Προς το περιεχόμενο

Χρήματα στη Ρουμανία


angelponiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αν έχει απαντηθεί το θέμα άλλη φορα ας το σβήσετε.
Σε 10 μέρες θα πάω Ρουμανία για διακοπές και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για συνάλλαγμα.

Να χρησιμοποιώ κάρτες ξέροντας ότι υπάρχει προμήθεια, Να αλλάξω σε τράπεζα στην Ελλάδα;

Σε τράπεζα στην Ρουμανία; ή σε ανταλλακτήριο εκεί και που;
Τι κάνω για το συμφέρον μου; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν έχει απαντηθεί το θέμα άλλη φορα ας το σβήσετε.

Σε 10 μέρες θα πάω Ρουμανία για διακοπές και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για συνάλλαγμα.

Να χρησιμοποιώ κάρτες ξέροντας ότι υπάρχει προμήθεια, Να αλλάξω σε τράπεζα στην Ελλάδα;

Σε τράπεζα στην Ρουμανία; ή σε ανταλλακτήριο εκεί και που;

Τι κάνω για το συμφέρον μου; Ευχαριστώ...

Εγώ θα έκανα από εδώ συνάλλαγμα... Να ξέρεις 1 ευρω 4.5 δικά τους περίπου.

Μόνος θα πας η με γυναίκα ; αν μόνος έχω να σου πω... Με γυναίκα δεν ξέρω γιατί ο αδερφός μου εκεί είναι μόνος ( δουλεύει εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φορεας PDI-PRW και τα λοιπα, αλλα κρατανε και οι αναδοχες εταιρειες ΚDI exchange interfecion intelligence

 

 

 

 

Σορρυ αλλα οποτε ακουω για εμβασματα , συναλλαγματα και λοιπες δοσοληψιες με Ρουμανια θα μου ερχεται για παντα αυτο στο μυαλο:

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έκανα από εδώ συνάλλαγμα... Να ξέρεις 1 ευρω 4.5 δικά τους περίπου.

Μόνος θα πας η με γυναίκα ; αν μόνος έχω να σου πω... Με γυναίκα δεν ξέρω γιατί ο αδερφός μου εκεί είναι μόνος ( δουλεύει εκεί).

Τίγκα παραπληροφόρηση. Έχεις βγει εξωτερικό τα τελευταία χρόνια;

 

Η καλύτερη μέθοδος αλλαγής χρημάτων εντός ΕΕ είναι να πας στο  ΑΤΜ τράπεζας (προσοχή, όχι ΑΤΜ-ανταλλακτήριο-euronet) και να κάνεις ανάληψη σε τοπικό νόμισμα, διαλέγοντας να χρεωθείς στο τοπικό νόμισμα και όχι σε ευρώ. Καλύτερα μεγάλες αναλήψεις λίγες φορές, παρά να βγάζεις 50-50€. Η προμήθεια είναι ανά ανάληψη στις περισσότερες τράπεζες.

 

Όπου υπάρχει χρησιμοποιείς POS, δεν ξέρω όμως τι κάλυψη έχεις στη Ρουμανία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίγκα παραπληροφόρηση. Έχεις βγει εξωτερικό τα τελευταία χρόνια;

 

Η καλύτερη μέθοδος αλλαγής χρημάτων εντός ΕΕ είναι να πας στην τράπεζα (προσοχή, όχι ΑΤΜ-ανταλλακτήριο-euronet) και να κάνεις ανάληψη σε τοπικό νόμισμα, διαλέγοντας να χρεωθείς στο τοπικό νόμισμα και όχι σε ευρώ. Καλύτερα μεγάλες αναλήψεις λίγες φορές, παρά να βγάζεις 50-50€. Η προμήθεια είναι ανά ανάληψη στις περισσότερες τράπεζες.

 

Όπου υπάρχει χρησιμοποιείς POS, δεν ξέρω όμως τι κάλυψη έχεις στη Ρουμανία.

μικρη διαφορα ειναι ρε μιλαμε για 1 ευρω κλαιν μαιν, αυτο που λες ισχυει δηλαδη να βγαλει απο την εκει τραπεζα σε δικα τους ,εξαλλου παλι κερδος θα εχει λεμε !!! 1 ευρω 4,5 δικα τους !!! με 500 ευρω κανεις διακοπες ΤΡΕΛΕΣ !!!!

μισο ευρω καφες , 9 ευρω η καλυτερη πιτσα, 1 κοτοπουλο ολοκληρο με πατατες και ψωμι 5 ευρω ( Ελλαδα θες 20 ευρα για κοτοπουλο).

 

 

Για ταξι προτιμησε Uber ,  20 χιλιομετρα αποσταση απο το αεροδρομιο κανα 3-4 ευρω ολα μαζι .

