Προς το περιεχόμενο

Χάκερ "έκρυψαν" malware στο CCleaner


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στο linux θέλει προσοχή, ειδικά αν κάποιοι devs και admins είναι απρόσεκτοι, πχ το malware με το Mint ή το hack στο kernel.org με root access.

 

Γενικά θέλει προσοχή ανεξαρτήτως λειτουργικού.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα αυτό δεν έχει σχέση με το λειτουργικό hacker απλά παραβιάσανε την σελίδα του mint και βάλανε δικό τους πειραγμένο iso για download... (το οποίο παρεμπιπτόντως πάντα μπορείς να τσεκάρεις το hash του για να καταλάβεις αν είναι γνήσιο ή όχι)

 

όσοι είχαν λειτουργικό mint δεν επηρεάστηκαν με κάποιο τρόπο.

 

Τέλος το ίδιο ισχύει και με το kernel.org χακαρανε τον server και στις δύο περιπτώσεις η επίθεση έγινε αντιληπτή άμεσα και πάρθηκαν τα απαραίτητα μέτρα..

 

Είναι άσχετο όμως γιατι άλλο να προσπαθεί μια ομάδα ή κάποιος  να σου κάνει επίθεση στον server ή την σελίδα σου για  να σε χακάρει και άλλο να κολλήσεις ιό στο PC σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε κάθε λίγο στο exploit-db βλέπουμε θαύματα και πράγματα και για linux... Κανεί υπερβολές. Εάν είσαι κάγκουρας θα φας και ransomware και hack και ιούς και θα γίνεις και zombie σε botnet. Μάθετε σωστές πρακτικές και μην κρύβεστε πίσω από το δάκτυλο σας. Btw, το Wannacry το λειτουργησα και κανει encrypt και τα linux εαν εχετε το Wine πανω. Yep, Windows exclusive ransomware στα Linux.
 
Επίσης αυτά τα προγράμματα όπως το CCleaner καλύτερα να κατεβαίνουν portable. Το portable version του ήταν μια χαρά. Και ναι, βοηθα, ειδικά με το custom winapp2.ini είναι ότι πρέπει για καθαρισμό του συστήματος.
 
Και για τον άλλο που μιλα για MAC, είναι ίσως οι πιο άσχετοι στα PC χρηστες αυτοί της Apple.. Ευτυχώς που τους αρέσει η κλεισούρα του MAC και το ξέρει και η Apple, ότι εάν το ανοίξει λίγο και υπάρχουν περισσότερα attack vectors, θα γίνει τις πουτ@ν@ς στα MAC.
Καλύτερα τους αμόρφωτους στα PC να τους κρατούμε κλεισμένους σε ένα Nazi OS.

 

καμία σχέση... αν κάνει encrypt θα κάνει encrypt το emulated directory των windows και όχι κάποιο directory των linux χρειάζεται καταρχήν sudo για να πετύχει κάτι τέτοιο και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήταν τόσο "απλό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όχι και άσχετοι αυτοί που έχουν mac εγώ έχω γνωρίσει και άτομα που είναι σαίνια στη χρήση του Η/Υ και έχουν imac. :D

 

Εντάξει μπορεί να είναι λίγοι αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα

 

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως βάλανε το malware στο ccleaner;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 10 64bit ltsb ,διαβαζω την ειδηση κ αμεσως τρεχω το ccleaner να δω εκδοση αμεσως το defender το μπλοκαρει κ βγαζει ειδοποιηση για malware

 

δοκιμασα κανα 3 φορες κ παντα το ιδιο 

 

εριξα την καινουργια εκδοση απο πανω κ ελπιζω να φτιαχνει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 10 64bit ltsb ,διαβαζω την ειδηση κ αμεσως τρεχω το ccleaner να δω εκδοση αμεσως το defender το μπλοκαρει κ βγαζει ειδοποιηση για malware

 

δοκιμασα κανα 3 φορες κ παντα το ιδιο 

 

εριξα την καινουργια εκδοση απο πανω κ ελπιζω να φτιαχνει ετσι

windows 10 64bit ltsb

 

 

Μπορει να το βρηκε αλλα μετα την εγκατασταση. Τo θεμα ειναι να το βρει στην εγκατασταση και ΠΡΙΝ βρεθει το hack. Αν το βρηκε μετα, ειναι Μετα Χριστο Προφητης το Windows Defender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bitdefender μπλόκαρε την επίθεση αλλά εγώ νόμισα ότι ήταν false positive. Νόμισα λάθος.

 

εμένα προχτές μου έβγαλε το eset ένα warning και η αλήθεια είναι ότι έπαθα πλάκα γιατί δεν είχα κατεβάσει/προσθέσει κάτι τελευταία. είπα οκ, μάλλον τώρα βρήκαν τρόπο να το εντοπίσουν.

