Προς το περιεχόμενο

“Μαγειρεμένα” δεδομένα σε μελέτη που συνδέει τα εμβόλια με τον αυτισμό


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφέ μου με όλη την καλή διάθεση στο λέω αν έχεις περάσει έστω και έξω από την πόρτα του νοσοκομείου ενημερωσου και μην γράφεις αυτά τα πράγματα. Επίσης ξέχασες να γράψεις ότι σε ξεματιαζανε και σου δένανε τον αφαλό με το κεραμίδι γιατί είχε λυθεί. Σου παραθέτω το παρακάτω μπας και αλλάξει λίγο το μυαλο σου έστω στα γεράματα. Αν και είμαι μέσα στα πραγματα δεν απαντώ με ιατρική. 

 

(Το αν έχω περάσει από Νοσοκομείο ναι έχω περάσει και έχω δώσει και εγώ το φακελλάκι μου σε κάποιες

περιπτώσεις που χρειάστηκε όπως όλοι μας φαντάζομαι σε αυτούς του " λειτουργούς της υγείας μας")

 

Κατά τα άλλα  σεβαστές οι απόψεις του Σωκράτη του Λιαντίνη του Αριστοτέλη και όλων των άλλων τις οποίες σέβομαι.

 

Εγώ όμως έγραψα δικές μου απόψεις δεν σου ζήτησα να συμφωνήσεις μαζί μου,ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος.

 

Απλά επειδή όπως ανέφερες έχεις σχέση με ιατρική πες μας και τις δικές σου απόψεις.Που ξέρεις μπορεί να με πείσεις

ότι έχεις δίκιο και ότι λέω παχιά λόγια για τους επιστήμονες της υγείας μας που μέρα νύχτα αφιλοκερδώς πασχίζουν για

μας και τα παιδιά μας και ότι όλες αυτές οι ανακοινώσεις και έρευνες και των μεν και των δε είναι αντικειμενικές ΔΕΝ 

χρΗμοτοδοτούνται και ΔΕΝ  κατευθύνονται από κανένα..

 

Το να μεταφέρεις από κάπου ένα γραμμένο κείμενο ως απάντηση δεν νομίζω να είναι απάντηση.

 

Και να τελειώνουμε πουθενά στο κείμενό μου (αν το διάβασες  και απλά δεν έκανες και σε αυτό αντιγραφή -

επικόληση) δεν προέτρεψα κανέναν να μην κάνει εμβόλια στα παιδιά του.

 

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την υγεία του και την υγεία των παιδιών του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι τα περιστατικά αυτισμού έχουν σημειώσει ραγδαία αύξηση τις τελευταίες δεκαετίες είναι γεγονός.

 

Γεγονός, όμως, είναι επίσης ότι τις τελευταίες δεκαετίες έχει αναπτυχθεί τόσο το κομμάτι της επιστήμης που ασχολείται με τον αυτισμό όσο και η αποδοχή του από την κοινωνία με αποτέλεσμα πλέον να διαγιγνώσκονται πολλά περιστατικά που στο παρελθόν απλώς δεν θα καταγράφονταν.

 

Οπότε τα παραπάνω νούμερα δεν είναι αληθινά (ακόμα και αν στηρίζονται σε πραγματικά δεδομένα).

Θα ήταν αληθινά αν ο αυτισμός είχε και στο παρελθόν την ίδια κοινωνική και ιατρική αποδοχή που έχει και σήμερα.

 

Προσωπικά στην οικογένειά μας έχουμε περιστατικό αυτισμού και αυτό μας έχει προβληματίσει πολύ.

 

Χωρίς να έχω ιατρικό υπόβαθρο και μόνο με την λογική μου (αργότερα επιβεβαίωσα, ότι πράγματι εξετάζεται η σύνδεση με τον αυτισμό) πιστεύω, ότι η έξαρση αυτή του αυτισμού έχει να κάνει με την εξέλιξη της τηλεόρασης και εν γένει των οθονών σε μέγεθος και πληθώρα.

