Προς το περιεχόμενο

“Μαγειρεμένα” δεδομένα σε μελέτη που συνδέει τα εμβόλια με τον αυτισμό


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εφόσον είσαι εμβολιασμένος πως κινδυνεύει η υγεία σου από ένα μη εμβολιασμένο άτομο για εξήγησε μας σε παρακαλώ?

Αυτή είναι η ερώτηση παγίδα που σας έχουν γράψει στο γκρουπάκι στο φουμπου να ρωτάτε;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άντε θα τα οικονομήσουν και πάλι οι φαρμακευτικές  :devil:

 

Απο το να τα κονομάει ο κάθε "Λιακόπουλος", νομίζω πως είναι κάπως προτιμότερο!  :devil:

 

Α και αν τυχόν -χτύπα ξύλο- αρρωστήσεις, μην πας και τα σκάσεις σε καμια φαρμακευτική! Ξέρω εγώ μια γιαγιά στο χωριό μου που θα σε κάνει περδίκι με ένα φλυτζάνι, νερό και ελάχιστο λαδάκι! :P

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν εμβολια καλα και κακα.

Ολοι το ξερουν αυτο.

Παρθενος πηγε εκανε εμβολιο και κολλησε aids.

Παλια ιστορια.

Διάλεξε λάθος μέρα. Είχε Ερμή ανάδρομο και ψυλλιάζομαι ότι είχε και ωροσκόπο Τοξότη και απορώ πως και πήγε και έκανε εμβόλιο τέτοια μέρα. (έχεις μπερδέψει την υπόθεση μετάγγισης μολυσμένου αίματος με τον εμβολιασμό)

 

Άλλο ο δημόσιος θηλασμός με τον οποίο δεν συμφωνώ και πιστεύω είναι δήθεν και επίδειξη κι άλλο αν κάνει καλό ο θηλασμός. Αναντικατάστατος είναι και ό,τι καλύτερο για το παιδί. Επίσης λένε ότι το παιδί σταματάει σιγά σιγά μόνο του ή θηλάζει συμπληρωματικά κι ας είναι δύο χρονών πχ. Δεν είναι κακό αυτό.

 

Δεν είμαι ενάντια στο θηλασμό, είμαι ενάντια στον θηλασμό σε ηλικία που το παιδί μιλάει και καταλαβαίνει πλέον.

 

Κοινώς είμαι ενάντια σε αυτό

 

robin.gif

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε λάθος μέρα. Είχε Ερμή ανάδρομο και ψυλλιάζομαι ότι είχε και ωροσκόπο Τοξότη και απορώ πως και πήγε και έκανε εμβόλιο τέτοια μέρα. (έχεις μπερδέψει την υπόθεση μετάγγισης μολυσμένου αίματος με τον εμβολιασμό)

 

 

Δεν είμαι ενάντια στο θηλασμό, είμαι ενάντια στον θηλασμό σε ηλικία που το παιδί μιλάει και καταλαβαίνει πλέον.

 

Κοινώς είμαι ενάντια σε αυτό

 

robin.gif

Εντάξει ναι δεν μιλάμε για υπερβολές. Αλλά τα δύο χρόνια πχ δεν είναι υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον είσαι εμβολιασμένος πως κινδυνεύει η υγεία σου από ένα μη εμβολιασμένο άτομο για εξήγησε μας σε παρακαλώ?

 

Χωρις να ειμαι γιατρος ή εξπερ στις ασθενειες και τους ιους, νομιζω πως ο ιος εξελισσεται και εχει διαφορες μορφες και κανενα εμβολιο δεν καλυπτει το 100% των περιπτωσεων. 

Απο το να τα κονομάει ο κάθε "Λιακόπουλος", νομίζω πως είναι κάπως προτιμότερο!  :devil:

 

Α και αν τυχόν -χτύπα ξύλο- αρρωστήσεις, μην πας και τα σκάσεις σε καμια φαρμακευτική! Ξέρω εγώ μια γιαγιά στο χωριό μου που θα σε κάνει περδίκι με ένα φλυτζάνι, νερό και ελάχιστο λαδάκι! :P

 

Γενικα ειμαστε αχαριστοι. Το προσδοκιμο ζωης εχει εκτοξευτει απο τον 20ο αιωνα και επειτα, η παιδικη θνησιμοτητα εχει ελαττωθει ιδιαιτερα και μετα και εμεις τα βαζουμε με αυτους που συνεβαλαν στην εξαλλειψη των ασθενειων. 

