Προς το περιεχόμενο

Πώληση iPhone cloud locked


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες κοιτούσα κάποιες αγγελίες και παρατήρησα το εξής. Οποίος μπορεί λίγο να με βοηθήσει γιατί νιώθω ότι σκέφτομαι φοβερά προκατειλημμένα και αρνητικά.

Υπάρχουν άτομα που πουλούν κινητά (συγκεκριμένα iPhone) κλειδωμένα. Ίσως αυτοί που τα αγοράζουν τα παίρνουν για ανταλλακτικά (οθόνες κλπ) αλλά κολλάω λίγο. Υπάρχει περίπτωση ένα τέτοιο κινητό, κλειδωμένο από την εταιρία να μην είναι κλεμμένο; Υπήρχε περίπτωση ένας ιδιόκτητης να το κλείδωσε και να το πουλάει;

 

Καταλήγω μέχρι να μου δώσει κάποιος τα φώτα του ότι είτε έχουμε πολλά κλεφτρόνια (και κλεφταποδοχους) στο insomnia η ότι κάτι μου διαφεύγει και είμαι τόσο αρνητικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από αυτά είναι κλεμμένα ή χαμένα. Μπορεί αυτός που το πουλάει τώρα να το πήρε έτσι χωρίς να ξέρει αλλά και πάλι το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να κλάπηκαν ή να χάθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συνήθως είναι ή κλεμμένο ή βρέθηκε χαμένο από κάποιον ή αγοράστηκε χωρίς να γνωρίζει ο αγοραστής ότι είναι κλειδωμένο οπότε το ξανα πουλάει να μειώσει τη ζημιά του.

 

Πολύ σπάνια μπορεί να τύχει να είναι όντως του ιδιοκτήτη που τα σκάτωσε με το apple id του και δε μπορεί να επανακτήσει πρόσβαση στο λογαριασμό του και άρα στο ίδιο του το κινητό. (Σπάνιο αλλά το έχω δει να γίνεται )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι.. η κλεμμένα η χαμενα είναι, που τα πουλάει καποιος όσο όσο, το αγοραζει κάποιος άλλος που έχει βρει ενα  ίδιο αλλα με σπασμένη οθόνη συνήθως η κατι μαλλο χαλασμένο εκτός πλακέτας και κουμπιου, βαζι κουμπι πλακετα στο κλειδωμενο και βουαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε τσεκαρει ποσα κινητα πωλουνται εδω στο insomnia icloud locked? Aπιστευτο πραγματικα. Τι σας λενε οταν πηγαινετε να αγορασετε ενα τετοιο; Οτι ξεχασαν τον κωδικο τους; Πως το δικαιολογουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμενα,κλεμμενα η απλα παρατημενα στη μοιρα τους.

Εγω πχ εχω αγορασει αρκετα απο ebay τα οποια ειτε τα πηρα εις γνωσην μου κλειδωμενα για να βαλω την πλακετα απο καποιο με σπασμενη οθονη,ειτε τα εφαγα στον κ**ο επειδη ειχαν σπασμενη οθονη και δηθεν ξεκλειδωτη μητρικη.

Το αστειο ειναι οτι πολλα εχουν πουληθει η ειναι απο αντικαταστασεις και για καποιο λογο δεν εχει γινει clear το apple id απο τη συσκευη.

Ακομα δε μπορω να το καταλαβω αυτο βεβαια,αλλα στο εξωτερικο τις παλιες συσκευες τις εχουν για junk.

Καποιες φορες ακομα και εν ετη 2017 υπαρχουν οι ασχετοι που ξεχνανε κωδικους,email και ερωτησεις ασφαλειας.

Ειδικα στο θεμα του recover password,η apple σπαει μπαλες καθως το συστημα της ειναι λιγο οτι να'ναι.

Στο γραφειο μου εχω μια δικη μου συσκευη  5s που δανεισα σε φιλο,ο οποιος δε θυμαται ουτε mail που δηλωσε,ουτε κωδικο apple id,ουτε καν τις ερωτησεις ασφαλειας.


εχετε τσεκαρει ποσα κινητα πωλουνται εδω στο insomnia icloud locked? Aπιστευτο πραγματικα. Τι σας λενε οταν πηγαινετε να αγορασετε ενα τετοιο; Οτι ξεχασαν τον κωδικο τους; Πως το δικαιολογουν;

Αν σου ανεβασω φωτο απο τα 4s που εχω και καθονται θα φριξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Στο γραφειο μου εχω μια δικη μου συσκευη  5s που δανεισα σε φιλο,ο οποιος δε θυμαται ουτε mail που δηλωσε,ουτε κωδικο apple id,ουτε καν τις ερωτησεις ασφαλειας...

 

Εφιάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφιάλτης.

Θελει να με πληρωσει για το προβλημα,αλλα ακομα και να πληρωθω,να το παρει η και να το πεταξουμε η να το πουλησουμε μεσα μου θα υπαρχει ενα κενο παντοτε,για τη συσκευη που αχρηστευτηκε ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε τσεκαρει ποσα κινητα πωλουνται εδω στο insomnia icloud locked? Aπιστευτο πραγματικα. Τι σας λενε οταν πηγαινετε να αγορασετε ενα τετοιο; Οτι ξεχασαν τον κωδικο τους; Πως το δικαιολογουν;

Δε νομίζω ότι χρειάζεται δικαιολογία. Όποιος ψάχνει τέτοια συσκευή για ανταλλακτικά ή οτιδήποτε ξέρει τι γίνεται πάνω κάτω.

Χαμενα,κλεμμενα η απλα παρατημενα στη μοιρα τους.