 

Πολύ παλιά τα σπίτια δεν είχαν καν τηλεόραση, μετά είχαν μια μικρή που παρακολουθούσαν κυρίως οι μεγαλύτεροι και τώρα κάθε σπίτι έχει κατά μέσο όρο δύο μεγάλες τηλεοράσεις (η μία μπορεί να είναι και τέρας) και παράλληλα υπάρχουν λάπτοπ, σταθεροί υπολογιστές και 2-3 κινητά με οθόνη 5-6 ιντσών (τα οποία εξομοιώνονται με μεγάλες τηλεοράσεις όταν τις κρατάς μερικά εκατοστά από το κεφάλι σου).

 

Πιστεύω ότι, σε ένα βρέφος ή ένα μικρό παιδί, το οποίο προσπαθεί ακόμα να καταλάβει την πραγματικότητα γύρω του, του είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστεί στο μυαλό του τις συνεχείς εναλλαγές εικόνας των τηλεοράσεων/υπολογιστών/κινητών και ότι αυτό κάπως πρέπει να συνδράμει είτε στο να προκαλεί αυτισμό είτε στο να ενεργοποιεί μια υπολανθάνουσα κατάσταση, που διαφορετικά μπορεί να μην εξελισσόταν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε για να σου χαλάσω τον ισχυρισμό,

ο σύγχρονος τρόπος ζωής (καθιστική ζωή, καρκινογόνοι παράγοντες, άγχος, ατυχήματα κλπ)

θα δικαιολογούσαν τη μείωση του προσδόκιμου επιβίωσης

επειδή προέκυψαν νέες ασθένειες στον τελευταίο μόλις αιώνα,

 

αλλά να μην σου αμφισβητήσω τους ακριβοδίκαιους ισχυρισμούς

μπορεί να καταρρεύσει η κοσμοθεωρία της συνωμοσιολογίας... LOL

Πρώτον αναφέρθηκα στις μολυσματικές ασθένειες και όχι στις υπόλοιπες σύγχονες.Δεύτερον αν και ειρωνικός/αγενής συμφωνώ μαζί σου...είναι κάποια από αυτά που μειώνουν την ποιότητα ζωής και το προσδόκιμο και προκαλούν ασθένιες.Θεωρώ μετά απο αρκετή έρευνα και όχι απο τις γνώσεις γυμνασίου και λυκείου και διαφημιστικά σποτάκια ότι συμβάλουν σε πολλές ασθένιες και τα εμβόλια. Καλό θα ήταν να μάθετε να αμφισβητείται προς πάσα κάτεύθυνση και όχι μόνο εκεί που σας συμφέρει ή είναι πιο εύκολο για τα προσωπικά σας δόγματα. Δεν είναι όλα τόσο αγγελικά πλασμένα όσο νομίζετε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που φτάσαμε στο 2017 και πρέπει να αποδεικνύουμε ξανά και ξανά τα αυτονόητα. Πρέπει να αποδεικνύουμε ότι τα εμβόλια είναι απαραίτητα για το herd immunity που λειτουργεί ως ασπίδα προστασίας απέναντι στους πιο "αδύναμους" που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, πρέπει να αποδεικνύουμε ότι η γη δεν είναι επίπεδη γιατί κάποιοι εγκεφαλικά νεκροί έβαλαν αλφάδι πάνω στο μπράτσο της καρέκλας του αεροπλάνου στο οποίο πετούσαν και ήταν επίπεδο...το μπράτσο. Ο κόσμος ψοφάει για συνωμοσίες. Ψοφάει για ελοχίμ και νεφελίμ, για κοίλη γη, για Ροκφελερ, πετρελαϊκές και φαρμακευτικές, για JP Morgan, για Illuminati, για δρακονιανούς, θεραπείες κατά του καρκίνου. Κρίμα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που φτάσαμε στο 2017 και πρέπει να αποδεικνύουμε ξανά και ξανά τα αυτονόητα. Πρέπει να αποδεικνύουμε ότι τα εμβόλια είναι απαραίτητα για το herd immunity που λειτουργεί ως ασπίδα προστασίας απέναντι στους πιο "αδύναμους" που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, πρέπει να αποδεικνύουμε ότι η γη δεν είναι επίπεδη γιατί κάποιοι εγκεφαλικά νεκροί έβαλαν αλφάδι πάνω στο μπράτσο της καρέκλας του αεροπλάνου στο οποίο πετούσαν και ήταν επίπεδο...το μπράτσο. Ο κόσμος ψοφάει για συνωμοσίες. Ψοφάει για ελοχίμ και νεφελίμ, για κοίλη γη, για Ροκφελερ, πετρελαϊκές και φαρμακευτικές, για JP Morgan, για Illuminati, για δρακονιανούς, θεραπείες κατά του καρκίνου. Κρίμα.

