Προς το περιεχόμενο

Στην Ολλανδία η πρώτη εκτυπωμένη γέφυρα στον κόσμο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πόλη Gemert της Ολλανδίας βρίσκεται η πρώτη τσιμεντένια γέφυρα στον κόσμο που κατασκευάσθηκε από 3D-printer. Η γέφυρα έχει μήκος 8 μέτρα και προορίζεται κυρίως για ποδηλάτες. Ωστόσο, μπορεί να αντέξει οχήματα με διερχόμενο βάρος έως και 2 τόνους.

Η κατασκευή της έγινε από το Πανεπιστήμιο Τεχνολογίας του Eindhoven. Ολοκληρώθηκε σε 3 περίπου μήνες, ενώ αποτελείται από ενισχυμένο σκυρόδεμα.

 

“Ένα από τα πλεονεκτήματα της εκτύπωσης είναι πως καταναλώνεται λιγότερο τσιμέντο, σε σχέση με τη συμβατική τεχνική προσθήκης του υλικού σε καλούπι”, αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ιδρύματος. “Κι αυτό γιατί ο εκτυπωτής προσθέτει τσιμέντο μόνον στα σημεία που χρειάζεται”.

 

Μαζί με τις ΗΠΑ και την Κίνα, η Ολλανδία ανήκει στις πρωτοπόρες χώρες στην εφαρμογή της τρισδιάστατης εκτύπωσης, με τη χρήση υπολογιστών και ρομπότ για την κατασκευή αντικειμένων και υποδομών.

 

Μάλιστα, η ολλανδική start-up MX3D έχει ξεκινήσει την “εκτύπωση” μίας γέφυρας από ανοξείδωτο ατσάλι, σε κανάλι στο Άμστερνταμ. Ήδη έχει ολοκληρωθεί το 1/3 της κατασκευής, με στόχο η γέφυρα να είναι έτοιμη έως τον Μάρτιο.

 

Link.png Site: Guardian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάτι μου λέει ότι θα αντέξει περισσότερο από αυτή http://www.skai.gr/news/greece/article/354980/katerreuse-kainourgia-gefura-ston-iasmo-rodopis-fotografies-/

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thresh κλαίω με το σχόλιο. Πάντως η Ολλανδία για τόσο μικρή χώρα είναι πολύ μπροστά. Έζησα εκεί έναν χρόνο για να δουλέψω και μου έκανε πολύ εντύπωση το ποσό εξελιγμένοι είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thresh κλαίω με το σχόλιο. Πάντως η Ολλανδία για τόσο μικρή χώρα είναι πολύ μπροστά. Έζησα εκεί έναν χρόνο για να δουλέψω και μου έκανε πολύ εντύπωση το ποσό εξελιγμένοι είναι

 

Αποικιοκρατία!!11!!1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι θα αντέξει περισσότερο από αυτή http://www.skai.gr/news/greece/article/354980/katerreuse-kainourgia-gefura-ston-iasmo-rodopis-fotografies-/

 

"Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως πρόκειται για μία νεότερη κατασκευή που κόστισε πολλά χρήματα [...]"

 

Απίστευτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόλαβα πολλά σημαντικά πράγματα στην ζωή μου...
... την αλλαγή Χιλιετηρίδας, την αλλαγή νομίσματος στην χώρα μου, τα κινητά από την γέννηση τους, τους αρχέγονους υπολογιστές με Dos... τα πρώτα Windows, το πρώτο ίντερνετ, χωρίς Google, Facebook κ.λπ.
Βλέποντας όμως τέτοια άρθρα και ως Μπετατζής ο ίδιος... στεναχωριέμαι για πράγματα που δεν θα προλάβω να τα δω σε ευρεία παραγωγή.... όπως για παράδειγμα ρομπότ μέσα σε οικόπεδα να φτιάχνουν σπίτια ή να πηγαίνεις με Drone στην δουλειά σου.
Τα θεμέλια υπάρχουν και απλά όλα είναι θέμα χρόνου που δεν έχω.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι θα αντέξει περισσότερο από αυτή http://www.skai.gr/news/greece/article/354980/katerreuse-kainourgia-gefura-ston-iasmo-rodopis-fotografies-/

Πολύ καθαρεύουσα στα σχόλια ζηλεύω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα πέσει , θα κατηγορήσουν τον μηχανικό , τον εκτυπωτή, τον προμηθευτή υλικού , την εταιρεία που έφτιαξε τον εκτυπωτή η το πρόγραμμα cad οεο ? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα θελα να βρω το paper για προεντεταμένο σκυρόδεμα χωρίς καλούπι οπως λένε. Πως γκεγκεν αυτο???

 

Edit. Άκυρο βρήκα βιντεάκι πως το καναν. Βλακεία του δημοσιογράφου της guardian γιατί αυτο που κανουν δεν ειναι stressed σκυροδεμα όπως λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποικιοκρατία!!11!!1

Ακριβώς. Ας μας λένε ελλαδισταν και ψωροκώσταινα σε κάθε θέμα εδώ μέσα. Ούτε την σφαγή των ινδιάνων κάναμε ούτε των μαύρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτύπωση ανοξείδωτου ατσαλιού?

Πόθεν γέγεν ρε μάγκες;

Πώς γίνεται αυτό;

κβγω αυτο εχω απορία. Στο βίντεο που υπάρχει δεν φαίνεται ναναι ανοξείδωτο το μέταλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...