Προς το περιεχόμενο

προσοχή στά ρέστα ...


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πατέρας φίλου  μου ,γιατρός συνταξιούχος   τήν πάτησε μιά φοράγράφει σέ χαρτί τόν αριθμό κάθε χαρτονομίσματος ...ξεκινώντας από τό σπίτι του , καί εχει μεταδώσει καί σέ αλλους 

φίλους του συγγενείς του κλπ τής ηλικίας του (75 ετών) αυτή τήν κίνηση ...

 

Χμμμμ... δηλαδή.. Γραφω κάπου τον αριθμό ενος 50ευρου, πάω σε ενα μαγαζί, πληρώνω, παιρνω το προιόν και φεύγω. Στο καπάκι μπαίνει ενας φίλος - συνεργάτης μου και αγοραζει κάτι πολύ φθηνότερο με 3€, δινει 10ευρω και παιρνει ρεστα 7€. Επιτόπου λέει στον υπάλληλο "μα σας εδωσα 50€" - "οχι μου δώσατε 10€" λεει ο υπάλληλος... οπότε του ξαναλέει ο "φιλος", "μα δεν μπορει, εχω σημειωσει το νούμερο απο το 50ευρω επειδή είμαι ούφο και με κοροιδεύουν συνέχεια", του δειχνει το νούμερο απο το 50αρικο που έχω δώσει εγω πιό πριν... τσεκάρει το νούμερο ο υπάλληλος, ζηταει συγγνωμη, παιρνει 47€ πισω και φευγει.

Παλιό κόλπο απατεώνων που το ξέρουν οι περισσότεροι που ασχολούνται με ταμείο, και μόνο σε καλό δεν θα οδηγήσει αν το χρησιμοποιεί κάποιος.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε στον Αγ.Βασιλειο έναν με μια καντίνα ο οποίος 3 φορές που είχα πάει στο παρελθόν για τσιγάρα και τις 3φορες έδινε λάθος ρέστα.

Δεν ξανά πάτησα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγαλες συναλλαγες μεχρι και 100 ευρω παραπανω μου εχουν δωσει. Αρκετες φορες εχουν προσπαθησει να με κλεψουν φυσικα, ειδικα στα περιπτερα, ειναι κουτοπονηροι. Το κανουν επιτηδες οι βλαχοι.

Και σε ενα φαρμακειο σχετικα προσφατα, μου δωσαν 10 ευρω παραπανω, τα εδωσα πισω μονος μου.

Σε ταξι με εχουν κλεψει, πριν πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... δηλαδή.. Γραφω κάπου τον αριθμό ενος 50ευρου, πάω σε ενα μαγαζί, πληρώνω, παιρνω το προιόν και φεύγω. Στο καπάκι μπαίνει ενας φίλος - συνεργάτης μου και αγοραζει κάτι πολύ φθηνότερο με 3€, δινει 10ευρω και παιρνει ρεστα 7€. Επιτόπου λέει στον υπάλληλο "μα σας εδωσα 50€" - "οχι μου δώσατε 10€" λεει ο υπάλληλος... οπότε του ξαναλέει ο "φιλος", "μα δεν μπορει, εχω σημειωσει το νούμερο απο το 50ευρω επειδή είμαι ούφο και με κοροιδεύουν συνέχεια", του δειχνει το νούμερο απο το 50αρικο που έχω δώσει εγω πιό πριν... τσεκάρει το νούμερο ο υπάλληλος, ζηταει συγγνωμη, παιρνει 47€ πισω και φευγει.

Παλιό κόλπο απατεώνων που το ξέρουν οι περισσότεροι που ασχολούνται με ταμείο, και μόνο σε καλό δεν θα οδηγήσει αν το χρησιμοποιεί κάποιος.

Οντως ειναι παλιο κολπο,αλλα το ξερουν οι παλιοι.

Αν το κανεις σε κανενα νεαρο δε θα παρει χαμπαρι τιποτα.

Απο την αλλη αν εισαι σιγουρος οτι ελαβες 100ρικο,εισαι σιγουρος.

Ειδικα εαν σου πει ο αλλος οτι το εχει σημειωμενο,πιο ευκολα υποψιαζεσαι τη βρωμοδουλεια παρα αλλαζεις γνωμη.

