Προς το περιεχόμενο

Διπλή βάση για ασύρματο τηλέφωνο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα το λάθος και έβαλα στο σπίτι cyta και πλέον το τηλέφωνο πρέπει να συνδέεται στο ρούτερ.

 

Έχω ασύρματο αλλά συνεχίζει να μην με βολεύει να είναι η βάση δίπλα στο ρούτερ γιατί είναι στην άκρη του σπιτιού και πρέπει να θυμόμαστε το βράδυ να πηγαίνουμε να βάζουμε το τηλέφωνο εκεί για να φορτίσει.

Επίσης δεν έχει καλό σήμα μέχρι το άλλο άκρο του σπιτιού.

 

Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται γενικά με τα ασύρματα τηλέφωνο να έχεις 2 βάσεις,

ώστε να βάλω την 2η βάση σε κεντρικό σημείο του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκανα το λάθος και έβαλα στο σπίτι cyta και πλέον το τηλέφωνο πρέπει να συνδέεται στο ρούτερ.

 

Έχω ασύρματο αλλά συνεχίζει να μην με βολεύει να είναι η βάση δίπλα στο ρούτερ γιατί είναι στην άκρη του σπιτιού και πρέπει να θυμόμαστε το βράδυ να πηγαίνουμε να βάζουμε το τηλέφωνο εκεί για να φορτίσει.

Επίσης δεν έχει καλό σήμα μέχρι το άλλο άκρο του σπιτιού.

 

Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται γενικά με τα ασύρματα τηλέφωνο να έχεις 2 βάσεις,

ώστε να βάλω την 2η βάση σε κεντρικό σημείο του σπιτιού.

Αν παρεις μεγαλο τηλεφωνικό καλωδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν διαφορες λυσεις, απο κατι τετοιο  που σου επιτρεπει να βαλεις το ενσυρματο διπλα στο ρουτερ και το ασυρματο με τη βαση του οπου θες και σε βολευει, υπαρχουν διπλα, τριπλα κλπ ασυρματα που τα μοιραζεις στο σπιτι (ενδεικτικα), υπαρχουν range extenders/repeaters. Αλλα βαση σκετη δε νομιζω οτι μπορεις να βαλεις γιατι πολυ απλα η βαση θελει να τη συνδεσεις σε τηλεφωνικη γραμμη. Αυτο που καταλαβαινω οτι θες ειναι κατι σα cradle/φορτιστης που δε νομιζω να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις μεγαλο τηλεφωνικό καλωδιο?

 

Δεν θέλω να τρυπήσω όλο το σπίτι ούτε έχω τις γνώσεις και τον εξοπλισμό ούτε θέλω να φωνάξω τεχνικό.

Υπαρχουν διαφορες λυσεις, απο κατι τετοιο  που σου επιτρεπει να βαλεις το ενσυρματο διπλα στο ρουτερ και το ασυρματο με τη βαση του οπου θες και σε βολευει, υπαρχουν διπλα, τριπλα κλπ ασυρματα που τα μοιραζεις στο σπιτι (ενδεικτικα), υπαρχουν range extenders/repeaters. Αλλα βαση σκετη δε νομιζω οτι μπορεις να βαλεις γιατι πολυ απλα η βαση θελει να τη συνδεσεις σε τηλεφωνικη γραμμη. Αυτο που καταλαβαινω οτι θες ειναι κατι σα cradle/φορτιστης που δε νομιζω να υπαρχει

 

Δεν θέλω να δώσω 800 ευρώ για νέο τηλέφωνο.

Δεν χρειάζομαι repeater, χρειάζομαι repeater που να φορτίζει κιόλας το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να τρυπήσω όλο το σπίτι ούτε έχω τις γνώσεις και τον εξοπλισμό ούτε θέλω να φωνάξω τεχνικό.

 

Δεν θέλω να δώσω 800 ευρώ για νέο τηλέφωνο.

Δεν χρειάζομαι repeater, χρειάζομαι repeater που να φορτίζει κιόλας το τηλέφωνο.

 

καλα δε σου πε κανενας να παρεις 800ευρω τηλεφωνο

 

γιατι δε παιρνεις την εταιρεια (πανασονικ οτι τελως παντων τηλεφωνο εχεις) να ρωτησεις?

 

Και ασχετο, σ'ολο το σπιτι μια τηλεφωνικη πριζα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δίνεις 800...................

 

Μπορείς να διαθέσεις 30-40-50  ευρώ να πάρεις δύο όμοια από τα οποία το ένα να το χρησιμοποιείς απλά

σαν φορτιστή. :)

 

https://www.skroutz.gr/c/292/asyrmata-tilefwna-dect.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δίνεις 800...................

 

Μπορείς να διαθέσεις 30-40-50  ευρώ να πάρεις δύο όμοια από τα οποία το ένα να το χρησιμοποιείς απλά

σαν φορτιστή. :)

 

εχω την αισθηση οτι δε θα δουλευει. Το τηλεφωνο θα κανει pair με τη βαση που δεν ειναι συνδεδεμενη στο τηλεφωνικο δικτυο, οποτε ... δε θα χει τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις και αλλού τηλεφωνικές πρίζες μπορείς να τις ενεργοποιησεις! Πάρε τη cyta να σου πει πως γίνεται ή να σου στείλει τεχνικό. Μην αγοράζεις άσκοπα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να βγει μια ακρη.τα τηλεφωνα με διπλη τριπλη βαση αυτο το νοημα εχουν.μια βαση που συνδεεται με πριζα και τηλεφωνο και μια δευτερη τδιτη τεταρτη βαση φορτιστης που απλα γεμιζει το τηλεφωνο.και το δευτερο ακουστικο τηλεφωνο να το πω αλλιως κανει pair με την πρωτη βαση αρκει να ειναι εντος εμβελειας.εχουν καλυτερη εμβελεια απο τα ρουτερ.μην ειναι βεβαια δεκα οροφοι διαφορα.παιζουν μια χαρα και ειναι πλεον φτηνα.τωρα και voip να εχεις μπορεις να εχεις τηλεφωνο και σε αλλες πριζες και υπαρχουν διαφοροι τροποι καποιοι σωστοι καποιοι πατεντες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ηθελα καλωδιώσεις κλπ εχω αυτό και το ένα ακουστικο είναι στην κρεβατοκαμαρα συνδεδμενεο μονο με ρευμα .Χρονια τωρα δουλευει τελεια

 

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo.html

 

Μεταφεροντε και οι καταχωρησεις από το ένα στο άλλο ασυρματα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η μια βαση απο την αλλη βαση ή να το πω καλυτερα το δευτερο ακουστικο δεν ειναι πολυ μακρυα απο την πρωτη βαση δεν εχεις κανενα θεμα.τωρα αν η μια βαση ειναι στο 8ο οροφο και η αλλη στον πρωτο ναι μπορει να μην παιξει.αλλα τα dect γενικως εχουν μεγαλυτερη εμβελεια απο τα wifi router.2-3 οροφους συνηθως τους εχουν χωρις θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...