 

Και για οποιον παραμενει απιστος, να, στοιχεια. Και επισημα ομως, οχι απο σελιδες στο facebook και συνωμισιολογικα blogs. Προσδοκιμο ζωης σε Αγγλια-Ουαλια με στοιχεια της Βρετανικης Κυβερνησης

 

X_o3HFLBoMtm9C6NgMD9OBuBtMVTjCousDP-xlso

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η ερώτηση παγίδα που σας έχουν γράψει στο γκρουπάκι στο φουμπου να ρωτάτε;

 

Βλέπω  επιχειρήματα από την πλευρά σου που αποστομώνουν πραγματικά δεν εχω λόγια να σου απαντήσω με αποστόμωσες,  που έχει δημοσιευθεί η μελέτη σου πάνω στα εμβόλια να την διαβάσουμε ώστε να μας δώσεις τα φώτα σου ?  Φίλε μου δεν εχω κάτι μαζί σου αλλά να ξέρεις ότι τα εμβόλια δεν σου παρέχουν 100% ανοσία και η θεωρία λέει ότι αποδυναμώνουν ιούς και σου τους βάζουν στον οργανισμό σου ώστε να αποκτήσεις ανοσία τώρα εάν τους έχουν αποδυναμώσει με μόλυβδο ή κάτι άλλο τοξικό δεν το ξέρεις αλλά να ξέρεις ότι κάποια μέταλλα στον οργανισμό σου συσσωρεύονται  και σε επιβαρύνουν αθροιστικά , δεν είμαι κατά των εμβολίων αλλά είμαι κατά της παράλογης και αλόγιστης  χρήσης των εμβολίων με 50 εμβόλια έως τριών χρονών παιδάκια αυτό λέγετε παραλογισμός διότι την ποιο σημαντική ηλικία της ανάπτυξης ενός ανθρώπου την επιβαρύνεις με τόσα τοξικά, γιατί μην μου πεις ότι τα εμβόλια δεν έχουν τοξικά μέσα για να αποδυναμώσουν τα στελέχη των ιών και δεν είμαι σε καμία ομάδα γραμμένος στο φατσοβιβλίο   και αγνοώ ακόμα και την ύπαρξη της απλά φίλε μου , βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και μην τρως αμάσητο ότι σου λένε.

 

Α και δεν μου απάντησες ακόμα πως ένας μη εμβολιασμένος επιβαρύνει την υγεία ενός εμβολιασμένου ατόμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εμβόλια δεν σου παρέχουν 100% ανοσία 

Α και δεν μου απάντησες ακόμα πως ένας μη εμβολιασμένος επιβαρύνει την υγεία ενός εμβολιασμένου ατόμου?

 

Απάντησες εσύ στον εαυτό σου. 

 

Και επειδή εγώ τα τρώω αμάσητα, απλά ban από σχολείο σε όσα παιδιά δεν εμβολιάζονται, ας πάνε να τους μάθουν γράμματα σπίτι οι γονείς που τα ξέρουν όλα καλύτερα από δασκάλους και γιατρούς.

 

PS Παρατράβηξε το αστείο με τα επιχειρήματα του διαδικτύου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ellinikahoaxes.gr/2017/04/27/mouroutis-fake-credentials/

 

"Γιατρός" ομοιογαμωπαθητικής είναι και φανατικός αντιεμβολιαστής (ανήκει σε παραθρησκευτική οργάνωση αντιεμβολιαστών). Το ανησυχητικό είναι ότι έχει full πελατεία με πολλά ευρά ταρίφα την ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον είσαι εμβολιασμένος πως κινδυνεύει η υγεία σου από ένα μη εμβολιασμένο άτομο για εξήγησε μας σε παρακαλώ?

Απλο, ειτε εμβολιαστεις ειτε οχι, κουβαλας μεσα σου ενα φορτιο του Α ιου το οποιο και μεταδιδεις με τον βηχα ή και αλλες σωματικες λειτουργιες.Αν εισαι εμβολιασμενος/η δεν θα νοσησεις ή θα νοσησεις πολυ ΕΛΑΦΡΑ -ΑΛΛΑ καποιος ατυχος ανεμβολιαστος που θα βρεθει στο δρομο σου και τυχον αναπνευσει τις εκκρισεις σου (αηδιαστικη γινομαι, ξερω) ΘΑ αρρωστησει-.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το εμβολιο δεν παρεχει 100% προστασια αλλα βοηθαει τον οργανισμο να πολεμησει πιο αποτελεσματικα τον εισβολεα και αυτο μονο για ενα συγκεκριμενο στελεχος αυτου, σε περιπτωση μεταλλαξης του ιου τοτε δεν ισχυει πλεον τιποτε απο αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον είσαι εμβολιασμένος πως κινδυνεύει η υγεία σου από ένα μη εμβολιασμένο άτομο για εξήγησε μας σε παρακαλώ?

 

 

Α και δεν μου απάντησες ακόμα πως ένας μη εμβολιασμένος επιβαρύνει την υγεία ενός εμβολιασμένου ατόμου?

 

Μου φαινεται περιεργο που δεν γνωριζεις τον λογο, ενω μαλιστα φαινεται να εχεις διαβασει περι εμβολιων. Ισως επειδη διαβαζεις κυριως πηγες μη-ιατρικες και μελετες που δεν ειναι δημοσιευμενες και δεν εχουν καποια αξιοπιστια.

 

Τα εμβολια δεν προσφερουν παντα πληρη ανοσια στους εμβολιασμενους: σε καποιους προσφερουν πληρη ανοσια, σε καποιους μικροτερη (οπως πχ και ενα φαρμακο δεν παινει το ιδιο σε ολους τους ασθενεις).

