Προς το περιεχόμενο

Apple TV


evilakos!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω που έχω το mac mini 2014 και το Apple TV 4 όταν προσπαθώ να κάνω mirror ταινίες οι οποίες είναι κατεβασμένες στο Mini (όχι live streaming over the internet) παρατηρώ ανεπαίσθητο stuttering το οποίο με ενοχλεί αρκετά ώστε να μην χρησιμοποιώ το Mirroring.

Δεν ξέρω αν φταίει η αδυναμία του Mac Mini σε επεξεργαστική ισχύ, το wi-fi, το Apple TV η εντέλει...το mirroring αυτό καθ' εαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ATV3 και ATV4, κάνω mirroring από Macbook Pro 2015 και Macmini 2012 και λειτουργούν άψογα και τα δυο. H όποια καθυστέρηση είναι θέμα δικτύου.

Δε νομίζω γιατί όταν streamαρω ασύρματα ταίνιες 1080p με True HD μέσω Plex δεν παρατηρώ την παραμικρή καθυστέρηση. Έχω καταλήξει μάλλον ότι φταίει η αδύναμία επεξεργαστή του Mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να κάνεις mirror?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, σκέφτομαι να κάνω mirror αρχεία δικά μου βίντεο 4K και αρχεία από το mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φταίει η αδυναμία του Mac Mini σε επεξεργαστική ισχύ, το wi-fi, το Apple TV η εντέλει...το mirroring αυτό καθ' εαυτό.

 

Το wifi είναι. 

Για κάποιο περίεργο λόγο ενώ σε wifi (ac) παίζει άψογα το plex  στο apple tv από το mac mini, ακόμα και blu ray rip των  45Gb, στο mirroring θέλει καλώδιο (ακόμα και στο πιο ελαφρύ αρχείο)....

Αυτά από προσωπική εμπειρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, σκέφτομαι να κάνω mirror αρχεία δικά μου βίντεο 4K και αρχεία από το mac.

 

Όχι για αυτό δεν θα σου πρότεινα το mirroring του apple tv μιας και σε ταινίες κλπ είναι αισθητή η μη ομαλή κίνηση. Για όλα τα άλλα είναι οκ. Η καλύτερη λύση είναι ένα καλό hdmi καλώδιο. Μπορείς βέβαια παίξεις τα αρχεία αυτά στο νέο apple tv με κάποιο software (infuse) για αυτή τη δουλειά χωρίς να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία mirror. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια με 4K περιεχόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που έχω το mac mini 2014 και το Apple TV 4 όταν προσπαθώ να κάνω mirror ταινίες οι οποίες είναι κατεβασμένες στο Mini (όχι live streaming over the internet) παρατηρώ ανεπαίσθητο stuttering το οποίο με ενοχλεί αρκετά ώστε να μην χρησιμοποιώ το Mirroring.

 

Δεν ξέρω αν φταίει η αδυναμία του Mac Mini σε επεξεργαστική ισχύ, το wi-fi, το Apple TV η εντέλει...το mirroring αυτό καθ' εαυτό.

Οχι δεν φταιει ο επεξεργαστης. Ουσιαστικα φταιει το mirroring αυτο καθ εαυτο.

 

Δε νομίζω γιατί όταν streamαρω ασύρματα ταίνιες 1080p με True HD μέσω Plex δεν παρατηρώ την παραμικρή καθυστέρηση. Έχω καταλήξει μάλλον ότι φταίει η αδύναμία επεξεργαστή του Mini

Οταν κανεις mirroring, την ταινια την παιζει το mac mini και η εικονα πρεπει να παει σε realtime στο appletv.

Μεσω plex, την ταινια την παιζει το ιδιο το appletv, υπάρχει και buffering, οποτε δεν ειναι τοσο απαιτητικο σε θεμα latency.

 

 

Το wifi είναι. 

