Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gRim είπε

Συμφωνώ ότι η μείωση τιμής είναι αρκετά καλή για τους καταναλωτές δεν το αμφισβητώ αλλά δεν είναι καλό για όσους αγόρασαν το κινητό νωρίς ή εκτός skroutz από μεγάλες αλυσίδες πχ λόγω επιδότησης όπου εκεί χάνει αρκετά την μεταπωλητική του αξία.

λες να νοιαζει στον περισσοτερο κοσμο αν οι λιαπηδες,εφετσιδες που το θελουν την πρωτη μερα στην καφετερια το πληρωσουν ακριβα?ευτυχος που δινεται η δυνατοτητα στους περισσοτερους να παρουν μια ναυαρχιδα χωρις να χρειαστει να αποχωριστουνε ενα νεφρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gRim είπε

For the record αρχικά εγώ αναφέρθηκα γενικά στην τιμή μεταπώλησης των iphone συγκρίνοντας iphone 7 με s8 χωρίς να αναφερθώ στο πόσο πούλησε ένα μέλος το iphone 6s link. Συμφωνώ ότι η μείωση τιμής είναι αρκετά καλή για τους καταναλωτές δεν το αμφισβητώ αλλά δεν είναι καλό για όσους αγόρασαν το κινητό νωρίς ή εκτός skroutz από μεγάλες αλυσίδες πχ λόγω επιδότησης όπου εκεί χάνει αρκετά την μεταπωλητική του αξία.

+1

Το ειπαμε και προηγουμενως:

14 ώρες πριν, haHa είπε

Αυτο ειναι το πολυ θετικο με τα περισσοτερα κινητα:

οτι πεφτει πολυ γρηγορα η τιμη αγορας τους και ετσι ο περισσοτερος κοσμος τα αγοραζει σε χαμηλοτερες τιμες.

Για τους λιγους που αγοραζουν day one τα κινητα, δεν συμφερει γιατι πεφτει το πρωτο 2μηνο αρκετα η αξια τους.

και

13 ώρες πριν, haHa είπε

Οσο για την εξελιξη τιμης , τα ειπαμε:

μακαρι τα κινητα να χανουν οσο γινεται περισσοτερη αξια το πρωτο διμηνο.

Οι λιγοι που αγοραζουν day one θα ειναι ξενερωμενοι, αλλα οι περισσοτεροι που αγοραζουν τον υπολοιπο καιρο κινητα θα ειναι κερδισμενοι.

 

Βεβαια και εδω υπαρχει το fallacy που μερικοι φθανουν να θεωρουν αρνητικο οτι πεφτει η τιμη . Φυσικα και δεν ειναι, μακαρι πχ να επεφτε αντιστοιχα και η τιμη μιας mercedes απο τα 60.000€ στα 40.000€ σε 2 μηνες.

 

Αλλα αυτα ειναι common fallacy. Εδω ο zaytsev θεωρει πχ οτι πουλωντας το iPhοne 6s plus των 950€ 2 χρονια αργοτερα στα 370€ δειχνει οτι κρατησε καλα την αξια του, εχοντας χασει 61% της αξιας και 580€.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gRim είπε

Όσο αναμενόμενο ήταν να παραμένουν τα περι ανακριβειών που κατηγόρησες εμένα γιατί δεν θυμόσουν τι είχες γράψει..δεν πειράζει προχωράμε...

Επειδη βλεπω οτι επιμενεις.

Εδω τι εγραψες:

3 ώρες πριν, gRim είπε

Το πρόβλημα μου δεν ήταν στο να σχολιάσει ο hahA πόσο πούλησε τη συσκευή του ο zaytsev και να τον κρίνει αλλά στην λογική του ότι αφού το πούλησε τόσο ο zaytsev είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!

Δεν εγραψα πουθενα οτι "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" 

Ακομα και η εικονα που παραθετεις, δεν γραφει πουθενα οτι "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" :

Screen Shot 5.png

Βλεπεις λοιπον οτι πουθενα δεν εγραψα οτι "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" .

Ειπα οτι απλα ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα του zaytsev στο οποιο μαλιστα φαινεται το fallacy που πεφτουν αρκετοι. 

 

Οπως και να εχει, εαν σε ενοχλησε οτι ειπα πως ειναι ανακριβεια αυτο που ισχυριστηκες οτι ειπα( "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" ), το ανακαλω γιατι δεν θελω να δημιουργω εντασεις.