Οποτε, οι μη-εμβολιασμενοι λογω πεποιθησεων μπορει να κολλησουν τους εμβολιασμενους στους οποιους δεν επιασε αψογα το εμβολιο.

 

Τελος, υπαρχουν ευπαθεις ομαδες που δεν μπορουν να κανουν καποια εμβολια. Εκει ερχεται η "ανοσια αγελης" να προστατευεσει αυτους:

αν οι περισσοτεροι εχουν εμβολιαστει, τοτε οι ευπαθεις ομαδες μη-εμβολιασμενων ειναι πολυ πιο δυσκολο να κολλησουν.

Για να λειτουργησει σωστα η "ανοσια αγελης"  πρεπει μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου να ειναι εμβολιασμενο.

 

 

Αυτα με ενα ψαξιμο 2 λεπτων θα τα ειχες βρει. Υπαρχουν πχ απειρες μελετες δημοσιευμενες περι "ανοσια αγελης"/ "herd immunity". 

 

Εδω και ενα εικονα(την εβαλε πιο πριν ενας συμφορουμιτης) για να το εξηγησεις σε ενα 7χρονο αν σε ρωτησει περι της ανοσιας αγελης:

Vaccination-umbrellas-e1422895361587.jpg

 

Εδω και μια λιγο πιο πολυπλοκη για να το εξηγησεις πιο αναλυτικα πχ σε εναν 13χρονο:

62600_576933242341405_157272813_n.png?oh

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και δεν μου απάντησες ακόμα πως ένας μη εμβολιασμένος επιβαρύνει την υγεία ενός εμβολιασμένου ατόμου?

Σου απαντησα εγω,επελεξες να το αγνοησεις.

Και ηταν και ενδεικτικη απαντηση,γιατι μπορω να προσθεσω κ αλλα,οπως οτι στερεις ανθρωπινους και οικονομικους πορους,γιατι οταν εσυ κολλησεις κατι που θα μπορουσες να εχεις αποφυγει,εγω που αρρωστησα απο κατι αλλο,θα περιμενω απ εξω στο δημοσιο νοσοκομειο να τελειωσει πρωτα μαζι σου,με φαρμακα που κοστιζουν κ πληρωνει επισης το (κοινο μας)ταμειο.

Αρα,μεσα σ ολα,μου στερεις επιπλεον και χρόνο κ χρημα που θα μπορουσε να δοθει σε κατι που δεν θα μπορουσε να εχει αποφευχθεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εξήγησα με ένα απλό παράδειγμα πως το αν θα πάρω κάποιον στα σοβαρά, εξαρτάται από το πόσο "εξωπραγματικές" είναι οι θεωρίες που υποστηρίζει. Μην το παίρνεις προσωπικά...

 

Επί της ουσίας, θεωρώ όλους τους γονείς που αποφεύγουν τους εμβολιασμούς ανεύθυνους και εγκληματίες. Και δεν θα με ένοιαζε η υγεία των παιδιών τους, αν δεν έθεταν ταυτόχρονα σε κίνδυνο και την υγεία άλλων ανθρώπων με αυτές τις πράξεις τους...

Πολύ σωστό.

 

 

Και επίσης άλλο πράγμα να υπάρχει προβληματισμός για "νέα" σχετικά εμβόλια, ΠΙΘΑΝΟΝ αμφιλεγόμενα , όπως της Η1Ν1 και άλλο ... ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ή ΟΧΙ να γίνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς ή ιλαράς.

 

Προσωπικά δεν είχα κάνει παιδί εμβόλιο ανεμοβλογιάς και την πέρασα στα ... 25.

Οπότε αν μου έλεγε κάποιος να μην κάνω το εμβόλιο στο παιδί μου, θα τον θιεωρούσα γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ΛΥΠΑΜΑΙ για ανθρώπους σαν εσένα που το μόνο που ξέρουν είναι να κοροιδεύουν όποιον έχει αντίθετη άποψη απο αυτόν !!Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι.....

 

Μάλλον τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα στο μυαλό σου. Το αν η Γη είναι επίπεδη ή όχι δεν είναι άποψη είναι γεγονός. Το ότι η ιατρική έχει προοδεύσει και γι'αυτό έχουμε ανεβάσει σημαντικά το προσδόκιμο ζωής δεν είναι άποψη είναι γεγονός. Το ότι τα εμβόλια δημιουργούν herd immunity που προστατεύει τις αδύναμες ομάδες δεν είναι άποψη είναι γεγονός. Μπορείς να με λυπάσαι όσο θες και δεν έχεις παρά να αποδείξεις το πόσο δίκαιο έχεις αποδεικνύοντας ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι γεγονότα αλλό ο "σανός" που μας ταϊζουν. Ευτυχώς που υπάρχουν οι πολύ πιο έξυπνοι από μένα όπως είσαι εσύ δηλαδή που θα ξαναφέρετε έτσι όπως πάτε στην μόδα την πανούκλα και την χολέρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...