Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση προς όλους του γονείς.


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ'αυτα και μ'αυτα χρειαζομαστε περισσοτερα childfree places :) απο σινεμα μεχρι ξενοδοχειακες μοναδες.

 

Γιατι οταν πληρωνω για μια υπηρεσια με καποιες συγκεκριμενες προδιαγραφες δεν βλεπω τον λογο να ανεκτω την παρουσια παιδιων που ουρλιαζουν εχοντας διπλα τους γονεις που κανουν τα στραβα ματια κ εχουν χεσμενο τον υπολοιπο κοσμο. Σεβασμος στους γυρω μας λεγεται. Αν το παιδι σου δεν μπορει να φερθει σωστα κ δεν μπορεις να το συνεφερεις τοτε παρτο και φυγε. Και αμα το καταφερεις και συνελθει γυρνα πισω.

 

Το αλλο που δεν θα καταλαβω ποτε ειναι γιατι μερικοι πηγαινουν τα παιδια τους σε μερη και θεαματα που ειναι ακαταλληλα για την ηλικια τους...και αυτα τα καημενα δεν θα περασουν καλα αλλα και ολοι εμεις οι ατυχοι που θα τα εχουμε να γκρινιαζουν διπλα μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

'Εχω πάει σε πολλές συναυλίες με παιδάκια και δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ. 'Ισα ισα που περιμενω η συναυλια να τα ενοχλει, με τον τοσο δυνατο ήχο και τα ντουμάνια. Που τα πετυχαίνετε και σας ενοχλούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν αναφερομαι τοσο σε συναυλίες (σε αυτες που παω δεν εχει παιδακια ευτυχως) οσο σε σινεμα κ ξενοδοχεια. Εκει απειρες φορες εχω πετυχει ενοχλητικά σκηνικα. Απλα οι γονεις δεν σεβονται τον υπολοιπο κοσμο. Δεν τα βαζω με τα παιδια αλλα με καποιους ανευθυνους γονεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι γονιος και μαλλον ουτε προκειται να γινω αλλα απο αυτα που ζω απο τα ανηψια ειναι οτι τα παιδια ειναι απροβλεπτα. 

Εκει που νομιζεις οτι εχεις βρει κατι που θα τα κανει να ειναι cool και να μην σε πρηζουν ξαφνικα βαριουνται και θελουν κατι αλλο. Οποτε στις περισσοτερες των περιπτωσεων μαλλον καταλαβαινω τους γονεις.

Τωρα υπαρχουν και οι ηλιθιοι ελληναρες που νομιζουν οτι τα παιδια τους ειναι ακομα ενα πραγμα που πρεπει να επιδειξουν.

 

Η κατασταση με τα παιδια ειναι αφορητη σε πτηση, εχω τυχει 8 μελης οικογενεια με σχετικα νεα παιδια, και το 3 ωρο της πτησης μου φανηκε αιωνας, πραγματικα πονοκεφαλος με επιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αυτα και μ'αυτα χρειαζομαστε περισσοτερα childfree places :) απο σινεμα μεχρι ξενοδοχειακες μοναδες.

 

Γιατι οταν πληρωνω για μια υπηρεσια με καποιες συγκεκριμενες προδιαγραφες δεν βλεπω τον λογο να ανεκτω την παρουσια παιδιων που ουρλιαζουν εχοντας διπλα τους γονεις που κανουν τα στραβα ματια κ εχουν χεσμενο τον υπολοιπο κοσμο. Σεβασμος στους γυρω μας λεγεται. Αν το παιδι σου δεν μπορει να φερθει σωστα κ δεν μπορεις να το συνεφερεις τοτε παρτο και φυγε. Και αμα το καταφερεις και συνελθει γυρνα πισω.

 

Το αλλο που δεν θα καταλαβω ποτε ειναι γιατι μερικοι πηγαινουν τα παιδια τους σε μερη και θεαματα που ειναι ακαταλληλα για την ηλικια τους...και αυτα τα καημενα δεν θα περασουν καλα αλλα και ολοι εμεις οι ατυχοι που θα τα εχουμε να γκρινιαζουν διπλα μας.

 

Υπάρχουν παιδιά που μπορούν να κάτσουν ήρεμα και το κάνουν (φυσικά ειναι εντελως απροβλεπτα), υπάρχουν και μεγάλοι που σε τέτοιους χόρους συμπεριφέρονται σαν 3χρονα. Λοιπόν, περισσότερο με ενοχλουν οι μεγάλοι κάφροι, παρά τα 3χρονα.

 

Η συναυλία ειναι ανοιχτή σε όλους και είστε υποχρεωμένοι να ανεχτειτε τα πιτσιρίκια, όπως ακριβως τα ανέχεστε στη γενική σας καθημερινότητα, είτε από τον απέναντί σας, είτε αν μένετε κοντά σε σχολεία ή παιδική χαρά, είτε αν ειστε σε καφετέρεια.

