Προς το περιεχόμενο

Ερωτηματολόγιο για χειροποίητα κοσμήματα ( μάθημα: Ηλεκτρονικό Εμπόριο )


abras96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, είμαι φοιτητής οικονομικών επιστημών του παμακ και στο μάθημα ''Εισαγωγή στο ηλεκτρονικό εμπόριο'' μας έχεις ανατεθεί μία εργασία, η οποία περιλαμβάνει και την δημιουργία ερωτηματολογίου. Χρειάζεται το πολύ 5 λεπτά.

Ευχαριστώ πολύ!
Υ.Γ. Η ιδέα της εργασίας προέρχεται από την μητέρα μου που ασχολείται τα τελευταία χρόνια με τη συγκεκριμένη ασχολία. 
Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο πηγαίνετε κατευθείαν στο ερωτηματολόγιο!

https://goo.gl/forms/K1K6KLPiqhSG1CyC2

Επεξ/σία από abras96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Done. Μόνο έχω μια μικρή παρατήρηση. Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υπάγονται και τα ΤΕΙ, όχι μόνο τα ΑΕΙ.

Επεξ/σία από pink_glitter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν υπάρχει φιλτράρισμα του target group και 99 χρονών άντρας που δεν του αρέσουν τα κοσμήματα δνε έχει πάρει ποτέ είναι απόφοιτος δημοτικού και ο μισθός του είναι 400 ευρώ συνεχίζει στις επόμενες καρτέλες άνετα και ωραία.

 

2) Τι είναι το χειροποίητο κόσμημα; Νομίζω ότι απο τα συμφραζόμενα το κατάλαβα και εννοείταε τα ψεύτικα που πουλάνε στους δρόμους και τα etsyshop σωστά; γιατι γενικά μιλώντας όλα ή σχεδόν όλα τα κοσμήματα ειναι χειροποίητα με εξαίρεση πχ τα ρολόγια αλλά και αυτά ακόμη όταν είναι στην κατηγορία κόσμημα και όχι gadget είναι συνήθως χειροποίητα ...

 

3)πολύ μικρό σπρέντ στις επιλογές της τελευταίας καρτέλας σχετικά με το τι θεωρεί κάποιος σημαντικό σε μια αγορά online .. δηλαδή μετα απο το πολύ σημαντικό ειναι το 4... που σημαίνει τι; σημαντικό; λιγο παραπάνω απο αδιάφορο; τι; μετά αδιάφορο και μετά ασήμαντο.... θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες διακυμάνσεις.

 

4) γιατι θα πρέπει να περιορίζονται οι προτιμήσεις μου στον τρόπο πληρωμής σε μια απάντηση; προτιμώ paypal πιστωτική και αντικαταβολή (λιγό λιγότερο απο τα άλλα δύο)

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν έχουν όλες τις άλλες επιλογές εκτός απο paypal δεν θα μου αρέσει ή δεν θα πάρω και το ανάποδο και το αντιθετοαντιστροφο.

 

έπρεπε να υπήρχε είτε μενού για να τσεκάρεις τις μεθόδους που προτιμάς ή ερώτηση για το πόσο σημαντικό θεωρεί κάποιος την παρουσία συγκεκριμένου τρόπου πληρωμής επίσης θα έπρεπε να υπήρχε και η επιλογή "Άλλο"  .

 

 

Πιστεύω ένα ερωτηματολόγιο θα πρέπει να κατευθύνεται απο τον κάθε ερωτηθέντα αλλιώς δεν βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα (όταν προσπαθεί δηλαδή να τον κατευθύνει με το ζόρι εδώ είτε σου αρέσουν είτε δεν σου αρέσουν τα κοσμήματα με το ζόρι πρέπει να απαντήσεις πόσο σου αρέσουν τι προσέχεις σε αυτά ποιά είδη και αν δεν αγοράζεις απο το internet κοσμήματα ούτε αυτό μας νοιάζει πες μας τι προσέχεις όταν αγοράζεις απο το internet και πως πληρώνεις και με τι να τα αγοράσεις που πρέπει να είναι ένα πράμα μόνο αν αγοράζεις με διάφορους τρόπους πάλι δεν μας νοιάζει :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Done. Μόνο έχω μια μικρή παρατήρηση. Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υπάγονται και τα ΤΕΙ, όχι μόνο τα ΑΕΙ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση, δεν ξέρω πως το ξέχασα! Θα το άλλαζα αλλά θα πειραχτούν λίγο τα στοιχεία. Πάντως αυτή η ερώτηση υπάγεται στις "εύκολες" ερωτήσεις και έχει να κάνει πιο πολύ με ψυχολογικό θέμα του αναγνώστη για να συνεχίσει την συμπλήρωση.

1) δεν υπάρχει φιλτράρισμα του target group και 99 χρονών άντρας που δεν του αρέσουν τα κοσμήματα δνε έχει πάρει ποτέ είναι απόφοιτος δημοτικού και ο μισθός του είναι 400 ευρώ συνεχίζει στις επόμενες καρτέλες άνετα και ωραία.

