Προς το περιεχόμενο

παράλληλη σε usb ;


emmsok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Θα ήθελα τα "φωτα" σας σε ενα προβληματάκι που εχω

υπάρχει  ενα pc που τρεχει ενα πρόγραμμα που κανει type στην lpt1 μια εκτυπωση

το πρόγραμμα ειναι παλιο και εξειδικευμένο και δεν μπορεί να αλλάξει , απο την αλλη εχω εναν εκτυπωτη με USB , υπάρχει καλώδιο  απο παράλληλη  σε usb ;

Το εχω googlαρει λιγο και εχω δει Link.png Site: καποια που μου κάνουν αλλα ειναι δυνατον να ειναι τοσο ακριβα ; απο την αλλη εγω ψαχνω κατι απο Ελλαδα 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά θα παίξει ? (ενοω μηπως αυτο παζει  απο usb σε παραλληλη ; δεν ξερ αν εχει διαφορα )κι αν  παίζει αυτό Link.png Site:  αυτο τι παραπανω κανει 

 

ευχαριστω πολυ παντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας σας εχει βαλει διαφορετικο βυσμα που ειναι για διαφορετικη χρηση.δειτε το βυσμα της παραλληλης του ενος βυσματος και του αλλου. το ενα ειναι να κανει την παραλληλη usb Και το αλλο ειναι καλωδιο που κουμπωνει πανω στον εκτυπωτη τον παραλληλο και τον κανει Usb συμφωνα με τις φωτογραφιες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας σας εχει βαλει διαφορετικο βυσμα που ειναι για διαφορετικη χρηση.δειτε το βυσμα της παραλληλης του ενος βυσματος και του αλλου. το ενα ειναι να κανει την παραλληλη usb Και το αλλο ειναι καλωδιο που κουμπωνει πανω στον εκτυπωτη τον παραλληλο και τον κανει Usb συμφωνα με τις φωτογραφιες

Προφανώς έχεις δίκιο  για το βύσμα του φιλου  GRearerEx  εγω δεν θελω να κανω τον εκτυπωτη με την παραλληλη να συνδεθει σε usb αλλα το αντιθετο εχω εκτυπωτη usb και θελω οπωσδηποτε να πηγαινει στην lpt  , Link.png Site: αυτο  που ποσταρα δεν θελω ; κανω καπου λαθος ;

το θεμα μου βεβαια ειναι που θα το βρω και αν δουλευει κατι τετοιο

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που ποσταρες θες, το αν παιζει εξαρταται απο το timing/throughput που στελνει δεδομενα στο port το προγραμμα. Κανει μηπως print to file? Υπαρχουν παντως ακομα εκτυπωτες με Parallel Port (new) αν μπορεις να τους βρεις (πχ Epson  Stylus C88+). Απο εκει και περα μεταχειρισμενοι (κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ποσταρες θες, το αν παιζει εξαρταται απο το timing/throughput που στελνει δεδομενα στο port το προγραμμα. Κανει μηπως print to file? Υπαρχουν παντως ακομα εκτυπωτες με Parallel Port (new) αν μπορεις να τους βρεις (πχ Epson  Stylus C88+). Απο εκει και περα μεταχειρισμενοι (κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση)

Κατ αρχην χιλια ευχαριστω 

Ναι εχεις δικιο κανει print to file  , οσο για τους εκτυπωτες  ο συγκεκριμενος ειναι  thermal trasfer  για barcode  και σιγουρα θα βρω και με παραλληλη απλα ετυχε να μου βρισκεται ενας usb αυτη τη στιγμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις emulate τον εκτυπωτή σαν LPT και να μή χρειαστείς αντάπτορες.

 

Δές εδώ για κάποιες λύσεις: https://superuser.com/questions/182655/how-do-i-simulate-a-parallel-lpt-printer-with-a-usb-printer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχεις δίκιο  για το βύσμα του φιλου  GRearerEx  εγω δεν θελω να κανω τον εκτυπωτη με την παραλληλη να συνδεθει σε usb αλλα το αντιθετο εχω εκτυπωτη usb και θελω οπωσδηποτε να πηγαινει στην lpt  , Link.png Site: αυτο  που ποσταρα δεν θελω ; κανω καπου λαθος ;

το θεμα μου βεβαια ειναι που θα το βρω και αν δουλευει κατι τετοιο

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου

Ναι αυτο θες που εβαλες αλλα ναι αρκετα ακριβο δυστυχως.

Κατ αρχην χιλια ευχαριστω 

Ναι εχεις δικιο κανει print to file  , οσο για τους εκτυπωτες  ο συγκεκριμενος ειναι  thermal trasfer  για barcode  και σιγουρα θα βρω και με παραλληλη απλα ετυχε να μου βρισκεται ενας usb αυτη τη στιγμη .

αν ο νεος εκτυπωτης κανει 200 και το καλωδιο κανει 30 εννοειται προτιμας το καλωδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...