Προς το περιεχόμενο

Ο παράδοξος “κβαντικός κόσμος” αποδεικνύει πως το σύμπαν δεν είναι μία προσομοίωση σε υπολογιστή


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΧΙΟΥΜΟΡ λεγεται αυτό φίλε μου. Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω μιας και δηλώνεις γνωστης. Εγώ απλά διασκέδασα την άγνοια μου και νιώθω χαρούμενος.

Καλό βράδυ και σε σένα!

Καλημέρα,

Κανένα πρόβλημα με το μήνυμα σου, ή το πρόσωπο σου, απλα μου ήρθε στο μυαλό η καθολική απαξίωση επιστημόνων και η θεοποίηση ηθοποιών και αθλητών.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι το αντικείμενο μου, απλα έχω διαβασει βιβλία και παρακολουθήσει μαθήματα, και βρίσκομαι σε καθημερινή επαφή με έναν κβαντικό φυσικό.

 

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πάει σε προσωπικό επίπεδο αυτό που έγραψα :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εδώ και χρόνια επιστήμονας εδώ στο ινσομνια. Μιλάμε για πόσα βράδια με σχόλια κτλ. Δεν μπορεί να έρχεται ο κάθε άσχετος από ότι ναναι πανεπιστήμιο να μου λέει πως έχουν τα πράγματα.

 

Troll mode off: φανταστικό άρθρο αν και κατάλαβα τα μισά. Πάντως η εποχή των κβαντικών υπολογιστών αναμένεται να είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λάβουμε υπόψη οτι ο ανθρώπινος εγκέφαλος (με την χρήση συγκεκριμένων περιφερειακών συστημάτων, όπως τα μάτια, τα αυτία κ.α) αντιλαμβάνεται περιορισμένης συχνότητας ήχους, κινήσεις και φάσματα καταλαβαίνουμε οτι υπάρχει τεράστια πιθανότητα ύπαρξης ΑΟΡΑΤΟΥ για εμάς κόσμου. Έστω δηλαδή οτι το εύρος συχνοτήτων (ακουστικών και οπτικών) ορίζει μια χωροχρονική διάσταση, την δική μας, δεν μπορούμε να αποκλίσουμε την ύπαρξη σωματιδίων-οργανισμών-νεφελωμάτων-ροών που για παράδειγμα κινούνται πιο γρήγορα από οτι μπορούμε να δούμε και άρα για εμάς φαντάζουν αόρατα. Αν θεωρήσουμε ότι κάποιες από τις επιδράσεις μιας άλλης διάστασης, εντοπίζονται σε όργανα στο δικό μας χωροχρονικό συνεχές ως παρεμβολές, τότε οι θεωρητικοί βρήκαν ότι δεν μπορεί να προέρχονται ακόμη και από έναν υπερυπολογιστή (κατασκευασμένο από ανθρώπινο χέρι φυσικά) λόγω της τυχαιότητας και της πολυπλοκότητας του μοντέλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το άρθρο.
http://advances.sciencemag.org/content/advances/3/9/e1701758.full.pdf
Ας με διαφωτίσει κάποιος και ας μου πει που ακριβώς αναφέρονται όλες αυτές οι σάλτσες του μεταφρασμένου άρθρου? Που ακριβώς μιλάει για matrix κλπ? Το μόνο που κάνουν είναι αποδείξουν ότι δεν γίνεται να κάνεις αρκετά καλό quantum Monte Carlo. Το ότι δεν γίνεται να προσομοιώσεις κβ. σύστημα αρκετά καλά σε κλασικό υπολογιστή το ξέρουμε από τον Feynman εδώ και 50 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε ένα μυρμήγκι πως βλέπει τον κόσμο μας ποσό λοιπόν ένας οργανισμός μικρότερος από αυτό ? Αυτός ο πλανήτης είναι απέραντος, έτσι ακριβώς είμαστε και εμείς για το σύμπαν ... κάποιοι μπορεί να μας θεωρούν μόρια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://legacy.cup.gr/Files/files/chapters/kbanto_II_kef_15.pdf

 

Έχω και λινκ με δωρεάν βιβλίο πανεπιστημιακού, 150 σελίδων, αν θες να διαβάσεις, αλλά αν κρίνω απο την φρασεολογία σου...

