Προς το περιεχόμενο

Φθηνη αποστολη (μικρων) δεματων στο εξωτερικο


mader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας

 

άνοιξα αυτο το thread ωστε να μπορεσουμε να βρουμε μια ακρη με τις αποστολες στο εξωτερικο.

 

πριν ενα μηνα και κατι, αγορασα ενα αντικείμενο απο e-bay Αγγλία το οποιο ηταν δικο μου λαθος και θέλησα να το στειλω πισω για full refund. συγκεριμενα ηταν ενα router Cisco σε δεμα διαστασεων 20x30x10

 

ο αγοραστης μου το εστειλε με royal mail με κοστος 14€ και εφτασε σε 2 εβδομαδες

τα ΕΛΤΑ μου ζήτησαν 35€ και απο οτι μου ειπαν φιλοι, θα κανει μηνα να φτάσει.

 DHL κτλ μου λενε κατι για 130€ (ειναι για το π****** , αντε μην πω!)

 

 

 

θα ηθελα ομως να μου πειτε τις συστάσεις σας για αποστολές εξωτερικού και (συγκεκριμένα Ευρωπη)

υπαρχει καποια υπηρεσια που να ειναι ποιο οικονομική?

δεν με νοιάζει η ταχύτητα για αρχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μήπως εννοείς αποστολές ΑΠΟ το εξωτερικό;

2. Στο παράδειγμα που αναφέρεις, εάν το δέμα έφυγε πραγματικά από την Αγγλία, δεν έπρεπε να χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού. Μήπως έφυγε από Κίνα, χωρίς να προσέξεις τη χώρα που βρισκόταν;

 

Η DHL courier, εξυπηρετεί τις χώρες της ΕΕ χωρίς την επιπλέον χρέωση της αμοιβής του εκτελωνιστή, αφού αναφέρεσαι σε έξοδα 130€.

 

Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν αρκετά νήματα στην ενότητα Internet, σχετικά με τια απορίες σου, και δεν χρειαζόταν νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οχι, εννοώ απο Ελλαδα ΠΡΟΣ το εξωτερικο

 

απλα ανέφερα ως παράδειγμα το ποσο φθηνο ειναι το να στειλεις σε Ελλαδα απο αλλες χωρες

και ποσο ακριβα ειναι το αντιθετο. (δλδ, ποσο μας κοροιδευουν)

 

με ενδιαφερει η αποστολή απο Ελλαδα προς Εξωτερικο και συγκεκριμένα προς Ευρώπη

 

 

 

2. δεν μίλησα για εξοδα εκτελωνισμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν αρκετά νήματα στην ενότητα Internet, σχετικά με τια απορίες σου, και δεν χρειαζόταν νέο.

 

Συμφωνώ απόλυτα

 

Έχουμε ξεφύγει και θα χαθούμε με τόσα παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1. Μήπως εννοείς αποστολές ΑΠΟ το εξωτερικό;

2. Στο παράδειγμα που αναφέρεις, εάν το δέμα έφυγε πραγματικά από την Αγγλία, δεν έπρεπε να χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού. Μήπως έφυγε από Κίνα, χωρίς να προσέξεις τη χώρα που βρισκόταν;

 

Η DHL courier, εξυπηρετεί τις χώρες της ΕΕ χωρίς την επιπλέον χρέωση της αμοιβής του εκτελωνιστή, αφού αναφέρεσαι σε έξοδα 130€.

 

Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν αρκετά νήματα στην ενότητα Internet, σχετικά με τια απορίες σου, και δεν χρειαζόταν νέο.

Δεν μιλάει για τελωνείο τα 14 που αναφέρει ήταν τα έξοδα αποστολής που χρεώνε ο πωλητης από Αγγλία, τώρα ο φίλος ψάχνει φτηνό τρόπο να στείλει πίσω του προϊόν γιατί ήταν λάθος αγορά

 

 

Το πιο φτηνό είναι τα έλτα από όσο ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο οικονομικός τρόπος αποστολής είναι με τα ΕΛΤΑ. 

 

Αν το δέμα δεν ξεπερνάει τα 2 κιλά θα το στείλεις σαν επιστολή (ακανόνιστο) γιατί είναι ο πιο οικονομικός τρόπος. Μέχρι το 1 κιλό πληρώνεις 11,20€ και μέχρι τα 2 κιλά 16,50€. Το κόστος αυτό είναι για συστημένο (να έχει δηλαδή tracking number) γιατί δεν φαντάζομαι να θες να το στείλεις απλό και να μην ξέρεις πότε και αν τελικά έφτασε.

 

Αν είναι πάνω από 2 κιλά θα πρέπει αναγκαστικά να το στείλεις σαν δέμα και εκεί το κόστος αποστολής ανεβαίνει αρκετά.

 

Ρίξε μια ματιά και στους τιμοκαταλόγους των ΕΛΤΑ: http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο οικονομικός τρόπος αποστολής είναι με τα ΕΛΤΑ. 

 

Αν το δέμα δεν ξεπερνάει τα 2 κιλά θα το στείλεις σαν επιστολή (ακανόνιστο) γιατί είναι ο πιο οικονομικός τρόπος. Μέχρι το 1 κιλό πληρώνεις 11,20€ και μέχρι τα 2 κιλά 16,50€. Το κόστος αυτό είναι για συστημένο (να έχει δηλαδή tracking number) γιατί δεν φαντάζομαι να θες να το στείλεις απλό και να μην ξέρεις πότε και αν τελικά έφτασε.

 

Αν είναι πάνω από 2 κιλά θα πρέπει αναγκαστικά να το στείλεις σαν δέμα και εκεί το κόστος αποστολής ανεβαίνει αρκετά.

 

Ρίξε μια ματιά και στους τιμοκαταλόγους των ΕΛΤΑ: http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9.aspx

γινετε αυτο??

 

δλδ, παρολο που θα παω στο κισέ με ενα δεμα με διαστασεις π.χ. 30χ30χ10

μπορω να τους ζητησω να σταλει σαν επιστολη?

δεν θα μου την πουν? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά φθηνά , με βάση την Ελληνική αγορά , και αξιόπιστα μου έρχονται μόνο 2 εταιρείες στο μυαλό για εξωτερικό.

 

Eurosender η πρώτη και καλύτερη , μπορείς να το ψάξεις για περαιτέρω πληροφορίες online , και η ACS που έχει την υπηρεσία  EU Economy.

 

Τώρα από χρόνους παράδοσης για την Eurosender ξέρω πως χρησιμοποιεί οδική μεταφορά οπότε μιλάμε για χρόνους παράδοσης 1 - 2 εβδομάδων , με tracking number κανονικότατα. Νομίζω βέβαια και η ACS οδική μεταφορά πρέπει να χρησιμοποιεί , αλλιώς δεν δικαιολογείται το φθηνό της υπόθεσης αν πήγαινε με αεροπλάνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινετε αυτο??

 

δλδ, παρολο που θα παω στο κισέ με ενα δεμα με διαστασεις π.χ. 30χ30χ10

μπορω να τους ζητησω να σταλει σαν επιστολη?

δεν θα μου την πουν? :/

 

δεν θα στην πουν, τσέκαρε και εδώ

http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

στο Μέγεθος αν κάνεις hover πάνω απο το ερωτηματικό , θα σου βγάλει πινακάκι με το τι ισχύει για τις διαστάσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...