Προς το περιεχόμενο

Έξωση κακού ενοικιαστή


johnbakk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε όλους. Η γυναίκα μου έχει ένα μαγαζί το οποίο νοικιάζει σε έναν ας το πούμε κύριο από το,2005. Τα πρώτα χρόνια όλα καλά και με το ενοίκιο κλπ. Κάποια στιγμή πριν από 4 χρόνια άρχισε να μην βάζει το ενοίκιο όπως έπρεπε ένα μήνα έβαζε τον επόμενο δεν έβαζε με αποτέλεσμα να μαζευτούν αρκετά χρωστούμενα. Επίσης κάποια στιγμή μείωσε και μόνος του το ενοίκιο κατά 20% από αυτά που είχαν συμφωνηθεί λόγο όπως είπε οικονομικής κρίσης. Βασικά θέλω να ξεμπερδέψω με αυτόν. Επισης το μαγαζί αν όλα πάνε καλά θα πουλήσω σε έναν φίλο μου το οποίο θα το εκμεταλευτει αυτός. Ερώτηση ο καινούργιος ιδιοκτήτης μπορεί να τον πετάξει έξω χωρίς να ανακατευτούν δικηγόροι κλπ μιας και δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο μίσθωσης από μέρος του? (Αν και το τωρινό συμβόλαιο έχει λήξει πλέον μετά από 13 χρόνια) Μπορεί να πετάξει τα πράγματα του έξω αν δεν βγαίνει μιας και είναι δικό του το μαγαζί και με συμβόλαιο χωρίς να υπάρχει καμία επίπτωση? Βέβαια θα δώσουμε και κάποια διορία για να βγει και χάρισμα του τα χρωστούμενα. Βασικά δεν θέλω να τον μπλέξω σε διάφορες καταστάσεις γιατί είναι φίλος μου. Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

Επεξ/σία από johnbakk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη κάνεις συμβόλαιό(σε μην ελεύθερο ακίνητο) σε καποιον άλλον και αυτος ο αλλος θελεις να πεταξει εξω αυτόν που εχει το μαγαζί, ειλικρινά δεν την πιάνω την λογική σου

 

Οχι δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις να φύγει, ούτε να βγάλεις τα πράγματα (καλα αυτο ειναι αστείο), πρέπει να πας σε δικηγόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα του πεταγα τα πραματα στο δρομο.

Αρκετα με ολους αυτους τους βολεψακηδες που δεν πληρωνουν ενοικια ολη τους τη ζωη.

Καθονται μερικους μηνες κυριοι,μετα ψαλιδι απο μονοι τους και μετα μπιστολι τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη κάνεις συμβόλαιό(σε μην ελεύθερο ακίνητο) σε καποιον άλλον και αυτος ο αλλος θελεις να πεταξει εξω αυτόν που εχει το μαγαζί, ειλικρινά δεν την πιάνω την λογική σου

 

Οχι δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις να φύγει, ούτε να βγάλεις τα πράγματα (καλα αυτο ειναι αστείο), πρέπει να πας σε δικηγόρο

Δεν κατάλαβες δεν κάνω άλλο συμβόλαιο ΠΟΥΛΆΩ το μαγαζί σε κάποιον άλλο. Όπως είπα και πριν θα υπάρχει νέος ΙΔΙΟΚΤΉΤΗΣ ο οποίος θέλει το μαγαζί να το κάνει αποθήκη για τα εμπορεύματα του. Έχει γούστο να μου πείτε ότι δεν μπορώ να το πουλήσω επειδή έχει συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει κιόλας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες δεν κάνω άλλο συμβόλαιο ΠΟΥΛΆΩ το μαγαζί σε κάποιον άλλο. Όπως είπα και πριν θα υπάρχει νέος ΙΔΙΟΚΤΉΤΗΣ ο οποίος θέλει το μαγαζί να το κάνει αποθήκη για τα εμπορεύματα του. Έχει γούστο να μου πείτε ότι δεν μπορώ να το πουλήσω επειδή έχει συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει κιόλας.

Μπορείς να το πουλήσεις.

Ο νέος ιδιοκτητης αν το θέλει για ιδιοχρησία μπορεί να τον βγάλει έξω αρκεί να έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που μπήκε ο ενοικιαστής μέσα.

Αν όμως χρωστάει ενοικια γινεται να τον βγάλεις με έξωση. 

Φυσικά καλό θα ήταν να ρωτήσεις δικηγόρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες δεν κάνω άλλο συμβόλαιο ΠΟΥΛΆΩ το μαγαζί σε κάποιον άλλο. Όπως είπα και πριν θα υπάρχει νέος ΙΔΙΟΚΤΉΤΗΣ ο οποίος θέλει το μαγαζί να το κάνει αποθήκη για τα εμπορεύματα του. Έχει γούστο να μου πείτε ότι δεν μπορώ να το πουλήσω επειδή έχει συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει κιόλας.