υπάρχει σε έκδοση κόμικ με ηρωίδες τύπου Μπαρμπαρέλα?

 

barbarella+tumblr_me0ue0z5u31qf1hu0o1_40

 

μιλάνε μόνο για υποατομικά σωματίδια ή πιάνει και τα «μόρια» και θα μπερδέψει το φιλομαθές κοινό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ζούμε σε προσομοίωση και αυτούς τους έχουν προγραμματίσει να τα πουν αυτά για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια τώρα που αρχίσαμε να βλέπουμε το matrix....Ε δεν μασάμε κουτόχορτο κύριε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατομμύρια άνθρωποι ζούνε κάτω από το όριο της φτώχειας, τα παιδάκια στην Αφρική δεν έχουν να φάνε, το πόσιμο νερό είναι είδος πολυτελείας για την πλειοψηφία της ανθρωπότητας και κάποιοι Zohar Ringel, Dmitry Kovrizhin από κάποια πανεπιστήμια της πλάκας ασχολούνται με κάτι ντεμεκ παραμορφώσεις στο χωροχρονικό συνεχές, κβαντικές φυσικές και πράσινα άλογα...ρε ταΐστε ρε τον κοσμάκη που πεινάει κι αφήστε την μέθοδο Μόντε Κάρλο, F1 κτλ ρε

Αν στην αφρική είχαν προοδεύσει και κάνανε έρευνα για κβαντική ούτε αυτοί θα πεινούσανε. Θες να σταματήσουμε τις έρευνες και να πεινάσουμε και εμείς;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να διαβάσω τα σχόλια των αστροφυσικών του insomnia για να καταλάβω καλύτερα το άρθρο..

Έγινε :)

 

οι τοπικές παραμορφώσεις στο χωροχρονικό συνεχές, που προκαλεί η κβαντική φυσική, θα ήταν αδύνατον να μοντελοποιηθούν ακόμη και από τον πιο προηγμένο υπερυπολογιστή που θα μπορούσαμε ποτέ να φανταστούμε.

 

Είμαστε, "ο πιο προηγμένος υπερυπολογιστής που θα μπορούσαμε ποτέ να φανταστούμε."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα ωραιο αρθρο αν κ ειμαι κ εγω απο αυτους που δεν καταλαβαν ουτε τα μισα λογο ελλειψης γνωσεων προφανως... αλλα εχει ενδιαφερον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ο Σέλντον είχε αναφέρει το θέμα σε επεισόδιο του Big bang theory αλλά κυρίως τι συμβαίνει με τις ταλαντώσεις στο χωροχρόνο.

Από εκεί και πέρα αν φτάσουμε στην πηγή της Κοσμικής ακτινοβολίας μικροκυμάτων υποβάθρου μπορούμε να εξηγήσουμε τα περισσότερα τεκεταινόμενα στο Σύμπαν. Μια τέτοια πηγή προέλευσης αναζητούσε το Destiny στην σειρά Stargate universe λέγοντας ότι μπορούσε να εξηγήσει πολλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βλέπεις κανέναν να ζορίζεται να αποδείξει ότι το πλανητικό σύστημα ΔΕΝ κινείται από αόρατους αγγέλους που σπρώχνουν; Μας αρκεί το ότι είναι απίθανο.

 

 

Σωστά. Μόνο που εδώ οι τύποι ζορίζονται να αποδείξουν κάτι που ΔΕΝ μας φαίνεται και τόσο απίθανο! Κανουν μερικές δοκιμές, μόνο με ένα τρόπο που ξέρουν, και μετά, σαν την γιαγιά μου αποφαίνονται: "Μπά, δεν δουλεύει έτσι..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...