Αλλο κολπο ειναι αν δεις οτι ο αλλος δεν το εχει με τα ρεστα,να τον μπερδεψεις δινοντας του 20 ευρω και 1,40 ψιλα,μετα να του πεις κατσε δωσε μου πισω το 20ρι και να του δωσεις παλι καποιο κουλο συνδιασμο για να στα δωσει και καλα στρογγυλα.

Η μονη φορα που μπερδευτηκα εγω ετσι παντως,ηταν οταν μου εδωσαν ψιλα για να τους δωσω στρογγυλα χοντρα και μεσα ειχαν βαλει και το μπουρμπουαρ,ηταν πχ 11.70 και μου εδωσαν 22.20.

Σαστισα λιγο,ημουν και κουρασμενος,αλλα το καταλαβα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι παλιο κολπο,αλλα το ξερουν οι παλιοι.

Αν το κανεις σε κανενα νεαρο δε θα παρει χαμπαρι τιποτα.

Απο την αλλη αν εισαι σιγουρος οτι ελαβες 100ρικο,εισαι σιγουρος.

Ειδικα εαν σου πει ο αλλος οτι το εχει σημειωμενο,πιο ευκολα υποψιαζεσαι τη βρωμοδουλεια παρα αλλαζεις γνωμη.

Αλλο κολπο ειναι αν δεις οτι ο αλλος δεν το εχει με τα ρεστα,να τον μπερδεψεις δινοντας του 20 ευρω και 1,40 ψιλα,μετα να του πεις κατσε δωσε μου πισω το 20ρι και να του δωσεις παλι καποιο κουλο συνδιασμο για να στα δωσει και καλα στρογγυλα.

Η μονη φορα που μπερδευτηκα εγω ετσι παντως,ηταν οταν μου εδωσαν ψιλα για να τους δωσω στρογγυλα χοντρα και μεσα ειχαν βαλει και το μπουρμπουαρ,ηταν πχ 11.70 και μου εδωσαν 22.20.

Σαστισα λιγο,ημουν και κουρασμενος,αλλα το καταλαβα.

Για το τελευταίο που γράφεις, κανονικά πρέπει να σου πει δώσε μου 10€ ρέστα, για να είναι ξεκάθαρο ότι έχει υπολογίσει και τα tips και να μη ψάχνεται ο σερβιτόρος :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... δηλαδή.. Γραφω κάπου τον αριθμό ενος 50ευρου, πάω σε ενα μαγαζί, πληρώνω, παιρνω το προιόν και φεύγω. Στο καπάκι μπαίνει ενας φίλος - συνεργάτης μου και αγοραζει κάτι πολύ φθηνότερο με 3€, δινει 10ευρω και παιρνει ρεστα 7€. Επιτόπου λέει στον υπάλληλο "μα σας εδωσα 50€" - "οχι μου δώσατε 10€" λεει ο υπάλληλος... οπότε του ξαναλέει ο "φιλος", "μα δεν μπορει, εχω σημειωσει το νούμερο απο το 50ευρω επειδή είμαι ούφο και με κοροιδεύουν συνέχεια", του δειχνει το νούμερο απο το 50αρικο που έχω δώσει εγω πιό πριν... τσεκάρει το νούμερο ο υπάλληλος, ζηταει συγγνωμη, παιρνει 47€ πισω και φευγει.

Παλιό κόλπο απατεώνων που το ξέρουν οι περισσότεροι που ασχολούνται με ταμείο, και μόνο σε καλό δεν θα οδηγήσει αν το χρησιμοποιεί κάποιος.

Το χα δει στο baywatch αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Δηλαδη υπηρχαν τύποι που παρακολουθουσαν και την υπόθεση;

χαχαχα

Για το τελευταίο που γράφεις, κανονικά πρέπει να σου πει δώσε μου 10€ ρέστα, για να είναι ξεκάθαρο ότι έχει υπολογίσει και τα tips και να μη ψάχνεται ο σερβιτόρος :)

Μου το ειπε με καθυστερηση,οταν ειδε οτι αργουσα να στροφαρω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάω με το αμαξι, γιατί βαριέμαι να κουβαλώ μπετόνια

 

Ξέρεις τι κάνουν μα τα λεφτα που κλέβουν απο τα ρέστα; Αγοράζουν ομπρέλες θαλάσσης και βάζουν καβάτζες στις παραλίες

Ούτε κατάλαβα τι έγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα ερχονται πολυ συχνα στο μαγαζι ατομα με πλαστα κ λογω εμπειριας πλεον, τα αναγνωριζω απο τα 5 μετρα μακρια τα πλαστα.

