Προς το περιεχόμενο

DIY router - firewall


koufs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω αν το sophos μπορεί να χρησιμοποιήσει την ενσωματωμένη κάρτα του wifi, ίσως γίνεται ίσως όχι

 

εγώ το έχω

speedport OTE ως bridge <-> sophos XG <-> switch  και πάνω στο switch συνδέονται access point, υπολογιστής, NAS κλπ

όταν με γυσρίσουν σε voip θα πρέπει να δω πως θα το ενσωματώσω

 

 

αν έχεις κάποιο παλιό pc μπορείς με μία δεύτερη κάρτα δικτύου, να κάνεις πειράματα,

επίσης αν σκέφτεσαι για αγορά miniPC τσέκαρε πρώτα hardware requirements

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχω βρει ενα minipc με σελερον και 2 θυρες δυκτιου απο ιντελ,πιστευω θα κανει,αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειμαι voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο θέλεις να βάλεις; το pc το έχεις ή όχι; κάποια intel nics μπορεί να μην είναι συμβατά αναλόγως διανομής,

 

αν έχεις το pc οι δοκιμές είναι εύκολες

 

για το voip, σκέφτομαι να βάλω το speedport ppoe passthrough, για να έχει το voip μόνο (και ενδεχομένως και fon)

αλλοιώς έσω ένα παλιό fritz από HOL, που θα βάλω στο switch ή θα πάρω ένα φθηνό cisco ATA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/9347698/Shuttle-DS67U.html?from=account_notifications_price_drop

αυτο εβαλα στο ματι,απο το διαβασμα που εχω κανει μεχρι στιγμης το sophos φαινεται να ειναι πολυ πιο ευκολο στη χρηση σπο το pfsense

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό κοιτούσα και εγώ, αλλά μάλλον το ένα nic δεν είναι συμβατό, νομίζω το 219 αν θυμάμαι καλά

ότι και να στήσεις θέλει κάποιες γνώσεις δικτύου ή να θέλεις να μάθεις

 

το καλό με το sophos είναι ότι το 95% στήνεται με απλές επιλογές από μενού και κουμπιά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2018 στις 8:30 ΜΜ, koufs είπε

ευχάριστη έκπληξη η κατανάλωση του miniPC,

που είναι κατά κανόνα κάτω από 7 W

Ποια συσκευή είναι που έχει τόσο μικρή κατανάλωση (φαντάζομαι σε idle);

Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, το βέλτιστο που είδα ήταν κάπου στα 15W.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η κατανάλωση είναι στο 95% των πριπτώσεων που κοιτάω απο 6,3 έως 6,8 W,

με τη συνήθη χρήση από desktop, κινητά κλπ

 

πάνω από 7 W, και μέχρι 7,6 έχω δει μόνο όταν συνδέομαι στο web interface και βλέπω διάφορα reports και logs

η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ το περίμενα τόσο λίγο,

 

το μηχάνημα είναι αυτό

https://www.pondesk.com/product/Intel-Atom-E3845-4-LAN-AESNI-3G4G-Fanless-Firewall-Router_MNHO-048

δεν μπόρεσα να βρω κάποιο από μαγαζί εδώ

Επεξ/σία από koufs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IKARIWTHS   το πήρα από το παραπάνω link, δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο σε Ελλάδα

 

@Sheogorath  αναλόγως ποιο θα εγκαταστήσεις, πρέπει να το ψάξεις, αλλά και αναλόγως πόσους χρήστες και τι θα τρέχει (και ρούτερ και ΝΑΣ, μπορεί να έχουν είτε εύκολη είτε δύσκολη δουλειά να κάνουν , πχ πόσους χρήστες, ενεργοποίηση ή όχι virus scanning, https decrypting, αριθμός firewall rules κλπ)

αν το έχεις ήδη κάνε δοκιμές

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να αγοράσετε από την PONDESK

 

PONDESK πλοίο παγκοσμίως

45 λεπτά πριν, koufs είπε

@IKARIWTHS    I got it from the link above, I could not find something similar in Greece

@Sheogorath   depending on which one to install, you need to look for it, and also how many users and whats to run (and routers and NAS, they can have either easy or hard work to do, eg how many users, whether or not virus scanning, https decrypting , number of firewall rules etc)

if you have already done so

PONDESK πλοίο παγκοσμίως

Μπορείτε να αγοράσετε από την https://www.pondesk.com

Επεξ/σία από PONDESK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aφου θα εβαζα που θα εβαζα. σιγουρα θα εβαζα καποιο καλυτερο μηχανημα. Στο pfsense σιγουρα θα δυσκολευτει να παιξει παντως αυτο το μηχανακι.

Επεξ/σία από 2MikronS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pfsense θεωρείται ελαφρύτερο από το sophos XG νομίζω, εξαρτάται βέβαια από το πόσα πράματα έχεις ενεργοποιημένα στο καθένα,

πάντως το επίσημο hardware που πωλείται για pfsense, ξεκινά από αρκετά χαμηλότερες προδιαγραφές

 

προσωπικά δεν ήθελα να δώσω περισσότερα λεφτά και για μένα και πολλούς άλλους είναι υπεραρκετό

άλλωστε τα μικρότερα μοντέλα της sophos είναι χαμηλότερων προδιαγραφών και απευθύνονται σε εταιρικά περιβάλλοντα, καθώς θέλουν συνδρομές που κοστίζουν εκατοντάδες ευρώ το χρόνο

 

εδώ φαίνεται το cpu load του δικού μου, με ενεργοποιημένα web filter, application contron, intrusion prevention, scan HTTP κλπ

 

Screenshot_from_2018_03_02_20_33_48.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...