Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη Apple-Bloomberg για δήθεν εσκεμμένη υποβάθμιση της ακρίβειας του Face ID


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε καμία γυναίκα δεν θα δουλέψει σωστά το Face ID !!!

Θα βγάλουν την αρχική καλοβαμμένες και σενιαρισμένες και το κινητό δεν θα τις αναγνωρίζει ...το πρωί όταν ξυπνάνε !!!

Ε ρε μπινελίκι που έχει να πέσει ...

 

Το μακιγιάζ είναι οφθαλμαπάτη. Δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα το Face ID.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σιγά που το Bloomberg έβγαλε "ψευδή" είδηση! Τρέχουν να καθαρίσουν τους λεκέδες από το crystal clear X phone τώρα στην Apple, αλλά αν αληθεύει αυτό, σκέφτομαι, πόσο, μα ΠΟΣΟ ΠΑΡΑΔΟΠΙΣΤΟΙ είναι ώστε να σου κοπανάνε τιμολόγηση >1000$ (€) και παράλληλα να κάνουν "σκόντο" στην ποιότητα! ΑΘΛΙΟΙ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί γράφετε όλοι ανακρίβειες; Εξήγησε πως θα λειτουργεί στην παρουσίαση και βλέπω σχόλια απο άτομα που είτε δεν είδαν την παρουσίαση, είτε δεν κατάλαβαν τι είδαν. Τώρα όταν κυκλοφορήσει εαν δεν λειτουργεί όπως το εμφάνισε στην παρουσίαση εδω είμαστε όλοι να την κράξουμε. Δεν πιστεύω πως θα ρισκάρει να το κυκλοφορήσει εαν δεν λειτουργεί όπως το παρουσίασε! Λίγη υπομονή σε μικρό χρονικό διάστημα θα ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσοστά που αναφέρετε 1 προς 1εκ. δεν ισχύουν από την στιγμή που το άρθρο είναι αληθές. Τα δημοσιεύματα κάνουν λόγο για μειώσει της ακρίβειας του face id από της παραγωγή hardware και κατ επέκταση από την μονάδα ελέγχου software. Αυτό σημαίνει ότι εάν έστελνε 30εκ. πινέζες ο προτζέκτορα στο πρόσωπο, τώρα στείλει λιγότερες. Συνεπώς έτσι χάνετε η ακρίβεια του 1 προς 1εκ. μιας και η τελείες εάν μπορούμε να πούμε δεν παράγουν σε μεγάλη "ανάλυση" πουν είχαν πριν το πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο τα δακτυλικά σου αποτυπώματα τώρα θέλουν και τα βιομετρικά του προσώπου. Τα φωνητικά τα έχουν ίδη μέσο Siri.

 

Σε λίγο θα μας ζητάνε και DNA...... Βρισκόμαστε στο 1984 σε όλο του το μεγαλείο.

θα στο χαλάσω αλλά η apple δεν μπορεί να δει το δαχτυλικό σου αποτύπωμα καθώς το σύστημα που διαβάζει τα δαχτυλικά αποτυπώματα επικοινωνεί με ένα και μόνο τσιπ το οποίο συνδέεται με την cpu και απαντά σε αυτή μόνο με true/false. Αν θέλεις να σου στείλω τα datasheet και μία επεξήγηση για το πως ακριβώς δουλεύει στείλε μου pm ή απλά google it. 

 

Σε μία σύντομη προσέγγιση της λειτουργίας του, θα έλεγα ότι το 1ο chip λαμβάνει το αποτύπωμα σου μέσο του αισθητήρα και μέσο ενός αλγόριθμου παράγει ένα μοναδικό κλειδί και στην συνέχεια το συγκρίνει με το κλειδί που έχει αποθηκευμένο μέσα του. Αν τελικά τα κλειδιά ταιριάζουν τότε δίνει αναφορά στην cpu ότι τα κλειδιά ταιριάζουν και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει.

 

Όπως μπορείς να καταλάβεις εύκολα, το σύστημα σχεδιάστηκε με τέτοιο τρόπο ώστε η ανάγνωση του κλειδιού αυτού να είναι αδύνατη από το λειτουργικό σύστημα του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να καθιστά αδύνατη την ανάγνωση του κλειδιού ακόμα και από την ίδια την apple.