 

Κι εγω ειμαι υποχρεωμένος να ανεχτώ το ξεπόρδισμα του μπροστά μου, το αν βρωμάει επειδη δεν έχει πλυθεί, το αν τρώει ντορίτος με τυρί που μου φέρνουν αηδία αν δε τα τρώω εγω ( :P )

 

Όλοι πληρώνουν. Αν οι διοργανωτές δεν έχουν συγκεκριμένους κανονισμούς, υπάρχει η πιθανοτητα να τα δειτε αυτά αν και γενικότερα συμφωνώ με το point σου, πως ειναι λάθος των γονιών να φέρουν παιδάκια σε τέτοιους χωρους αφου ξέρουν οτι θα βαρεθουν.

 

Δεν χρειαζόμαστε περισσότερους παιδότοπους. Παλιά ειχαμε μονο παιδικές χαρές και γειτονιές. Τωρα οι γειτονιές ειναι απαγορευτικές επειδή επικράτησε ο νόμος του σπαστικού γείτονα που τον ενοχλουσαν τα πάντα. Και το χειρότερο ξέρεις ποιο ειναι? Οτι αυτοι που ενοχλουνται δεν ειναι οι 60-70άριδες όπως παλιά. Ειναι οι 20-30άρηδες. Γενικά οι χώροι που ένα παιδί μπορει να εκτονωθει έχουν περιοριστεί. Ακομα και το σπιτι αποτελεί επικινδυνο μέρος διοτι ενοχλουνται οι γυρω. Οι παιδότοποι επισης ειναι μέρος που πρέπει να ακολουθουν κανονισμους. Καμια σχέση με εμάς παλαιότερα που κάναμε οτι θέλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε παιδια, να τα μαζευετε κιολας, ηρεμα και ωραια :)

Εγω να προσθεσω και σε χωρα του εξωτερικου. Πχ κουβαλαει ο αλλος τα κουτσουβελα στην Βενετια λες και καταλαβαινουν τιποτα. Ή σε μουσεια, μια απο τα ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για συναυλια κλασσικης μουσικης, ναι, θα με ενοχλησει ΠΟΛΥ αν αντι για το βιολι ακουγονται παραπανω τα ουρλιαχτα κ κλαματα παιδιων. Πολυ περισσοτερο θα ενοχλησει βεβαια τους ιδιους τους μουσικους. Αν μιλαμε για συναυλια πχ ποπ μουσικης εκει ετσι κι αλλιως ολων οι φωνες καλυπτονται απο την πολυ δυνατη ενταση οποτε κομπλε.

 

Οι γειτονιες προφανως και δεν ειναι απαγορευτικες για να παιζουν τα παιδακια σας. Αρκει να σεβονται τον νομο περι κοινης ησυχιας (και τις υπολοιπες ωρες οι γονεις τους να τα εχουν διδαξει οτι υπαρχουν και ορια, δεν σημαινει οτι ειναι οκ να κανουν σαν ουγκανοι).

 

Και οι 30αρηδες που λες ισως ενοχλουνται διοτι γυρνανε σπιτι τους μετα απο 12ωρο δουλειας κ μιζεριας και ειναι το μερος που ελπιζουν να τους προσφερει καποιες στιγμες χαλαρωσης μεχρι να ξαναβουτηξουν στο τρεξιμο κ στην ρουτινα. Ποιος ειναι αυτος που γουσταρει να γυριζει σπιτι κομματια απ'τη δουλεια και επι 5 ωρες να προσπαθει να κλεισει ματι αλλα να μην μπορει επειδη ο απο πανω δεν εχει μαθει στα παιδια του να παιζουν και χωρις ουρλιαχτα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε παιδια, να τα μαζευετε κιολας, ηρεμα και ωραια :)

Εγω να προσθεσω και σε χωρα του εξωτερικου. Πχ κουβαλαει ο αλλος τα κουτσουβελα στην Βενετια λες και καταλαβαινουν τιποτα. Ή σε μουσεια, μια απο τα ιδια.

Γιατί δεν βλέπουν τα παιδιά, τυφλά είναι; Τη πρώτη φορά που πήγα στη Βενετία ήμουν 4 και μια χαρά καταλάβαινα και μια χαρά πέρασα και θα θυμάμαι και για πάντα το ταξίδι. Δεν έχουν νοητική στέρηση τα παιδιά λόγω ηλικίας.

