπου χρησιμοποιείται σχεδόν εξ ολοκλήρου C++. 

 

Γενικά, για game engines.

 

Oλα τα games, είτε μιλάμε για κονσόλες είτε για PC, τρέχουν σε μηχανές γραμμένες σε C++ (οι οποίες κατα πάσα πιθανότητα χρησιμοποιούν πολλές βιβλιοθήκες γραμμένες σε C).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...