Ακομα και αν ο συνομιλητης μου γραφει για ανυπαρκτες πιρουετες και μαγειρεματα, επειδη ο ιδιος εχει λαθος στοιχεια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, slk200gr said:

λες να νοιαζει στον περισσοτερο κοσμο αν οι λιαπηδες,εφετσιδες που το θελουν την πρωτη μερα στην καφετερια το πληρωσουν ακριβα?ευτυχος που δινεται η δυνατοτητα στους περισσοτερους να παρουν μια ναυαρχιδα χωρις να χρειαστει να αποχωριστουνε ενα νεφρο

Δεν διαφωνούμε και να πω την αλήθεια ενώ στην αρχή μου φαινόταν αστείο άρχισα να προβληματίζομαι βλέποντας την αγωνία και τον φόβο κάποιων μήπως αργούσαν να αποκτήσουν το iphone X παρακαλώντας να δώσουν 1200 ευρώ. Δεν συμφωνώ πάντως με αυτούς τους χαρακτηρισμούς γιατί καθένας έχει την καψούρα του και πράγματα με τα οποία ασχολούμαστε εμείς και αφιερώνουμε χρόνο και χρήμα σε κάποιον άλλο θα φαίνονται γελοία..επίσης η κουβέντα ήταν για τη μεταπώληση και όχι το πόσο αξίζει κάποιος να αγοράσει μία τόσο ακριβή συσκευή day one ή αργότερα.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gRim είπε

Δεν διαφωνούμε και να πω την αλήθεια ενώ στην αρχή μου φαινόταν αστείο άρχισα να προβληματίζομαι βλέποντας την αγωνία και τον φόβο κάποιων μήπως αργούσαν να αποκτήσουν το iphone X παρακαλώντας να δώσουν 1200 ευρώ. Δεν συμφωνώ πάντως με αυτούς τους χαρακτηρισμούς γιατί καθένας έχει την καψούρα του και πράγματα με τα οποία ασχολούμαστε εμείς και αφιερώνουμε χρόνο και χρήμα σε κάποιον άλλο θα φαίνονται γελοία..

δεν τους κατηγορησα και εγω εχω αγορασει one day αρκετες φορες απλα ειπα οτι δεν νοιαζεται ο περισσοτερος κοσμος για αυτους ,οι χαρακτηρισμοι βεβαια δεν απεχουν απο την πραγματικοτητα κατι τετοιο πρεπει να εισαι διοτι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης που πρεπει να το παρεις την πρωτη μερα  (εγω οταν τα επαιρνα  απλα δεν με ενδιεφερε ποσο θα χασω μαλλον στην πρωτη κατηγορια ημουν:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, haHa said:

Επειδη βλεπω οτι επιμενεις.

Εδω τι εγραψες:

Δεν εγραψα πουθενα οτι "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" 

Ακομα και η εικονα που παραθετεις, δεν γραφει πουθενα οτι "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" :

Screen Shot 5.png

Βλεπεις λοιπον οτι πουθενα δεν εγραψα οτι "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" .

Ειπα οτι απλα ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα του zaytsev στο οποιο μαλιστα φαινεται το fallacy που πεφτουν αρκετοι. 

Οπως και να εχει, εαν σε ενοχλησε οτι ειπα πως ειναι ανακριβεια αυτο που ισχυριστηκες οτι ειπα( "είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!" ), το ανακαλω γιατι δεν θελω να δημιουργω εντασεις.

Ακομα και αν ο συνομιλητης μου γραφει για ανυπαρκτες πιρουετες και μαγειρεματα, επειδη ο ιδιος εχι λαθος στοιχεια.

Το ότι χρησιμοποίησες αυτό το παράδειγμα μόνο και όχι άλλα στοιχεία ως αντεπιχείρημα εγώ το εξέλαβα έτσι. Επίσης, τα περί μαγειρέματος και κολοτούμπας ειπώθηκαν ως απάντηση σε ένα μέλος που έβλεπε στρατόπεδα, κολοτούμπες κτλ. Εάν πίστευα κάτι τέτοιο θα στο έλεγα το βράδυ που κάναμε τη συζήτηση αλλά δεν θεώρησα σημαντική την διαφορά 30, 60 ευρώ ή όσο είναι τέλος πάντων η τιμή τραγικό γεγονός για να το κάνω ζήτημα. Όπως και να έχει για να ηρεμήσουμε ανακαλώ κι εγώ και προχωράμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εχει ενδιαφερον να δουμε ποσο θα πιανουν περιπου ως μεταχειρισμενα σε 1 ή 2 χρονια και ποσο θα κοστιζει ουσιαστικα η αλλαγη σε καινουριο μοντελο:

1) iPhone 8 Plus 64GB αγορασμένο για 870€ τον Ιανουαριο 2018(3.5 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wI2ZM.png