 

ΙΑτρε εχω ατομο λεμε εκει και τον αλλο μηνα θα παω λεμε ρουμανια !!!!! εσυ το χαβα σου ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, τι σχεση εχει η ισοτιμια 1 προς 4.5 που λες (4.61  για την ακριβεια), με τον τροπο ανταλλαγης που εχει τη λιγοτερη προμηθεια;

 

Προφανως και η διαφορα στο ανταλλακτηριο δε θα ειναι 1 ευρω στα 500, θα ειναι αρκετα περισσοτερα. Γιατι να τα πληρωσει στο νταβατζη του ανταλλακτηριου;

Οι τιμες στη Ρουμανια επισης ειναι κατι ασχετο, το παιδι ρωταει πως να αλλαξει χρηματα. Το γεγονος οτι εχεις ατομο εκει δε σημαινει κατι, και εγω ζω στο εξωτερικο και τα τελευταια 3 χρονια εχω γυρισει αρκετα λογω δουλειας. Εγω το χαβα μου λοιπον και εσυ το δικο σου. 

 

Για μετρητα αναληψη απο τραπεζα λοιπον, οπου μπορεις POS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, τι σχεση εχει η ισοτιμια 1 προς 4.5 που λες (4.61 για την ακριβεια), με τον τροπο ανταλλαγης που εχει τη λιγοτερη προμηθεια;

 

Προφανως και η διαφορα στο ανταλλακτηριο δε θα ειναι 1 ευρω στα 500, θα ειναι αρκετα περισσοτερα. Γιατι να τα πληρωσει στο νταβατζη του ανταλλακτηριου;

Οι τιμες στη Ρουμανια επισης ειναι κατι ασχετο, το παιδι ρωταει πως να αλλαξει χρηματα. Το γεγονος οτι εχεις ατομο εκει δε σημαινει κατι, και εγω ζω στο εξωτερικο και τα τελευταια 3 χρονια εχω γυρισει αρκετα λογω δουλειας. Εγω το χαβα μου λοιπον και εσυ το δικο σου.

 

Για μετρητα αναληψη απο τραπεζα λοιπον, οπου μπορεις POS.

Γιαυτό είπα ας πάει σε τράπεζα, το θέμα είναι από εδώ αν ξεκινήσει με ευρώ χωρίς Λι θα τον φάνε είναι κλέφτες.

 

Όλα έχουν σχέση όλα μεγάλε όλα!! Εξάλλου εσύ ζεις δεν πας διακοπές, για διακοπες θα θέλει να μάθει και τις τιμές κάποιος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν σχέση όλα μεγάλε όλα!! Εξάλλου εσύ ζεις δεν πας διακοπές, για διακοπες θα θέλει να μάθει και τις τιμές κάποιος!!

Ακριβως το αντιθετο.Οταν πας για να ζησεις σε νοιάζουν οι τιμές. Οταν πας για μια βδομαδα και 9 να κανει η πιτσα και 10 για να κάψεις λεφτα εχεις παει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το αντιθετο.Οταν πας για να ζησεις σε νοιάζουν οι τιμές. Οταν πας για μια βδομαδα και 9 να κανει η πιτσα και 10 για να κάψεις λεφτα εχεις παει.

Αλλο 10 ρε φίλε και άλλο 20 που κάνει σαλόνι Ελλάδα. Μιλάμε για τριπλά φράγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το που βγεις απο τις αφιξεις εχει atm της πειραιως αν θυμαμαι καλα, βγαλε απο κει. παιζει και eurobank και alphabank. μην κανεις συναλλαγμα σε ανταλλακτηριο ειτε εδω ειτε εκει,βγαζε απο atm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις τη βίζα ή μάστερ καρντ χρεωστική σε POS. Υπάρχουν στα περισσότερα καταστήματα. Αλλάζεις ή τραβάς από ΑΤΜ όπως είπαν οι προηγούμενοι, αλλά λίγα λεφτά, για να μη σου μείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε καρτα και αν θελεις δες κεντρικα που δινουν την καλυτερη προσφορά και κανε lei. Από οσο θυμαμαι σχεδον παντου μπορουσες να πληρωσεις με καρτα. Να φας papanasi k kurtos kalacs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: είχα πάει ρουμανία και μου έχουν μείνει μερικά lei. Για εδώ που μου προτείνετε να πάω για να τα αλλάξω σε ευρώ;;

 

 

Καλό ποσό ή φάση 100-150 ευρώ; Δεν έχουν όλες οι τράπεζες ron πρέπει να το τσεκάρεις. Σίγουρα η Πειραιώς έχει οπότε μπορείς να πας να ανταλλάξεις εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...