 

έλα ρε μλκα και πήγε το μυαλό μου στο ccleaner και σε ένα παιχνίδι (αφού αυτά είχα εγκαταστήσει τελευταία. και πάλι μέρες πριν). και δεν επαιζα ενα τζοκερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι ότι είχα ξεμείνει με την 5.32 που δεν είχε προβλήματα οπότε γλυτώσαμε, από εκεί και πέρα μια απεγκατάσταση και τέρμα πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος πρέπει το .exe του να περιλαμβάνει 32 και 64 bit έκδοση και σου εγκαθιστά αυτή που ταιριάζει με το λογισμικό σου

τελικά ισχύει ότι η 64 bit έκδοση δεν εγκαθιστούσε το malware;

 

αν έχει εγκατασταθεί το malware,λένε κάνε restore ή format

και όλους αυτούς τους κωδικούς που έχεις πληκτρολογήσει το επίμαχο διάστημα,σε sites,τράπεζες ή είναι αποθηκευμένοι στο σύστημα μέσω των αντίστοιχων προγραμμάτων,έχουν πρόβλημα ή δεν ξέρουν ούτε αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α ρε CCleaner, μας εκαψες.
 
Και ναι, ενα προγραμμα που καθαριζει με ενα click ολη τη σαβουρα (καθε ειδους temp files, cookies, logs, dumps κλπ κλπ) που μαζευεται στον δισκο, ειναι χρησιμο ακομα και αν εισαι super power user.

 

Και τι νομίζεις ότι καταφέρνεις με το να καθαρίζεις όλα αυτά που ανέφερες;

 

Το μόνο που έχει (ίσως) νόημα είναι να καθαρίσεις τα cookies (που το κάνει καλύτερα ο browser) αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι χάντρες για τους ιθαγενείς γιατί δεν επηρεάζουν καθόλου την λειτουργία του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι νομίζεις ότι καταφέρνεις με το να καθαρίζεις όλα αυτά που ανέφερες;

 

Το μόνο που έχει (ίσως) νόημα είναι να καθαρίσεις τα cookies (που το κάνει καλύτερα ο browser) αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι χάντρες για τους ιθαγενείς γιατί δεν επηρεάζουν καθόλου την λειτουργία του συστήματος.

 

 

Καλυτερα να μην απαντας εδω αν δεν γνωριζεις το θεμα.

 

Το ποιο δυνατο σημειο του προγραμματος ειναι το registry cleaner. Δεκαδες φορες μετα απο απο-εγκατασταση προγραμματος εισαι υποχρεωμενος να καθαρισεις το registry με το ccleaner (η αλλο). Γιατι αλλιως δεν μπορεις να ξαναεγκαταστησεις το προγραμμα η update του. Και δεν μιλαω για πειρατικα προγραμματα.

 

Ασε λοιπον τα περι ιθαγενών και απλα μην το χρησιμοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να μην απαντας εδω αν δεν γνωριζεις το θεμα.

 

Το ποιο δυνατο σημειο του προγραμματος ειναι το registry cleaner. Δεκαδες φορες μετα απο απο-εγκατασταση προγραμματος εισαι υποχρεωμενος να καθαρισεις το registry με το ccleaner (η αλλο). Γιατι αλλιως δεν μπορεις να ξαναεγκαταστησεις το προγραμμα η update του. Και δεν μιλαω για πειρατικα προγραμματα.

 

Ασε λοιπον τα περι ιθαγενών και απλα μην το χρησιμοποιεις.

Αν είσαι ακόμα με τα XP μπορεί.

 

Για πες μου όμως μερικά προγράμματα που δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις επειδή έχουν ξεμείνει μερικά κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ακόμα με τα XP μπορεί.

 

Για πες μου όμως μερικά προγράμματα που δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις επειδή έχουν ξεμείνει μερικά κλειδιά.

 

Να σου πω ενα. Comodo 10. Και δεν ειναι θεμα κλειδιων, ειναι αλλο θεμα που θα μας επαιρνε πολυ να το αναλυσω (εχει αναλυθει στο forum της Comodo). Και αλλα προγραμματα....

 

Επισης το CCleaner κανει ενα σωρο αλλα πραγματα και απορω πως τα παραβλεπεις και λες μονο για cookies. Μεχρι και ΑΣΦΑΛΗ και ΑΠΟΛΥΤΗ διαγραφη κανει στον Καδο σου.

 

Γιαυτο, φιλε μου, δεν γνωριζεις το θεμα που σχολιαζεις.

 

Παντα φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...