 

2) Τι είναι το χειροποίητο κόσμημα; Νομίζω ότι απο τα συμφραζόμενα το κατάλαβα και εννοείταε τα ψεύτικα που πουλάνε στους δρόμους και τα etsyshop σωστά; γιατι γενικά μιλώντας όλα ή σχεδόν όλα τα κοσμήματα ειναι χειροποίητα με εξαίρεση πχ τα ρολόγια αλλά και αυτά ακόμη όταν είναι στην κατηγορία κόσμημα και όχι gadget είναι συνήθως χειροποίητα ...

 

3)πολύ μικρό σπρέντ στις επιλογές της τελευταίας καρτέλας σχετικά με το τι θεωρεί κάποιος σημαντικό σε μια αγορά online .. δηλαδή μετα απο το πολύ σημαντικό ειναι το 4... που σημαίνει τι; σημαντικό; λιγο παραπάνω απο αδιάφορο; τι; μετά αδιάφορο και μετά ασήμαντο.... θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες διακυμάνσεις.

 

4) γιατι θα πρέπει να περιορίζονται οι προτιμήσεις μου στον τρόπο πληρωμής σε μια απάντηση; προτιμώ paypal πιστωτική και αντικαταβολή (λιγό λιγότερο απο τα άλλα δύο)

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν έχουν όλες τις άλλες επιλογές εκτός απο paypal δεν θα μου αρέσει ή δεν θα πάρω και το ανάποδο και το αντιθετοαντιστροφο.

 

έπρεπε να υπήρχε είτε μενού για να τσεκάρεις τις μεθόδους που προτιμάς ή ερώτηση για το πόσο σημαντικό θεωρεί κάποιος την παρουσία συγκεκριμένου τρόπου πληρωμής επίσης θα έπρεπε να υπήρχε και η επιλογή "Άλλο"  .

 

 

Πιστεύω ένα ερωτηματολόγιο θα πρέπει να κατευθύνεται απο τον κάθε ερωτηθέντα αλλιώς δεν βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα (όταν προσπαθεί δηλαδή να τον κατευθύνει με το ζόρι εδώ είτε σου αρέσουν είτε δεν σου αρέσουν τα κοσμήματα με το ζόρι πρέπει να απαντήσεις πόσο σου αρέσουν τι προσέχεις σε αυτά ποιά είδη και αν δεν αγοράζεις απο το internet κοσμήματα ούτε αυτό μας νοιάζει πες μας τι προσέχεις όταν αγοράζεις απο το internet και πως πληρώνεις και με τι να τα αγοράσεις που πρέπει να είναι ένα πράμα μόνο αν αγοράζεις με διάφορους τρόπους πάλι δεν μας νοιάζει :P)

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και έγραψες όλα αυτά πραγματικά βοηθάνε!

1) το ταργκετ γκρουπ ουσιαστικά είναι περισσότερο γυναίκες οπότε μέσω του excel μπορώ να απομονώσω τις απαντήσεις τους, αλλά θα ήθελα να δω και τι προτιμούν οι άντρες π.χ. για δώρο ( αυτό θα γίνει μέσω συσχέτισης)

2) το χειροποίητο κόσμημα πιστεύω όλοι γνωρίζουν τι είναι και είναι διαφορετικό να το πουλάς σαν ιδιώτης στην γούναρη ( Θεσσαλονίκη-καμάρα) και διαφορετικό να το βλέπεις με επαγγελματισμό, να κάνεις προώθηση πάνω σε αυτό που δημιουργείς, να έχεις παρακολουθήσει σεμινάρια για να έχεις εξειδίκευση. Το να κάνεις ένα χειροποίητο π.χ. δαχτυλίδι ή κολιέ πέρα από την αρκετή ώρα που χρειάζεται για να γίνουν θέλει να ξέρεις το αντικείμενο σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό.

3) σε αυτό ναι ίσως να ήθελε 7 αντί για 5 στην κλίμακα απλά επειδή είναι αρκετές οι ερωτήσεις δεν ήθελα να "κουραστεί" ο αναγνώστης.

4) ισχύσει το ίδιο με το 3 απλά θα ήθελα να ξέρω αν χρησιμοποιείτε το paypal από τους Έλληνες χρήστες γιατί είναι επιπλέον κόστος.

Επειδή η ίδρυση της επιχείρησης θα είναι ιντερνετικού χαρακτήρα και όχι κάποιο μαγαζί σε στενό για αυτο τα περισσότερα έχουν να κάνουν με το ίντερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Done.

 

"θα σας ήμουν ευγνώμων, ιδιαίτερα οι κοπέλες"

Το  forum που βρισκεσαι ειναι γεματο απο αυτους στους οποιους εισαι λιγοτερο ευγνωμων. Marketing 101, το σχολιο θα  επρεπε να λειπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Done.

 

"θα σας ήμουν ευγνώμων, ιδιαίτερα οι κοπέλες"

Το  forum που βρισκεσαι ειναι γεματο απο αυτους στους οποιους εισαι λιγοτερο ευγνωμων. Marketing 101, το σχολιο θα  επρεπε να λειπει.

έχουμε και απο τις άλλες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε και απο τις άλλες :P

Σε thread για κοσμηματα ποσταρουμε και οι δυο, μηπως να να αρχισουμε να ανησυχουμε?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...