Και εγώ ΛΥΠΑΜΑΙ για ανθρώπους σαν εσένα που το μόνο που ξέρουν είναι να κοροιδεύουν όποιον έχει αντίθετη άποψη απο αυτόν !!Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μιλάς έτσι πάς καλά ;Μην μας πλακώσεις...ευτυχώς που δεν με έχεις μπροστά σου.. για ηρέμησε λίγο...είμαι 20 χρονών έχω κάνει αρκετά εμβόλια όσα μου έκαναν οι γονείς μου γιατί σε μικρή ηλικία άλλοι έχουν το πρώτο λόγο.Το ότι δεν έχω πάθει κάτι ακόμα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάθω κάτι στο μέλλον..όπως όταν καπνίζεις ή κάνεις καταχρήσεις κτλ δεν σημαίνει επειδή δεν έχεις κάτι δεν θα πάθεις στο μέλλον.Συγνώμη που σου χαλάω τα επιστημονικά σου δόγματα.Επίσης μάλλον δεν ξέρεις να γκουγκάρεις... γράψε autism rates και κάτσε διάβασε ανάγωγη/γε!

Μου τα χαλάς με full επιστημονικά επιχειρήματα. Αν είναι έτσι, αφού και εσύ ξέρεις να γκουκλάρεις ψάξε πόσους θανατους έχουμε τώρα απο αρρώστιες για τις οποίες υπάρχουν εμβόλια και πόσα παλιοτερα που δεν υπήρχαν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον αναφέρθηκα στις μολυσματικές ασθένειες και όχι στις υπόλοιπες σύγχονες.Δεύτερον αν και ειρωνικός/αγενής συμφωνώ μαζί σου...είναι κάποια από αυτά που μειώνουν την ποιότητα ζωής και το προσδόκιμο και προκαλούν ασθένιες.Θεωρώ μετά απο αρκετή έρευνα και όχι απο τις γνώσεις γυμνασίου και λυκείου και διαφημιστικά σποτάκια ότι συμβάλουν σε πολλές ασθένιες και τα εμβόλια. Καλό θα ήταν να μάθετε να αμφισβητείται προς πάσα κάτεύθυνση και όχι μόνο εκεί που σας συμφέρει ή είναι πιο εύκολο για τα προσωπικά σας δόγματα. Δεν είναι όλα τόσο αγγελικά πλασμένα όσο νομίζετε. 

αν εσύ είσαι «ερευνητής» από το πληκτρολόγιο, είσαι απόλυτος και αποφαίνεσαι δημόσια,

δεν σου φταίνε οι απαντήσεις που σου φαίνονται ειρωνικές/αγενείς

 

δεν υπάρχει άλλη αντιμετώπιση, λυπάμαι έτσι θα μοιάζει πάντα ο αντίλογος 

όποτε δεν υπάρχει λογικός ειρμός στην έκφραση γνώμης

 

 

οι νοσογόνοι και θανατηφόροι παράγοντες έχουν πολλαπλασιαστεί εκθετικά μέσα στον τελευταίο αιώνα,

και χάρη στην επιστήμη το προσδόκιμο επιβίωσης όχι δεν μειώθηκε, αλλά αυξήθηκε μερικές δεκαετίες

σκέψου το και μετά έλα ξανά να απορήσεις γιατί οι άλλοι σου φαίνονται ειρωνικοί/αγενείς

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και εγώ ΛΥΠΑΜΑΙ για ανθρώπους σαν εσένα που το μόνο που ξέρουν είναι να κοροιδεύουν όποιον έχει αντίθετη άποψη απο αυτόν !!Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι.....