 

Τα προσωπικά δεδομένα και πόσο μάλλον τα μοναδικά αναγνωριστικά των ανθρώπων όπως ίριδα και αποτυπώματα που πλέον οι συσκευές είναι ικανές να λάβουν είναι ένα τεράστιο θέμα που πραγματικά είναι δύσκολο να αποφασίσεις τι ακριβώς ζητάς, για παράδειγμα, η google συλλέγει καθημερινά τόνους δεδομένων από όλο σχεδόν τον κόσμο και είναι ικανή πλέον να ξέρει με ακρίβεια τι θέλει ο μέσος Έλληνας, Γερμανός κτλ. Αυτού του είδους οι πληροφορίες είναι ικανές ανεβάσουν ή να ρίξουν ποσοστά κομμάτων σε εκλογές.

 

Από την άλλη όμως, η google έχοντας αυτές τις πληροφορίες μου βρίσκει αυτό που θέλω, με οδηγεί σε δρόμους χωρίς κίνηση, μου δίνει ένα φθηνό mobile OS και μπορώ να έχω ένα αξιόλογο smartphone με μόλις 110 ευρώ όταν ο "αντίπαλος" θέλει στην καλύτερη 300 ευρώ για τηλέφωνο 4 ετών και και μου κάνει την ζωή εύκολη χωρίς καν να την πληρώνω.  Προσωπικά, αν και έχω αυτό το μηλόφωνο των 300 ευρώ, λατρεύω την google, μου κάνει πραγματικά την ζωή ευκολότερη αλλά αρκετές φορές αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να κάνει η google με τόσα δεδομένα και ίσως αγχώνομαι λιγάκι, αλλά μου περνάει γιατί σκέφτομαι ότι ακόμα και αν το κάνει αυτή τι στιγμή, θα χρειάζεται αρκετούς προγραμματιστές για ένα τέτοιο software και προφανώς κάποιος από αυτούς που θα δουλέψουν για κάτι τέτοιο θα είχε μιλήσει και όντας προγραμματιστής, θα ανέβαζε τις αποδείξεις σε τόρρεντ και αντίο google, βζιουνγκ :P

 

Σχετικά με την διαμάχη apple - bloomberg , ελπίζω για το καλό της apple αυτό το νέο μαραφέτι να δουλεύει σωστά διαφορετικά βλέπω το φάντασμα του Jobs να στοιχειώνει τον Cook και τα fangirls να ξεκλειδώνουν μόνο με makeup, eyeliner, lipgloss, τρέσες, συνθετικές βλεφαρίδες και άλλα πολλά  :P

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Ας τα πάρουμε με την σειρά.

 

Όποιος είδε την παρουσίαση ξέρει ότι το FaceID θα λειτουργεί όπως και να αλλάξει το πρόσωπο σου, Makeup, γένια, γυαλιά, σκούφος κλπ.

 

Ο άλλος μιλάει για φακέλωμα, τα βιομετρικά δεδομένα όπως και το TouchID αποθηκεύουν τις πληροφορίες έξτρα σε τσιπ κρυπτογραφημένα εντός της συσκευής και όχι σε κάποιον Server. 

 

Τι σχέσει έχει το δικαίωμα για την κάμερα σε μία εφαρμογή με το TouchID. Γιαυτό και σε ρωτάνε αν θες να δώσεις πρόσβαση στην κάμερα. Κάποια εφαρμογή που δεν εμπιστεύομαι ή δεν την ξέρω, δεν θα της δώσω πρόσβαση. Όσο για το αν είναι θέμα, ναι είναι αλλά δεν είναι του θέματος για να το συζητήσουμε εδώ.

 

Τώρα όσον αφορά τις δηλώσεις του Bloomberg, τροφή για σχόλια και κοράκια που ψάχνουν τροφή για συζήτηση. Θα περιμένουμε να βγει η συσκευή, να την δοκιμάσει ο κόσμος και αν δεν λειτουργήσει όπως υποσχέθηκαν, εδώ είμαστε να την κράξουμε όλοι μαζί παρέα. Άσκοπα θέματα και άσκοπες συζητήσεις πριν την κυκλοφορία δεν έχουν νόημα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηστευω οτι το μυλο κανει απεγνωσμενες κηνησεις να ξανατραβηξει περησοτερο τη προσοχη του κοσμου οπως ηταν αλοτε να ξεχωρησει κανωντας τη διαφορα.Προσωπικα το δαχτυλικο για μενα ειναι το καλυτερο και πιο πρακτικο μπαμ μπαμ.Εξαλου οτι ασφαλεια και να βγαλουν αργα η γρηγορα θα την σπασουν καποιοι αυτο συνεβεναι και αυτο θα συνβαινει παλι.Αν χασω τη συσκευη μου ξερω οτι δε προκειται να τη βρω ποτε και αν τη βρω θα ειναι χιλιοπειραγμενη.Εδω εχω το platinum7 και δε το χανω απο τα ματια ποσο μαλλον να ειχα τοσο ακριβη συσκευη θα προσεχα περησοτερο.Πλεον τη συσκευη δεν την εμφανηζω σε τραπεζια οταν εχει κοσμο πολυ εκτος απο σπιτι αν βρεθω η με ανθρωπους που εμπηστευομαι και παλι ειμαι επιφυλαχτηκος

 Κανε μας μια χαρη και σταματα να γραφεις .Μας εχεις τυφλωσει ...