Το πουλάς εσυ μαζί με τον ενοικιαστή, μετά αυτός (αν το πάρει) πρέπει να κινήσει διαδικασίες, Εγω δεν θα το έπαιρνα και να μπλέξω, θα σου έλεγα βγαλτον πρώτα και μετά το αγοράζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ρώταω αν η διαδικασία είναι η ίδια αν την κάνω εγώ πριν το πουλήσω με δικηγόρο κλπ με την διαδικασία που πρέπει να κάνει ο αγοραστής μετά την αγορά. Η απλά επειδή έχει αλλάξει κάτοχο απλά αλλάζει κλειδαριά και το πολύ πολύ να φάει καμία μήνυση από τον καλό μας ενοικιαστή.επίσης μην νομίζετε ότι το μαγαζί είναι κάτι σπουδαίο ο κύριος το έχει ποιο πολύ σαν αποθήκη με καποια πράγματα που πουλάει στις λαϊκές όσες φορές έχω περάσει το έχει πάντα κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ρώταω αν η διαδικασία είναι η ίδια αν την κάνω εγώ πριν το πουλήσω με δικηγόρο κλπ με την διαδικασία που πρέπει να κάνει ο αγοραστής μετά την αγορά. Η απλά επειδή έχει αλλάξει κάτοχο απλά αλλάζει κλειδαριά και το πολύ πολύ να φάει καμία μήνυση από τον καλό μας ενοικιαστή.επίσης μην νομίζετε ότι το μαγαζί είναι κάτι σπουδαίο ο κύριος το έχει ποιο πολύ σαν αποθήκη με καποια πράγματα που πουλάει στις λαϊκές όσες φορές έχω περάσει το έχει πάντα κλειστό.

Νομίζω τα είπαμε

 

Το πουλάς εσυ μαζί με τον ενοικιαστή, μετά αυτός (αν το πάρει) πρέπει να κινήσει διαδικασίες, Εγω δεν θα το έπαιρνα και να μπλέξω, θα σου έλεγα βγαλτον πρώτα και μετά το αγοράζω 

οι "διαδικασίες" ειναι ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ και αν δεν συμφωνήσει ο ενοικιαστής και να φύγει μόνος του δικηγόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ρώταω αν η διαδικασία είναι η ίδια αν την κάνω εγώ πριν το πουλήσω με δικηγόρο κλπ με την διαδικασία που πρέπει να κάνει ο αγοραστής μετά την αγορά. Η απλά επειδή έχει αλλάξει κάτοχο απλά αλλάζει κλειδαριά και το πολύ πολύ να φάει καμία μήνυση από τον καλό μας ενοικιαστή.επίσης μην νομίζετε ότι το μαγαζί είναι κάτι σπουδαίο ο κύριος το έχει ποιο πολύ σαν αποθήκη με καποια πράγματα που πουλάει στις λαϊκές όσες φορές έχω περάσει το έχει πάντα κλειστό.

 

Η ίδια ακριβώς διαδικασία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο όλων, είναι να μην έχει υπογραφεί νέο μισθωτήριο και να έχει λήξει το παλιό.

 

 

Εγω παλι θα του πεταγα τα πραματα στο δρομο.

Αρκετα με ολους αυτους τους βολεψακηδες που δεν πληρωνουν ενοικια ολη τους τη ζωη.

Καθονται μερικους μηνες κυριοι,μετα ψαλιδι απο μονοι τους και μετα μπιστολι τα παντα.

 

Αν πας να το κάνεις αυτό θα βρεθείς εσύ μπλεγμένος.

 

Μόνο δικηγόρος αναλαμβάνει να χειριστεί το θέμα, και δυστυχώς κοστίζει αρκετά λεφτά η όλη διαδικασία αν δεν επιθυμεί να φύγει αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν ο ενοικιαστης ειναι στον 13ο χρονο ενοικιου, καλυπτεται απο την προστασια της επαγγελματικης στεγης που ισχυε παλαιοτερα εως και τα 16 ετη. Και κανεις, ουτε ο νυν αλλα ουτε και ενας νεος κι αλλος ιδιοκτητης δεν θα μπορει να τον εξωσει, εαν ειναι τυπικος στο συμβολαιο.

 

Εαν ομως δεν πληρωνει τα ενοικια στην ωρα τους, εαν τα πληρωνει με μεγαλη καθυστερηση ή εαν δεν τα πληρωνει καθολου, τοτε ναι ειναι εξωστεος. Παντα με δικηγορο και δικαστηριο και νομιζω με επιδιωξη διαταγης αποδοσης μισθιου που ειναι μια αρκετα γρηγορη διαδικασια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, αυτη ειναι η μονη η σωστη και νομιμη  οδος.

Μεσα σε δυο μηνες το πολυ παιρνεις το ακινητο στο χερι και με κοστος γυρω στα 500€-600€. Τα χρωστουμενα ενοικια για το τρεχον ετος τα παραχωρεις στο δημοσιο ωστε στην φορολογικη δηλωση να τα δηλωσεις ως ανεισπαρακτα και να μην υποχρεωθεις να πληρωσεις φορο για χρηματα αυτα που δεν ελαβες.
Οταν υπαρχει καποιο προβλημα ο νυν ιδιοκτητης εχει υποχρεωση να το τακτοποιησει και μετα να μεταβιβαστει στον νεο, εκτος και αν ο νεος ιδιοκτητης ειναι ενημερος για ολη την εκταση και τις διαστασεις του προβληματος.

Μπορεις βεβαια πριν μπλεξεις με δικηγορους να ερθεις σε επαφη με τον ενοικιαστη και να του ζητησεις να αποχωρησει απο το ακινητο λογω των χρεων του, στην περισπτωση ομως αυτη δεν μπορεις να παραχωρησεις τα απληρωτα ενοικια στο δημοσιο και θα πρεπει στην φορολογικη δηλωση να τα δηλωσεις ολα τα μισθωματα, εισπραγμενα και ανεισπρακτα και να πληρωσεις ολο τον αναλογουν φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...