Εγω πχ εχω αγορασει αρκετα απο ebay τα οποια ειτε τα πηρα εις γνωσην μου κλειδωμενα για να βαλω την πλακετα απο καποιο με σπασμενη οθονη,ειτε τα εφαγα στον κ**ο επειδη ειχαν σπασμενη οθονη και δηθεν ξεκλειδωτη μητρικη.

Το αστειο ειναι οτι πολλα εχουν πουληθει η ειναι απο αντικαταστασεις και για καποιο λογο δεν εχει γινει clear το apple id απο τη συσκευη.

Ακομα δε μπορω να το καταλαβω αυτο βεβαια,αλλα στο εξωτερικο τις παλιες συσκευες τις εχουν για junk.

Καποιες φορες ακομα και εν ετη 2017 υπαρχουν οι ασχετοι που ξεχνανε κωδικους,email και ερωτησεις ασφαλειας.

Ειδικα στο θεμα του recover password,η apple σπαει μπαλες καθως το συστημα της ειναι λιγο οτι να'ναι.

Στο γραφειο μου εχω μια δικη μου συσκευη  5s που δανεισα σε φιλο,ο οποιος δε θυμαται ουτε mail που δηλωσε,ουτε κωδικο apple id,ουτε καν τις ερωτησεις ασφαλειας.

Αν σου ανεβασω φωτο απο τα 4s που εχω και καθονται θα φριξεις.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι εγώ το βρίσκω καλό το σύστημα που έχουν. Πχ η σελίδα iforgot.apple.com που μόνο με το mail αλλάζεις κωδικό και είσαι οκ. Ή μετά με την απόδειξη αγοράς στο ξεκλειδώνουν με ένα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι χρειάζεται δικαιολογία. Όποιος ψάχνει τέτοια συσκευή για ανταλλακτικά ή οτιδήποτε ξέρει τι γίνεται πάνω κάτω.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι εγώ το βρίσκω καλό το σύστημα που έχουν. Πχ η σελίδα iforgot.apple.com που μόνο με το mail αλλάζεις κωδικό και είσαι οκ. Ή μετά με την απόδειξη αγοράς στο ξεκλειδώνουν με ένα τηλέφωνο.

Για να φτανουμε στο σημειο των ερωτησεων ασφαλειας σημαινει οτι τα αλλα εχουν αποτυχει.

Aσε που  η apple δε σου γραφει ποιο ειναι το email για το recovery,αλλα σε αφηνει να μαντεψεις.

Σε περιπτωση που εχεις παραπλησιο ονομα στα email,η απλα δεν παει το μυαλο σου τον ηπιες,

Εκει λοιπον αποτυγχανει και αυτο,καθως σε ρωταει 2-3 ερωτησεις,αλλα δε σου λεει ποια απο ολες κανεις λαθος.

Μετα απο 2-3 αποτυχημενες προσπαθειες σου παταει και ενα ακυρο και πρεπει να κανεις ολη τη διαδικασια απο την αρχη.

Και οταν λεω απο την αρχη,εννοω να ξαναβαλεις οτι ξερεις απο το λογαριασμο.

Στο τελος σου ριχνει και ενα ακομα ακυρο και δε μπορεις να δοκιμασεις για κανα δυο χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτανουμε στο σημειο των ερωτησεων ασφαλειας σημαινει οτι τα αλλα εχουν αποτυχει.

Aσε που  η apple δε σου γραφει ποιο ειναι το email για το recovery,αλλα σε αφηνει να μαντεψεις.

Σε περιπτωση που εχεις παραπλησιο ονομα στα email,η απλα δεν παει το μυαλο σου τον ηπιες,

Εκει λοιπον αποτυγχανει και αυτο,καθως σε ρωταει 2-3 ερωτησεις,αλλα δε σου λεει ποια απο ολες κανεις λαθος.

Μετα απο 2-3 αποτυχημενες προσπαθειες σου παταει και ενα ακυρο και πρεπει να κανεις ολη τη διαδικασια απο την αρχη.

Και οταν λεω απο την αρχη,εννοω να ξαναβαλεις οτι ξερεις απο το λογαριασμο.

Στο τελος σου ριχνει και ενα ακομα ακυρο και δε μπορεις να δοκιμασεις για κανα δυο χρονια.

Οκ δεν είχα φτάσει ως εκεί :) Όσες φορές χρειάστηκε ξέραμε το email και όχι το password, οπότε έγινε εύκολα reset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω φιλε παλευω παλι να ξεκλειδωσω το κωλοτηλεφωνο και δε βγαινει ακρη με τιποτα.

Και οι ξεφτιλες δεν εχουν ενα live chat για το apple id,πρεπει να παρω τηλ και να χρεωθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει η απόδειξη αγοράς ή μπορεί να βρεθεί από το ιστορικό του καταστήματος , το καταθέτεις στην Apple και αφαιρούν το λογαριασμό εντελώς από το κινητό, οπότε αποκτάς πρόσβαση στη συσκευή αλλά όχι στο λογαριασμό apple id προφανώς.

 

Επίσης μπορείς να καλέσεις στην εξυπηρέτηση να γίνει προσπάθεια να σε ταυτοποιήσουν για τον λογαριασμό σου με κάποιους επιπλέον τρόπους πέρα των ερωτήσεων (πχ κάρτα τραπέζης, τηλέφωνο, συσκευή). Αν και δύσκολα με βάση το ότι δε ξέρει καμία ερώτηση κλπ.

 

Βέβαια δε σου φταίει η apple (και η κάθε εταιρεία) αν δε ξέρεις και δε διαθέτεις καμία πληροφορία ώστε να αποδείξεις ότι είτε η συσκευή ή ο λογαριασμός είναι δικός σου.  Φέρεις ευθύνη ως χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...