 

2) iPhone 8 Plus 256GB αγορασμένο για 1075€ τον Ιανουαριο 2018(3.5 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wI3zr.png

 

3) iPhone X 64GB αγορασμένο για 1150€ τον Ιανουαριο 2018(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wI4R1.png

 

4) iPhone X 256GB αγορασμένο για 1360€ τον Ιανουαριο 2018(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wJfa0.png

 

5) LG G6 αγορασμένο για 430€ τον Ιουνιο 2017(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wOX98.png

 

6) Galaxy S8 αγορασμένο για 580€ τον Ιουνιο 2017(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wOWDoN.png

 

7) Galaxy S8+ αγορασμένο για 697€ τον Ιουνιο 2017(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wOW2X.png

 

8) Note 8 αγορασμένο για 890€ τον Δεκέμβριο 2017(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wOVmk.png

 

Ας βάλουμε και τα pixel, που επειδη δεν ειναι δημοφιλη και δεν ερχονται ουσιαστικα επισημα στην Ελλαδα εχουν υψηλες τιμες που δεν πεφτουν και ειναι μαλλον οτι χειροτερο απο αποψη μεταπωλητικης αξιας, ακριβως το αντιθετο απο τα nexus που αντικατεστησαν.

9) Google Pixel 2 αγορασμένο για 760€ τον Ιανουάριο 2018(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wTAmQ.png

10) Google Pixel 2 XL αγορασμένο για 1050€ τον Ιανουάριο 2018(2 μηνες μετα την κυκλοφορια του)

H1wUaWS.png

Όλες οι τιμές ειναι οι χαμηλότερες από το skroutz ~2 μήνες μετά την κυκλοφορία του εκάστοτε μοντέλου, με εξαίρεση το iPhone 8 Plus που η τιμή του είναι 3 μήνες μετά.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι λίγο επιπόλαιη η προσέγγιση "είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή ένα προϊόν τεχνολογίας να χάνει γρήγορα την αξία του". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τους μηχανισμούς της αγοράς και το πώς τελικά, σε βάθος χρόνου, ΔΕΝ είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή κάτι τέτοιο...

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Είναι λίγο επιπόλαιη η προσέγγιση "είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή ένα προϊόν τεχνολογίας να χάνει γρήγορα την αξία του". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τους μηχανισμούς της αγοράς και το πώς τελικά, σε βάθος χρόνου, ΔΕΝ είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή κάτι τέτοιο...

Αν το κανει ενας εχεις δικηο αν το κανουν το 99%ι ναι ειναι προς συμφερον του καταναλωτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

Αν το κανει ενας εχεις δικηο αν το κανουν το 99%ι ναι ειναι προς συμφερον του καταναλωτή 

Εννοείς, να συμφωνήσουν όλοι οι κατασκευαστές να ρίξουν τις τιμές όλων των προϊόντων τους ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Εννοείς, να συμφωνήσουν όλοι οι κατασκευαστές να ρίξουν τις τιμές όλων των προϊόντων τους ταυτόχρονα;

Εννοώ  οτι μονο η apple το κανει ,ελεος πιά, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εδωσε ενας συναδελφος να "παιξω" λιγο με το δικο του X και μου εκανε εντυπωση ποσο πολυ γλυστραει αυτο το πραμα. ναι οκ premium κατασκευη, στιβαρη κλπ αλλα αυτο το πραμα γλυστραει σα το διαολο! πρεπει να το "ντυσεις" για να μη το κλαις..και οι αλλοι κατασκευαστες βεβαια δε πανε πισω με τα "premium" μοντελα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, duende είπε

μου εδωσε ενας συναδελφος να "παιξω" λιγο με το δικο του X και μου εκανε εντυπωση ποσο πολυ γλυστραει αυτο το πραμα. ναι οκ premium κατασκευη, στιβαρη κλπ αλλα αυτο το πραμα γλυστραει σα το διαολο! πρεπει να το "ντυσεις" για να μη το κλαις..και οι αλλοι κατασκευαστες βεβαια δε πανε πισω με τα "premium" μοντελα τους..

Η γυάλινη επιφάνεια φταίει υποθέτω. Αλλά αν δίνεις 1200€ για το Iphone X δεν νομίζω να ειναι και τόσο δύσκολο να πάρει κάποιος και μια θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Η γυάλινη επιφάνεια φταίει υποθέτω. Αλλά αν δίνεις 1200€ για το Iphone X δεν νομίζω να ειναι και τόσο δύσκολο να πάρει κάποιος και μια θήκη.

True

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...