Για κάποιο περίεργο λόγο ενώ σε wifi (ac) παίζει άψογα το plex  στο apple tv από το mac mini, ακόμα και blu ray rip των  45Gb, στο mirroring θέλει καλώδιο (ακόμα και στο πιο ελαφρύ αρχείο)....

Αυτά από προσωπική εμπειρία.

 

Σε αρχεια τυπου bluray των 45gb, νομιζω ο plex server δεν τα στελνει οπως ειναι στο appletv, αλλα τα κανει transcode σε χαμηλοτερη ποιοτητα.

Τελος, οπως γραφω και παραπανω, οταν γινεται mirroring δεν υπαρχει η δυνατοτητα για buffering γιατι ειναι realtime, σε αντιθεση με το plex που κανει buffering για να μην υπαρχουν σκαλωματα.

 

----------------------------

 

Τελος, το appletv ειναι αρκετα μπελαλιδικο και δυχρηστο για θεαση ταινιων(ειδικα με kodi). Προτιμησε μια πιο ευχρηστη λυση.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν φταιει ο επεξεργαστης. Ουσιαστικα φταιει το mirroring αυτο καθ εαυτο.

 

Οταν κανεις mirroring, την ταιναι την παιζει το mac mini η εικονα πρεπει να παει σε realtime στο appletv.

Μεσω plex, την ταινια την παιζει το ιδιο το appletv, υπάρχει και buffering, οποτε δεν ειναι τοσο απαιτητικο σε θεμα latency.

 

 

 

Σε αρχεια τυπου bluray των 45gb, νομιζω ο plex server δεν τα στελνει οπως ειναι στο appletv, αλλα τα κανει transcode σε χαμηλοτερη ποιοτητα.

Τελος, οπως γραφω και παραπανω, οταν γινεται mirroring δεν υπαρχει η δυνατοτητα για buffering γιατι ειναι realtime, σε αντιθεση με το plex που κανει buffering για να μην υπαρχουν σκαλωματα.

 

----------------------------

 

Τελος, το appletv ειναι αρκετα μπελαλιδικο και δυχρηστο για θεαση ταινιων(ειδικα με kodi). Προτιμησε μια πιο ευχρηστη λυση.

Το Apple TV είναι μονάχα καλό για συνδρομητικές λύσεις. iTunes, Netflix, Sky και άλλες αντίστοιχες εφαρμογές και υπηρεσίες που υπάρχουν στην κάθε χώρα. Για Kodi/plex προσωπικά προτιμώ κάποιο Android TV Box όπως το Fire TV της Amazon που δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο σε όλες τις χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το plex υπάρχει κανονικά για ATV4 και παίζει απροβλημάτιστα.

Το χρησιμοποιώ πολύ καιρό (και μάλιστα με wireless connetion) και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ούτε με σκαλώματα ούτε με τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ATV4 είναι πολύ καλό για Kodi/Infuse/VLC, συνδρομητικά, applications, games, airplay, mirroring. Προσωπικά έχω ATV3, ATV4, RPi1-3. Απ'όλα αυτά πλέον χρησιμοποιώ το ATV4. Επίσης στα + να προσθέσω το φοβερό remote control με trackpad, siri, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό θέμα και ρωτάω εδώ. Μπορεί να μου πει κάποιος αν στο tv OS store υπάρχουν διαθέσιμες οι εφαρμογές Cosmote TV ott και ΕΡΤflix ;;; 
εχω ένα Xiaomi mi box s όπου αυτές οι δυο εφαρμογές πολύ πρόσφατα έγιναν διαθέσιμες και αν υπάρχουν και στο tv OS θα αγοράσω ένα που θέλω για δεύτερο δωμάτιο. 
 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προς τους κατοχους Apple TV: Εαν καποια στιγμη γινουν διαθεσιμα τα Cosmote TV OTT ή/και ERTflix στο App Store παρακαλω ενημερωστε το νημα αυτο.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...