 

Σχετικα με το θεμα μαλλον το Bloomeberg ηθελε views -clicks    και βρηκε να ασχοληθει με ενα "πιασαρικο" ονομα οπως της Apple .

Καθως  το θεμα δεν υφισταται καν .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηστευω οτι το μυλο κανει απεγνωσμενες κηνησεις να ξανατραβηξει περησοτερο τη προσοχη του κοσμου οπως ηταν αλοτε να ξεχωρησει κανωντας τη διαφορα.Προσωπικα το δαχτυλικο για μενα ειναι το καλυτερο και πιο πρακτικο μπαμ μπαμ.Εξαλου οτι ασφαλεια και να βγαλουν αργα η γρηγορα θα την σπασουν καποιοι αυτο συνεβεναι και αυτο θα συνβαινει παλι.Αν χασω τη συσκευη μου ξερω οτι δε προκειται να τη βρω ποτε και αν τη βρω θα ειναι χιλιοπειραγμενη.Εδω εχω το platinum7 και δε το χανω απο τα ματια ποσο μαλλον να ειχα τοσο ακριβη συσκευη θα προσεχα περησοτερο.Πλεον τη συσκευη δεν την εμφανηζω σε τραπεζια οταν εχει κοσμο πολυ εκτος απο σπιτι αν βρεθω η με ανθρωπους που εμπηστευομαι και παλι ειμαι επιφυλαχτηκος

Πόνεσαν τα μάτια μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν βλέπω /sarcasm και ανησυχώ, όχι τίποτα άλλο αλλά θα μπερδέψεις και κόσμο.

 

Υπάρχουν δεκάδες παράμετροι όπως το Secured Enclave Processor στις iOS συσκευές όπου αποτρέπουν οτιδήποτε έχει να κάνει με βιομετρικά να βγει εκτός συσκευής*.

 

*Ούτε η ίδια η συσκευή σου δεν γνωρίζει πως μοιάζει το δαχτυλικό σου, αυτό το ξέρει μόνον το Touch ID και απλά δίνει ένα ΟΚ ή ΌΧΙ στην συσκευή για να ξεκλειδώσει.

δυστυχως κανεις δεν θα διαβασει/καταλαβει τι γραφεις, και θα μεινουν ολοι στις θεωριες συνωμοσιας του φιλου παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μας μια χαρη και σταματα να γραφεις .Μας εχεις τυφλωσει ...

 

Σχετικα με το θεμα μαλλον το Bloomeberg ηθελε views -clicks και βρηκε να ασχοληθει με ενα "πιασαρικο" ονομα οπως της Apple .

Καθως το θεμα δεν υφισταται καν .

Ενώ εσύ μας έκανες τα μάτια να βγάζουν πουλάκια. Το να μην βάζεις τόνους και σωστά σημεία στίξης είναι εξίσου δύσκολο στην κατανόηση κειμένου. http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/Glosika/Stixi.htm

 

Το παραπάνω θα σε βοηθήσει, όπως βοήθησε και εμένα πχ το 9.(με τελεία στο τέλος) σημαίνει ένατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί δε λειτουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα παραμένει ότι πρέπει να σηκώσεις το τηλέφωνο για να ανοίξει. Για εμενα το καλύτερο είναι ο συνδυασμός δακτυλικό στο πίσω μέρος και διπλό ταπ για ξεκλείδωμα τα υπόλοιπα είναι απλά για γούστα τίποτα άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν βλέπω /sarcasm και ανησυχώ, όχι τίποτα άλλο αλλά θα μπερδέψεις και κόσμο.

 

Υπάρχουν δεκάδες παράμετροι όπως το Secured Enclave Processor στις iOS συσκευές όπου αποτρέπουν οτιδήποτε έχει να κάνει με βιομετρικά να βγει εκτός συσκευής*.

 

*Ούτε η ίδια η συσκευή σου δεν γνωρίζει πως μοιάζει το δαχτυλικό σου, αυτό το ξέρει μόνον το Touch ID και απλά δίνει ένα ΟΚ ή ΌΧΙ στην συσκευή για να ξεκλειδώσει.

 

Σε ποιον αγγελικα πλασμενο κοσμο ζεις να ερθω και εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...