 

Είναι σα να μου λες πως πρέπει να πάρω στα σοβαρά κάποιον που πιστεύει πως η γη είναι επίπεδη... 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τα χαλάς με full επιστημονικά επιχειρήματα. Αν είναι έτσι, αφού και εσύ ξέρεις να γκουκλάρεις ψάξε πόσους θανατους έχουμε τώρα απο αρρώστιες για τις οποίες υπάρχουν εμβόλια και πόσα παλιοτερα που δεν υπήρχαν.

Νομίζω ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματα του (το ίδιο και το ιατρικο site insomnia) όποτε σταματάω αυτή τη συζήτηση.Η ειρωνία και η αγένια στα σχόλια ειδικά αυτού του άρθρο φάνηκαν απο τα πρώτα σχόλια με γνωστούς εξυπνάκιδες και "ορθολογιστές". Δεν μπορούσα και δεν μπορώ να κάνω συζήτηση με τέτοια άτομα.Καλή συνέχεια απο εμένα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την υγεία του και την υγεία των παιδιών του.

Ναι,αυτό ειναι το προβλημα.

Ή μηπως δεν έχεις προβλημα αν εγώ αρχισω να δινω κουμπια στο παιδι μου για ελλειψη προσοχης και ενα σωρο άλλα ντρογκια(είτε παράνομα/ειτε μονο με συνταγογραφηση που παιρνουν με πλαγιες οδους και τα οποια δεν αναφέρω σκοπιμα για να μην τα διαφημισω) ωστε να αυξησω τις επιδοσεις του στο διάβασμα?

Αν το ηξερες οτι το κάνω,η αντιμετώπιση σου θα ήταν "δικαίωμα του,παιδι του ειναι,ας του δινει και κοκα για να παιζει καλύτερα στους αγωνες ποδοσφαιρου το σαββατο"?

Και αν καποιοι πιθηκοι,(o πιο light χαρακτηρισμος για τους αντιεμβολιαστες),δεν βιώνουν ένα κάρο ασθενειες που θα βιωναν στην προ-εμβολιων περίοδο,ειναι επειδή καλυπτονται απ τη λεγομενη εμβολιαστικη ομπρελα των μη πιθήκων.

¨Η πιο απλά,δεν μπορεις να κολλησεις κάτι αν δεν το έχει ο διπλανός σου(επειδή αυτός,ευτυχώς για σενα,εμβολιαστηκε).

Vaccination-umbrellas-e1422895361587.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ επιθετικές ενέργειες και άστοχους χαρακτηρισμούς από τους υπερασπιστές των εμβολιασμών προς 

κάποιους άλλους που εκφράζουν κάποιες αντίθετες απόψεις χωρίς να προσβάλουν κανένα.

 

Συζήτηση κάνουμε και σε μία συζήτηση θα υπάρχουν και αντίθετες απόψεις.

Δεν μπορεί σώνει και καλά να συμφωνούν όλοι με τις "δικές μας απόψεις".

 

edit.Μετά και το παραπάνω μήνυμα  περί κουμπιών - πιθήκων και χιμπατζήδων το οποίο κυριολεκτικά με

       συγκλόνισε αποχωρώ.

       Ολότελα δικό σας το νήμα κύριοι.

       Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ επιθετικές ενέργειες και άστοχους χαρακτηρισμούς από τους υπερασπιστές των εμβολιασμών προς 

κάποιους άλλους που εκφράζουν κάποιες αντίθετες απόψεις χωρίς να προσβάλουν κανένα.