 

Όσον αφορά τα μουσεία πάλι είναι ανάλογα το παιδί, σε κάποια αρέσουν, και σε κάποια όχι. Αλλά είναι καλό οι γονείς να προσπαθούν να διαπεδαγωγήσουν τα παιδιά τους, και τα μουσεία προτείνονται για αυτόν τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για συναυλια κλασσικης μουσικης, ναι, θα με ενοχλησει ΠΟΛΥ αν αντι για το βιολι ακουγονται παραπανω τα ουρλιαχτα κ κλαματα παιδιων. Πολυ περισσοτερο θα ενοχλησει βεβαια τους ιδιους τους μουσικους. Αν μιλαμε για συναυλια πχ ποπ μουσικης εκει ετσι κι αλλιως ολων οι φωνες καλυπτονται απο την πολυ δυνατη ενταση οποτε κομπλε.

 

Οι γειτονιες προφανως και δεν ειναι απαγορευτικες για να παιζουν τα παιδακια σας. Αρκει να σεβονται τον νομο περι κοινης ησυχιας (και τις υπολοιπες ωρες οι γονεις τους να τα εχουν διδαξει οτι υπαρχουν και ορια, δεν σημαινει οτι ειναι οκ να κανουν σαν ουγκανοι).

 

Και οι 30αρηδες που λες ισως ενοχλουνται διοτι γυρνανε σπιτι τους μετα απο 12ωρο δουλειας κ μιζεριας και ειναι το μερος που ελπιζουν να τους προσφερει καποιες στιγμες χαλαρωσης μεχρι να ξαναβουτηξουν στο τρεξιμο κ στην ρουτινα. Ποιος ειναι αυτος που γουσταρει να γυριζει σπιτι κομματια απ'τη δουλεια και επι 5 ωρες να προσπαθει να κλεισει ματι αλλα να μην μπορει επειδη ο απο πανω δεν εχει μαθει στα παιδια του να παιζουν και χωρις ουρλιαχτα;

Μα θα είναι ολίγον βλαμμένος αυτός που θα πάει το 3χρονο σε συναυλία κλασσικής μουσικής. Εκτός αν μιλάμε για 3χρονο θαύμα.

 

Οι γειτονιες δεν υφίστανται πλέον. Το ανέφερα ως κατάντια όχι ως γεγονός. Αν σε ενοχλεί παιδί σε γειτονιά θα είναι από κάνα μπαλκόνι. Το πρόβλημα είναι ότι σε ενοχλεί. Όχι εσένα γενικότερα.

 

Κι εγώ δουλεύω 12 ώρες αλλά δε με ενοχλούν τα παιδιά. Εκτός αν βαράνε στις 12 το βράδυ πράγμα που δε συμβαίνει συχνά. Σε πολη ζω όχι σε μονοκατοικία στη μέση του πουθενά.

Και εφόσον δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας τα από πάνω θα ουρλιάζουν όπως ούρλιαζα κι εγώ μικρός κι εσύ και κανέναν δεν ενοχλούσες παρόλο που κ τότε εργάζονταν 12 ώρες.

 

Σημειωτέων δεν ανέφερα ότι έχω παιδιά :)

Μαζι σου είμαι αλλά επίσης δεν έχω ξεχάσει κ πως έπαιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) gas στο χαλαω αλλα δεν ημουν ποτε στην κατηγορια παιδιων που ουρλιαζαν οταν επαιζαν ή δεν φερονταν σωστα σε μερη οπως σουπερμαρκετ κλπ. Και πριν πεταχτει καποιος και πει 'και πού το θυμασαι οτι ησουν ετσι', ευτυχως υπαρχουν γονεις/συγγενεις/φιλοι που με εζησαν απο μωρο και θυμουνται αυτοι το πως εκανα όταν ημουν νηπιο.

Οποτε ισως και γι'αυτο να εχω περισσοτερες απαιτησεις οσον αφορα την συμπεριφορα των παιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κοπέλα για αυτό. Τα αγόρια παίζουν γκαριζοντας κατά βάση.

Επι της ουσίας γονιός που φέρνει παιδί σε συναυλία κλασσικής μουσικής ωφελεί να το κάνει να ηρεμεί.

Στα υπόλοιπα ας γκαρίζουν οσο θέλουν. Όσο δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας δεν μπορούμε να πούμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κοπέλα για αυτό. Τα αγόρια παίζουν γκαριζοντας κατά βάση.

Επι της ουσίας γονιός που φέρνει παιδί σε συναυλία κλασσικής μουσικής ωφελεί να το κάνει να ηρεμεί.

Στα υπόλοιπα ας γκαρίζουν οσο θέλουν. Όσο δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας δεν μπορούμε να πούμε κάτι.

Μάλλον δεν έχεις ακούσει 3χρονο κοριτσάκι να δείχνει πόσο μπορεί να τσιρίξει :lol:
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι δύσκολο να ελέγξεις παιδιά προσχολικής ηλικίας είναι σίγουρο.

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να γίνεται σωστά αυτός ο έλεγχος ώστε τα παιδιά να μαθαίνουν κάποιους κανόνες και να αρχίζουν να φτιάχνουν χαρακτήρα και επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...