Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε αεροσκάφος: τι συνέβη;


opera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει δωρα φετος.

santa-airplane.gif

https://amp.businessinsider.com/hailstones-damage-plane-nose-cockpit-windows-istanbul-turkey-weather-emergency-landing-2017-7

https://mobile.twitter.com/RealStevenAdams/status/924157412071956480

Τα 30000 ποδια μπορεις να τα δεις και στα ινφο απο οθονη της θεσης σου.

Επεξ/σία από kage
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα 30000 πόδια τα αναφέρουν οι παίκτες που ούτε πιλότοι είναι ούτε έχουν επαφή με τα όργανα στο πιλοτήριο.

Ίσως να υπερβάλλουν αλλά μάλλον πιστεύουν ότι ήταν πολύ ψηλά για να πετάνε εκεί πουλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ίσως να υπερβάλλουν αλλά μαλλόν πιστεύουν ότι ήταν πολύ ψηλά για να πετάνε εκεί πουλιά.

Οι χήνες Anser indicus πετάνε πάνω από το Everest με μεγάλη ευκολία btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χήνες Anser indicus πετάνε πάνω από το Everest με μεγάλη ευκολία btw.

Αντίστοιχο είδος στις ΗΠΑ υπάρχει;

Αυτές ζούνε στην Ασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μυτη των αεροπλανων δεν ειναι οσο στιβαρη νομιζετε οτι ειναι. Γιατι βασικα πισω απο τη μυτη ειναι τα radar κλπ τα οποια σε γενικες γραμμες δε συμπαθουν τα μεταλλα

 

λιγο splatter σχετικη φωτο

 

 

 

splitjen.jpg

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αντίστοιχο είδος στις ΗΠΑ υπάρχει;

Αυτές ζούνε στην Ασία.

Το θέμα είναι τι θες εσυ να πιστέψεις και όχι τι ισχύει. :)

 

Ps: το ότι είναι ασιατικές δεν σημαίνει πως ζουν μόνο στην Ασία. Εδώ σου λέω πετάνε πάνω από το Everest (όχι αυτό με τα σάντουιτς, το άλλο το ψηλό!). :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε εδω

Γνωστό,έγινε και ταινία.

Το συγκεκριμένο το βρήκαν στους κινητήρες που είναι πιό επικίνδυνο και σε χαμηλό ύψος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας και εγώ την είδηση και βλέποντας την ζημιά, ήμουν δύσπιστος απέναντι στην αναφορά των υπευθύνων οτι μιλάμε για κάποιο πτηνό. Η παραμόρφωση και η ζημιά είναι μεγάλες.

 

Παρόλα αυτά, ως άσχετος πάντα με αεροπλάνα (μια φορά στην ζωή μου μπήκα μικρός), πίστευα οτι το εξωτερικό κέλυφος του αεροσκάφους είναι από χοντρό υλικό με πολύ υψηλές αντοχές, βάλτε τριβή από την ατμόσφαιρα λόγω υψηλής ταχύτητας, βάλτε καιρικά φαινόμενα και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες κτλ.

 

Τώρα αν είναι πλαστικό όπως προανέφερε κάποιος και αν λάβουμε υπόψη οτι η διεύθυνση που ερχόταν το αντικείμενο ήταν αντίθετη από αυτή του αεροπλάνου, δηλαδή μετωπική σύγκρουση, δεν μου κάνει και εντύπωση αν είναι πουλί. Σίγουρα οι υπεύθυνοι και οι εμπειρογνώμονες γνωρίζουν περισσότερα από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό,έγινε και ταινία.

Το συγκεκριμένο το βρήκαν στους κινητήρες που είναι πιό επικίνδυνο και σε χαμηλό ύψος .

 

Και το ατύχημα έγινε στα 2700!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι θες εσυ να πιστέψεις και όχι τι ισχύει. :)

 

Ps: το ότι είναι ασιατικές δεν σημαίνει πως ζουν μόνο στην Ασία. Εδώ σου λέω πετάνε πάνω από το Everest (όχι αυτό με τα σάντουιτς, το άλλο το ψηλό!). :P

Θες παιχνίδια;

Το Everest είναι λίγο κάτω από τα 30000 πόδια και η περίπτωση πουλιού φαίνεται η μόνη λογική αλλά πρέπει να αποδειχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delta Airlines later said the charter plane which had flown the team from Minneapolis to Chicago apparently collided with a bird early Saturday as it was landing.

Δεν το γράφει ξεκάθαρα ότι κατά την κάθοδο χτύπησαν πτηνό ή εγώ ξέχασα τα Αγγλικά μου;

Τα 30Κ πόδια που τα βρήκαν οι παιχτούρες;

Γενικότερα που είναι ακριβώς το θέμα;

Συζήτηση για τις μαλακίες του κάθε επιβάτη για μια κατάσταση ρουτίνας;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...