 

Συζήτηση κάνουμε και σε μία συζήτηση θα υπάρχουν και αντίθετες απόψεις.

Δεν μπορεί σώνει και καλά να συμφωνούν όλοι με τις "δικές μας απόψεις".

Nαι,διότι για να έχεις άποψη για καποιο θέμα που ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο,πρέπει να υπάρχει και γνώση.

Δεν συζητάμε για το πιο ομορφο χρώμα του φασματος.

Δεν εχουν ολοι δικιο.

Και αυτοι που έχουν αδικο στο συγκεκριμενο θέμα,γινονται επικινδυνοι και για τους υπολοιπους.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σα να μου λες πως πρέπει να πάρω στα σοβαρά κάποιον που πιστεύει πως η γη είναι επίπεδη... 

Πάμε καλά αυτό είπα εγώ;Αν είναι δυνατό δηλαδή.Αναφέρθηκα στο ισοπεδοτικό τρόπο σκέψης σου σε όλα τα θέματα.Ας μην βγάζουμε αυθέρετα συμπεράσματα. Στο ότι η Γη είναι (σχεδόν) σφαιρική και υπάρχουν άνθρωποι που δυστυχώς έχουν άλλη γνώμη δεν σημαίνει πως κάθε τι που του βάζουμε την ταμπέλα της συνωμοσιολογίας είναι ψέμα.Επίσης ξέχασα να πω πως ο WHO καλό θα ήταν να κάνει την δουλεία του σωστά...η γλυφοσάτη είναι συστατικό του ζιζανιοκτόνου Roundup και το έχει χαρακτηρίσει πιθανό καρκινογόνο.Παρόλα αυτά η monsanto (που πλέον έχει εξαγωραστεί απο την Bayer) συνεχίζει να το χρησιμοποιεί σε όλο τον κόσμο με τεράστια κέρδη.Ας καταφέρει πρώτα να φύγει απο τα τεράστια οικονομικά λόμπι και μετά θα το χαρακτηρίζουμε ως αξιόπιστη πηγή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάμε καλά αυτό είπα εγώ;Αν είναι δυνατό δηλαδή.Αναφέρθηκα στο ισοπεδοτικό τρόπο σκέψης σου σε όλα τα θέματα.Ας μην βγάζουμε αυθέρετα συμπεράσματα. Στο ότι η Γη είναι (σχεδόν) σφαιρική και υπάρχουν άνθρωποι που δυστυχώς έχουν άλλη γνώμη δεν σημαίνει πως κάθε τι που του βάζουμε την ταμπέλα της συνωμοσιολογίας είναι ψέμα.Επίσης ξέχασα να πω πως ο WHO καλό θα ήταν να κάνει την δουλεία του σωστά...η γλυφοσάτη είναι συστατικό του ζιζανιοκτόνου Roundup και το έχει χαρακτηρίσει πιθανό καρκινογόνο.Παρόλα αυτά η monsanto (που πλέον έχει εξαγωραστεί απο την Bayer) συνεχίζει να το χρησιμοποιεί σε όλο τον κόσμο με τεράστια κέρδη.Ας καταφέρει πρώτα να φύγει απο τα τεράστια οικονομικά λόμπι και μετά θα το χαρακτηρίζουμε ως αξιόπιστη πηγή.  

 

Σου εξήγησα με ένα απλό παράδειγμα πως το αν θα πάρω κάποιον στα σοβαρά, εξαρτάται από το πόσο "εξωπραγματικές" είναι οι θεωρίες που υποστηρίζει. Μην το παίρνεις προσωπικά...

 

Επί της ουσίας, θεωρώ όλους τους γονείς που αποφεύγουν τους εμβολιασμούς ανεύθυνους και εγκληματίες. Και δεν θα με ένοιαζε η υγεία των παιδιών τους, αν δεν έθεταν ταυτόχρονα σε κίνδυνο και την υγεία άλλων ανθρώπων με αυτές τις πράξεις τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...