 

χθες μου ετυχε το εξης κουλο:

ηρθε ενας κυριος κ ψωνιζει κατι πραγματακια κ μου δινει ενα 20αρικο πολυ καλης ποιοτητας. με το που το πιανω στο χερι κ βλεπω το υδατογραφημα κ το "20" που δεν ιριδιζε, του λεω ειναι πλαστο για αυτο κ αυτο τον λογο. μου λεει σοβαρα; ο φουρνος μου το εδωσε το μεσημερι κλπ κλπ. του απανταω να πας στον φουρνο να στο αλλαξει, μην το αφησεις ετσι.

 

Στο καπακι μετα απο λιγη ωρα, ερχεται μια ηλικιωμενη κυρια κ παει να πληρωσει με 20αρικο κ αυτη... θα ορκιζομουν οτι ειναι το ιδιο 20αρικο.. της λεω ειναι πλαστο. μου λεει αποκλειεται, απο τραπεζα το σηκωσα. κλπ κλπ... Προσωπικα δεν την πιστεψα. πιο πιθανο σεναριο βρισκω το να πηγε ο προηγουμενος στον φουρνο κ να τους το εδωσε πισω κ αυτοι να το πλασαραν στην γιαγια... κ αυτη για να καλυψει την "μαλακια" της, ειπε "μα αποκλειεται απο την τραπεζα το πηρα".

 

Επισης ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ οταν μπαινει γυφτος/γυφτισα στο μαγαζι... αν ειναι πανω απο 1, πεταξτε τις αμεσως εξω. καλα για 3-4+ δεν το συζητω. εχουν μπει σιγουρα για να κλεψουν. επισης κανουν "ταχυδακτυλουργικα" κολπα κ εξαφανιζουν χαρτονομισματα κ σου λενε μου εδωσες λαθος ρεστα, χαλασε μου αυτο, δωσε πισω αυτο, για να σε μπερδεψουν στα ρεστα.. Μην λυπηθειτε να τους βγαλετε εξω για να μην φανειτε κακοι... 11 στις 10 φορες θα μπουν για να σε κλεψουν με τον ενα η τον αλλον τροπο.

 

edit. οτι ναναι.. αλλο αρθρο διαβαζα, σε αλλο απαντησα τελικα, απο λινκ που ανοιξα απο το πρωτο αρθρο.. golden digger εγινα.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2017 στις 4:36 ΜΜ, apostol1s είπε

και εμεις ως πελατες πολλες φορες λεμε οτι δωσαμε παραπανω χρηματα και εαν το δεχτει ο ταμιας εχει καλα,δεν μας χαλαει καθολου να παρουμε παραπανω ρεστα.συνήθως σε νυχτερινα μαγαζια μπερδευω το 20ευρο με το 50ευρο για να βγαζω τα ποτα μου free και μετα κερναω ποτο την κοπελα

αποστολ1 λείπεις😘

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καμια φορα οταν παιρνω φαγητο σε ενα μαγαζι μου τυχαινει να μου δινουν κανα 50λεπτο παραπανω καταλαθος αλλα τους το δινω παντα πισω και τους λεω οτι μου εδωσαν παραπανω. Ειναι μεγαλη γυφτια να τα κρατησεις και ας ειναι και λιγα. Παντως εχουν παει να με κοροϊδεψουν οτι εδωσα 10€ π.χ και οχι τα 20 που ειχα δωσει. Φυσικα το πηρα χαμπαρι, απαιτησα τα ρεστα, τα πηρα και εφυγα😁.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φορα σε Jumbo Μεταμορφωσης το παληκαρακι στο ταμειο μου εδωσε λαθος ρεστα εις βαρος του που ηταν σχεδον το ...μεροκαματο του . Δεν θα ξεχασω την ματια ευχαριστιας που μου εριξε αλλά και τα ευχαριστώ του μολις αφου το τσεκαρα του το ειπα και διορθωσε το λαθος του .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...